*

Αποστολέας Θέμα: αριθμός νηπίων ανά τάξη  (Αναγνώστηκε 25420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 24, 2010, 01:41:35 μμ »
Τα θέματα αυτά οι γονέις τα γνώριζαν, αλλά ήταν τόσο ανεύθυνοι (οι συγκεκριμένοι) που τους αρκούσε που το παιδί δεν ήταν στο σπίτι. Τους αρκούσε να "ξεφωρτώνονται" τα παιδιά τους σαν να ήταν ένα μεγάλο φορτίο και να τα αφήνουν σε έναν εντελώς ανεπαρκή χώρο. Σε ένα χώρο που ήταν στην πραγματικότητα για 15 παιιδά (μάξιμουμ) και εξυπηρετούσε (γιατί δεν εκπαίδευε) 28!!!!!!!!
Καταλαβαίνω απόλυτα τη νηπιαγωγό που δεν θέλει πάνω από 20 (αν η τάξη είναι μικρή). Βέβαια καταλαβαίνω και τους γονέις, αλλά ίσως αυτοί είναι που θα πρέπει να πιέσουν για τη δημιουργία νέων κτηρίων και όχι να τα βάζουν με την όποια συνάδελφο......
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά πού μπορούμε ν'απευθυνθούμε οι γονείς για τέτοιου είδους παράπονα; Βλέπω στο νηπιαγωγείο μας η νηπιαγωγός να είναι μονίμως πιεσμένη μιας και ο Διευθυντής του Δημοτικού της τονίζει συνέχεια ότι είναι φιλοξενούμενοι (οι μαθητές του νηπιαγωγείου) στο κτίριο. Μάλιστα τώρα τους αλλάζουν αίθουσα και τους πάνε σε μία που δεν χωράνε τα ντουλαπάκια και της λέει ο προιστάμενος: "να μην τα έκανες!" Τι μπορούμε να κάνουμε;

