*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80761 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:41:46 μμ »
Προφανώς και έχεις δίκιο, ότι δεν αποδεικνύει τίποτα τα χρόνια που δουλεύουμε στα σχολεία. Αλλά μπορείς  να μου πεις ένα αξιόλογο σύστημα αξιολόγησης?

ο θεσμός του "μέντορα" της Διαμαντοπούλου  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:23 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:43:54 μμ »
Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα δουλέψεις, η ζωή είναι απρόβλεπτη σε όλα... Αλλά αυτό το χάλι ποτέ δεν το περίμενα, κλειστή η πόρτα στο δήμοσιο σχολείο και στον ιδιωτικό τομέα 8ώρες και βάλε για 400-500 ευρώ. δουλεία...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:44:51 μμ »
Ξαναπροσπάθησε.

Επειδή δεν ήξερα ότι θα σταματήσουν οι διορισμοί και θα φτάσουμε να είμαστε 12000 αναπληρωτές ΠΕ70 (του χρόνου 13500), γι αυτό πρέπει να μετρήσει και η παλαιότητα του πτυχίου. Τουλάχιστον να μοριοδοτηθεί κάπως.

Αν ήταν να μην δουλεύω, ας μου το έλεγαν νωρίτερα να κανονίσω την πορεία μου.
Θα πρέπει να καταλάβετε κάποιοι (Sotos MIKE) ότι επειδή πήρατε πτυχίο 2 μήνες νωρίτερα από κάποιους συναδέλφους σας δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να σας διορίσει πρώτους. Είπαμε η επετηρίδα μας τελείωσε, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο καλύτερα για εσάς.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:49:50 μμ »
Λάθος μέγα. Επιστήμονες είμαστε, όχι μαθητες.
Νομιζω πως των φιλολογων είναι ο,τι πρέπει  :P (αν μείωναν λίγο την έκταση, θα ηταν ακομα καλυτερα, αλλά ως "ύλη" - πέρα των σχολικων- θεωρώ πως είναι σωστό.

Χαχαχα...Δεν έχεις δίκιο. Η φιλολογική επιστήμη μιας και την ανέφερες έχει πολλά παρακλάδια: Παπυρολογία, Βυζαντινολογία, Λατινική Φιλολογία και άλλα. Και στα Λατινικά, βέβαια και να εξεταστούμε μιας και εξετάζονται και οι μαθητές μας, αλλά στα υπόλοιπα βρίσκεις ότι υπάρχει λόγος;
:-)
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:23 »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:52:09 μμ »
Όσο για τον μέντορα της Διαμαντοπούλου, δεν είναι η μετονομασία του παλιού επιθεωρητή;;
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:56:49 μμ »
Χαχαχα...Δεν έχεις δίκιο. Η φιλολογική επιστήμη μιας και την ανέφερες έχει πολλά παρακλάδια: Παπυρολογία, Βυζαντινολογία, Λατινική Φιλολογία και άλλα. Και στα Λατινικά, βέβαια και να εξεταστούμε μιας και εξετάζονται και οι μαθητές μας, αλλά στα υπόλοιπα βρίσκεις ότι υπάρχει λόγος;
:-)

Όλα τα κλαδιά και τα παρακλάδια. Η υλη θα επρεπε να είναι "Από κτίσεως κόσμου μέχρι την παραμονή του ΑΣΕΠ"  ;D ;D ;D

Όσο για τον μέντορα της Διαμαντοπούλου, δεν είναι η μετονομασία του παλιού επιθεωρητή;;

Νομίζω, ναι. Ειχε βεβαια συμβουλευτικό χαρακτήρα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:08:22 μμ »
Χαχαχα...Δεν έχεις δίκιο. Η φιλολογική επιστήμη μιας και την ανέφερες έχει πολλά παρακλάδια: Παπυρολογία, Βυζαντινολογία, Λατινική Φιλολογία και άλλα. Και στα Λατινικά, βέβαια και να εξεταστούμε μιας και εξετάζονται και οι μαθητές μας, αλλά στα υπόλοιπα βρίσκεις ότι υπάρχει λόγος;
:-)
Συμφωνώ απόλυτα διότι είναι ανέφικτο να κατέχουμε τόσα αντικείμενα.Ξέχασες τις σφραγίδες,τη γενική συγκριτική γραμματολογία και τη γλωσσολογία ,χα,χα,χα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:12:00 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:11:57 μμ »
Sotirios

