*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872449 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1988 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:23:38 πμ »
31/8
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:09 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1989 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:25:19 πμ »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1990 στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:05:55 πμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ποσοτικό, δηλαδή πόσοι χρειάζονται. Είναι ποιοτικό: Θέλουμε έναν υπάλληλο στον οποίο δείχνεις κάτι μία φορά και μπορεί να το επανάλαβει μόνος του.

Σήμερα πολλές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης έχουν καταντήσει κάτι σαν "ιδρύματα" στα οποία μαζεύονται αποσπασμένοι που για διάφορους λόγους θέλουν να είναι στη συγκεκριμένη πόλη. Δε νομίζω ότι γίνεται για ψηφοθηρικούς λόγους. Πιο πολύ γίνεται για ανθρωπιστικούς λόγους.

Οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης είναι δημόσιες υπηρεσίες και με βάση αυτό πρέπει να στελεχώνονται: δηλαδή με ικανούς υπαλλήλους. Οι αρμοδιότητες των Διευθύνσεων είναι πάρα πολλές και πολύ σοβαρές και δεν υπάρχει χώρος για ανθρώπους που δε μπορούν να προσφέρουν. Και στην τελική αν θέλεις μόνο να βγάζεις φωτοτυπίες να πληρώνεσαι ως ΥΕ.

Τους μεταταγμένους τι να τους κάνεις αν δεν είναι ικανοί; Απλά υπάρχουν και κάνουν ότι μπορούν. Είναι όμως "λίγοι".

Οι ψυχιατρικές κλινικές κλείνουν, τα άσυλα ανιάτων επίσης, τα ιδρύματα και τα γηροκομεία ελαττώνουν τους τρόφιμους αλλά τα δικό μας γραφεία εκεί σταθερά στη διάρκεια του χρόνου....
Οτι έχω γραφεία που δουλεύουν για ανθρωπιστικούς λόγους με ξεπερνά....
Και οι Υπουργοί, Βουλευτες, Συνδικαλιστέςπου τους πάνε και τους παίρνουν από πριν τηλέφωνο είναι φιλάνθρωποι ή καλοί Χριστιανοί;

ΥΓ. Στην Αγγλία είχαν? τον Ρομπέν των Δασών και ήταν μύθος... εμείς είμαστε όλη η Χώρα μύθος και χωρίς τον Ρομπέν των Χαζών...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 11:17:11 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1991 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:02:34 μμ »

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΕΑ ΚΑΙ ΠΩΣ;
ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ   ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ  ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ;
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ  ΚΑΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. 
ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ :ΤΟ ΔΙΑΙΡΕ ΚΑΙ ΒΣΙΛΕΥΕ; ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:04:09 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1992 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:12:56 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΕΑ ΚΑΙ ΠΩΣ;
ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ   ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ  ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ;
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ  ΚΑΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. 
ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ :ΤΟ ΔΙΑΙΡΕ ΚΑΙ ΒΣΙΛΕΥΕ; ;)

Και γιατί δεν ζητάμε μεταθέσεις ή μετατάξεις για το ίδιο πράγμα?

Ισως γιατί στος μεταθέσεις δεν προηγούμαστε στα μόρια ή μήπως στις μετατάξεις θα χάσουμε τις διακοπούλες και δεν θα μπορέσουμε κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνουμε καθηγητές και στα σπίτια μας (όχι ότι θα γίνει άμεσα για όλους αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)...
Το διαίρει και βασίλευε από πάνω προς τα κάτω γίνεται μόνο στα ζώα... το διαίρει και καλοπέρνα ισχύει για όλους τους ανθρώπους και κυρίως για τους μορφωμένους που έχουν τον τρόπο να βρίσκουν "λύσεις" ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 01:17:29 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1993 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:37:50 μμ »
Οι μεταθέσεις γίνονται με κριτήριο τα οργανικά κενά που σε κάποιες περιοχές είναι ελάχιστα ή και ανύπαρκτα.Συμφωνώ να γίνονται οι αποσπάσεις ι με τα μόρια των μεταθέσεων καθώς ανήκω στην περίπτωση εκπαιδευτικού που έχει αρκετά μόρια αλλά δεν έχει τα άλλα κριτήρια(βλέπε σύζυγος στρατιωτικού, εκλεγμένη, τρίτεκνη κ.α) Και για ποιες μετατάξεις να γίνουν; Σαν αυτές που έγιναν φέτος  και που δεν αναγράφονταν μόρια;ΟΧΙ βέβαια!
Εγώ μαζί σου αποσπάσεις και μετατάξεις αλλά με τα μόρια των μεταθέσεων!!
(Α!και προσπερνώ το σχόλιο σου για το διαίρε και βασίλευε)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1994 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:52:28 μμ »
Οι μεταθέσεις γίνονται με κριτήριο τα οργανικά κενά που σε κάποιες περιοχές είναι ελάχιστα ή και ανύπαρκτα.Συμφωνώ να γίνονται οι αποσπάσεις ι με τα μόρια των μεταθέσεων καθώς ανήκω στην περίπτωση εκπαιδευτικού που έχει αρκετά μόρια αλλά δεν έχει τα άλλα κριτήρια(βλέπε σύζυγος στρατιωτικού, εκλεγμένη, τρίτεκνη κ.α) Και για ποιες μετατάξεις να γίνουν; Σαν αυτές που έγιναν φέτος  και που δεν αναγράφονταν μόρια;ΟΧΙ βέβαια!
Εγώ μαζί σου αποσπάσεις και μετατάξεις αλλά με τα μόρια των μεταθέσεων!!
(Α!και προσπερνώ το σχόλιο σου για το διαίρε και βασίλευε)

