*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4355448 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12068 στις: Μάρτιος 01, 2014, 10:51:04 μμ »
@Γατόπαρδε

Τους συγκεκριμένους Νόμους τους ξέρω πάρα πολύ καλά. Αυτός που σου είπα έχει άλλη παράγραφο για διαθεσιμότητα και άλλη για κινητικότητα (σύμφωνα και με τις δηλώσεις των Υπουργών προσπαθούν να αποσυνδεσουν την διαθεσιμότητα από την κινητικότητα στο άμεσο μέλλον). Αυτό που δεν θες να καταλάβεις είναι ότι μιλάμε για δυο πράγματα διαφορετικά και το είπα εξαρχής. Οι παραδοσιακές μετατάξεις (ειθελοντικές) γίνονται (ακόμα) σε κενές (εφόσον υπάρχουν) οργανικές  ή της κινητικότητας από την άλλη γίνονται με απόφαση Υπουργού ακόμα και με μεταφορά οργανικής εξού και ο χαρακτηρισμός υποχρεωτικές. Τα είχαμε πει όλα αυτά από το καλοκαίρι που ψηφίστηκε αυτός ο Νόμος. Με λίγα λόγια κάνει ότι γουστάρει ο Υπουργός μιας και η γνωμοδοτική επιτροπή για τα κενά και πλεονάσματα αποτελείται από δικούς του ανθρώπους. Από κει και πέρα αν μπορείς να βρεις το δίκιο σου κυνήγησε το. Μπορεί στο τέλος να δικαιωθείς και δεν ειρωνεύομαι καθόλου εννοείται.

@Schmeichel3

Εσύ αίτηση θα κάνεις. Μπορεί να σου κάτσει άσχετα με το τι λέει (και όχι επίσημα απαντά γραπτώς) καλοπροαίρετα ή κακοπροαίρετα η κάθε υπάλληλος στο Υπουργείο (γνώστης ή μη επακριβώς των θεμάτων που χειρίζεται). Δεν είναι ούτε ο Υπουργός ούτε ο Θεός.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:32 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12069 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:02:06 μμ »
Γατόπαρδε, σ' αυτήν την αίτηση τι χαρτιά καταθέτεις; Κι εγώ το είχα σκεφτεί και ίσως κάνω τον Μάρτιο.

Πάντως ένα είναι το μόνο σίγουρο: Οι εθελοντικές παρανόμως δεν έχουν υλοποιηθεί. Ακόμα και μια ενδεχόμενη ακύρωσή τους είναι παράνομη, γι΄αυτό και δεν έχει γίνει μέχρι τώρα και απλά το θέμα αποσιωπάται.
Λοιπον ακουστε.Οταν πηγα στην β/θμια μου..δεν ειχαν ιδεα τι ηθελα να κανω.Δεν καταλαβαιναν.Μου ελεγαν τι μεταταξη ειναι αυτη;;Υποχρεωτικη; :o.ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙς ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕς ΤΩΝ 945;Εκανα αμαν και πως να τους εξηγησω οτι δεν ειναι τιποτα απο τα δυο.Οτι ειναι η αιτηση για τις παγειες μεταταξεις που εχουμε δικαιωμα καθε χρονο,2 φορες τον χρονο να κανουμε ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι.Και λεω,οκ..εφοσον μεταταχθηκαν υποχρεωτικα εκπαιδευτικοι απο τους νεους κλαδους,αρα μπορω να κανω αιτηση μεταταξης με την παγεια διαδικασια,σωστα;Μου απαντησαν.ΛΟΓΙΚΑ ΝΑΙ.Λογικα..κανενας δεν ηξερε με σιγουρια να μου πει.Εκανα και εγω μια απλη αιτηση που ζηταγα να μεταταγω στον νομό που θελω,με την παγεια διαδικασια(δεν μπορεσα να βρω ποια εγκυκλιος ειναι,αλλα ο αιρετος μου ειπε οτι δεν χρειοαζεται,ειναι υποχρεωμενοι αυτοι να ξερουν)Τιποτε αλλο,γιατι δεν μου ειπαν οτι χρειαζεται κατι αλλο απο την β/θμια(την τυφλα τους δεν ξερουν)
Σας πληροφορω οτι μετα απο κανα δυο βδιομαδες,με πηραν στο σχολειο μου τηλεφωνο απο το υπουργειο παιδειας.Μια υπαλληλος που μου ειπε και το ονομα της.Και με ρωταγε....τι αιτηση ειναι αυτη.Προσπαθουσε να καταλανβει τι ειναι.Τις λεω..ειναι αιτηση μεταταξης κλπ.Α..μου λεει,αρα θελετε να κανετε αιτηση μεταταξης με τις παγειες διαδικασιες σωστα;;Ακριβως αυτο,της απαντω.ΟΚ ,μου λεει..αλλα χρειαζονται και αλλα δικαιολογιτικα.Δεν μου ειπαν τιποτα τετοιο στην β/θμια μου,της απαντω.Πολυ κακως,μου λεει.Και μου ειποε να στειλω συμπληρωματικη αιτηση με τα δικαιολογιτικα.
Αυτα ειναι.
Αντιγραφο του πτυχιου μας,και βιογραφικο σημειωμα.Δεν θυμαμαι να μου ειπε κατι αλλο.
Δεν μου ειπε οτι δενε χω δικαιωμα να κανω.Μου ειπε οτι αυτα τα εξεταζει το ΚΥΣΔΕ ,και οτανβ την ρωτησα αν εχω ελπιδες,μου ειπε πρεπει να  υπαρχει κενη ΟΡΓΑΝΙΚΗ θεση .Περιττο να πω οτι στον νομο που θελωβ να παω και στην ειδικοτητα μου,αδειος ειναι ο νόμος.Ενς μονο πηγε με υποχρεωτικη μεταταξη και βεβαια δεν εχει οργανικη.Αλλα καια οργανικη να παρει,παλι ενας ειναι.

