*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για ΠΕ04???  (Αναγνώστηκε 40597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:32:52 πμ »
Επειδή έκανα ένα εκφραστικό λάθος, εννοούσα ότι την ενιαιότητα άλλοι ήταν αυτοί που την πολεμούσαν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 06, 2008, 10:50:35 πμ »
Τελικά, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως όλα είναι υποκειμενικά, αν σκεφτείς ότι εσύ είσαι νέο παιδί που μόλις τελείωσες και γω πήρα πτυχίο πριν 12 χρόνια όταν υπήρχε ακόμη η επετηρίδα, αλλά καλούμαστε και οι δύο να δώσουμε με τους ίδιους όρους στο διαγωνισμό.

Δυστυχώς, επειδή καμιά απόφαση που παίρνεται δεν μπορεί να καλύψει τα θέλω του καθένα μας ξεχωριστά, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ευχόμαστε η τύχη αυτή τη φορά να είναι με το μέρος μας. Μπορεί να φαίνεται μοιρολατρικό, αλλά τι να κάνουμε, στην Ελλάδα ζούμε !!
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:08:34 πμ »
Μακάρι να υπήρχε ακόμα επετηρίδα. όπως και να΄χει καλή επιτυχία σε όλους. Και μπορεί να μην είναι υπέρ μου στη συγκυρία, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να διοριζόμαστε με βάση το έτος λήψης πτυχίου

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:13:54 πμ »
Σχετικά με την παλαιότητα του πτυχίου και γω συμφωνώ, αλλά τα δεδομένα είναι άλλα. Τουλάχιστον ο ΑΣΕΠ δίνει τη δυνατότητα σ' αυτούς που δεν έχουν άλλο τρόπο να αποκτήσουν μόρια, να το πετύχουν με προσωπικό αγώνα. Γι' αυτό Καλό διάβασμα σε όλους και καλά κουράγια.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:12 »

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:27:57 πμ »
Θα ήθελα αν κάποιος παλιός φυσικός έχει ποσοστά επιτυχίας για κάθε ειδικότητα ξεχωριστά όταν είμασταν ενιαίος κλάδος να τα ανεβάσει να δούμε πόσοι ήταν οι διορισταίοι από κάθε ειδικότητα.
όσο για τη βαρήτυτα και τη σημασία φυσικής-χημείας ας μη το σχολιάσω καλύτερα.
Ας μας πούνε οι μαθηματικές, οι πολυτεχνικές, οι σχολές πληροφορικής κτλ για το αν διδάσκονται χημεία η φυσική.
Για να μην επισέλθω σε θεωρητικό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:38:15 πμ »
Καμιά θετική επιστήμη δεν αποτελεί "αυθεντία", ούτε μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα από τις άλλες. Τρανταχτό παράδειγμα δίνει ο Αϊνστάιν, που συνεργάζονταν με μεγάλο Έλληνα μαθηματικό (μου διαφεύγει το όνομά του) για να του επιλύσει με μαθηματικούς όρους κάποιες από τις θεωρίες του!! Γι' αυτό δεν μπορεί ο καθένας μας να θεωρεί ότι η ειδικότητά του είναι κατά κάποιο μαγικό τρόπο "ανώτερη" από τις άλλες.
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:40:26 πμ »
Ναι...................είναι γνωστό όχι χωρίς τη γεωλογία η φυσική θα ήταν 200 χρόνια πίσω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:43:50 πμ »
Επίσης είναι γνωστό ότι από μερικούς είρωνες που θέλουν να θεωρούν τον εαυτό τους εκπαιδευτικό, έφτασε το επίπεδο των μαθητών εδώ που βρίσκεται!!!
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:44:31 πμ »
Το μόνο μη ταξικό σύστημα ήταν η επετηρίδα. Ο κάθε διαγωνισμός, αν υποθέσουμε (ΑΝ...) ότι είναι αδιάβλητος, δεν εξασφαλίζει ταξική ισότητα εφόσον άλλες δυνατότητες χρηματοδότησης έχει ο κάθε υποψήφιος ανάλογα με την ταξική του θέση.