Οπως βλεπω οι διαφοροι διευθυνταδες αντιμετωπιζουν το σχολειο σαν τσιφλικι τους και χωρις επιφυλαξη το εκφραζουν σε καθε περιπτωση(και στο Νηπιαγωγειο που ειμαι τα ιδια μας ελεγε,ωσπου μας εκοψε και την καλημερα,λες και προκειται για το σπιτι του).
Ο συλλογος γονεων ,μεσα απο τη δυναμη που του δινει η συλλογικοτητα,πρεπει να απευθυνεται εγγραφως στους διοικητικους προισταμενους(Διευθυνσεις και Γραφεια)για να αναφερει και να απαιτει τα αυτονοητα.
Επισης οι περισσοτεροι γονεις δεν γνωριζουν οτι την στιγμη που στις υπαρχουσες ταξεις ο αριθμος των παιδιων για να γινεται σωστη δουλεια και να πληρουνται στοιχειωδεις κανονες ασφαλειας δεν πρεπει να ξεπερνα τα 15 πολλοι προισταμενοι ,οταν παρουσιαζεται η αναγκη σε ασθενεια η εκτακτη απουσια συναδελφισσας/ου ,μας πιεζουν να αναλαμβανουμε 2 τμηματα( αυτο μπορει να ειναι 25 παιδια επι 2) με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο.Οταν οι εκπ/τικοι (οσες/οι εχουν την τολμη και γνωριζουν τα προβλεπομενα απο τη νομοθεσια) αρνουνται τετοια εντολη τοτε υφιστανται την τρομοκρατια και τον εκφοβισμο που χρησιμοποιουν για να πειθαρχησουν και να μην ταραχθει η γαληνη του/της  προισταμενου/ης.
Ψιλα γραμματα και επιπλεον γινεται μονο σε εκτακτες περιπτωσεις ε;παντως εγω δεν θα ηθελα τα παιδια μου στοιβαγμενα ουτε για 1 μερα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:13 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:01:15 μμ »
Την άποψη μου για τις έκτακτες περιπτώσεις την έχω εκφράσει πολλές φορές.
Από τη στιγμή που τίθεται θέμα ασφάλειας (γιατί εκ των πραγμάτων μίανηπιαγωγός δεν μπορεί να προσέχει 30, 40, 50 παιδιά) αλλά και θέμα ευθύνης (αν συμβεί κάτι σε κάποιο παιδί της άλλης τάξης ποιός έχει την ευθύνη; Γιατί το παιδί ήταν στην τάξη χωρίς το δάσκαλο του;) η νηπιαγωγός ωφείλει να αρνηθεί.
Αν από εκέι και πέρα πιέζεται από τον προϊστάμενο, μπορεί κάλλιστα να ζητήσει εκείνη τη στιγμή, να της δώσει ο προϊστάμενος έγγραφη εντολή όπου θα την απαλλάσσει από την όποια ευθύνη! Να είστε σίγουροι ότι κανένας προϊστάμενος δεν πρόκειται να το κάνει!
Όσο για τους γονέις, απλά πιστεύω ότι δεν γνωρ΄'ιζουν τη δύναμη τους. Οι γονέις είναι αυτοί που πρέπει να πηγαίνου στον προϊστάμενο και να διεκδικούν, πάντα εγγράφως (για να υπάρχει απόδειξη αλλά και υποχρέωση απάντησης). Μπορούν να διεκδικήσουν άπειρα πράγματα, από υλικά για το σχολέιο, από επιπλέον προσωπικό, από νέο κτήριο μέχρι ό,τι μπορείτε να φαταστείτε!
Ακόμα και στην περίπτωση που νηπιαγωγείο αρνείται να εγγράψει ένα παιδί, εάν ο γονέας απαιτήσει εγγράφως αυτή την απάντηση, μπορεί να κερδίσει πολλά και να έχει πάτημα για να πάει στον προϊστάμενο και να του πει "ορίστε κύριε, η προσχολική εκπαίδευση είναι υποχρεωτική, αλλά κάντε κάτι να μπορούν τα παιιδά μας να χωράνε μέσα στην αίθουσα και να έχουν ποιοτική εκπαίδευση και όχι παρκάρισμα"!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:31:24 μμ »
Συμφωνω απολυτως.Αυτο ελεγα και εγω φετος στους γονεις "οι μονοι που μπορειτε να κανετε κατι ειστε εσεις απλα δεν ξερετε την δυναμη σας".Εγω τους το ελεγα οταν ακουσα οτι απο του χρονου τα τμηματα θα ειναι τριανταρια!ας πανε να φερουν αλλες 10 καρεκλες και δυο τραπεζια για καθε ταξη,ας μεγαλωσουν τις ταξεις και μετα οκ θα κανουμε την δουλεια μας οπως πρεπει να την κανουμε!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 24, 2010, 02:47:39 μμ »
ας πανε να φερουν αλλες 10 καρεκλες και δυο τραπεζια για καθε ταξη,ας μεγαλωσουν τις ταξεις και μετα οκ θα κανουμε την δουλεια μας οπως πρεπει να την κανουμε!