Εγω λοιπον λεω να τους βομβαρδισουμε με αυτες τις αιτησεις.Διοτι ασκουμε πιεση.Ή θα κανουν τις εθελοντικες για να συσταθει ο κλαδος,εφοσον λενε οτι δενε χει συσταθει,ή θα δεχτουν τις αιτησεις μας,εφοσον ισχυριστουν οτι οι κλαδοι μας συστηθηκαν.
Αυτα τα ολιγα. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 11:05:15 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12070 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:10:29 μμ »
@Γατόπαρδε

Τους συγκεκριμένους Νόμους τους ξέρω πάρα πολύ καλά. Αυτός που σου είπα έχει άλλη παράγραφο για διαθεσιμότητα και άλλη για κινητικότητα (σύμφωνα και με τις δηλώσεις των Υπουργών προσπαθούν να αποσυνδεσουν την διαθεσιμότητα από την κινητικότητα στο άμεσο μέλλον). Αυτό που δεν θες να καταλάβεις είναι ότι μιλάμε για δυο πράγματα διαφορετικά και το είπα εξαρχής. Οι παραδοσιακές μετατάξεις (ειθελοντικές) γίνονται (ακόμα) σε κενές (εφόσον υπάρχουν) οργανικές  ή της κινητικότητας από την άλλη γίνονται με απόφαση Υπουργού ακόμα και με μεταφορά οργανικής εξού και ο χαρακτηρισμός υποχρεωτικές. Τα είχαμε πει όλα αυτά από το καλοκαίρι που ψηφίστηκε αυτός ο Νόμος. Με λίγα λόγια κάνει ότι γουστάρει ο Υπουργός μιας και η γνωμοδοτική επιτροπή για τα κενά και πλεονάσματα αποτελείται από δικούς του ανθρώπους. Από κει και πέρα αν μπορείς να βρεις το δίκιο σου κυνήγησε το. Μπορεί στο τέλος να δικαιωθείς και δεν ειρωνεύομαι καθόλου εννοείται.


Συμφωνω σε αυτο που λες.Αλλα ακομα και ετσι..η συσταση των κλαδων μας θα γινοταν με την συγκεκριμενη εγκυκλιο που δεν εχει πρεαγματοποιηθει και οχι με τις υποχρεωτικες μεταταξεις που δεν ειναι συσταση κλαδων.Εκει διαφωνουμε βασικα.Για να συσταθειο ο λκλαδος πρεπει να πληρουνται οι συγκεκριμενες προυποθεσεις που εθετε η εγκυκλιος των εθελοντικων και ειναι διαφορετικες απο τις υποχρεωτικες και επισης σδεν μπορει να γινει αυτη η συσταση με ατομα που δενε χουν λαβει μερος σε αυτην την εγκυκλιο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12071 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:13:34 μμ »
Αντε γεια σου κοπελιά τόσες μέρες προσπαθώ να σας πω τα αυτονόητα.
Αν ο κλάδος συστάθηκε (που συστάθηκε) και αν υπάρχει νομοθεσία μεταφοράς της οργανικής που υπάρχει (μιας και το ανέφερες πριν) ....

