*

Αποστολέας Θέμα: Δάσκαλε τι δίδασκες....  (Αναγνώστηκε 26991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 10:24:19 μμ »
δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος εδώ στο φορουμ είχε σωστα προβλέψει ότι δεν θα αργήσουμε να δουμε δημοσιεύματα στον τύπο για τον τεμπέλη-κακό-άχρηστο εκπαιδευτικό (κάπως έτσι). σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις απαράδεκτων εκπαιδευτικών, και σαφώς αυτές πρέπει να εκλείψουν, αλλά είναι τυχαίο ότι τις θυμήθηκαν τώρα?? ππροσωπικά δεν μου φαίνεται πολύ αθώο
Θα συμφωνήσω. Σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις όχι κατάλληλων για την εκπαίδευση εκπαιδευτικών και πρέπει να εκλείψουν. Αλλά πώς αλλιώς θα "λυθούν τα δεμένα χέρια της πολιτείας"  αν δεν δημιουργηθεί πρώτα το κατάλληλο κλίμα κλπ κλπ.;

Το πρώτο μέρος του δημοσιεύματος είναι ενδεικτικό για το κλίμα που ανέφερα και κυρίως για το τι μέλλει γενέσθαι αφού "λυθούν τα χέρια":


Με δεμένα τα χέρια η πολιτεία ενώπιον ακόμη και της χειρίστης διαγωγής των λειτουργών της εκπαίδευσης

ΜΑΡΝΥ ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΟΥ


«Αν ξέρατε πόσες περιπτώσεις καταγγελιών έχουμε κάθε μήνα για ακατάλληλους εκπαιδευτικούς που πρέπει να βγουν από τις τάξειςθα ξαφνιαζόσασταν » λέει στέλεχος του υπουργείου Παιδείας που μίλησε στο «Βήμα».

« Καθώς κανένα μέτρο αξιολόγησής τους δεν εφαρμόζεται, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους αποσπάμε σε διοικητικές υπηρεσίες και αυτό μόνο αν το δεχτούν και οι ίδιοι.

Τα χέρια μας είναι δεμένα » συνεχίζει. Οι υποθέσεις που φθάνουν καθημερινά στο υπουργείο Παιδείας είναι δεκάδες. Για τις πιο σοβαρές από αυτές διατάσσεται έρευνα. Κάποιοι εκπαιδευτικοί απομακρύνονται τελικά από τις τάξεις.

Ελάχιστοι απομακρύνονται συνολικά από τον χώρο της εκπαίδευσης και αποσπώνται σε άλλες θέσεις του δημόσιου τομέα. Αρκετοί από τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς είναι πρωταγωνιστές σε «μικρές ιστορίες καθημερινής τρέλας» στα σχολεία ολόκληρης της χώρας. Διακόσια πενήντα άτομα έχουν αποσπαστεί πανελλαδικά χωρίς υπουργική απόφαση και πενήντα από αυτά επικαλούνται «σοβαρούς λόγους υγείας».

Από την πλευρά του υπουργείου Παιδείας, μελετάται μέθοδος επαναφοράς της δόκιμης θητείας των εκπαιδευτικών στα σχολεία, η οποία πιθανότατα θα νομοθετηθεί μαζί με το νέο σύστημα προσλήψεων και υπηρεσιακών μεταβολών των εκπαιδευτικών
.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι οι περιπτώσεις των εκπαιδευτικών που αναφέρονται δεν είναι όλες ίδιες. Άλλοι εκπαιδευτικοί χρειάζονται πάραυτα βοήθεια,ίσως και ιατρική, ενώ για άλλους χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, όπως για όσους εκδηλώνουν βίαιη και αυταρχική συμπεριφορά ή απουσιάζουν διαρκώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2010, 10:39:50 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:47 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 11:23:37 μμ »
 Αρχίσαμε να ρίχνουμε πυρά στους εκπαιδευτικούς. Τι άλλο ? είναι εύκολος ο στόχος ,κανείς δεν κοιτάει όμως τι παιδιά μεγαλώνουν στις ελληνικές οικογένειες και με τι αξίες φτάνουν στο Λύκειο. Είμαι πρωτη φορά αναπληρώτρια σε Ενιαίο Λυκειο. Με μεγάλη χαρά αποδέχτηκα τη θέση και μετακόμισα πιστεύοντας ότι αφου αγαπώ τους ανθρώπους και μπορώ να διδάξω όλα θα πήγαιναν καλά .Γελάστηκα...  μέσα σε 3 μόνο μήνες αντιμετώπισα αρκετά περιστατικά ασεβειας . Θα σας πω ορισμένα

 α), την περασμένη Παρασκευή μαθήτρια της Β λυκείου τραγουδουσε την ώρα που έκανα το μάθημά μου. Της είπα πολλάκις να σταματήσει κ αυτη βέβαια δεν το έκανε.Της είπα να βγει έξω κ αυτή όχι μόνο δεν το έκανε αλλά με εστειλε και στο διάολο.