Να το πω πιο απλά, κάποιος έχει την υποστήριξη της οικονομικά ισχυρής οικογένειάς του που του παρέχει απεριόριστη δυνατότητα να χρηματοδοτήσει την ανεργία του για όσα χρόνια χρειαστεί, να μην έχει άγχος για αυτό, να διαβάζει ήρεμα, να πάει φροντιστήριο, να αγοράσει απεριόριστα βοηθήματα. Και όλα αυτά, αμέσως μόλις πάρει πτυχίο.

Κάποιος άλλος δεν έχει υποστήριξη από οικογένεια, ή δεν έχει καν οικογένεια, άρα πρέπει να εργαστεί για να επιβιώσει, με όρους ελεύθερης οικονομίας Ελληνικού ιδιωτικού τομέα (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε), και πέρα από το άγχος της επιβίωσής του έχει εξαιρετικά περιορισμένες οικονομικές δυνατότητες να επενδύσει στο διάβασμά του με φροντιστήρια, βοηθήματα κτλ. Εκτός αυτού δεν έχει και χρόνο να διαβάσει, αφού εργάζεται εξαντλητικά (θυμίζω, δεν είναι στο Δημόσιο, και δεν τον συντηρεί ο μπαμπάς του).

Με την επετηρίδα αυτές οι δυο περιπτώσεις έχουν ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση. Με τον ΑΣΕΠ η δεύτερη περίπτωση είναι χαμένη από χέρι, και συνήθως δεν θα μπει καν στη διαδικασία να δώσει τις εξετάσεις, αφού γνωρίζει ότι θα πρέπει να συναγωνιστεί υποψήφιους από την πρώτη περίπτωση.

Μεταξύ αυτών των ακραίων περιπτώσεων, υπάρχει μια συνεχής κατανομή των υποψηφίων προς διορισμό, και ανάλογα με τις ταξικές στρωματοποιήσεις σε κάθε εποχή υπάρχει διαφορετική πυκνότητα στην κατανομή προς το ένα άκρο ή προς το άλλο.

Να προσθέσω επίσης τις περιπτώσεις των υποψήφιων που ήταν γραμμένοι στην επετηρίδα (παλιοί) και που εφόσον βρίσκονταν ταξικά κοντά στη δεύτερη περίπτωση, έπρεπε να ετεροαπασχολούνται για πολλά χρόνια, γνωρίζοντας ότι κάποια στιγμή, στα 40, στα 50, όποτε, ίσως να διοριστούν, όμως έπρεπε να ζήσουν μέχρι τότε, και άρα να απασχοληθούν με όποιο τρόπο μπορούσαν για να επιβιώσουν μέχρι τότε. Όταν το σύστημα άλλαξε, η επετηρίδα καταργήθηκε, και οι άνθρωποι αυτοί βρίσκονταν πολλά χρόνια μετά τη λήψη του πτυχίου τους, τότε η δυνατότητά τους να διοριστούν μέσω ΑΣΕΠ πρακτικά εκμηδενίστηκε, αφού εκτός του μειονεκτήματος της μη δυνατότητας χρηματοδότησης της ανεργίας τους, έχουν και το μειονέκτημα της ετεροαπασχόλησης και των μεγάλης χρονικής απόστασης από τη λήψη του πτυχίου και άρα της επαφής με την επιστήμη τους.

Το σύστημα της επετηρίδας όμως δεν επέτρεπε κανένα ταξικό διαχωρισμό, ήταν απόλυτα δίκαιο στη δυνατότητα πρόσβασης. Γι αυτό και καταργήθηκε. Αυτό έλλειπε δηλαδή, να έχουμε ένα τέτοιο σύστημα σε λειτουργία στο ....Ελλαδιστάν. Δηλαδή στο τέλος τι θα πούμε, ότι είμαστε και όλοι ίσοι;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:49:40 πμ »
Είναι δυστυχώς λυπηρό η συζήτηση να περιστρέφεται γύρω από το θέμα "το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου" και να περισσεύει η ειρωνία και η υπεροψία. Σαν τα μικρά παιδάκια!  ::)
Τέλος πάντων, άλλοι καταθέτουν απόψεις κι άλλοι βγάζουν τα απωθημένα τους...  :(