Σε συνέχεια του ανωτέρω σχετικού εγγράφου σας, αναφορικά με το αντικείμενο του θέματος, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 35 παρ. 5 του ν. 4024/2011 ορίζεται ότι επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου και χωρίς να υπάρχει κενή οργανική θέση στην υπηρεσία, τον κλάδο ή τον φορέα που μετατάσσεται, με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχει ο υπάλληλος, περιλαμβανομένων των μετατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του ν. 3528/2007 (Υπαλληλικός Κώδικας).

Κάντε αιτήσεις με τις εθελοντικές....

Το να λέτε ότι δεν έχει συσταθεί κλάδος ή να σας λένε ότι δεν έχει συσταθεί μόνο εναντίον σας είναι....ο κλάδος συστάθηκε με την ανάρτηση των οργανικών ΑΛΛΟ αν δεν καλύφθηκαν ως τώρα (η διαδικασία των εθελοντικών έχει παγώσει ΚΑΝΕΝΑΣ επίσημα δεν την κατήργησε και για προφανείς λόγους μάλλον δεν θα το κάνει μιας και αυτόματα πιθανόν καταργείται και η διαδικασία ίδρυσης του κλάδου και  των υποχρεωτικών μετατάξεων - αυτά όμως οφείλει να τα πει δικηγόρος καλύτερα από εμένα που δεν είμαι νομικός)....τελεία και παύλα...

Και μια διευκρίνηση πρώτα έρχεται ο Νόμος της σύστασης κλάδων και οργανικών (που έγινε με τον 1493/2012  με υπογραφή του Μπαμπινιώτη) και μετά η εγκύκλιος (που αποτελεί εφαρμογή τρόπο τινά του Νόμου) για την πλήρωση των θέσεων που κάνατε αιτήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2014, 11:24:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:32 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12072 στις: Μάρτιος 01, 2014, 11:57:54 μμ »
Αντε γεια σου κοπελιά τόσες μέρες προσπαθώ να σας πω τα αυτονόητα.
Αν ο κλάδος συστάθηκε (που συστάθηκε) και αν υπάρχει νομοθεσία μεταφοράς της οργανικής που υπάρχει (μιας και το ανέφερες πριν) ....

Σε συνέχεια του ανωτέρω σχετικού εγγράφου σας, αναφορικά με το αντικείμενο του θέματος, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 35 παρ. 5 του ν. 4024/2011 ορίζεται ότι επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου και χωρίς να υπάρχει κενή οργανική θέση στην υπηρεσία, τον κλάδο ή τον φορέα που μετατάσσεται, με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχει ο υπάλληλος, περιλαμβανομένων των μετατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του ν. 3528/2007 (Υπαλληλικός Κώδικας).

Κάντε αιτήσεις με τις εθελοντικές....

Το να λέτε ότι δεν έχει συσταθεί κλάδος ή να σας λένε ότι δεν έχει συσταθεί μόνο εναντίον σας είναι....ο κλάδος συστάθηκε με την ανάρτηση των οργανικών ΑΛΛΟ αν δεν καλύφθηκαν ως τώρα (η διαδικασία των εθελοντικών έχει παγώσει ΚΑΝΕΝΑΣ επίσημα δεν την κατήργησε και για προφανείς λόγους μάλλον δεν θα το κάνει μιας και αυτόματα πιθανόν καταργείται και η διαδικασία ίδρυσης του κλάδου και  των υποχρεωτικών μετατάξεων - αυτά όμως οφείλει να τα πει δικηγόρος καλύτερα από εμένα που δεν είμαι νομικός)....τελεία και παύλα...

