*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2016  (Αναγνώστηκε 316669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 12, 2016, 11:29:07 μμ »
Θα ήθελα παρακαλώ μία διευκρίνηση στο παρακάτω ερώτημα. Έχω υπηρετήσει το 2015 2016 σε λειτουργικό κενό στο πυσδε α ,και ζήτησα απόσπαση στο πυσδε Β.εάν παρω οργανική μέσα στον Ιούλιο στο πυσδε α και παρω τον Αύγουστο την απόσπαση στο πυσδε Β ,μπορώ να διαλεξω η υποχρεωτικά στο πυσδε απόσπασης;εάν πρέπει να υπηρετήσω στο πυσδε απόσπασης χάνω το δικαίωμα μετάθεσης  τη χρονιά 2016 2017 λόγω μη υπηρέτηση ς οργανικής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:36 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:43:34 πμ »
Θα ήθελα παρακαλώ μία διευκρίνηση στο παρακάτω ερώτημα. Έχω υπηρετήσει το 2015 2016 σε λειτουργικό κενό στο πυσδε α ,και ζήτησα απόσπαση στο πυσδε Β.εάν παρω οργανική μέσα στον Ιούλιο στο πυσδε α και παρω τον Αύγουστο την απόσπαση στο πυσδε Β ,μπορώ να διαλεξω η υποχρεωτικά στο πυσδε απόσπασης;εάν πρέπει να υπηρετήσω στο πυσδε απόσπασης χάνω το δικαίωμα μετάθεσης  τη χρονιά 2016 2017 λόγω μη υπηρέτηση ς οργανικής;

Που ήταν η οργανική σου κατά το 2015-2016; Είχες οργανική στο Πυσδε Α και πήρες απόσπαση εντός του Πυσδε σε λειτουργικό κενό;

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:55:35 πμ »
Θα ήθελα παρακαλώ μία διευκρίνηση στο παρακάτω ερώτημα. Έχω υπηρετήσει το 2015 2016 σε λειτουργικό κενό στο πυσδε α ,και ζήτησα απόσπαση στο πυσδε Β.εάν παρω οργανική μέσα στον Ιούλιο στο πυσδε α και παρω τον Αύγουστο την απόσπαση στο πυσδε Β ,μπορώ να διαλεξω η υποχρεωτικά στο πυσδε απόσπασης;εάν πρέπει να υπηρετήσω στο πυσδε απόσπασης χάνω το δικαίωμα μετάθεσης  τη χρονιά 2016 2017 λόγω μη υπηρέτηση ς οργανικής;

Αν δεν ανακαλέσεις την αίτηση απόσπασης μετά τη λήψη της οργανικής σου στο πυσδε Α, υποχρεούσαι να παρουσιαστείς στο πυσδε Β όπου έχεις πάρει την απόσπαση. Έχεις κανονικά δικαίωμα για μετάθεση από πυσδε σε πυσδε, όχι όμως για βελτίωση θέσης εντός του πυσδε Α, ενόσω χρωστάς την οργανική που έλαβες μέσα στον Ιούλιο...

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 13, 2016, 11:12:44 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Το 2015 2016 δεν είχα οργανική, αλλά ήμουν στη διάθεση και καλυπτα λειτουργικό κενό. Απόσπαση ζήτησα τώρα με τη νέα εγκύκλιο για άλλο πυσδε το β,αφού δε πήρα τη μετάθεση στο πυσδε β.Θεωρώ ότι του χρονου θα κάνει μετάθεση στο πυσδε Β ,για αυτό δε θέλω να χάσω το δικαίωμα μετάθεσης. Είναι σίγουρο λοιπόν πως εάν παρω οργανική τώρα, δεν είμαι υποχρεωμένος να την υπηρετησω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:36 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:05:23 μμ »
Προς gili
Συνάδελφε αυτό που ρωτάς βρίσκεται στην νομοθεσία ΦΕΚ 50/96 αρθρο 8 παρ 3

http://dide.fth.sch.gr/lows/pd50_96.html ή http://edu.klimaka.gr/nomothesia/fek/2165-fek-45-1996-pd-50-metatheseis-topothethseis-ekpaidevtikwn.html (κάνεις λήψη του πρωτότυπου ΦΕΚ στο τέλος της σελίδας)
η στο google Π.Δ 50/96