β) Μαθητής β Λυκείου μιλούσε πολυ δυνατά και με εμπόδιζε στο να παραδώσω, του είπα να φύγει από την τάξη αφου τον είχα προειδοποιήσει αρκετές φορές, η απάντηση του ήταν , εχω γνωριμίες εγω , θα δειτε τι θα πάθετε.

γ) μαθητής Γ λυκείου εισέβαλλε στο διπλανό απο το δικο του τμήμα  την ώρα που είχαμε μάθημα.Δεν έφευγε με τίποτα και σε μια στιγμή αρχισε να δέρνει ένα άλλο παιδι. Του είπα ότι θα τον πάω στο διευθυντή και αυτός μου απάντησε πως θα μου κάνει μηνυση γιατι δεν έκανα μάθημα κατα τη γνώμη του αλλά το κωλοβάραγα!!

Και αλλα διαφορα που συνέβησαν και σε άλλους συναδελφους όπως συγκεκριμένα σε μια ηλικιωμένη συναδελφο πέταξαν μπογιες και της κατέστρεψαν την πρόσοψη του σπιτιού.

Ίσως επειδή τώρα ξεκίνησα να έχω κάνει λαθη , ίσως να έχω ακόμα δρόμο για να γίνω καλή στη δουλειά μου τη στιγμή που κανείς δεν με δίδαξε πώς να το κάνω , σίγουρα όμως είμαι άνθρωπος και ζητάω σεβασμο.

Η Υπουργος ρίχνει όλη την ευθύνη σ εμάς. Πρώτα ο μαθητής! Και ας μην σε προστατεύει εσένα κανεις. Όπως μου είπε και ένας μαθητής Ποιος σας είπε να γίνετε καθηγητρια ? δεν βλέπετε τι γίνεται ?

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 11:34:39 μμ »
Οι εφημεριδες,τα Μ.Μ.Ε,εκτελουν συμβολαια διασυρμου των εκπαιδευτικων.Την εκφραση την δανειζομαι απο τηλεθεατρια σε επικοινωνια με ιδιωτικο σταθμο.Μιλουσε για αλλο θεμα,οχι για εμας,αλλα την βρηκα ευστοχη την εκφραση

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 01:39:25 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με podiki!!!!
Βεβαιότατα και πρέπει τέτοιου είδους εκπαιδευτικοί να στέλνονται από κει που ήρθαν, αλλά σαφώς μιλάμε για εξαιρέσεις. Στην περίπτωση των μαθητών, όπου δε μιλάμε πια για εξαιρέσεις, αλλά για τον κανόνα, εμάς δεν είναι δεμένα τα χέρια; Δηλαδή, για να λυθούν τα χέρια μας τι πρέπει να γίνει, να μας χαρακώσουν το κούτελο; >:(
Και άσχετο, σχετικό... ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ... ΜΑΜΑ ΚΑΚΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ, ΜΗΠΩΣ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΟΥΛΑ ΤΟΥΣ!!!! ΘΕΛΩ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ, ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΙΖΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ... ΓΙΝΕΤΑΙ; >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:09:47 »

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 08:39:55 πμ »
όσοι  πρόλαβαν τα πρωινά "ενημερωτικά" θα είδαν στις 08:30 στον καμπουράκη (που αλλού) συζήτηση με τίτλο "οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν καταστρέψει το κράτος" με καλεσμένους θ.λιανό-καθηγητή (πανεπιστημιακός νομίζω είναι?) και δ.σπανού- μέλος αδεδυ, να μιλούν και για τους εκπαιδευτικούς, με τον τον πρώτο να επιμένει: ¨πόσες ώρες δουλεύουν οι εκπ/κοι? κάποιοι δουλεύουν 3 ώρες την ημέρα!!" και συνεχίζουν απ' ότι βλέπω με τις αποσπάσεις τα ωράρια τους μισθούς κλπ. άρχισαν τα όργανα ... για μείωση διορισμών να πω? για αυξηση ωραρίου να πω?  και δεν θυμάμαι και τον άνθρωπο που το είχε πει, να τον συγχαρώ...

