*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872459 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1876 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:39:47 μμ »
Φυσικά θα σε έπαιρναν...αν όλοι έίναι του στυλ μέχρι να σηκώσω το ένα πόδι έχει βρωμίσει το άλλο κάποιος πρέπει να κάνει την σκ...δουλειά... άρα μπορείς να ελπίζεις για μια χρονιά και προς το τέλος να πάρεις το βραβείο της ανοικτής παλάμης... αν θίχτηκες έλα από το σπίτι μου να σου δίξω την δική μου συλλογή όλα αυτά τα χρόνια μέχρι που κατάλαβα ότι για να πας μπροστά πρέπει να τους στέλνεις στο δι...ο... και πίστεψε με από τότε έχω ανοίξει ταξιδιωτικό γραφείο με αποκλειστικότητα που κάνει χρυσές δουλειές...


Νιώθω πολύ θιγμένη! Κάνεις καλό καφέ;  ;D
Και πάλι, θεωρώ οτι είναι απίθανο. Για να αποδείξω δε αυτή μου τη θεωρία και να κερδίσω κι ένα στοιχηματάκι, φέτος έκανα αίτηση για περιφέρεια χωρίς την παραμικρή εξωτερική "βοήθεια". Αυτό με την ανοιχτή παλάμη, το έχω πάρει σε αρκετά απο τα σχολεία που έχω υπηρετήσει ως τώρα! :D

Και όμως υπάρχουν Δ/νσεις που ζητάνε part time... έλα βγάλε την σκ...ια να σε πάμε και σε ένα σχολείο σχετικά βολικό που δεν μπορούμε να το δώσουμε ως οργανικό ή λειτουργικό επειδή έχει λίγες ώρες και να μας χρωστάς και υποχρέωση... οπότε μην βάλεις στοίχημα γενικά γιατί μπορεί να χαθεί... η Περιφέρεια είναι όντως άλλη περίπτωση εξάλλου λόγω ονόματος ανήκει σε κάποιους που την έχουν μεγάλη από το πολύ καθισιό.

ΥΓ. Φυσικά παντού υπάρχουν και μερικοί που το αξίζουν απλά όσο λιγοστεύουν οι θεσόυλες το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:33 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1877 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:41:18 μμ »
Παιδιά οκ μην είστε τόσο απόλυτοι...δεν ξέρετε τις ανάγκες του καθενός...ξέρω πολλούς απελπισμένους συνάδελφους με παιδιά και πολλά προβλήματα στα νησιά και επειδή τους έχω ζήσει τους δικαιολογώ αν καταφύγουν σε ρουσφέτια...είναι μια ελπίδα κι αυτό γι αυτούς

Το κατανοώ 100%, πάντως κάποιος που έχει ήδη καταφύγει στη "σανίδα σωτηρίας" του βουλευτικού γραφείου, δεν δύναται να σηκώνει την παντιέρα της, κατά τα άλλα, "αξιοκρατίας" διαμαρτυρόμενος για τις αδικίες του συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1878 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:48:19 μμ »
Πάντως εντυπωσιακό είναι ότι ενημερώνουν για την ατυχή συγκυρία "ότι προηγούνται άλλοι".
Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι συνάδελφος πληροφορικής φέτος, είχε βάλει τον πατέρα της
να ξημεροβραδιάζεται στο ΥΠΑΙΘ και να τρέχει πίσω από ποδιές, ώστε να τύχει μετάταξης στην Α' θμια.
Τελικά - μπορεί και για να τους ξεφορτωθούν - την κάλεσαν στο τηλέφωνο από το ΥΠΑΙΘ (ήμουν δίπλα της,
εν ώρα διαλείμματος το περιστατικό) της είπαν ότι όλα κανονίστηκαν και της ανακοίνωσαν ότι εντός
εβδομάδας θα έβγαινε και το ΦΕΚ. Αυτή η συνέπεια των γραμματέων και...Φαρισαίων είναι άξια θαυμασμού.
 