Μετατάξεις γίνονται σε όλο το δημόσιο, όπως και μεταθέσεις σε θέσεις Διοικητικών.
Απλά θέλει ψάξιμο... υπάρχουν Υπουργεία που ζητάνε κόσμο και δεν πάει κανείς γιατί έχει πολλή δουλειά... δεν υπάρχει μόνο το Υπ. Παιδείας...
Οι μεταθέσεις δεν έγιναν ποτέ με κριτήριο τα οργανικά κενά και μετατάξεις σε θέσεις διοικητικών έγιναν και ανακλήθηκαν λόγω πλάνης...
Οσο για το συμφωνείς οι αποσπάσεις να γίνονται με μόρια μεταθέσεων γιατί προηγείσαι ίσως άλλοι να συμφωνούν να γίνονται όπως γίνονται και να υπερισχύουν.... Ισως κάτι να αλλάξει όταν όλοι μας συμφωνούμε να γίνονται με κριτήρια που μπορεί και να μην μας ικανοποιούν αλλά επειδή δεν το βλέπω στο άμεσο μέλλον επιλέγω δύο δρόμους ή δεν παίζω το τωρινό παιχνίδι ή το παίζω και δεν βγαίνω να διαμαρτυρηθώ ΜΟΝΟ όταν αδικούμαι...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1995 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:57:39 μμ »
η τελευταία φράση συνοψίζει αυτό που γίνεται..."δε βγαίνω για να διαμαρτυρηθώ μόνο όταν αδικούμαι"...και θα γίνεται....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1996 στις: Αύγουστος 10, 2014, 02:02:00 μμ »
Μετατάξεις γίνονται σε όλο το δημόσιο, όπως και μεταθέσεις σε θέσεις Διοικητικών.
Απλά θέλει ψάξιμο... υπάρχουν Υπουργεία που ζητάνε κόσμο και δεν πάει κανείς γιατί έχει πολλή δουλειά... δεν υπάρχει μόνο το Υπ. Παιδείας...
Οι μεταθέσεις δεν έγιναν ποτέ με κριτήριο τα οργανικά κενά και μετατάξεις σε θέσεις διοικητικών έγιναν και ανακλήθηκαν λόγω πλάνης...
Οσο για το συμφωνείς οι αποσπάσεις να γίνονται με μόρια μεταθέσεων γιατί προηγείσαι ίσως άλλοι να συμφωνούν να γίνονται όπως γίνονται και να υπερισχύουν.... Ισως κάτι να αλλάξει όταν όλοι μας συμφωνούμε να γίνονται με κριτήρια που μπορεί και να μην μας ικανοποιούν αλλά επειδή δεν το βλέπω στο άμεσο μέλλον επιλέγω δύο δρόμους ή δεν παίζω το τωρινό παιχνίδι ή το παίζω και δεν βγαίνω να διαμαρτυρηθώ ΜΟΝΟ όταν αδικούμαι...

Για αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό δεν αναφέρεται στην vikiteacher. αναφέρεται σε όλους που ενώ παίζουν με τα ίδια όπλα αυτών που ευνοούνται μετά τους κατηγορούν γιατί ευνοήθηκαν. Νισάφι ρε παιδιά... νισάφι... τα ίδια κάθε χρόνοα στις μεταθέσεις, αποσπάσεις, διαθέσεις και μετατάξεις. Δεν μου αρέσει κάτι έχω τρεις επιλογές (ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ μιας και δεν υπάρχει Δημόσιος Παράδεισος).

α) Κάθομαι και το υπομένω
β) Το αλλάζω αν μπορώ και
γ) Φεύγω αν βρω κάτι καλύτερο...