Είπα ακριβώς το ανάποδο, αλλά δεν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις.
Το μην λες ψέματα τι είναι τώρα; Αστική ευγένεια διακατέχει το φόρουμ.

perastikos_kav

Ενώ συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, πώς η επταετής θητεία σε μια θέση -οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή- σε μονιμοποιεί αυτομάτως; Πώς αποδεικνύεται αυτό ότι κάνω καλά τι δουλειά μου, επειδή απλά την κάνω πολύ καιρό;  Ας υποθέσουμε πως δουλεύω στο σχολείο αλλά το κάνω σαν αγγαρεία και δεν κάνω καλό μάθημα, οι μαθητές βαριούνται, βαριέμαι να εμπλουτίσω αυτά που τόσα χρόνια διδάσκω κτλ. ;Όλοι έχουμε να θυμόμαστε έναν τέτοιο εκπαιδευτικό και θυμάστε πώς το σχολιάζαμε ως μαθητές.

Είναι κρίμα να μην μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί και να κολλάμε συνέχεια στον ευσεβή πόθο της μονιμοποίησης.

Εκπαιδευτικοί είμαστε, όχι καρεκλοκένταυροι δημόσιοι υπάλληλοι.

Και για να αποφύγω παραξηγήσεις, δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερη ή ικανότερη από τους άλλους εγώ προσωπικά. Προσπαθώ μόνο να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τη σκέψη μου.

Συγγνώμη για τους υψηλούς τόνους.

Στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες πάντως ακόμα και η διετής θητεία ως αναπληρωτής σου δίνει το δικαίωμα μόνιμης σχέσης εργασίας. Η λογική του καρεκλοκένταυρου δεν έχει να κάνει με τη μονιμότητα ή όχι, αλλά με τη νοοτροπία που κουβαλάει ο καθένας. Η μονιμοποίηση και η μετατροπή μιας σχέσης εργασίας από προσωρινή σε μόνιμη μετά από εύλογο χρονικό διάστημα είναι ένα δικαίωμα των εργαζομένων που απαντάται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης και σκοπός της ύπαρξης του είναι η προστασία του εργαζομένου από την καταχρηστική πρακτική των εργοδοτών να ονομάζουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες τους σε προσωρινές για να εξοικονομούν χρήματα. Στην προκειμένη περίπτωση το ελληνικό δημόσιο που καταχρηστικά και για πολλά χρόνια χρησιμοποιεί του ίδιους ανθρώπους στις ίδιες θέσεις εργασίας (απλά τους "Ανακατεύει" κάθε χρόνο) ως αναπληρωτές, ενώ καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Δεν κάνουμε καλλιστεία στην εκπαίδευση, ούτε είναι η εργασία στην εκπαίδευση ένα διαρκές "reality show". Μέχρι να έρθει η στιγμή να μπει κάποιος στην τάξη έχουν λειτουργήσει τόσα πολλά φίλτρα τελικά αυτοί που μπαίνουν έχουν ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Το να λέμε κάθε φορά "να βρούμε τους καλύτερους", είναι ένα επιχείρημα που χρησιμοποιήθηκε από πολιτικούς για να δικαιολογήσουν την αδιοριστία. Δεν υπάρχουν καλύτεροι, ότι με την έννοια ποτέ δεν θα τους βρεις σε έναν κλάδο που υπάρχουν ανάγκες για 120.000 εργαζομένους. 120.000 άνθρωποι είναι μια ολόκληρη πόλη. Εκεί μέσα λογικό είναι να έχεις κάθε είδους άνθρωπο. Το μόνο που χρειάζεται είναι οι πάγιες διαδικασίες και μηχανισμοί που υπάρχουν να λειτουργούν, ώστε να απομακρύνονται πχ παιδεραστές όπως ανέφερε κάποιος  κλπ.  Το ξαναγράφω, ότι ήμουν διοριστέος του ΑΣΕΠ του 2002 και μάλιστα σε καλή σχετικά σειρά. Σε τίποτα δεν με έκανε καλύτερο. Προσωπικά πιο πολύτιμη και ωφέλιμη θεωρώ την προϋπηρεσία που απέκτησα στην τάξη πριν διοριστώ. Δεν είμαι κατ' ανάγκην κατά του ΑΣΕΠ, αλλά θεωρώ αστεία τη ¨θεοποίηση" του. Σε τίποτα δεν τον θεωρώ πιο αξιοκρατικό από την προϋπηρεσία. Η εκπαίδευση εκτός από γνώσεις, πτυχία και ικανότητες, είναι και πάθος, θέληση, αγάπη και μεράκι. Μπορεί πχ να μετρηθεί το ότι κάποιοι εκπαιδευτικοί θα κάνουν το Σάββατο πρόβα με τους μαθητές τους για το θεατρικό του σχολείου; μπορεί να μετρηθεί ότι ένας άνθρωπος του αρέσει τόσο πολύ η τάξη και η διδασκαλία που θα πάει στην Αϊ-Στράτη ως αναπληρωτής, ενώ κάποιος άλλος θα προτιμήσει να δουλέψει σε μια καφετέρια και θα μείνει στη Θεσσαλονίκη ή την Αθήνα και επί τη ευκαιρία θα διαβάσει να δώσει και στον ΑΣΕΠ και θα γράψει καλά; τα τελευταία χρόνια λοιπόν έχω γνωρίσει αναπληρωτές που εργάζονται 5, 6, ακόμα και 10 χρόνια έχοντας γυρίσει όλη την Ελλάδα κυριολεκτικά από την αγάπη τους για την εκπαίδευση. Αυτοί οι άνθρωποι για μένα έχουν αποδείξει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον την ικανότητα τους να μπαίνουν στην τάξη. 

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:17:34 μμ »
perastikos kav

Ενώ οι υπόλοιποι που δουλευουμε κατ'οίκον ή σε φροντιστήρια χωρίς να ξέρουμε αν θα πάρουμε τα δεδουλευμένα μας, δεν έχουμε αποδείξει ότι αγαπάμε τη δουλειά μας.
Ας σταματήσουμε να μεγεθύνουμε κάποια πράγματα. Μου ακούγεται σαν προπαγάνδα υπέρ μιας συγκεκριμένης και μόνο μερίδας εκπαιδευτικών.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:22:49 μμ »
perastikos kav

Ενώ οι υπόλοιποι που δουλευουμε κατ'οίκον ή σε φροντιστήρια χωρίς να ξέρουμε αν θα πάρουμε τα δεδουλευμένα μας, δεν έχουμε αποδείξει ότι αγαπάμε τη δουλειά μας.
Ας σταματήσουμε να μεγεθύνουμε κάποια πράγματα. Μου ακούγεται σαν προπαγάνδα υπέρ μιας συγκεκριμένης και μόνο μερίδας εκπαιδευτικών.
Ναι, ναι προπαγάνδα. Με πληρώνουν οι συνάδελφοι με προϋπηρεσία. Ορισμένοι δεν έχετε μάθει να διαβάζετε και την αντίθετη από τη δική σας γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος bird1996

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:23:26 μμ »
Δουλεύουμε  για ελάχιστα χρήματα στον ιδιωτικό τομέα και μέσα στην ανασφάλεια διαρκώς. Το δεύτερο πλέον είναι το πιο εξαντλητικό. Σα να μην υπάρχει μέλλον. Ανάθεμα τις επαγγελματικές επιλογες των 18....