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1879 στις: Αύγουστος 08, 2014, 01:54:04 μμ »
Πάντως εντυπωσιακό είναι ότι ενημερώνουν για την ατυχή συγκυρία "ότι προηγούνται άλλοι".
Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι συνάδελφος πληροφορικής φέτος, είχε βάλει τον πατέρα της
να ξημεροβραδιάζεται στο ΥΠΑΙΘ και να τρέχει πίσω από ποδιές, ώστε να τύχει μετάταξης στην Α' θμια.
Τελικά - μπορεί και για να τους ξεφορτωθούν - την κάλεσαν στο τηλέφωνο από το ΥΠΑΙΘ (ήμουν δίπλα της,
εν ώρα διαλείμματος το περιστατικό) της είπαν ότι όλα κανονίστηκαν και της ανακοίνωσαν ότι εντός
εβδομάδας θα έβγαινε και το ΦΕΚ. Αυτή η συνέπεια των γραμματέων και...Φαρισαίων είναι άξια θαυμασμού.

Λάθος μετάταξη ζήτησε.
Επρεπε να πάει στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης....θα ήταν πιο χαβαλεδιάρικα και ξεκούραστα...
Μιας και Δ/νσεις και Γραφεία Εκπαίδευσης ανήκουν στο Υπουργείο Εσωτερικών όλα πλέον είναι πιθανά στις μετατάξεις...  ;D ;D ;D ;D

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEc63YDhn5AeXdtvSoClrL8LCLHE8WeG_Z_zJjLAILKFuJInJ48_97uMz9TggzOs5WCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtWM7ZN6l7i2CGKbtPXBKlkixu1SGijq0SKV8AOeOETrZ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:33 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1880 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:18:05 μμ »
Όπως έχω ξαναγράψει, δεν χρειάζεται να γενικεύομε...δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι σε γραφεία άχρηστοι, ούτε όλοι οι...άριστοι στα σχολεία...όλοι μας, δυστυχώς, έχουμε εμπειρία τόσα χρόνια από συναδέλφους που είναι σε σχολεία και είναι απαράδεκτοι και ως εκπαιδευτικοί και ως συνάδελφοι και ως υπάλληλοι... το ίδιο και στα γραφεία...υπάρχουν και οι απαράδεκτοι και οι χρήσιμοι και αποτελεσματικοί...όπως αναφέρθηκε ορθώς παραπάνω, πολλοί συνάδελφοι με πολλά προσόντα, αναγκάζονται, ως εκ των συνθηκών και καταφεύγουν σε πελατειακού τύπου βοήθεια, επειδή δεν αντέχουν την...εξορία τόσα χρόνια και επιζητούν να έρθουν πιο κοντά...και ας μην είμαστε και ως κλάδος εννοώ...τόσο υποκριτές...μέχρι και το 2009..αποσπώνταν κάθε χρόνο σε φορείς περίπου 9 με 10 χιλιάδες άτομα και στα σχολεία αρκετές χιλιάδες...όλες με αδιαφανείς διαδικασίες...χιλιάδες λοιπόν συνάδελφοι, κάποιοι από εμάς ή και εμείς καταφεύγαμε σε βοήθεια είτε πολιτικού, είτε διοικητικού υπαλλήλου σε υπηρεσία είτε κάποιου αιρετού σε ΠΥΣΔΕ για να βοηθήσει....εμείς, είμασταν που χρησιμοποιούσαμε τέτοιες λύσεις, όχι κάποιοι εξωγήινοι από άλλο γαλαξία...ξέρω ότι κάποιοι θα σπεύσουν να πουν...μα δεν ήμουν εγώ ήταν ο άλλος κλπ...αυτό σωστό, ωστόσο πρέπει να παραδεχτούμε ότι χιλιάδες από εμάς είχαν χρησιμοποιήσει κάποια βοήθεια...και να μην παριστάνουμε ότι πέφτουμε από τα σύννεφα...είτε χρησιμοποιείς τον αιρετό είτε...υπουργό....έχεις βάλει μέσο...απλά η κλίμακα αλλάζει....οπωσδήποτε, για να μην πέσω και εγώ στην παγίδα της γενίκευσης, δεν είναι όλοι έτσι...υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι, όπως ο φίλος μας ο τρολ...απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με την ευκαιρία αυτού που είπε η Ελένη για το πολιτικό γραφείο...κάνουμε πολλοί από εμάς σαν να το ακούμε για πρώτη φορά....δυστυχώς χιλιάδες από εμάς το έκαναν στο παρελθόν και το κάνουν ακόμη...αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι...το αν θέλουμε να...φαντασιωνόμαστε ότι αυτοί που καταλήγουν σε κάθε είδους βοήθεια είναι οι λίγοι ελάχιστοι...οι εξαιρέσεις!!!!!  ίσως βολεύει σε ψυχολογικό επίπεδο....αλλά πόρρω απέχει από την πραγματικότητα...νομίζω ότι οι αριθμοί που ανέφερα παραπάνω όσο σχετικοί και αν είναι δείχνουν τις τάξεις μεγέθους και το κυριότερο το πόσοι πολλοί εμπλέκονταν σε τέτοιες διαδικασίες βύσματος κλπ...οπωσδήποτε δεν έπραττε έτσι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών, αλλά δεν ήταν και οι...ελάχιστοι από...άλλο πλανήτη που πιστεύουν ή ισχυρίζονται κάποιοι....