Η κλαψα δεν έφερε ποτέ αποτέλεσμα και κέρδος παρά μόνο στις μοιρολογίστρες στις κηδείες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 02:05:44 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1997 στις: Αύγουστος 10, 2014, 02:11:18 μμ »
Γιατί αναφέρεις τους τρίτεκνους. Πότε προηγήθηκαν και δεν το πήραμε χαμπάρι;
Οι μεταθέσεις γίνονται με κριτήριο τα οργανικά κενά που σε κάποιες περιοχές είναι ελάχιστα ή και ανύπαρκτα.Συμφωνώ να γίνονται οι αποσπάσεις ι με τα μόρια των μεταθέσεων καθώς ανήκω στην περίπτωση εκπαιδευτικού που έχει αρκετά μόρια αλλά δεν έχει τα άλλα κριτήρια(βλέπε σύζυγος στρατιωτικού, εκλεγμένη, τρίτεκνη κ.α) Και για ποιες μετατάξεις να γίνουν; Σαν αυτές που έγιναν φέτος  και που δεν αναγράφονταν μόρια;ΟΧΙ βέβαια!
Εγώ μαζί σου αποσπάσεις και μετατάξεις αλλά με τα μόρια των μεταθέσεων!!
(Α!και προσπερνώ το σχόλιο σου για το διαίρε και βασίλευε)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1998 στις: Αύγουστος 10, 2014, 02:35:49 μμ »
Γιατί αναφέρεις τους τρίτεκνους. Πότε προηγήθηκαν και δεν το πήραμε χαμπάρι;

Φώτη,

χωρίς να επιθυμώ να συνεχίσω την συζήτηση απλά αναφέρω (όχι βέβαια για φορείς αλλά από περιοχή σε περιοχή και ούτε φυσικά ότι προηγούνται ως ειδική κατηγορία) και βάζω μια ερώτηση αν θες απάντησε

Για μεταθέσεις

Οι εκπαιδευτικοί που έχουν άγαμα ανήλικα ή σπουδάζοντα παιδιά (φυσικά, θετά ή αναγνωρισμένα) λαμβάνουν τέσσερις (4) μονάδες μετάθεσης για το πρώτο παιδί, τέσσερις (4) για το δεύτερο, έξι (6) για το τρίτο και επτά (7) μονάδες για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά. Ως ανήλικα θεωρούνται τα παιδιά που δεν έχουν υπερβεί το 18ο έτος της ηλικίας τους και ως σπουδάζοντα όσα φοιτούν σε ανώτερες ή ανώτατες δημόσιες σχολές του εσωτερικού ή ισότιμες του εξωτερικού, εφόσον δεν έχουν υπερβεί το 25ο έτος της ηλικίας τους,

Για αποσπάσεις

Μονάδες τέκνων λαμβάνουν οι εκπαιδευτικοί ως εξής: πέντε (5) μονάδες για το πρώτο, έξι (6) για το δεύτερο και οκτώ (8 ) για το τρίτο παιδί (φυσικό, θετό ή αναγνωρισμένο) και δέκα (10) μονάδες για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά, εφόσον αυτά είναι άγαμα ανήλικα ή σπουδάζουν.


Μπορώ να μάθω μια λογική εξήγηση γιατί κάθε παιδί παίρνει διαφορετικά μόρια....
Δηλαδή κάποιος που μένει στο ενοίκιο και έχει άνεργο σύζυγο και δύο π.χ. παιδιά μάλλον έχει λιγότερη ανάγκη από κάποιον που έχει τρία και δουλεύει το ζευγάρι και έχουν δικό τους σπίτι?

======================================================================================================================

ΥΓ. Φυσικά το θέμα των στρεβλώσεων δεν είναι οι τρίτεκνοι ή οι πολύτεκνοι όταν υπάρχουν πολύ εξόφθαλμα πράγματα αλλά το αναφέρω για να αποδείξω και μόνο ότι η μοριοδότηση και τα κριτήρια είναι πολύ υποκειμενικά καμία φορά.  Ο απώτερος σκοπός μου είναι ότι η διαδικασία και το θέμα του βύσματος  ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ στο Δημόσιο. Μερικοί γιατί εξακολουθείτε και είσαστε σε αυτό αφού πνίγεστε ? Γιατί δεν βρίσκετε κάτι διάφανο σε έναν απέραντο κόσμο ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ (εκτός Δημοσίου) και να συνεχίσετε την πορεία σας ώστε και καλύτερα να είσαστε και να μην χαλιέστε τόσο ρε αδελφέ στο φινάλε?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 02:40:09 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #1999 στις: Αύγουστος 10, 2014, 03:07:51 μμ »
TO QUIZ THΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ...