Αποσυνδεδεμένος berserk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:50:49 πμ »
Πάντως κρίμα που δεν δίνουμε χειροτεχνία γιατ ξερω πολλούς εδώ μέσα που θα είχαν αριστεύσει! Το ότι σπάσαμε το κεφάλι μας τόσα χρονια για να μάθουμε μία επιστήμη δεν έχει προφανώς καμία σημασία.
Το σωστό αγαπητοί θα ήταν να υπήρχε μία σχολή 1-2 χρόνων, με εξετάσεις, που θα σπούδαζες καθαρά διδασκαλία της επιστήμης σου και κατόπιν θα διοριζοσουν κατευθείαν. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο θα δεχόμουν να διδάξω 'φυσικές επιστήμες'. Αν ο geochem πιστεύει ότι επειδή θα δώσει 10 ερωτήσεις χημεία και άλλες τόσες βιολογία και γεωλογία και μετά θα ξέρει να διδάξει ολόκληρες επιστήμες, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά!!
 Κρίμα πάντως που βλέπω τις ίδιες αντιλήψεις που υπάρχουν εδώ και 30 χρόνια σε αδιόριστους ανθρώπους που ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει την καριέρα τους και σκέφτονται πως θα συμπληρώνουν 21 ώρες σε 1 μερα αν είναι δυνατόν για να έχουν την υπόλοιπη εβδομάδα ελεύθερη!!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:51:42 πμ »
Επίσης είναι γνωστό ότι από μερικούς είρωνες που θέλουν να θεωρούν τον εαυτό τους εκπαιδευτικό, έφτασε το επίπεδο των μαθητών εδώ που βρίσκεται!!!

Την ειρωνία την προκάλεσε το δικό σου σχόλιο.
Δε σου φταίει η δική μου αντίδραση επειδή εσύ δεν είσαι φυσικός.

Η βάση των θετικών επιστημών είναι τα μαθηματικά.
Χωρίς αυτά ούτε θερμόμετρο δε θα είχαμε σήμερα.

Μετά είναι η φυσική.

Οι υπόλοιπες θετικές επιστήμες είναι αποτέλεσμα της προόδου της φυσικής.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος bikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:55:06 πμ »
Συμφωνώ σπόλυτα με τον Da _Kancho. Και μάλιστα έλεγαν στον κόσμο ότι η επετηρίδα φράκαρε. Προφανώς! Αφού οι διορισμοί διαρκώς μειώνονταν. Και τελικά ζούμε σε κατάσταση ΑΣΕΠ. Τι άλλαξε; Μόνο το ότι δίνουμε εξετάσεις, τίποτα άλλο. Οι διορισμοί είναι λίγοι και ούτε και τη σιγουριά ότι θα διοριστούμε δεν την έχουμε. Επίσης, marousana, δεν είμαι τόσο μικρός. Είμαι 29, απλώς δίνω για πρώτη φορά διαγωνισμό

Αποσυνδεδεμένος berserk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 06, 2008, 12:07:37 μμ »
Επίσης είναι γνωστό ότι από μερικούς είρωνες που θέλουν να θεωρούν τον εαυτό τους εκπαιδευτικό, έφτασε το επίπεδο των μαθητών εδώ που βρίσκεται!!!

Την ειρωνία την προκάλεσε το δικό σου σχόλιο.
Δε σου φταίει η δική μου αντίδραση επειδή εσύ δεν είσαι φυσικός.

Η βάση των θετικών επιστημών είναι τα μαθηματικά.
Χωρίς αυτά ούτε θερμόμετρο δε θα είχαμε σήμερα.

Μετά είναι η φυσική.

Οι υπόλοιπες θετικές επιστήμες είναι αποτέλεσμα της προόδου της φυσικής.

όλες οι επιστήμες είναι απόρροια της βιολογίας! Χωρίς αυτή ούτε να σκεφτείς δεν θα μπορούσες Αγάπη για να μας λες όλα αυτά τα χαριτωμένα! Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, αλλά σε παρακαλώ δεν είμαστε εχθροί. Αυτό θέλει να μας κάνει η κυβέρνηση και το Π.Ι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159994
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.