Και μια διευκρίνηση πρώτα έρχεται ο Νόμος της σύστασης κλάδων και οργανικών (που έγινε με τον 1493/2012  με υπογραφή του Μπαμπινιώτη) και μετά η εγκύκλιος (που αποτελεί εφαρμογή τρόπο τινά του Νόμου) για την πλήρωση των θέσεων που κάνατε αιτήσεις.
Εσυ λες οτι ο κλαδος συσταθηκε απλα με την εγκυκλιο που βγηκε ή με τον νόμο τελοσπαντων του μπαμπινιωτη.
Παράθεση
Το να λέτε ότι δεν έχει συσταθεί κλάδος ή να σας λένε ότι δεν έχει συσταθεί μόνο εναντίον σας είναι....ο κλάδος συστάθηκε με την ανάρτηση των οργανικών ΑΛΛΟ αν δεν καλύφθηκαν ως τώρα
Φιλε μου,δεν ειναι θεμα αν αυτα που λεω ειναι εναντιον μας η οχι.Εγω λεω αυτο που θεωρω λογικο και αυτα που ξερω,ασχετα αν ειναι εναντιον μας η οχι.Και σαφως αν δεν εχουν συσταθει μοι λκλαδοι δεν ειναι εναντιον μας,διοτι τοτε πρεπει να βγουν οι εθελοντικες για να συσταθουν.
Οποτε η διαφορα μας ειναι στο οτι εσυ λες πως συστηθηκε ο κλαδος απλα και μονο με τον νομο,εγω λεω οτι η εγκυκλιος πρεπει να εφαρμοστει για να γινει συσταση κλαδων.Παντως σιγουρα ο κλαδος δεν συστηνεται με τις υποχρεωτικες.Τουλαχιστον σε αυτο μπορουμε να καταληξουμε οτι συμφωνουμε. ;D
Απο εκει και περα,για αυτρο λεω οτι πρεπει να γινουν αιτησεις μεταταξης με τις παγειες διαδικασιες..ακριβως για να ασκηθει πιεση.Διοτι αν εχει συσταθει ο κλαδος με τον νόμο του μπαμπινιωτη(που εγω δεν το πιστευω) πρεπει να δεχτουν τις αιτησεις μας,να τις εξετασουν και οπου υπαρχουν κενα να τις δεχτουν,αν δεν εχουν συσταθει οι κλαδοι επειδη η εγκυκλιος δεν εφαρμοστικε,οπως λεω εγω,τοτε ας βγουν οι εθελοντικες,δηλαδη η εγκυκλιος.. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 12:07:32 πμ από Γατόπαρδος »


Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12074 στις: Μάρτιος 14, 2014, 11:15:56 μμ »
Ψήφισμα διαμαρτυρίας ενώπιον του υπουργού Παιδείας με θέμα τις μετατάξεις των εκπαιδευτικών ΔΕ σε θέσεις ΠΕ