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 10:12:16 πμ »
Στην περίπτωση των μαθητών, όπου δε μιλάμε πια για εξαιρέσεις, αλλά για τον κανόνα, εμάς δεν είναι δεμένα τα χέρια; Δηλαδή, για να λυθούν τα χέρια μας τι πρέπει να γίνει, να μας χαρακώσουν το κούτελο;

και παλι εμεις ειμαστε υπευθυνοι διαχρονικα...γιατι οταν μεταπολιτευτικα αρχισαν οι εκπτωσεις και οι καταργησεις  κανονων και καθε ειδους πειθαρχιας και σεβασμου μεσα στα σχολεια (κυριως απο τις κυβερνησεις του Ανδρεα) εμεις χειροκροτουσαμε και μιλουσαμε για καταργηση του ''αυταρχικου'' σχολειου και δημιουργια ''δημοκρατικου'' σχολειου.καθε αποπειρα υπουργου παιδειας να βαλει φρενο σε αυτη την εξωφρενικη κατρακυλα ξεσηκωνε θυελλα αντιδρασεων απο ''δημοκρατικους'' μαθητες και εκπαιδευτικους...ας το λουστουμε τωρα το ''δημοκρατικο'' σχολειο...χειροδικει ο μαθητης απεναντι στον καθηγητη , μενει ατιμωρητος για να μην ''τραυματισουμε'' την παιδικη ψυχη...κανει παρατηρηση ο καθηγητης στον μαθητη απειλειται με μηνυσεις απο μαθητες και γονεις...σπανε τα παντα σε ενα σχολειο οι μαθητες στις καταληψεις ,''τολμαει '' να επεμβει ο εισαγγελεας και πεφτουν ολοι να τον φανε ''για να μην ποινικοποιουνται '' οι μαθητικοι αγωνες...
δυστυχως τα χειροτερα ερχονται..τρεμω και μονο στην σκεψη για το τι θα επικρατει (αν δεν επικρατει ηδη)μεσα στις σχολικες ταξεις...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 10:51:27 πμ »
Οι εφημεριδες,τα Μ.Μ.Ε,εκτελουν συμβολαια διασυρμου των εκπαιδευτικων.Την εκφραση την δανειζομαι απο τηλεθεατρια σε επικοινωνια με ιδιωτικο σταθμο.Μιλουσε για αλλο θεμα,οχι για εμας,αλλα την βρηκα ευστοχη την εκφραση

Είναι η γνωστή τακτική, να μειώνονται και να υποβαθμίζονται με τα φερέφωνα, οι κλάδοι εργαζομένων οι οποίοι διεκδικούν ή πρόκειται να διεκδικήσουν τα δίκαια τους, επηρεάζοντας αρνητικά την κοινή γνώμη για να υπάρχει όσο το δυνατόν λιγότερο πολιτικό κόστος από τα μέτρα που θα ακολουθήσουν.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 02:02:08 μμ »
Με ποια λογική γίνονται οι κληρώσεις για τα προγράμματα; Προσωπικά δήλωσα στη Δυτ. Θεσσαλονίκη. Οι ρυθμοί υποβολής αιτήσεων δείχνουν ότι δήλωσαν 55 άτομα για 116 θέσεις. Συμπλήρωσα και τις 6 επιλογές, κληρώθηκα στην 4η και μου είπαν ότι είμαι επιλαχούσα! Τη στιγμή που ορισμένα προγράμματα δε θα υλοποιηθούν λόγω έλλειψης συμμετεχόντων! Τι γίνεται εδώ;

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 02:34:47 μμ »
Τώρα που ετοιμάζονται άγριες μειώσεις στους ούτως ή άλλως πενιχρούς μισθούς μας θα δούμε πολλές τέτοιες έρευνες, που τάχα αποδεικνύουν την ανικανότητα των υπαρχόντων εκπαιδευτικών. Άλλωστε, πολλοί δημοσιογράφοι, δεν είναι άγνωστο, βρίσκονται σε απευθείας σχέση εξάρτησης με πολιτικούς, οπότε στρώνουν πολύ καλά το χαλί του εξευτελισμού μας. Προς θεού δεν είναι όλοι ικανοί, αλλά το να επιβάλλεται η άποψη πως οι εκπαιδευτικοί είναι προνομιούχοι, τεμπέληδες και ανίκανοι συλλήβδην αυτό είναι γκεμπελίστικη τακτική. Λέγε λέγε έχει μείνει αυτή η άποψη σε μεγάλο τμήμα της κοινωνίας.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 04:17:53 μμ »
Στην περίπτωση των μαθητών, όπου δε μιλάμε πια για εξαιρέσεις, αλλά για τον κανόνα, εμάς δεν είναι δεμένα τα χέρια; Δηλαδή, για να λυθούν τα χέρια μας τι πρέπει να γίνει, να μας χαρακώσουν το κούτελο;