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1881 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:22:01 μμ »
άντε να δούμε τι ώρα θα βγούνε οι αποσπάσεις....

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1882 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:35:11 μμ »
Όπως έχω ξαναγράψει, δεν χρειάζεται να γενικεύομε...δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι σε γραφεία άχρηστοι, ούτε όλοι οι...άριστοι στα σχολεία...όλοι μας, δυστυχώς, έχουμε εμπειρία τόσα χρόνια από συναδέλφους που είναι σε σχολεία και είναι απαράδεκτοι και ως εκπαιδευτικοί και ως συνάδελφοι και ως υπάλληλοι... το ίδιο και στα γραφεία...υπάρχουν και οι απαράδεκτοι και οι χρήσιμοι και αποτελεσματικοί...όπως αναφέρθηκε ορθώς παραπάνω, πολλοί συνάδελφοι με πολλά προσόντα, αναγκάζονται, ως εκ των συνθηκών και καταφεύγουν σε πελατειακού τύπου βοήθεια, επειδή δεν αντέχουν την...εξορία τόσα χρόνια και επιζητούν να έρθουν πιο κοντά...και ας μην είμαστε και ως κλάδος εννοώ...τόσο υποκριτές...μέχρι και το 2009..αποσπώνταν κάθε χρόνο σε φορείς περίπου 9 με 10 χιλιάδες άτομα και στα σχολεία αρκετές χιλιάδες...όλες με αδιαφανείς διαδικασίες...χιλιάδες λοιπόν συνάδελφοι, κάποιοι από εμάς ή και εμείς καταφεύγαμε σε βοήθεια είτε πολιτικού, είτε διοικητικού υπαλλήλου σε υπηρεσία είτε κάποιου αιρετού σε ΠΥΣΔΕ για να βοηθήσει....εμείς, είμασταν που χρησιμοποιούσαμε τέτοιες λύσεις, όχι κάποιοι εξωγήινοι από άλλο γαλαξία...ξέρω ότι κάποιοι θα σπεύσουν να πουν...μα δεν ήμουν εγώ ήταν ο άλλος κλπ...αυτό σωστό, ωστόσο πρέπει να παραδεχτούμε ότι χιλιάδες από εμάς είχαν χρησιμοποιήσει κάποια βοήθεια...και να μην παριστάνουμε ότι πέφτουμε από τα σύννεφα...είτε χρησιμοποιείς τον αιρετό είτε...υπουργό....έχεις βάλει μέσο...απλά η κλίμακα αλλάζει....οπωσδήποτε, για να μην πέσω και εγώ στην παγίδα της γενίκευσης, δεν είναι όλοι έτσι...υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι, όπως ο φίλος μας ο τρολ...απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι με την ευκαιρία αυτού που είπε η Ελένη για το πολιτικό γραφείο...κάνουμε πολλοί από εμάς σαν να το ακούμε για πρώτη φορά....δυστυχώς χιλιάδες από εμάς το έκαναν στο παρελθόν και το κάνουν ακόμη...αυτή είναι η αλήθεια είτε μας αρέσει είτε όχι...το αν θέλουμε να...φαντασιωνόμαστε ότι αυτοί που καταλήγουν σε κάθε είδους βοήθεια είναι οι λίγοι ελάχιστοι...οι εξαιρέσεις!!!!!  ίσως βολεύει σε ψυχολογικό επίπεδο....αλλά πόρρω απέχει από την πραγματικότητα...νομίζω ότι οι αριθμοί που ανέφερα παραπάνω όσο σχετικοί και αν είναι δείχνουν τις τάξεις μεγέθους και το κυριότερο το πόσοι πολλοί εμπλέκονταν σε τέτοιες διαδικασίες βύσματος κλπ...οπωσδήποτε δεν έπραττε έτσι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών, αλλά δεν ήταν και οι...ελάχιστοι από...άλλο πλανήτη που πιστεύουν ή ισχυρίζονται κάποιοι....