Μέχρι εδώ συμφωνώ, αλλά είναι μόνο αυτό;
Όταν σε μια τάξη, υπάρχουν 30 παιδιά, ηλικίας 4 και 5 ετών, που όλα έχουν τις ίδιες ανάγκες και τις ίδιες προτεραιότητες, μου δημιουργείται η εξής απορία, που ίσως είναι και λίγο κουτή και ανόητη...Μπορεί ένας εκπαιδευτικός, όσο καλός και έμπειρος και να είναι, να ανταπεξέλθει και να προσφέρει τα μέγιστα, σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση των 30 αυτών παιδιών; Ή μιλάμε απλά για φύλαξη; Πρώτα ο μαθητής; Ή πρώτα η μείωση του προσωπικού;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:13 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 24, 2010, 03:09:15 μμ »
Όσο για τους γονέις, απλά πιστεύω ότι δεν γνωρ΄'ιζουν τη δύναμη τους. Οι γονέις είναι αυτοί που πρέπει να πηγαίνου στον προϊστάμενο και να διεκδικούν, πάντα εγγράφως (για να υπάρχει απόδειξη αλλά και υποχρέωση απάντησης). Μπορούν να διεκδικήσουν άπειρα πράγματα, από υλικά για το σχολέιο, από επιπλέον προσωπικό, από νέο κτήριο μέχρι ό,τι μπορείτε να φαταστείτε!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν είχα ιδέα ότι μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Πρέπει όλος ο σύλλογος μαζί ή ο καθένας ξεχωριστά; Γιατί η αλήθεια είναι ότι σύλλογο δεν είχαμε.
Ακόμα και στην περίπτωση που νηπιαγωγείο αρνείται να εγγράψει ένα παιδί, εάν ο γονέας απαιτήσει εγγράφως αυτή την απάντηση, μπορεί να κερδίσει πολλά και να έχει πάτημα για να πάει στον προϊστάμενο και να του πει "ορίστε κύριε, η προσχολική εκπαίδευση είναι υποχρεωτική, αλλά κάντε κάτι να μπορούν τα παιιδά μας να χωράνε μέσα στην αίθουσα και να έχουν ποιοτική εκπαίδευση και όχι παρκάρισμα"!
Όταν λες προσχολική, εννοείς τα προνήπια; ??? Φαντάζομαι όχι.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 24, 2010, 03:37:38 μμ »
Μου κανει εντυπωση το οτι δεν ειχατε συλλογο ,μιας και μελος του συλλογου γονεων συμμετεχει στη σχολικη επιτροπη.
Σαφως η συλλογικοτητα παρεχει περισσοτερη δυναμη,γιαυτο ειναι αποτελεσματικοτερο να ενεργειτε ετσι!
Υποχρεωτικο το Νηπιαγωγειο ειναι για τα 5χρονα παιδια(συμπληρωμενα τα 5 χρονια εως 31 Δεκεμβριου του ετους εγγραφης).
Χωρις να θελω να κανω το συνηγορο του διαβολου τα 30αρια τμηματα αφορουν τη δευτεροβαθμια και για το Νηπιαγωγειο το ανωτατο οριο ειναι τα 25 παιδια,ασχετως που και αυτος ο αριθμος ειναι απαραδεκτος!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:04:04 μμ »
Μου κανει εντυπωση το οτι δεν ειχατε συλλογο ,μιας και μελος του συλλογου γονεων συμμετεχει στη σχολικη επιτροπη.
Σαφως η συλλογικοτητα παρεχει περισσοτερη δυναμη,γιαυτο ειναι αποτελεσματικοτερο να ενεργειτε ετσι!
:o :o :o Μάλλον κατέβηκα απ'τον Άρη!!! Μ'αρέσει που είμαι κι εκπαιδευτικός, τρομάρα μου.  :-[

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:01:32 μμ »
Ουτε εμεις ειχαμε συλογο!φυσικα και οταν τα τμηματα εχουν πολλα παιδια στο τελος γινεται απλη φυλαξη ομως δεν φταιμε οι νηπιαγωγοι γι΄αυτο.Σε αυτες τις περιπτωσεις αυτο που προσεχουμε ειναι να μην χτυπησουν τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:04:27 μμ »
Ουτε εμεις ειχαμε συλογο!φυσικα και οταν τα τμηματα εχουν πολλα παιδια στο τελος γινεται απλη φυλαξη ομως δεν φταιμε οι νηπιαγωγοι γι΄αυτο.Σε αυτες τις περιπτωσεις αυτο που προσεχουμε ειναι να μην χτυπησουν τα παιδια.

Και τα άτιμα χτυπάνε μπροστά στα μάτια σου!!!!!!!!!!!!
Είναι να απορείς πώς τα καταφέρνουν και ενώ είναι μποροστά σου και τα βλέπεις, ξαφνικά βάζιυν τα κλάματα και είναι μέσα στα αίματα!!!! (Μου έτυχε με πιτσιρίκι που σήκωσε το κάθισμα από την καρέκλα, έβαλε το δάχτυλο από κάτω, έβαλε το κάθισμα επάνω, κάθισε και έκοψε κομμάτι από το δάχτυλο της!!!!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:08:32 μμ »
(Μου έτυχε με πιτσιρίκι που σήκωσε το κάθισμα από την καρέκλα, έβαλε το δάχτυλο από κάτω, έβαλε το κάθισμα επάνω, κάθισε και έκοψε κομμάτι από το δάχτυλο της!!!!)

