*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2016  (Αναγνώστηκε 316616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #462 στις: Αύγουστος 05, 2016, 02:59:05 μμ »
Εγώ θα το ξαναπώ, ότι είναι θετικό αυτό που έγινε στην πρωτοβάθμια. Δεν μπορεί, επί της ουσίας, να καταργούν το ολοήμερο και παρόλα αυτά να δίνονται αποσπάσεις και να γίνει σφαγή στη δευτεροβάθμια. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.  ;) Εντάξει, δηλαδή δε γίνεται να μη δίνουν μεταθέσεις, αλλά ούτε και αποσπάσεις. Έλεος!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:31 »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #463 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:01:10 μμ »
Εγώ θα το ξαναπώ, ότι είναι θετικό αυτό που έγινε στην πρωτοβάθμια. Δεν μπορεί, επί της ουσίας, να καταργούν το ολοήμερο και παρόλα αυτά να δίνονται αποσπάσεις και να γίνει σφαγή στη δευτεροβάθμια. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.  ;) Εντάξει, δηλαδή δε γίνεται να μη δίνουν μεταθέσεις, αλλά ούτε και αποσπάσεις. Έλεος!

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οι αποσπάσεις δε θα είναι πολύ λιγότερες από πέρσι.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #464 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:03:07 μμ »
Εγώ θα το ξαναπώ, ότι είναι θετικό αυτό που έγινε στην πρωτοβάθμια. Δεν μπορεί, επί της ουσίας, να καταργούν το ολοήμερο και παρόλα αυτά να δίνονται αποσπάσεις και να γίνει σφαγή στη δευτεροβάθμια. Καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.  ;) Εντάξει, δηλαδή δε γίνεται να μη δίνουν μεταθέσεις, αλλά ούτε και αποσπάσεις. Έλεος!

Δεν καταργήθηκε το ολοήμερο! Αυτά τα λέει μόνο ο ΣΚΑΙ...
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #465 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:14:25 μμ »
Δεν καταργήθηκε το ολοήμερο! Αυτά τα λέει μόνο ο ΣΚΑΙ...

Εννοούσα τα δημοτικά αναμορφωμένου προγράμματος, όπου στο ολοήμερο του πήγαιναν παιδιά χωρίς την αναγκαία συνθήκη να εργάζονται οι γονείς. Επομένως, ναι μεν δεν καταργήθηκε το ολοήμερο, αλλά έγινε για λιγότερα παιδιά.  Επίσης, τα δημοτικά αναμορφωμένου προγράμματος που τέλειωναν στις 2 τα παιδιά καταργήθηκαν. Αυτό δημιούργησε πολλά πλεονάσματα στην πρωτοβάθμια. Εντάξει, δε θα υπερασπιστούμε τώρα το Φίλη και το υπουργείο. Έλεος!

Λίγο πρώιμα το ρωτάω, αλλά ας το ρωτήσω. Για τη β΄ φάση των αποσπάσεων χρειάζεται και άλλη αίτηση ή ισχύει η πρώτη που κάναμε;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:50:31 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #466 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:15:35 μμ »
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οι αποσπάσεις δε θα είναι πολύ λιγότερες από πέρσι.
Πού στηρίζεις την εκτίμησή σου;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #467 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:18:01 μμ »
Δεν καταργήθηκε το ολοήμερο! Αυτά τα λέει μόνο ο ΣΚΑΙ...

Δεν το κατήργησε νομοτυπικά, αλλά το υποβάθμισε σε σημείο οριακής λειτουργίας.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #468 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:21:42 μμ »
Εννοούσα τα δημοτικά αναμορφωμένου προγράμματος, όπου στο ολοήμερο του πήγαιναν παιδιά χωρίς την αναγκαία συνθήκη να εργάζονται οι γονείς.

Λίγο πρώιμα το ρωτάω, αλλά ας το ρωτήσω. Για τη β΄ φάση των αποσπάσεων χρειάζεται και άλλη αίτηση ή ισχύει η πρώτη που κάναμε;

Κάνεις λάθος. Υπήρχε πάντα ο όρος να εργάζονται οι γονείς και έπρεπε πάντα να συμπληρωθεί ένας απαιτούμενος αριθμός για να λειτουργήσει ολοήμερο. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν Φίλη, αλλά να μη γράφουμε και ανακρίβειες.

Για τη β' φάση θα περιμένουμε να ανοίξει το σύστημα και απλά ζητάμε επανεξέταση.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #469 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:25:12 μμ »
Κάνεις λάθος. Υπήρχε πάντα ο όρος να εργάζονται οι γονείς και έπρεπε πάντα να συμπληρωθεί ένας απαιτούμενος αριθμός για να λειτουργήσει ολοήμερο. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν Φίλη, αλλά να μη γράφουμε και ανακρίβειες.

Για τη β' φάση θα περιμένουμε να ανοίξει το σύστημα και απλά ζητάμε επανεξέταση.

Ανακρίβειες... ας μιλήσουμε λοιπόν με ακρίβεια...

Γνωρίζεις πόσες διδακτικές ώρες αποτελούσαν το ολοήμερο πρόγραμμα του δημοτικού στην πρότερη κλασσική μη ΕΑΕΠ μορφή του;

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #470 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:26:14 μμ »
Ανακρίβειες...ας μιλήσουμε λοιπόν με ακρίβεια...