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Και να προσθέσω ότι δεν θα πρέπει να κατηγορούμε τους συναδέλφους που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις, αλλά αυτούς που δημιούργησαν αυτό το πελατειακό σύστημα. Από τη στιγμή που οι διοικούντες επιτρέπουν και συντηρούν μία τέτοια κατάσταση, ο κάθε εκπαιδευτικός είτε γιατί έχει προβλήματα, οικονομικά ή οικογενειακά, είτε γιατί έχει υπηρετήσει για πολλά χρόνια μακριά είτε γιατί έχει τα προσόντα και αναγκαστικά θα πρέπει να συναγωνιστεί αυτούς που έχουν τις "διασυνδέσεις", θα μπει στο κύκλωμα.
Θα υπάρξει όμως ποτέ κάποιος Υπουργός που θα έχει τα κότσια να δώσει ένα τέλος σ' αυτήν την πρακτική και να εφαρμόσει τη μοριοδότηση και σ'αυτές τις αποσπάσεις, ώστε οι πραγματικα άξιοι να πηγαίνουν στα γραφεία;

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1883 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:43:57 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Και να προσθέσω ότι δεν θα πρέπει να κατηγορούμε τους συναδέλφους που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις, αλλά αυτούς που δημιούργησαν αυτό το πελατειακό σύστημα. Από τη στιγμή που οι διοικούντες επιτρέπουν και συντηρούν μία τέτοια κατάσταση, ο κάθε εκπαιδευτικός είτε γιατί έχει προβλήματα, οικονομικά ή οικογενειακά, είτε γιατί έχει υπηρετήσει για πολλά χρόνια μακριά είτε γιατί έχει τα προσόντα και αναγκαστικά θα πρέπει να συναγωνιστεί αυτούς που έχουν τις "διασυνδέσεις", θα μπει στο κύκλωμα.
Θα υπάρξει όμως ποτέ κάποιος Υπουργός που θα έχει τα κότσια να δώσει ένα τέλος σ' αυτήν την πρακτική και να εφαρμόσει τη μοριοδότηση και σ'αυτές τις αποσπάσεις, ώστε οι πραγματικα άξιοι να πηγαίνουν στα γραφεία;

Διαφωνώ κάθετα με τη συγκεκριμένη οπτική. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι. Οι υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, είμαστε εμείς οι ίδιοι. Υποτίθεται, πως δεν εκφράζουμε έναν οποιονδήποτε κλάδο, είμαστε εκπαιδευτικοί. Σμιλεύουμε το ήθος και το συναίσθημα νέων ανθρώπων...Πώς; Με ποιο παράδειγμα; Με ποιες προσωπικές επιλογές; Με ποιες ατομικές αντιστάσεις απέναντι σε ένα αδιαμφισβήτητα φαύλο σύστημα; Με το να γινόμαστε κομμάτι του (ενεργητικά ή παθητικά) και μετά να γκρινιάζουμε για τα σκοτεινά του σημεία, τα οποία οι ίδιοι συντηρούμε;...Επαναλαμβάνω: η ευθύνη, είναι πρωτίστως ατομική υπόθεση και δευτερευόντως συστημική...