Παράθεση
Των καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
ΘΕΜΑ: ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΕΚΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΗΣ Δ.Ε. ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ Π.Ε.
            Με την ψήφιση του νόμου 4172/2013 και συγκεκριμένα βάσει της παρ. 11 του άρθρου 82, εξουσιοδοτήθηκε ο Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, όπως προβεί σε υπολογισμό των αναγκών του εκπαιδευτικού συστήματος σε ανθρώπινο δυναμικό, προκειμένου να καταστεί εφικτή η ισορροπημένη κατανομή των καθηγητών στις εθνικές εκπαιδευτικές δομές.
            Εν συνεχεία και βάσει της ίδιας διατάξεως, εξουσιοδοτήθηκε να μετακινήσει προσωπικό από περιοχές και υπηρεσίες στις οποίες πλεονάζει, σε εκείνες στις οποίες υπάρχουν ελλείψεις, με μία πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα διαδικασία μαζικών υποχρεωτικών μετατάξεων.
            Σε εκτέλεση της ως άνω διάταξης του Ν. 4172/2013, εκδόθηκαν κατά σειρά:
·        Η υπ’ αριθμόν 111966/Δ2/13-8-2013 Διαπιστωτική Πράξη του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων.
·        Η υπ’ αριθμόν 111967/Δ2-13-8-2013 Υ.Α. (ΦΕΚ, 1977/τ.β’)
·        Η υπ’ αριθμόν 119655/Δ1/30-8-2013 Υ.Α. (ΦΕΚ 986/τ. γ’)
·        Η υπ’ αριθμόν 144049/Δ2/7-10-2013 Διαπιστωτική Πράξη του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων
·        Η υπ’ αριθμόν 144051/Δ1/7-10-2013 Υ.Α. (ΦΕΚ 2531, τ. β’)
·        Η υπ’ αριθμόν 148439/Δ1/11-10-2013 Υ.Α. (ΦΕΚ 1186, τ. γ’)
·        Η υπ’ αριθμόν 14509/Δ1/3-2-2014 Υ.Α.
·        Η υπ’ αριθμόν 14511/Δ1/3-2-2014 Υ.Α.
Με τις παραπάνω αποφάσεις, διαπιστώθηκαν τα κενά αλλά και το πλεονάζον προσωπικό ανά ειδικότητα και Διεύθυνση εκπαίδευσης και εν συνεχεία διεξήχθησαν οι υποχρεωτικές μετατάξεις των εκπαιδευτικών της Δ.Ε. σε θέσεις της Π.Ε.
Κατά τον τρόπο όμως αυτό και με τη διαδικασία που επέλεξε το Υπουργείο Παιδείας, επεφύλαξε σε εμάς, τους εκπαιδευτικούς της Π.Ε. μία εξαιρετικά άνιση και άδικη μεταχείριση, δεδομένου ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις των συναδέλφων μας από τη Δ.Ε., κατέλαβαν θέσεις και λειτουργικά κενά, σε Διευθύνσεις και περιοχές στις οποίες διατηρούμε προσωπικά, οικογενειακά, οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα και οι οποίες αποτελούσαν από την έναρξη της σταδιοδρομίας μας στην Εκπαίδευση, τους τόπους στους οποίους επιθυμούσαμε δικαίως, αξιοκρατικά και με υπομονή να μετατεθούμε.
Ουσιαστικά, με την εκτέλεση των υποχρεωτικών μετατάξεων των καθηγητών της Δ.Ε. σε θέσεις της Π.Ε., παρακάμφθηκε εκ μέρους του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων τεχνηέντως, σκοπίμως και με πρωτοφανώς άδικο τρόπο, η αρχή της ισότητας βάσει της οποίας έπρεπε να αντιμετωπιστούν ΟΛΟΙ οι καθηγητές στην εκπαίδευση. Διότι για πολλούς εκ των συναδέλφων της Δ.Ε., οι μετατάξεις σήμαναν όχι απλώς αλλαγή κλάδου, αλλά και μετακίνησή τους στην περιοχή των συμφερόντων τους, καταλαμβάνοντας θέσεις οι οποίες θα μπορούσαν να διεκδικηθούν και από καθηγητές της Π.Ε., οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις τις δικαιούνταν και αξιοκρατικά, καθώς διέθεταν περισσότερα μόρια από εκείνους που μετατάχθηκαν.
Ασφαλώς αυτό δεν αποτελεί μομφή κατά των συναδέλφων της Δ.Ε. οι οποίοι κινήθηκαν αναγκαστικά στο πλαίσιο που έθεσε το Υπουργείο, αλλά διαμαρτυρία εναντίον της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας, διότι εν γνώσει της για τη σοβαρότατη αδικία που θα υφιστάμεθα, αποφάσισε να μας παγιδεύσει υπηρεσιακά, στερώντας μας πλέον κάθε ελπίδα για μετάθεση στους τόπους μας και κοντά στις οικογένειές μας, δεδομένου πως στην πλειοψηφία τους τα κενά και οι θέσεις τις οποίες διεκδικούσαμε επί πολλά χρόνια και καλύπταμε με το ημίμετρο των αποσπάσεων, έχουν καταληφθεί με τις μετατάξεις των καθηγητών της Δ.Ε.
