*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλε τι δίδασκες....  (Αναγνώστηκε 27195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:12:56 μμ »
Δηλαδή μας λες ότι ο καθηγητής που δουλεύει τόσα χρόνια διδάσκοντας και συνεχίζει και μετά το διορισμό να κάνει ιδιαίτερα,πάει απροετοίμαστος στο σχολείο?
Δασκάλα είσαι?

Φταίμε σε μεγάλο βαθμό και οι ίδιοι,αλλά δε θα κάτσουμε και να σκάσουμε γιατί μαζεύονται όλες οι μαμάδες και απαιτούν και γκρινιάζουν να βάζουμε 20άρια στα ντουβάρια τους,ή γιατί τα καμάρια τους έρχονται στο σχολείο με το βρακί απ'έξω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:48 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:17:30 μμ »
Όποιος υποστηρίζει ότι στο φροντιστήριο τα παιδιά φοβούνται και είναι πιο ήσυχα είναι απλά εκτός πραγματικότητας.

εγω που εχω διδαξει και στα δυο (και δοξα τω θεω θεωρω τον εαυτο μου εντος πραγματικοτητας) θα σου πω ενα μονο πραγμα :Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ...στο φροντιστηριο πηγαινα με πολυ καλη ψυχολογια και εκανα την δουλεια χωρις προβληματα στην ταξη ενω στο σχολειο αστα να πανε...κυριολεκτικα αστα να πανε...

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:18:01 μμ »
Ενώ εσύ λες ότι το ιδιαίτερο προετοιμάζει το δάσκαλο? μήπως είναι και όλες οι τάξεις ίδιες και όλοι οι μαθητές ίδιοι, ή μήπως από την κούραση τους βλέπουν οι πεφωτισμένοι σαν τα αρνιά; κάτι σχετικό με την προσαρμογή του μαθήματος στις ανάγκες των μαθητών έχει πέσει στην αντίληψή σας; Ή μήπως τελικά το μάθημα προσαρμόζεται στις ανάγκες των εκπαιδευτικών , γιατί προς τα εκεί το βλέπω το πράγμα!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:21:27 μμ »
Δηλαδή μου λες ότι ένας που διδάσκει 15 χρόνια όλες τις τάξεις,γιατί πως αλλιώς θα ζήσει,δε μπορεί να μπει σε τμήμα β γυμνασίου και να κόψει το επίπεδο του ώστε να προσαρμόσει τη διδασκαλία του σε αυτό? Μάλλον φιλόλογος είσαι,εσείς έχετε πολλά μαθήματα που πρέπει να προετοιμάζετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:48 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:21:49 μμ »
Τον κλάδο μας μόνοι μας τον υποβαθμίζουμε. Δεν φταίνε ούτε τα ΜΜΕ ούτε τα παιδιά. Αν ο εκπαιδευτικός δνε μπορεί να ελέγξει την τάξη του , τι να κάνουν οι μαθητές; Οι εκπαιδευτικοί που πρέπει να πάρουν πόδι είναι σχεδόν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση , όπως αναφέρετε. Τι θέλω να πω; Πώς μπορεί να διδάξει ένας εκπαιδευτικός στο σχολείο μετά από 5 ώρες ιδιαίτερο το απόγευμα. Η λογίκη των 3 ή 4 ωρών που διδάσκουμε στα σχολεία είναι γιατί έχουμε προετοιμασία και διάβασμα στο σπίτι. Το κάνουν , λοιπόν,αυτό οι εκλεκτοί συνάδελφοι; Μετά φταίνε τα παιδιά, που είναι ανάγωγα! Φυσικά και είναι ανάγωγα, αφού ο καθηγητήσ τους δεν τα σέβεται. Είναι απροετοίμαστος , και βαριέται. Ας μη θυματοποιούμαστε , λοιπόν. Δε φταίει πάντα ο θεός και το σύστημα !

Τα παιδιά που είναι ανάγωγα έτσι έχουν μάθει από το σπίτι τους. Και έχουν αυτή τη συμπεριφορά προς όλους τους καθηγητές και όχι επιλεκτικά προς αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα.
Δεν κάνουν όλοι οι καθηγητές ιδιαίτερα!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:26:57 μμ »
η αληθεια ειναι καπου στη μεση...υπαρχουν και μαθητες "μπουμπουκια"αλλα και κατι καθηγητες "προτυπα῾..οπως και να εχει δεν νομιζω οτι πρεπει να αποκαλουμε ντουβαρια τους μαθητες...αυτο κατα την ταπεινη μου γνωμη δειχνει ελλειψη σεβασμου πρωτα στον εαυτο μας και μετα στα παιδια...