και παλι εμεις ειμαστε υπευθυνοι διαχρονικα...γιατι οταν μεταπολιτευτικα αρχισαν οι εκπτωσεις και οι καταργησεις  κανονων και καθε ειδους πειθαρχιας και σεβασμου μεσα στα σχολεια (κυριως απο τις κυβερνησεις του Ανδρεα) εμεις χειροκροτουσαμε και μιλουσαμε για καταργηση του ''αυταρχικου'' σχολειου και δημιουργια ''δημοκρατικου'' σχολειου.καθε αποπειρα υπουργου παιδειας να βαλει φρενο σε αυτη την εξωφρενικη κατρακυλα ξεσηκωνε θυελλα αντιδρασεων απο ''δημοκρατικους'' μαθητες και εκπαιδευτικους...ας το λουστουμε τωρα το ''δημοκρατικο'' σχολειο...χειροδικει ο μαθητης απεναντι στον καθηγητη , μενει ατιμωρητος για να μην ''τραυματισουμε'' την παιδικη ψυχη...κανει παρατηρηση ο καθηγητης στον μαθητη απειλειται με μηνυσεις απο μαθητες και γονεις...σπανε τα παντα σε ενα σχολειο οι μαθητες στις καταληψεις ,''τολμαει '' να επεμβει ο εισαγγελεας και πεφτουν ολοι να τον φανε ''για να μην ποινικοποιουνται '' οι μαθητικοι αγωνες...
δυστυχως τα χειροτερα ερχονται..τρεμω και μονο στην σκεψη για το τι θα επικρατει (αν δεν επικρατει ηδη)μεσα στις σχολικες ταξεις...

Ποιος υπουργός παιδείας προσπάθησε να βάλει φρένο?
Τί πρέπει να γίνει για να μην έρθουν τα χειρότερα?
Δεν πρέπει να τεθεί επί τάπητος το θέμα και να πάρει τις διαστάσεις που πρέπει,μήπως και αρχίσει να αντιμετωπίζεται κάποτε?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 05:23:41 μμ »
Ποιος υπουργός παιδείας προσπάθησε να βάλει φρένο?
Τί πρέπει να γίνει για να μην έρθουν τα χειρότερα?
Δεν πρέπει να τεθεί επί τάπητος το θέμα και να πάρει τις διαστάσεις που πρέπει,μήπως και αρχίσει να αντιμετωπίζεται κάποτε?

Κοντογιαννοπουλος.
κατα την γνωμη μου τωρα πια ειναι αργα να γινει κατι..κατρακυλα τριαντα ετων δεν μπορει πια να σταματησει...μονο καθυστερηση του εκφυλισμου των μαθηματων μπορει να υπαρξει...ο φοβος μηπως χαρακτηριστει ''αντιδημοκρατικο'' οποιοδηποτε μετρο απο ''αριστερους'' και μη ισοπεδωνει καθε λογικη προσεγγιση του θεματος απο τις κυβερνησεις..

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:43:15 μμ »
Αρχίσαμε να ρίχνουμε πυρά στους εκπαιδευτικούς. Τι άλλο ? είναι εύκολος ο στόχος ,κανείς δεν κοιτάει όμως τι παιδιά μεγαλώνουν στις ελληνικές οικογένειες και με τι αξίες φτάνουν στο Λύκειο...


Aν αναρωτιέσαι με τι αξίες φτάνουν στο Λύκειο, που να μάθεις με τι αξίες φτάνουν στο δημοτικό!
Σήμερα δίδαξα στην Πέμπτη Δημοτικού την πολιορκία της Πόλης από Αβαρους και Πέρσες, ενώ ο αυτοκράτορας Ηράκλειος με το στρατό ήταν ήδη σε εκστρατεία. Αφού υπενθύμισα το γεγονός ότι ο αυτοκράτορας είχε ήδη συνάψει συνθήκη ειρήνης με τους Αβάρους και μετά ξεκίνησε την εκστρατεία, τα ρώτησα πως κρίνουν τις ενέργειες των Αβάρων, περιμένοντας φυσικά να ακούσω αρνητικά σχόλια για την ανέντιμη στάση τους. Αντ'αυτού άκουσα ότι ήταν πολύ έξυπνη η κίνησή τους, έτσι ώστε να κερδίσουν και τα χρήματα από τη συνθήκη και τα εδάφη της Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Ακόμα και όταν τα ρώτησα ξεκάθαρα αν ήταν έντιμο, που αθέτησαν τη συμφωνία... Τίποτα! Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Ένα άλλο μπουμπούκι στην απειλή της καθαρίστριας του σχολείου ότι την άλλη μέρα θα τον πάει στο διευθυντή γιατί της αντιμιλούσε η απάντηση ήταν η εξής: "Και τι θα μου κάνει ο διευθυντής! Ένας δημόσιος υπάλληλος είναι, που τον πληρώνουμε!"