Αξίζει να επισημάνουμε εδώ, πως ενστερνιζόμαστε και εμείς την αναγκαιότητα για εξορθολογισμό της κατανομής των υπηρετούντων στην εκπαίδευση και συνεπώς τη μετακίνηση προσωπικού από θέσεις στις οποίες αυτό πλεονάζει σε θέσεις όπου υπάρχουν ελλείψεις. Η δίκαιη ένστασή μας έγκειται στη διαδικασία την οποία επέλεξε το Υπουργείο, απαξιώνοντας ολοκληρωτικά και συνολικά την υπηρεσιακή θέση των καθηγητών της Π.Ε. και καθιστώντας μας αυθαίρετα υπαλλήλους δεύτερης κατηγορίας με μειωμένα δικαιώματα, διότι με την επίμαχη διαδικασία οι αποφάσεις ελήφθησαν όχι απλώς χωρίς διάλογο μαζί μας, αλλά χωρίς καν να ληφθεί υπόψη η ίδια μας η ύπαρξη στην εκπαίδευση.
Επιπλέον, η ανακολουθία του Υπουργείου Παιδείας, σχετικά με την ύπαρξη ή μη οργανικών θέσεων και λειτουργικών κενών ανά περιοχή,  μας δημιουργεί βάσιμες υπόνοιες ότι υπέστημεν εμπαιγμό. Συγκεκριμένα, το Υπουργείο Παιδείας απέρριψε τις αιτήσεις προτίμησης που υποβάλαμε το 2013 για μετάθεση στους τόπους μας, με την αιτιολογία της ανυπαρξίας οργανικών θέσεων, με την απόφαση  υπ’ αρ. 80571/Δ1/12-06-2013/ΥΠΑΙΘΠΑ).
Ωστόσο μόλις 2 μήνες μετά, στις 13 Αυγούστου 2013, ως δια μαγείας και προς μεγάλη μας δυσάρεστη έκπληξη, το Υπουργείο Παιδείας διαπίστωσε ότι στις περιοχές και στις Διευθύνσεις στις οποίες μας είχε αρνηθεί το δικαίωμα μετάθεσης, δημιουργήθηκαν κενά, τα οποία και κάλυψε μέσω των παράνομων κατά την κρίση μας μετατάξεων. Μας στέρησε κατ’ αυτόν τον τρόπο και χωρίς νόμιμη και ηθική αιτία, τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε κι εμείς αξιοκρατικά και επί ίσοις όροις αυτές τις θέσεις, για τις οποίες επί πάρα πολλά χρόνια προσδοκούσαμε αξιοκρατικά μετάθεση.
            Στις 28-1-2014, το Υπουργείο Παιδείας, απαντώντας σε επιστολή καταγγελίας που του είχαμε υποβάλει ήδη από τις 10-9-2013, μας κοινοποίησε το υπ’ αρ. 11554/Δ1/28-1-2014 έγγραφο της Διεύθυνσης προσωπικού  Α/ΘΜΙΑΣ εκπαίδευσης, δια του οποίου γίνεται ατυχής προσπάθεια να δικαιολογηθεί η απόφαση που ελήφθη σε βάρος μας, χωρίς να δίνεται όμως καμία ουσιαστική απάντηση για την κατάφωρη αδικία που υφιστάμεθα.
Επαναλαμβάνει δηλαδή, στην προσπάθειά του να εξηγήσει τον παραλογισμό, πως κατά τη στιγμή που απορρίφθηκαν οι αιτήσεις μας για μετάθεση δεν υπήρχαν οργανικά κενά, χωρίς φυσικά να μπορεί να πείσει, με ποιον ακριβώς τρόπο αμέσως μετά και εν τω μέσω του καλοκαιριού εμφανίστηκαν κενά, τα οποία βέβαια σκοπίμως δεν ονομάζει οργανικά, όμως σε βάρος μας επιφέρουν τις ίδιες ακριβώς συνέπειες.
Συμπληρωματικά, η απάντηση του Υπουργείου επικαλείται επί λέξει «την αναγκαιότητα λήψης επειγόντων για την οικονομική σταθερότητα της χώρας μέτρων, τα οποία οδήγησαν στην ανατροπή των δεδομένων της ακολουθίας των διαδικαστικών ενεργειών κινητικότητας των εκπαιδευτικών (μεταθέσεων και μετατάξεων)». Αναγνωρίζει δηλαδή σαφώς την αδικία που τελέστηκε σε βάρος μας, προσπαθεί ωστόσο να την αποδώσει στην οικονομική κατάσταση της χώρας και στα δημοσιονομικά μέτρα που εξαιτίας της έχουν επιβληθεί.