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1884 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:01:35 μμ »
Διαφωνώ κάθετα με τη συγκεκριμένη οπτική. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι. Οι υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, είμαστε εμείς οι ίδιοι. Υποτίθεται, πως δεν εκφράζουμε έναν οποιονδήποτε κλάδο, είμαστε εκπαιδευτικοί. Σμιλεύουμε το ήθος και το συναίσθημα νέων ανθρώπων...Πώς; Με ποιο παράδειγμα; Με ποιες προσωπικές επιλογές; Με ποιες ατομικές αντιστάσεις απέναντι σε ένα αδιαμφισβήτητα φαύλο σύστημα; Με το να γινόμαστε κομμάτι του (ενεργητικά ή παθητικά) και μετά να γκρινιάζουμε για τα σκοτεινά του σημεία, τα οποία οι ίδιοι συντηρούμε;...Επαναλαμβάνω: η ευθύνη, είναι πρωτίστως ατομική υπόθεση και δευτερευόντως συστημική...


Δυστυχώς, όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική και πολύ πιο σκληρή πέρα από ηθικούς φραγμούς και συνειδήσεις. Όταν το σύστημα επί δεκαετίες παραμένει σάπιο και πέρα από ψεύτικες εξαγγελίες δεν αλλάζει τίποτα, όταν όλοι γύρω σου λειτουργούν με τη νοοτροπία "ο θάνατος σου, η ζωή μου" τι θα κάνεις; Θα προσπαθήσεις να αλλάξεις τον κόσμο θυσιάζοντας τη δική σου ζωή, ενώ κάποιοι άλλοι θα βρίσκονται πάντα σε προνομιακή θέση σε σχέση με σένα;

Δηλαδή, ενώ έχω τα προσόντα, δουλεύω σκληρά, είμαι ευσυνείδητη, θα αφήσω κάποιον άλλο που το μόνο που έχει είναι οι κατάλληλες διασυνδέσεις, να πάρει μία θέση σε ένα γραφείο δίπλα στο σπίτι του χωρίς να προσφέρει τίποτα κι εγώ θα βρίσκομαι μακριά από την οικογένεια μου, με ότι κόστος έχει αυτό, προσωπικό και οικονομικό; Ε, όχι δεν θα τον αφήσω.


Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1885 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:04:14 μμ »
συμφωνω teacher!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1886 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:07:10 μμ »
Οπότε το ... διακύβευμα είναι εάν θέλει να συνεχίσει να έχει το δικαίωμα να καταγγέλει κάποιος τα κακώς κείμενα.
Από τη στιγμή που - για οποιοδήποτε λόγο - βάζει αμφίβολα μέσα έστω και για την εξυπηρέτηση ηθικού σκοπού,
το δικαίωμα χάνεται (αυτοδίκαια). Ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα. Γιατί πέρα από τις προθέσεις το αποτέλεσμα μετρά
και αυτό είναι ότι έκανε κάποιος εκείνο που κατηγορούσε ως βλαπτικό. Η ακεραιότητα είναι μεγάλη υπόθεση δεδομένου ότι
ο μοναδικός που κουβαλάμε έως το τέλος της άτιμης και άδικης αυτής ζωής είναι ο εαυτός μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 04:14:07 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1887 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:07:33 μμ »
Διαφωνώ κάθετα με τη συγκεκριμένη οπτική. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι. Οι υπεύθυνοι για τις επιλογές μας, είμαστε εμείς οι ίδιοι. Υποτίθεται, πως δεν εκφράζουμε έναν οποιονδήποτε κλάδο, είμαστε εκπαιδευτικοί. Σμιλεύουμε το ήθος και το συναίσθημα νέων ανθρώπων...Πώς; Με ποιο παράδειγμα; Με ποιες προσωπικές επιλογές; Με ποιες ατομικές αντιστάσεις απέναντι σε ένα αδιαμφισβήτητα φαύλο σύστημα; Με το να γινόμαστε κομμάτι του (ενεργητικά ή παθητικά) και μετά να γκρινιάζουμε για τα σκοτεινά του σημεία, τα οποία οι ίδιοι συντηρούμε;...Επαναλαμβάνω: η ευθύνη, είναι πρωτίστως ατομική υπόθεση και δευτερευόντως συστημική...