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:25:11 μμ »
perastikos kav

Ενώ οι υπόλοιποι που δουλευουμε κατ'οίκον ή σε φροντιστήρια χωρίς να ξέρουμε αν θα πάρουμε τα δεδουλευμένα μας, δεν έχουμε αποδείξει ότι αγαπάμε τη δουλειά μας.
Ας σταματήσουμε να μεγεθύνουμε κάποια πράγματα. Μου ακούγεται σαν προπαγάνδα υπέρ μιας συγκεκριμένης και μόνο μερίδας εκπαιδευτικών.
Και μάλιστα τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια αποτελούν εμπειρία τεράστια.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:26:13 μμ »
Θα πρέπει να καταλάβετε κάποιοι (Sotos MIKE) ότι επειδή πήρατε πτυχίο 2 μήνες νωρίτερα από κάποιους συναδέλφους σας δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να σας διορίσει πρώτους. Είπαμε η επετηρίδα μας τελείωσε, να ζήσουμε να τη θυμόμαστε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο καλύτερα για εσάς.

Επιτέλους εμπέδωσες το λάθος σου σχετικά με την ταυτότητά μου.

Από κει και πέρα, ποτέ μου δεν αναφέρθηκα σε "δύο μήνες". Δικά σου λόγια είναι αυτά. Μιλώ για έτη. Σε αυτά είναι η ουσία. Αν πήρα 1-2 ή περισσότερα έτη νωρίτερα το πτυχίο μου, θα πρέπει να προηγούμαι ή τουλάχιστον να παίζει κάποιο ρόλο.

Και δεν μιλώ βάσει της επετηρίδας που καταργήθηκε. Στους πίνακες μηδενικής συνεχίζει να υφίσταται το κριτήριο του πότε πήρες το πτυχίο. Απλώς το ΦΕΚ πραξικοπηματικά ανοίγει τους πίνακες χωρίς ΑΣΕΠ, παραβιάζοντας το αρ. 9 παρ. 2.

Αν είναι να μην μετράει ευθέως η παλαιότητα, αλλά να "φαίνεται" μέσω προϋπηρεσιών, τότε θα έπρεπε τουλάχιστον να συμβαίνει το εξής (ώστε να φαίνεται κάπως η παλαιότητα, που και πάλι δεν θα πολυφαίνεται): να υπάρχει κλίμακα μοριοδότησης. Πχ όσοι εργάστηκαν από 6 έως 9.5 μήνες να παίρνουν τα ίδια μόρια, όσοι εργάστηκαν από 3 - 6 μήνες λιγότερα, και όσοι από 0-3 λιγότερα. Το ιδανικό θα ήταν να παίρνουν ίδια μόρια όσοι εργάστηκαν είτε 9 μήνες είτε 1-2 μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:30:52 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 07:28:30 μμ »
Η μονιμοποίηση και η μετατροπή μιας σχέσης εργασίας από προσωρινή σε μόνιμη μετά από εύλογο χρονικό διάστημα είναι ένα δικαίωμα των εργαζομένων που απαντάται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης και σκοπός της ύπαρξης του είναι η προστασία του εργαζομένου από την καταχρηστική πρακτική των εργοδοτών να ονομάζουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες τους σε προσωρινές για να εξοικονομούν χρήματα.

Δε διαφωνεί κανείς το εργατικό δίκαιο, αλλά άλλο το δικαίωμα μετατροπής της εργασιακής σχέσης σε μόνιμη και άλλο η απαίτηση.
Και υποθέτω πως από όλους τους εκπαιδευτικούς που ξεκινούν αυτήν την εργασιακή σχέση στις άλλες χώρες δεν καταφέρνουν όλοι να επεκτείνουν τη σύμβασή τους, αλλά ένα ποσοστό. Μπορεί να μην ήταν αυτό που είχαν φανταστεί όταν σπούδαζαν το επάγγελμα για παράδειγμα και να μην τους ταίριαζε η διδασκαλία σε τάξη.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 667
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.