*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4351293 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #392 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:48:39 μμ »
Στο νομό μου δίνουν 4 θέσεις. Πόσοι θα είναι ΠΕ!9 και πόσοι ΠΕ20 οεο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:19 »

Αποσυνδεδεμένος vivo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #393 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:43:38 μμ »
Αυτό που λες είναι πολύ λογικό.
Από την άλλη, με μπερδεύουν τα εξής δύο σημεία, που τα βρίσκω κάπως θολά και αδιαφανή:

1.
Η διαδικασία που περιέγραψες σε προηγούμενες αναρτήσεις, ότι δηλαδή θα γίνει ΚΥΣΔΕ για την αποδέσμευσή μας από τη ΔΔΕ, και στη συνέχεια ΚΥΣΠΕ για την υποδοχή μας στην ΔΠΕ.
Ποιο είναι ακριβώς το αντικείμενο των δύο Συμβουλίων?
Αν το ΚΥΣΔΕ λειτουργήσει βάσει μορίων, θα πρέπει να μας τοποθετήσει απευθείας στις περιοχές που θα δηλώσουμε. Οπότε αν δεν πιάνουμε τα μόρια της περιοχής, οκ, κλωσσάμε, όπως είπες   ;D
Αν όμως απλώς μας αποδεσμεύσει το ΚΥΣΔΕ από τυπική άποψη (π.χ. ότι δεν είμαστε απαραίτητοι για τις ανάγκες της υπηρεσίας κλπ...) και πρέπει το ΚΥΣΠΕ να μας τοποθετήσει βάσει μορίων, τότε μήπως βρεθούμε 'αποδεσμευμένοι' από τη Δευτεροβάθμια μεν, στα χέρια δηλαδή της Πρωτοβάθμιας, πλην όμως δεν 'πιάνουμε' τα μόρια της περιοχής που επιθυμούμε?
Και μήπως σε αυτή την περίπτωση βρεθούμε στη διάθεση της Πρωτοβάθμιας, και τοποθετηθούμε σε κάποια περιοχή που ενδεχομένως δεν συγκέντρωσε προτιμήσεις και δε 'κάλυψε' τις θέσεις που ανακοινώθηκαν?

2.
Γιατί ανακοινώνουν τις θέσεις ανά Περιφέρεια και όχι ανά Περιοχή?
Έχω υπόψη μου τις θέσεις ανά περιοχή (και ανά σχολείο, μάλιστα) που είχαν ανακοινωθεί τον Ιούνιο του 2012, αλλά γιατί δεν τις ανακοινώνουν επίσημα τώρα που καλούμαστε να κάνουμε την αίτηση?
Μήπως σκοπεύουν να 'παίξουν' μεταξύ περιφερειών-περιοχών, ανάλογα με τις αιτήσεις? (δεν τολμώ να σκεφτώ ανάλογα με τους αιτούντες...)






δεν μπορείς να πάρεις μετάταξη για περιοχή που δεν έχεις δηλώσει....επομένως κλωσάς κανονικά!!!  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 11:48:48 μμ από vivo »

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #394 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:24:12 πμ »
τι έχει γίνει με τους θεατρολόγους που αναφέρθηκε πιο πάνω; Διορίστηκαν στην πρωτοβάθμια και έχασαν την οργανική τους;

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #395 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:35:54 πμ »
Ευχαριστω παιδια για ολες τις απαντησεις σας!
Απλά εχω ενα μεγαλο ερωτημα που τελικα δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να απαντήσει....μιλαω για κλαδο ΠΕ19/20
Στην αιτηση μεταταξης ειναι σοφο να δηλωσει κάποιος μονο το Νομο που τον ενδιαφέρει ή και όμορους Νομούς?
η εκτιμηση μου ειναι
1) Εαν δεν ανοιξουν αλλα πιλοτικα στην ουσια θα ειμαστε εγκλωβισμενοι στην νεα οργανικη
2) Οι κενες θεσεις που θα προκύψουν στην β/θμια δεν θα δοθούν για μεταθεση γιατι α)Μνημονιο- μειωση πορσωπικου, β) ειναι πολλοι στην διαθεση, γ) οι μετατιθεμενοι "παιρνουν" την οργανικη απο την β/θμια και τη μεταφερουν στην α/θμια

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Οι δικες σας σκεψεις ποιες ειναι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:19 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:04:03 πμ »
Στο νομό μου δίνουν 4 θέσεις. Πόσοι θα είναι ΠΕ19 και πόσοι ΠΕ20 οεο;