Γνωρίζεις πόσες διδακτικές ώρες αποτελούσαν το ολοήμερο πρόγραμμα του δημοτικού στην πρότερη κλασσική μη ΕΑΕΠ μορφή του;
Πόσες?
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #471 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:26:32 μμ »
παιδιά, όλα καλά θα πάνε,οι περισσότεροι είμαι σίγουρη θα ικανοποιηθούν οι αιτήσεις σας και θα πάτε (μακάρι όλοι)στην πρώτη σας επιλογή!! μην ανησυχείτε....στο κάτω κάτω οι αποσπάσεις δεν τους κοστίζουν....για αναπληρωτές που τους κοστίζουν θα το σκεφτούν πιο πολύ ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #472 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:26:48 μμ »
Υποβάθμισε το ολοήμερο, έκοψε ώρες από τα αρχαία στο γυμνάσιο (λέγοντας ότι είναι παρά φύσιν η διδασκαλία τους). Παράλληλα, δε θα ξεχάσουμε ότι είχε βγάλει στη φόρα και διάφορους κολαούζους που υπερασπίζονταν την κατάργησή τους, γιατί δήθεν ήταν η αιτία που δε μάθαιναν τα παιδιά νέα ελληνικά. Έτσι το καλό μας το υπουργείο δημιούργησε πλεονάσματα και δημιουργεί. Να μην ξεχάσουμε ότι έχει κόψει και ώρες βιολογίας, κατάργησε τους υπεύθυνους εργαστηρίου κτλ.

Υ.Γ: επειδή το ξέρω πολύ καλά, γιατί το παιδί μου πήγαινε σε δημοτικό αναμορφωμένου προγράμματος, στα συγκεκριμένα σχολεία δεν ήταν όρος να εργάζονται και οι δυο γονείς. Καθόλου ανακρίβειες δε λέω. Προσέχω να λέω αυτά που γνωρίζω πολύ καλά. Και γι αυτό που λέω για τα συγκεκριμένα σχολεία είμαι απολύτως σίγουρη. Άλλωστε αυτό λένε και στις ανακοινώσεις τους οι συνδικαλιστές.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #473 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:30:39 μμ »
Υποβάθμισε το ολοήμερο, έκοψε ώρες από τα αρχαία στο γυμνάσιο (λέγοντας ότι είναι παρά φύσιν η διδασκαλία τους). Παράλληλα, δε θα ξεχάσουμε ότι είχε βγάλει στη φόρα και διάφορους κολαούζους που υπερασπίζονταν την κατάργησή τους, γιατί δήθεν ήταν η αιτία που δε μάθαιναν τα παιδιά νέα ελληνικά. Έτσι το καλό μας το υπουργείο δημιούργησε πλεονάσματα και δημιουργεί. Να μην ξεχάσουμε ότι έχει κόψει και ώρες βιολογίας, κατάργησε τους υπεύθυνους εργαστηρίου κτλ.

Υ.Γ: επειδή το ξέρω πολύ καλά, γιατί το παιδί μου πήγαινε σε δημοτικό αναμορφωμένου προγράμματος, στα συγκεκριμένα σχολεία δεν ήταν όρος να εργάζονται και οι δυο γονείς. Καθόλου ανακρίβειες δε λέω. Προσέχω να λέω αυτά που γνωρίζω πολύ καλά. Και γι αυτό που λέω για τα συγκεκριμένα σχολεία είμαι απολύτως σίγουρη. Άλλωστε αυτό λένε και στις ανακοινώσεις τους οι συνδικαλιστές.
Ποιός είπε οτι θεωρώ οτι ο Φίλης τα κάνει όλα σωστά? Όλα αυτά που γράφεις είναι λες και εγώ τον υπερασπίζομαι. Ας μην πιάσουμε όμως τους συνδικαλιστές. Εμείς ξέρουμε την πραγματικότητα καλύτερα απ'αυτούς νομίζω.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #474 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:32:47 μμ »
Πού στηρίζεις την εκτίμησή σου;

Οι ώρες που κόπηκαν από διάφορες ειδικότητες εξισορροπηθηκαν από τις συνταξιοδοτήσεις. (Κόπηκαν 2000 θέσεις, υπηρξαν 1000 συνταξιοδοτήσεις, ενώ κάθε χρόνο χιλιάδες εκπαιδευτικοί πέφτουν στο ωράριο λόγω παλαιότητας - δημιουργώντας άλλα 500 κενά). Άρα περίπου στα ίδια με πέρσι θα είμαστε. Αδικημένοι θα βγουν μάλλον οι πληροφορικής και ίσως οι ξενόγλωσσοι. Αλλά και πάλι, πέρσι δεν πηραν ούτως ή άλλως απόσπαση αυτές οι ειδικότητες. Μόνο οι αγγλικής μπορεί να έχουν κάποια σχετική μείωση.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #475 στις: Αύγουστος 05, 2016, 03:34:00 μμ »
εκοψε 1 ωρα βιολογιας +1 ωρα γεωγραφιας στην Α Γυμνασιου =2 ωρες *τον αριθμο των τμηματων  δηλαδ 2*3=6ωρες ή 2*4=8 ωρες +3 ωρες εργαστηριου = 9 ή΄11ωρες ΔΗΛΑΔΗ πολλλες καθε 2 σχολεια "περισσευει "ενας ΠΕ04. στα λυκεια 3ωρες εργαστηριου +1 ωρα Γενικης Φυσικης Γ λυκειου* τμηματα= 6 ή 7 ωρες , δηλαδη καθε 3 σχολεια περισσευει ενας ΠΕ04.
μεγαλη ζημια για τον κλαδο
ευτυχως αντεδρασαν οι ενωσεις των φυσικων-βιολογων-γεολογων-χημικων......χαχαχαα πλακα κανω

παντως με ολα αυτα εχω τεραστια αγωνια φετος με τις αποσπασεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 654
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.