I rest my case! που λένε και οι φίλοι μας οι δικηγόροι!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 06:53:45 μμ »
Αρχίσαμε να ρίχνουμε πυρά στους εκπαιδευτικούς. Τι άλλο ? είναι εύκολος ο στόχος ,κανείς δεν κοιτάει όμως τι παιδιά μεγαλώνουν στις ελληνικές οικογένειες και με τι αξίες φτάνουν στο Λύκειο...


Aν αναρωτιέσαι με τι αξίες φτάνουν στο Λύκειο, που να μάθεις με τι αξίες φτάνουν στο δημοτικό!
Σήμερα δίδαξα στην Πέμπτη Δημοτικού την πολιορκία της Πόλης από Αβαρους και Πέρσες, ενώ ο αυτοκράτορας Ηράκλειος με το στρατό ήταν ήδη σε εκστρατεία. Αφού υπενθύμισα το γεγονός ότι ο αυτοκράτορας είχε ήδη συνάψει συνθήκη ειρήνης με τους Αβάρους και μετά ξεκίνησε την εκστρατεία, τα ρώτησα πως κρίνουν τις ενέργειες των Αβάρων, περιμένοντας φυσικά να ακούσω αρνητικά σχόλια για την ανέντιμη στάση τους. Αντ'αυτού άκουσα ότι ήταν πολύ έξυπνη η κίνησή τους, έτσι ώστε να κερδίσουν και τα χρήματα από τη συνθήκη και τα εδάφη της Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Ακόμα και όταν τα ρώτησα ξεκάθαρα αν ήταν έντιμο, που αθέτησαν τη συμφωνία... Τίποτα! Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Ένα άλλο μπουμπούκι στην απειλή της καθαρίστριας του σχολείου ότι την άλλη μέρα θα τον πάει στο διευθυντή γιατί της αντιμιλούσε η απάντηση ήταν η εξής: "Και τι θα μου κάνει ο διευθυντής! Ένας δημόσιος υπάλληλος είναι, που τον πληρώνουμε!"

I rest my case! που λένε και οι φίλοι μας οι δικηγόροι!

Κάπως έτσι μας έρχονται και μας στο νηπιαγωγείο....
Όταν ο γονιός δεν σέβεται το δάσκαλο και μιλά επικριτικά μπροστά στο παιδί, το παιδί ποτέ δεν πρόκειται να σεβαστεί ούτε τον δάσκαλο ως άτομο ούτε και αυτό που αυτός αντιπροσωπεύει.

Όταν έρχεται το προνήπιο και μου βάζει το χέρι στη μέση και μου λέει "Σιγά μην μαζέψω παιχνίδια. Και μην μου μιλάς έτσι γιατί θα φωνάξω το μπαμπά μου που μπορεί να σε διώξει από εδώ" (ο μπαμπάς ήταν στέλεχος κόμματος)....
Όταν έρχεται η μαμά στο ΚΕΔΥΥ όπου αξιολογώ το παιδί της και μου λέει μπροστά στο παιδί "Κοπελιά, ξέρουμε τι δουλειά κάνετε εδώ πέρα...κάθεστε και ξύνεστε"....
Πώς το παιδί θα σεβαστεί εμένα, αυτό που αντιπροσωπεύω, το χώρο στον οποίο βρίσκεται...

Υ.Γ. Κυκλοφορεί μια ωραία γελοιογραφία (την είδα και εδώ κάπου), με την αλλαγή της συμπεριφοράς των γονέων απέναντι στο δάσκαλο, με αφορμή τους βαθμούς. Ψάξτε λίγο να τη βρείτε....λέει πολλά!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δάσκαλε τι δίδασκες....
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 07:02:34 μμ »
ενας καθηγητης μου απο το Πανεπιστήμιο, μας έλεγε ένα περιστατικό με την κόρη του.
το αναφερω για να γινει συγκριση με τους σημερινούς γονείς.
Τους είχε πει η δασκάλα κάτι λάθος στο σχολείο και ο μπαμπας (καθηγητης πανεπιστημίου) δεν ήθελε να τη διορθωσει μπροστα στο παιδί  για να μην απαξιώσει τη δασκάλα στα μάτια του παιδιου του!!!!!! 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.