Το 60-40 ισχύει πανελλαδικά και όχι ανά περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:28:38 πμ »
Καλημέρα σε όλους, μήπως γνωρίζει κανείς πόσες θέσεις πληροφορικών υπάρχουν σε Καβάλα, Δράμα, Ξάνθη, Ροδόπη και Έβρο, όχι σύνολο αλλά σε κάθε περιοχή ξεχωριστά;;


Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:54:56 πμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ γιατί μάλλον έχω βαρέσει μπιέλα τις τελευταίες μέρες και σε λίγο θα παρερμηνεύω και τα αυτονόητα. Αυτό με την αναλογία 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ισχύει για την κάθε περιοχή? Πχ στην περιφέρεια Αττικής θα πάρουν 190 με αναλογία 60-40??? Και στην συνέχεια αν στην Α' Αθήνας πάρουν 20 άτομα θα είναι πάλι με αναλογία 60-40 (δηλ. 12 ΠΕ19 και 8 ΠΕ20)???

ΥΓ  Άδικα το κουράζω, στο τέλος θα κάτσω στην β/θμια μου...

καλά, είμαστε μεγάλη παρέα όσοι έχουμε βαρέσει μπιέλα οπότε μην ανησυχείς!!
Ισχύει για την κάθε περιοχή το αναλογικό. Τουλάχιστον, αυτό ξέρουμε μέχρι τώρα.


Ισχύει πράγματι αυτό; Αν είναι έτσι θα αδικηθούν πολύ οι ΠΕ19, αφού οι ΠΕ20 είναι λιγότεροι (τουλάχιστον οι αιτούντες)


Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 27, 2013, 09:59:59 πμ »
Το 60-40 ισχύει πανελλαδικά και όχι ανά περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:04:18 πμ »
τι έχει γίνει με τους θεατρολόγους που αναφέρθηκε πιο πάνω; Διορίστηκαν στην πρωτοβάθμια και έχασαν την οργανική τους;

Οι θεατρολόγοι διορίστηκαν στην Βθμια ως πιλοτικό μάθημα. Το πιλοτικό μάθημα όμως καταργήθηκε, οπότε για να μην τους απολύσουν τους στέλνουν τώρα στην Αθμια.

Την ίδια τύχη θα έχουν και όσοι πάρουν οργανικές σε πιλοτικό μάθημα στην Αθμια αν το μάθημα τελικά καταργηθεί. Το κάθε πιλοτικό μάθημα σε 4-5 χρόνια πρέπει ή να γίνει πανελλαδικό ή να καταργηθεί. Αν τελικά καταργηθεί, όσοι έχουν οργανική σε αυτό χάνουν την δουλειά τους.

Γιαυτό, όπως είπα και παραπάνω, ίσως είναι καλύτερα να περισσεύεις σε ένα πανελλαδικό μάθημα, παρά να έχεις οργανική σε ένα πιλοτικό. Στην πρώτη περίπτωση στην χειρότερη μπορεί να βρεθείς στην κωλωπετινίτσα, αλλά θα έχεις δουλειά. Στην δεύτερη περίπτωση στην χειρότερη μπορεί να απολυθείς. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 11:09:33 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος matri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:24:38 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑς και απο εμενα παρακολουθω με ενδιαδερον τη συζητηση και ειμαι στη σκεψη και εγω να κανω ή οχι αιτηση.

ειμαι ΠΕ19 με 10 χρονια υπηρεσιας, η οργανικη μου ειναι 5 ωρες δρομο +2 καραβι, μια και τα τελευταια 2 χρονια μετακομισα και παιρνω αποσπαση (29 Αυγουστου) και τοποθετουμαι...οπου περισευει (3 σχολεια) 1 εδω 1 εκει 1 πολυ παρα περααααα. τελοσπαντων...

η ααπορια μου ειναι η εξης στην πολη μου εχει 1 κενο σε δημοτικο (ενω χρειαζονται 2)
στα 40 χμ 0 (αλλα παιρνει και εκει 2)
στα 80 εχει 4 (αλλα χρειαζονται 8)

ας που πουμε οτι παιρνω τη μεταταξη αλλα δεν πιανω τη θεση στην πολη μου?? Μπορω να μεινω στη δαθεση του ΠΥΣΠΕ και να τοποθετηθω εστω στα 40 χμ ή υπαρχει πιθανοτητα να με πανε στα 80??

....και οταν εχεις 2 μικρα παιδια τι κανεις??????

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:41:01 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:37:41 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:43:05 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:37:35 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 27, 2013, 12:13:51 μμ »


Δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει μετάταξη σε περιοχή που δεν έχει ικανοποιήσει μετάθεση.