Ακριβώς αυτό είναι το νόημα αυτού που έγραψα παραπάνω...οι ευθύνες εκάστου και εκάστης εξ ημών...ακριβέστερα αθράπις...η εύθύνη είναι απάντων...και του καθενός από εμάς και του συστήματος....το οποίο είμαστε εμείς εννοείται....αυτό λοιπόν είναι το πρόβλημα...αθράπις...είναι μια κοινωνική νοοτροπία...αγκύλωση θα έλεγα επί το ορθότερον....χρειάζεται συλλογική και ταυτόχρονα ατομική προσπάθεια για να αλλάξει αυτό το πελατειακό σύστημα...το συλλογικό ενυπάρχει στο ατομικό και το ατομικό συγκροτεί το συλλογικό...υπάρχουν αλληλένδετα...αλλά το πρώτο βήμα είναι να δούμε την πραγματικότητα με τον εαυτό του στον καθρέφτη.....εμείς σπεύδουμε στον βουλευτή για απόσπαση...όχι ο άγνωστος αλλοδαπός...αλλά η ατομικότητά με συνεπαγόμενα δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις και ατομικές ευθύνες είναι άγνωστες έννοιες στην νεοελληνική κοσμοθεωρία φίλε αθράπις...και κάτι πρακτικό τώρα...
ακολουθείται κατά πάσα πιθανότητα, το πρότυπο των αποσπάσεων στην ΚΥ....πιθανόν να ανακοινωθούν σήμερα αργά...εννοείται ότι τα...αρμόδια γραφεία...όπως προειπώθηκε, έχουν από εχθές ενημερώσει....το ίδιο έγινε και στις αποσπάσεις στην ΚΥ...ανακοινώθηκαν γύρω στις 8 με 9 το βράδυ την Παρασκευή 1 Αυγούστου, ωστόσο τα γνωστά γραφεία είχαν ενημερώσει από το μεσημέρι της Πέμπτης 31 Ιουλίου τους ενδιαφερομένους τους...

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1888 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:07:54 μμ »


Δυστυχώς, όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική και πολύ πιο σκληρή πέρα από ηθικούς φραγμούς και συνειδήσεις. Όταν το σύστημα επί δεκαετίες παραμένει σάπιο και πέρα από ψεύτικες εξαγγελίες δεν αλλάζει τίποτα, όταν όλοι γύρω σου λειτουργούν με τη νοοτροπία "ο θάνατος σου, η ζωή μου" τι θα κάνεις; Θα προσπαθήσεις να αλλάξεις τον κόσμο θυσιάζοντας τη δική σου ζωή, ενώ κάποιοι άλλοι θα βρίσκονται πάντα σε προνομιακή θέση σε σχέση με σένα;

Δηλαδή, ενώ έχω τα προσόντα, δουλεύω σκληρά, είμαι ευσυνείδητη, θα αφήσω κάποιον άλλο που το μόνο που έχει είναι οι κατάλληλες διασυνδέσεις, να πάρει μία θέση σε ένα γραφείο δίπλα στο σπίτι του χωρίς να προσφέρει τίποτα κι εγώ θα βρίσκομαι μακριά από την οικογένεια μου, με ότι κόστος έχει αυτό, προσωπικό και οικονομικό; Ε, όχι δεν θα τον αφήσω.

Το χειρότερο που μπορεί να σου κάνει ο "αντίπαλος", είναι το να σε κάνει ίδιο μ' αυτόν...

*παρεμπιπτόντως, οι αποσπάσεις σε διευθύνσεις και γραφεία υπεγράφησαν και ανακοινώνονται σε λίγο, πηγή Δημήτρης Μπράτης...

Αποσυνδεδεμένος ioannapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1889 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:16:50 μμ »
΅Εντυπωσιακο! Βρίσκει κανείς τις πιο απίθανες δικαιολογιες για να μπορει να εξαιρεσει τον ευατο του απο τους "άλλους" που ειναι καταπτυστοι κάνοντας το ίδιο ακριβως... τι είδους παιδαγωγοι θεωρούμαστε ;......οι  καλύτεροι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.