οσο για τα επεισοδια που δημοσιευσε το υπουργειο...ουδεν σχολιον... :o :-X
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 01:32:37 μμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου , Αναστασία. Πραγματικά , πάντα απορούσα με αυτούε τους εκπαιδευτικούς που επεδιώκαν χρόνια να μπουν σε μια τάξη με ανάγωγα και κούτσουρα! Ως προς τι τόσος κόπος! Όσον αφορά το αν κάποιος εκπαιδευτικός μετά από 15 χρόνια , μπορεί να αντιληφθεί τις ανάγκες της τάξης του , έχω να πω ότι είναι καθαρά θέμα νοημοσύνης!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:03:00 μμ »

Επειδή τώρα φύγαμε από τα ιδιαίτερα και πήγαμε στη νοημοσύνη, εγώ θεωρώ ότι έλλειψη σεβασμού, πρώτα στον εαυτό μας και μετά στους άλλους είναι και το να θεωρείς ότι για όλα φταίνε όλοι οι υπόλοιποι εκτός από σένα...
Για να τελειώνουμε λοιπόν πιστεύω ότι και οι περισσότεροι μαθητές έχουν καλή αγωγή και οι περισσότεροι καθηγητές προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Γιατί η ισοπέδωση σημαίνει έλλειψη επιχειρημάτων και λογικής.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 02:10:12 μμ »
θα συμφωνησω μαζι σου jak13 .απλα αυτη η μειοψηφια κανει το περισσοτερο κακο...μηπως τελικα να συμμαχησουν ολοι ωστε να αποβαλλουμε τους "κακους καθηγητες, οσο για τους μαθητες πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια καταλαβαινουν και αντιδρουν αναλογα.
οσο για το εαν ενας καθηγητης μετα απο 15 χρονια δουλειας μπορει να αντιληφθει τις αναγκες της ταξης του,η απαντηση ειναι ναι,εφοσον συνεχιζει να αγαπα αυτο που κανει...δεν ειναι λοιπον θεμα νοημοσυνης ειναι θεμα θελησης,πιστευω.
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 03:51:55 μμ »
θα συμφωνησω μαζι σου jak13 .απλα αυτη η μειοψηφια κανει το περισσοτερο κακο...μηπως τελικα να συμμαχησουν ολοι ωστε να αποβαλλουμε τους "κακους καθηγητες, οσο για τους μαθητες πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια καταλαβαινουν και αντιδρουν αναλογα.
οσο για το εαν ενας καθηγητης μετα απο 15 χρονια δουλειας μπορει να αντιληφθει τις αναγκες της ταξης του,η απαντηση ειναι ναι,εφοσον συνεχιζει να αγαπα αυτο που κανει...δεν ειναι λοιπον θεμα νοημοσυνης ειναι θεμα θελησης,πιστευω.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρει.
Δεν αρκεί μόνο ο εκπαιδευτικός να αντιληφθεί τις ανάγκες τις τάξης του. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το υλικό που έχει απέναντι του, αλλά και το αναλυτικό πρόγραμμα.
Όταν πρέπει να βγάλει τη συγκεκριμένη ύλη, που είναι Χ σελίδες, και πρέπει να τρέξει για να το κάνει αυτό, τότε δεν έχει την πολυτέλεια να πρσαρμόσει το μάθημα του στις ανάγκες της τάξης.
Σε ένα ιδανικό σχολείο, όπου ο εκπαιδευτικός θα είχε απλά κατευθυντήριες γραμμές στο τι έπρεπε να διδάξει, όπου δεν θα υπήρχαν συγκεκριμένα βιβλία που θα έπρεπε να τελειώσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς, αλλά στόχοι που θα έπρεπε να κατακτηθούν, τότε ναι, ο εκπαιδευτικός θα μορούσε να σκύψει πάνω από το κάθε παιδί στην τάξη...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:43:01 μμ »
Και ισοπεδωτικό δεν είναι το δικό σου συμπέρασμα ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί κάνουν καλά τη δουλειά τους ! Εγώ θα έλεγα και αυθαίρετο. Αφού όλα είναι τόσο καλά , ως προς τι τόσος θόρυβος για αλλάγη του συστήματος; Αφού κατά τη γνώμη σου δεν  φταίνε οι εκπαιδευτικοί (που φυσικά και δεν πρέπει να τους καταλογίσουμε όλες τις ευθύνες ,αλλά δεν μπορούμε να τους αφήσουμε και αμέτοχους) , ποιος φταίει;  Οι μαθητές ή ένα γενικό, κακό, ύπουλο και βρώμικο σύστημα που θέλει να μας κατασπαράξει; Παρτε το χαμπάρι , λοιπόν. Το σύστημα είμαστε ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ. Άρα , όλοι φταίμε!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:18:57 μμ »

Θα σε παρακαλέσω να διαβάζεις πιο προσεχτικά τα μηνύματά μου. Πουθενά δεν έγραψα αυτά που μου αποδίδεις.