Στο άρθρο 8 παράγραφο 3 αναφέρει σαφώς ότι η διάρκεια που βρίσκεται κάποιος στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ θεωρείται ότι έχεις διανύσει την χρονιά της οργανικής σου θέσης. Δεν ξέρω κάτι άλλο από τότε που να αλλάζει το Π.Δ (είχαν γίνει δύο τα χρόνια επί Αρβανιτόπουλου και ξαναέγιναν ένα του άλλου του υπουργού του ΠΑΣΟΚ δεν θυμαμαι το ονομα του τώρα). Συμπέρασμα
Αν έχεις κάνει ένα χρόνο στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ έχει θεμελιώση δικαίωμα μετάθεσης.
Αν όμως πάρεις οργανική στο ΠΥΣΔΕ Α και θέλεις βελτίωση (όχι μετάθεση) τότε πρέπει να κάνεις ένα χρόνο στην οργανική που πήρες. Αλλά αυτό ισχύει για βελτίωση. Αν πάρεις οργανική στο ΠΥΣΔΕ Α και κριθείς το Σεπτέμβριο λειτουργικά υπεράριθμός τότε μπορείς να κάνεις και για βελτίωση (θεωρείται ότι υπηρέτησες την οργανική σου). 
Εγώ είμαι σίγουρος ότι  πράγματα είναι έτσι. Αν έχεις αμφιβολιές όμως πάρε την Δ.Δ.Ε που ανήκεις τμήμα μεταθέσεων. Αν είσαι τυχερός θα πετύχεις κάποιον που να ξέρει καλά τη νομοθεσία.
Γενικά όμως σε βρήσκω πολύ αιδιόδοξο με μεταθέσεις και τις αποσπάσεις. Κράτα μικρό καλάθι.