Ενας εκπαιδευτικός "αδικήθηκε" στην Α φάση των υπηρεσιακών μεταβολών λόγω "αδικης" διαδικασίας που ήταν από πριν γνωστή όταν έκανε τα χαρτιά του και διαμαρτύρεται. Ο ίδιος εκπαιδευτικός με την ίδια "αδικη" διαδικασία ευνοείται στις επόμενες φάσεις και παίρνει την πολυπόθητη μεταβολή...

α) Θα σταματήσει να διαμαρτύρεται?
β) Θα διαμαρτύρεται ώστε οι κανόνες να γίνουν έτσι ώστε να μην περιμένει τις επόμενες φάσεις?
γ) Θα διαμαρτύρεται ώστε οι κανόνες να γίνουν πιο "δικαιοι" υπέρ του?
δ) Θα διαμαρτύρεται μέχρι οι κανόνες να γίνουν γενικά πιο δίκαιο έστω και αν μελλοντικά δεν τον συμφέρουν?

ΥΓ1. Μιας και δεν υπάρχει δώρο ο καθένας ας απαντήσει στον εαυτό του. Μέρχι τότε καλό μεσημέρι και καλό υπόλοιπο διακοπών γιατί από τον Σεπτέμβρη οι περισσότεροι από εμας θα συνεχίσουμε να υπηρετούμε ένα άδικο σύστημα γιατί η εργασία μας δεν είναι επάγγελμα αλλά λειτούργημα υπέρ του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου που απαιτεί την προσωπική μας "θυσία" υπέρ του κοινού καλού... ΑΜΗΝ.
ΥΓ2. Επίσης επιτρέψτε μου να δηλώνω άθεος, συμφεροντολόγος και παρτάκιας και να πιστεύω ότι το επάγγελμα μας εδώ και καιρό δεν είναι λειτούργημα. Με αυτόν τον τρόπο για οτιδήποτε δεν σας πάει καλά όλων εσάς των δίκαιων, άξιων και άριστων μπορείτε να βρίζετε εμένα που είμαι ανήθικος σε ένα κόσμο αγγέλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 03:15:39 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2000 στις: Αύγουστος 10, 2014, 03:25:05 μμ »
Εγώ από την πλευρά μου θέλω να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό ούτε με τους εκλεγμένους, ούτε με συζύγους στρατιωτικών κ.α ούτε και με τους τρίτεκνους!!!!
Σαφώς και ο καθένας θα ήθελε να πάρει απόσπαση με τα κριτήρια που τον συμφέρουν(και λογικό είναι).
Αν είδατε και τα προηγούμενα σχόλια μου, θέλησα απλά να πω ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε ποιοι.πόσοι και πώς πήραν απόσπαση σε φορείς και σε σχολεία , αλλά να μας νοιάζει πώς μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση και αν είναι δυνατόν να είμαστε υπηρεσίας.στα σπίτια μας.Τώρα γιατί δεν παραιτούμαι;Μια κουβέντα είναι και αυτή !Έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και ξέρω τι γίνεται.Και σε τελική ανάλυση δεν θα χαλαλίσω και  14 χρόνια σε βουνά και νησιά. Το χρωστάω στην κόρη μου που  από 2,5 χρονών την τραβολογούσα μαζί μου, μακριά από τον πατέρα της και τους φίλους τη και με ένα ατύχημα στο δρόμο που παραλίγο να μας στοιχίσει ακριβά . Εδώ θα μείνω να προσπαθώ και ας γκρινιάζω και ας στεναχωριέμαι.
Καλή δύναμη σε όλους μας!!

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2001 στις: Αύγουστος 10, 2014, 03:50:04 μμ »
...Μπορώ να μάθω μια λογική εξήγηση γιατί κάθε παιδί παίρνει διαφορετικά μόρια....
Δηλαδή κάποιος που μένει στο ενοίκιο και έχει άνεργο σύζυγο και δύο π.χ. παιδιά μάλλον έχει λιγότερη ανάγκη από κάποιον που έχει τρία και δουλεύει το ζευγάρι και έχουν δικό τους σπίτι?...

Καλοπροαίρετα, να σημειώσω πως μια εξήγηση είναι πως η πολιτεία, στην Ελλάδα, θα πρέπει πάντα να πριμοδοτεί -με διάφορους τρόπους- τη γέννηση όσων περισσότερων παιδιών γίνεται, σε μια οικογένεια. Και αυτό εντάσσεται σ' αυτή τη λογική.
Επίσης, όταν γίνονται συγκρίσεις, θα πρέπει να συγκρίνονται όμοια μεταξύ τους πράγματα και καταστάσεις, για καλύτερη κατανόηση. Επομένως, σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κάποιος που μένει στο ενοίκιο και έχει άνεργο σύζυγο και δύο π.χ. παιδιά, όντως έχει λιγότερη ανάγκη με κάποιον αντίστοιχο που έχει τρία παιδιά, κ.ο.κ.
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.