Πραγματικά, είναι να μην σου τύχει!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:14:11 μμ »

[/quote]
Όταν λες προσχολική, εννοείς τα προνήπια; ??? Φαντάζομαι όχι.
[/quote]
Υποχρεωτική είναι η εκπαίδευση μόνο για τα νήπια δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 24, 2010, 10:37:29 μμ »
Υποχρεωτική είναι η εκπαίδευση μόνο για τα νήπια δυστυχώς.
Αυτό ήξερα κι εγώ αλλά είπα μήπως έχασα επεισόδια. :-\

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 25, 2010, 06:07:57 μμ »
Επισης οι περισσοτεροι γονεις δεν γνωριζουν οτι την στιγμη που στις υπαρχουσες ταξεις ο αριθμος των παιδιων για να γινεται σωστη δουλεια και να πληρουνται στοιχειωδεις κανονες ασφαλειας δεν πρεπει να ξεπερνα τα 15 πολλοι προισταμενοι ,οταν παρουσιαζεται η αναγκη σε ασθενεια η εκτακτη απουσια συναδελφισσας/ου ,μας πιεζουν να αναλαμβανουμε 2 τμηματα( αυτο μπορει να ειναι 25 παιδια επι 2) με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο.Οταν οι εκπ/τικοι (οσες/οι εχουν την τολμη και γνωριζουν τα προβλεπομενα απο τη νομοθεσια) αρνουνται τετοια εντολη τοτε υφιστανται την τρομοκρατια και τον εκφοβισμο που χρησιμοποιουν για να πειθαρχησουν και να μην ταραχθει η γαληνη του/της  προισταμενου/ης.
Ψιλα γραμματα και επιπλεον γινεται μονο σε εκτακτες περιπτωσεις ε;παντως εγω δεν θα ηθελα τα παιδια μου στοιβαγμενα ουτε για 1 μερα. 

Μήπως μπορείς να μας πεις τι λέει η νομοθεσία σχετικά με αυτό το θέμα ή που μπορεί κανείς να το βρει;

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: αριθμός νηπίων ανά τάξη
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 25, 2010, 06:57:51 μμ »
Melina καλη η ερωτηση σου αλλα δυστυχως δεν θα σε καλυψω γιατι κι η ιδια δεν εχω βρει κατι που να με καλυπτει πληρως,ακομη και συνδικαλιστριες/ες που ρωτω δεν μου δινουν ξεκαθαρη απαντηση.
Μαλλον πρεπει να βρουμε το νεο υπαλληλικο κωδικα και οτι σχετιζεται με τα ορια υπακοης του υπαλληλου στις εντολες των προισταμενων.

Χοντρικα ξερω οτι αν σου στειλουν εγγραφη εντολη στην περιπτωση που αυτη αντιβαινει στο συνταγμα,σε νομους η διαταγματα αναφερεις εγγραφως οτι η εντολη ειναι προδηλως παρανομη και οφειλεις να μην την εκτελεσεις(προδηλως παρανομες εντολες einai αυτες που αντικεινται στο συνταγμα,νομους η διαταγματα και απλως παρανομες ειναι ekινες που αντικεινται σε διαταξεις που επιδεχονται αμφισβητηση,αυτο αντε βρες το εκεινη την ωρα).
Αν η εντολη ειναι απλως παρανομη αναφερεις εγγραφως την αντιρρηση σου και χωρις να περιμενεις απαντηση την εκτελεις.
Τι γινεται ομως στην περιπτωση προφορικης εντολης που ειναι και η πιο συνηθισμενη περιπτωση;
Προσωπικα αν ξανασυμβει να μου προτεινουν να αναλαβω 2 τμηματα θα στειλω εγγραφως την αναφορα της καταστασης,μηπως και προκαλεσω την εγγραφη απαντηση η μηπως τελικα αναγκαστει αυτος/η που πρεπει να αναλαβει την ευθυνη της καταστασης να το κανει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.187 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.