Αποσυνδεδεμένος gchristin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:20:46 μμ »
με τις αποσπασεις παιζονται τοσα ομορφα παιχνιδια, γιατι να τους το χαλασουμε; αφου κι εμας μας αρεσει.
1. αποσπασεις σε φορεις: χΑ ΧΑ ΧΑ, η χαρα του πολιτευτη, και εαν ειναι και δυνατος σου κανει και μια αποσπαση για τις αναγκες τις υπηρεσιας και παιρνει ο καλος συναδελφος τα 11 μορια του δυσπροσιτου.
2. αποσπασεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.....χαΧΑΧΑ περισυ με απεσπασαν αρον αρον σε μια περιοχη - αναγκαστικα λογω μοριων- γιατι εδω φαινονται- και δεν με πηραν στην περιοχη μου οπου απεσπασαν στη β φαση αλλους καλους συναδελφους με το 1/3 των μοριων μου. στην περιοχη που αποσπάστηκα,  δεν υπηρχε κενο της ειδικοτητας μου- ωσπου τρεξανε κατι αλλα κολπα και με πηραν τελικα σε ενα σχολείο  τελη Οκτωβρη......αλλοι καλοι συναδελφοι καταφεραν και μετακινηθηκαν σε αλλες ΔΙΔΕ γιατι δεν αδειαζαν θεσεις με τιποτα. Οι δικες μου προσπαθειες δεν ευοδώθηκαν για απιθανους λογους.
Ας γινονταν μεταθεσεις και μεταταξεις, ας υπηρχε ενας πιο αξιοπρεπης τροπος αντιμετωπισης μας.  Φετος κινδυνευουμε οι ΠΕ04 να βρεθουμε ....αντε ας μην συνεχισω. μπορει καποιοι αλλοι συναδελφοι να στεναχωρεθουν με το προβλημα μας.
Αυτά φοβάμαι και δήλωσα μονο μια περιοχή με ρίσκο αν δεν πάρω απόσπαση να βρεθω 500km μακρια από ο σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 15, 2016, 02:20:24 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
1 ώρα ·
Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ 22 Ιουλίου για θέματα αποσπάσεων
Το ΚΥΣΠΕ εκτός από την Πέμπτη 21 Ιουλίου ,που θα συνεδριάσει για θέματα μετατάξεων,θα συνεδριάσει και την Παρασκευή 22 Ιουλίου για θέματα αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Σύμφωνα με ενημέρωση από το αρμόδιο τμήμα πρόθεση της πολιτικής ηγεσίας είναι να εξετασθούν και να ανακοινωθούν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ στις αρχές Αυγούστου
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 15, 2016, 03:37:49 μμ »
Οι αποσπάσεις σε φορείς πότε θα ανακοινωθούν;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 15, 2016, 03:47:22 μμ »
Μήπως γνωρίζει  κάποιος για τις αποσπάσεις σε πειραματικά για το 2016-7; Υπάρχει ενημέρωση ότι συζητήθηκαν από το ΚΥΣΔΕ άρα λογικά εκκρεμεί η υπογραφή του υπουργού.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 15, 2016, 10:03:56 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
1 ώρα ·
Συνεδρίαση ΚΥΣΠΕ 22 Ιουλίου για θέματα αποσπάσεων
Το ΚΥΣΠΕ εκτός από την Πέμπτη 21 Ιουλίου ,που θα συνεδριάσει για θέματα μετατάξεων,θα συνεδριάσει και την Παρασκευή 22 Ιουλίου για θέματα αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Σύμφωνα με ενημέρωση από το αρμόδιο τμήμα πρόθεση της πολιτικής ηγεσίας είναι να εξετασθούν και να ανακοινωθούν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ στις αρχές Αυγούστου
αποσπάσεις σε ΚΥΣΠΕ πριν τις αποσπασεις σε φορεις;; ειμαστε σιγουροι;;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 16, 2016, 10:55:43 πμ »
Τα κύσπε/κύσδε ΔΕΝ εμπλέκονται στις αποσπάσεις σε φορείς.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 16, 2016, 11:07:14 πμ »
οι αποσπάσεις σε φορείς σύμφωνα με τις κατά καιρούς ανακοινώσεις θα ολοκληρωθούν μέσα στον Ιούλιο. Μένουν 15 μέρες να το διαπιστώσουμε! Μην ξεχνάμε ότι και στις χειρότερες εποχές αδράνειας στις υπηρεσιακές μεταβολές, οι αποσπάσεις στους φορείς ήταν πάντα οι πρώτες που έβγαιναν.

Το αισιόδοξο σενάριο για αποσπάσεις από περιοχή σε περιοχή στις αρχές Αυγούστου είναι που μου κάνει εντύπωση! Μακάρι, για  να προχωρήσουν και οι εσωτερικές διαδικασίες κάθε περιοχής εγκαίρως. Λέτε 1η Σεπτεμβρίου να γνωρίζουμε όλοι πού θα είμαστε, μετά από τόσα χρόνια για πρώτη φορά;

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 16, 2016, 11:25:30 πμ »
Ο μόνος λόγος για να ΜΗΝ γίνει αυτό, θα είναι ότι κάποιοι στο υπουργείο βαριούνται να εργαστούν.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 16, 2016, 12:31:46 μμ »

Το αισιόδοξο σενάριο για αποσπάσεις από περιοχή σε περιοχή στις αρχές Αυγούστου είναι που μου κάνει εντύπωση! Μακάρι, για  να προχωρήσουν και οι εσωτερικές διαδικασίες κάθε περιοχής εγκαίρως. Λέτε 1η Σεπτεμβρίου να γνωρίζουμε όλοι πού θα είμαστε, μετά από τόσα χρόνια για πρώτη φορά;

Παραείναι  αισιόδοξο για την ελληνική πραγματικότητα. Πρέπει να το δω για να το πιστέψω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.