Και ισοπεδωτικό δεν είναι το δικό σου συμπέρασμα ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί κάνουν καλά τη δουλειά τους ! Εγώ θα έλεγα και αυθαίρετο.

οι περισσότεροι καθηγητές προσπαθούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Δεν κάνουν όλοι οι καθηγητές ιδιαίτερα!

ποιος φταίει;  Οι μαθητές ή ένα γενικό, κακό, ύπουλο και βρώμικο σύστημα που θέλει να μας κατασπαράξει;

πιστεύω ότι και οι περισσότεροι μαθητές έχουν καλή αγωγή

Για το σύστημα δε μίλησα, αλλά τι σχέση έχει το σύστημα με την ευσυνειδησία και την ικανότητα του εκπαιδευτικού;

Παρτε το χαμπάρι , λοιπόν.

Εντάξει, κάτι πήραμε κι εμείς χαμπάρι. Ελπίζω μόνο να μην παρερμηνεύεις σκόπιμα τα γραφόμενά μου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 11:19:15 μμ »
Τέσσερα χρόνια δουλεύω στο δημόσιο σχολείο και έχω πάει σε 10 διαφορετικά σχολεία σε διαφορετικές περιοχές της Ελλάδος και σε όλες τις τάξεις της Δευτεροβάθμιας.Κάποτε και αρκετά ιδιαίτερα. Με ένα γιο στο Δημοτικό, αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι τα παιδιά αντιλαμβάνονται ποιος είναι ειλικρινής και ποιος πάει για τη θεσούλα και τη μονιμότητα, ποιος τα αγαπά αληθινά και ποιος τα κοροιδεύει. Δεν θεωρώ το εαυτό μου σπουδαίο δάσκαλο αλλά ούτε και απλώς τυχερό.Κάθε μέρα μου στο σχολείο είναι καλή ακόμα και όταν βγάζω έξω μαθητη και έρχεται μετά κ μου λέει δικαιολογίες ή μου κάνει αστεία πάντα με σεβασμό.Όχι στα λόγια, αλλά στα μάτια και στις πράξεις του.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, όπως και πολλοί συνάδελφοι, να 'ελέγχω και να αφήνω' μια τάξη και ας κάνω το πιο παρεξηγημένο μάθημα(Θρησκευτικά)και αυτό εξαιτίας κάποιων θερμοκέφαλων που μας έπνιγαν με εκφοβισμούς όταν είμασταν μαθητές και θέλουν να μας πνίξουν και τώρα ως συνάδελφοι με τις "συμβουλές"τους.Φέτος είμαι σ' ένα σχολείο που οι συνάδελφοι το λένε Γκουαντανάμο.Γιατί;

 Ίσως επειδή το 80% είναι διαφορετικών εθνικοτήτων, ίσως επειδή δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, ίσως επειδή είναι πιο επιθετικά, ίσως επειδή κάποιοι καθηγητές έρχονται κ κοιτάνε συνέχεια το ρολόι τους.Τα απουσιολόγια κάθε μέρα είναι γεμάτα και η γκρίνια παραμένει.Δεν ξέρω πόσο συχνά γελάνε οι συνάδελφοι με τους μαθητές μας, αλλά αν κρίνω απο τη φάτσα τους όταν έρχονται το πρωί...άστα καλύτερα, πολύ μιζέρια.
   

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 11:40:30 μμ »
θα ήθελα να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. δούλευα στα φροντιστήρια 11 χρόνια, όταν μπήκα πρωτη φορά στο δημόσιο σχολείο, συνεχισα να δουλεύω με το ίδιο ακριβώς πνευμα δηλαδή πως θα βοηθήσω τα παιδιά όσο το δυνατόν περισσότερο για να μάθουν. Αυτό που αντιμετωπισα και αντιμετωπίζω ήταν μια απαξίωση από τους μαθητες ότι αυτά που λέω μες στην τάξη δεν αξίζουν διοτι τα κάνουν στα φροντιστήρια - εσπαγα το κεφάλι μου: μα γιατί;;; ακριβώς τα ίδια τους έλεγα και στο φροντιστήριο και με άκουγαν με ανοιχτό το στόμα, τα ίδια λέω και στο δημόσιο σχολείο και με αντιμετωπίζουν με απαξιωτικό ύφος!! Ακόμη και από τους συναδέλφους ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση είχα , μου έχουν πει : μα τι κάθεσαι και κουράζεσαι δεν ξέρεις ότι αυτά τα έχουν κάνει ηδη. Συνέχισα χωρις να δίνω σημασία να κάνω τη δουλειά μου όπως ήθελα. Στο τέλος κουράστηκαν οι συναδελφοι να με κοροιδευουν και οι μαθητές μου άρχισαν να δίνουν σημασία -όχι βέβαια όλοι, αλλα οι περισσότεροι.   Ποιος είναι ο κερδισμένος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161269
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.