Γενικά αυτο ισχύει.  τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δώσει μεταθέσεις σε διαφορετικές περιοχές απο αυτές που δώσει για μετατάξεις.... Αυτό μπορεί να το κάνει; ( γιατί μιλάμε για το ίδιο υπουργειο και για τους  ίδιους ενδιαφερόμενους υπαλλήλους... Εκεί ειναι που θέλω την διευκρίνιση...)
Εμάς μας ενδιαφέρει αν μπορεί να μετατάξει του χρόνου πχ στη Θεσσαλονίκη αλλά να μην ικανοποιήσει αιτήσεις μετάθεσης για εκεί.
Το ερώτημα όπως καταλαβαίνετε έχει σημασία για το αν κάποιος ο οποίος βρίσκεται πχ στην Ευρυτανία και θέλει να πάει Θεσσαλονίκη, συμφέρει να ρισκάρει (προκειμένου ΝΑ ΜΕΤΑΤΑΧΤΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ) να δηλώσει Κρήτη-Δωδεκάνησα και μετά να πάρει σχεδόν σίγουρα μετάθεση στις υπόλοιπες μισές οργανικές στη Θεσσαλονίκη που θα συσταθούν του χρόνου (πρώτα ο Θεός ΠΑΝΤΑ)...

Ποιος σου λέει ότι θα πάρεις σίγουρα μετάθεση για τη Θεσσαλονίκη εάν πας 1 χρόνο στην Κρήτη-Δωδεκάνησα; Αφού θα γίνει αναπροσαρμογή των μορίων στα δεδομένα της Α/θμιας. Δηλαδή αυτός που έχει περισσότερα μόρια από εσένα στη Β/θμια θα εξακολουθεί να έχει περισσότερα μόρια και στην Α/θμια. Υπάρχει ο κίνδυνος να κολλήσεις στην Κρήτη για πολλά χρόνια. Είμαι πολύ προβληματισμένος και εγώ με το θέμα. Μου φαίνεται θα δηλώσω μόνο Α και Β Θεσσαλονίκης και όχι γειτονικές περιοχές. Φαντάσου να βρεθείς σε μια περιοχή στην Α/θμια και να σε στέλνουν από εδώ κι από εκεί. Θα είμαστε και δάσκαλοι ειδικότητας και δε θα μας υπολογίζουν οι "κανονικοί" δάσκαλοι. Με λίγα λόγια είναι μεγάλο ρίσκο η υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 27, 2013, 12:19:27 μμ »
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ γιατί μάλλον έχω βαρέσει μπιέλα τις τελευταίες μέρες και σε λίγο θα παρερμηνεύω και τα αυτονόητα. Αυτό με την αναλογία 60 (ΠΕ19) - 40 (ΠΕ20) ισχύει για την κάθε περιοχή? Πχ στην περιφέρεια Αττικής θα πάρουν 190 με αναλογία 60-40??? Και στην συνέχεια αν στην Α' Αθήνας πάρουν 20 άτομα θα είναι πάλι με αναλογία 60-40 (δηλ. 12 ΠΕ19 και 8 ΠΕ20)???

ΥΓ  Άδικα το κουράζω, στο τέλος θα κάτσω στην β/θμια μου...

καλά, είμαστε μεγάλη παρέα όσοι έχουμε βαρέσει μπιέλα οπότε μην ανησυχείς!!
Ισχύει για την κάθε περιοχή το αναλογικό. Τουλάχιστον, αυτό ξέρουμε μέχρι τώρα.


Ισχύει πράγματι αυτό; Αν είναι έτσι θα αδικηθούν πολύ οι ΠΕ19, αφού οι ΠΕ20 είναι λιγότεροι (τουλάχιστον οι αιτούντες)

Διαβάζοντας προσεκτικότερα, δεν ισχύει γιατί:
"Ειδικά για τουσ εκπαιδευτικοφσ των κλάδων ΠΕ19 Πλθροφορικισ Πτυχιοφχων Α.Ε.Ι. και
ΠΕ20 Πλθροφορικισ Πτυχιοφχων Σ.Ε.Ι., οι αιτιςεισ τουσ κρίνονται ςυνολικά ωσ αιτιςεισ ενιαίου
κλάδου, αφοφ οι κζςεισ τουσ δεν ζχουν κατανεμθκεί ανά περιοχι μετάκεςθσ, αλλά δεν μπορεί να
υπάρξει υπζρβαςθ του μεγίςτου αρικμοφ των ςυςτακειςϊν για κάκε κλάδο κζςεων (288 ςτον
κλάδο ΠΕ19 και 192 κζςεισ ςτον κλάδο ΠΕ20)."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 896
Σύνολο: 896

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.