Αναρωτιόμαστε εύλογα εν προκειμένω, τι σχέση άραγε έχει η δημοσιονομική προσαρμογή της χώρας, με τη μη τήρηση της αξιοκρατίας και της ισότητας σε μία εσωτερική υπηρεσιακή διεργασία! Διότι όπως προείπαμε και το επαναλαμβάνουμε, δεν ήμαστε ούτε παραμένουμε αντίθετοι στην ισοκατανομή του εκπαιδευτικού προσωπικού και άρα στην αναγκαιότητα μετακινήσεων προς τον παραπάνω σκοπό. Διαμαρτυρόμαστε όμως έντονα και οργισμένα, διότι δε ληφθήκαμε υπόψη και ακολουθήθηκε μία διαδικασία η οποία δημιούργησε ανισότητα, αποκλεισμό μας από τα νόμιμα δικαιώματά μας για αξιοκρατικές μεταθέσεις και δριμεία απογοήτευση για το κράτος δικαίου στο οποίο έχουμε την πεποίθηση πως λειτουργούμε.
Θεωρούμε λοιπόν, πως εάν το Υπουργείο Παιδείας είχε ειλικρινή πρόθεση να μας αντιμετωπίσει όλους ισότιμα, υπήρχαν πολλές δίκαιες και αξιοκρατικές επιλογές, ώστε να πραγματοποιηθούν οι αναγκαίες μετακινήσεις προσωπικού, στις οποίες όμως θα είχαμε την αυτονόητη δυνατότητα να συμμετέχουμε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, όχι απαραίτητα κατά προτεραιότητα, αλλά τουλάχιστον ΙΣΟΤΙΜΑ! Και ασφαλώς με τέτοιο τρόπο που δε θα προκαλούσε καμία δημοσιονομική εμπλοκή και θα ήταν σύμφωνος με το πνεύμα του Ν. 4172/2013.
Θέτουμε εν κατακλείδι προς τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων τα παρακάτω βάσιμα ερωτήματα:
·        Γιατί το Υπουργείο επικαλέστηκε την έλλειψη οργανικών κενών για τις μεταθέσεις μας, αλλά εκ των υστέρων τα «ανακάλυψε» ονομάζοντάς τα λειτουργικά προκειμένου να τα καλύψει με μετατάξεις;
·        Γιατί το Υπουργείο δεν τήρησε την αρχή της ισότητας ως προς εμάς και τους συναδέλφους μας από τη Δ.Ε., καθιστώντας μας υπαλλήλους δεύτερης κατηγορίας;
·        Γιατί δεν ελήφθησαν υπόψη τα μόρια ημών εν συγκρίσει με αυτά των συναδέλφων μας από τη Δ.Ε., προκειμένου να διεξαχθεί η κινητικότητα με αξιοκρατία;
·        Γιατί δε φρόντισε εγκαίρως το Υπουργείο να διαπιστώσει τα κενά, τις ελλείψεις και το πλεονάζον προσωπικό και στις δύο βαθμίδες της εκπαίδευσης, αλλά προέβη σε αυτή τη διαδικασία οριακά στην έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς;
·        Γιατί να καταστούμε εμείς εξιλαστήρια θύματα των αμφιλεγόμενων πολιτικών προσλήψεων και τοποθετήσεων του Υπουργείου στις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης, οι οποίες δημιούργησαν μεγάλη ανισοκατανομή προσωπικού;
Κατόπιν όλων των ανωτέρω, και με δεδομένο πως de facto πρακτικά έχουμε απωλέσει την δυνατότητα και την προοπτική να μετατεθούμε στους τόπους μας και κοντά στις οικογένειές μας, θεωρούμε αναγκαίο και επιτακτικό, να οριστεί συνάντηση των εκπροσώπων μας με τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, προκειμένου να αναζητηθεί ένας αμοιβαία αποδεκτός και κυρίως δίκαιος και αξιοκρατικός τρόπος ώστε να ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να γίνει η κατανομή των εκπαιδευτικών ανά Διεύθυνση και περιοχή όχι αυθαίρετα, αλλά με βάση τα μόρια του καθενός, που αποτελούν την ασφαλέστερη εγγύηση για την τήρηση της αρχής της ισότητας.
Με εκτίμηση
Εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CF%80%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD#ixzz2vyRwz7Nr
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook
Ετσι μπραβο.Να βαζουμε σιγα σιγα τα πραγματα στη σωστη τους θεση.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12075 στις: Μάρτιος 15, 2014, 07:26:34 μμ »
Μπράβο τους. Συμφωνώ ειλικρινά κι επαυξάνω. Δυστυχώς όμως, δεν καλύπτονται φυσικά, και λογικό είναι, οι "νεοσυσταθέντες κλάδοι" (βλ. γαλλογερμανικά, θεατρ.αγωγής) που έζησαν την ίδια διάτρητη σε πολλά σημεία κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12076 στις: Μάρτιος 15, 2014, 09:50:10 μμ »
Επειδή βλέπω μεγάλη χαρά από κάποιους κάθε φορά που κάποιοι άλλοι όμοιοι τους πικραμένοι-δήθεν αδικημενόπουλοι βγάζουν μία ανακοίνωση εναντίον των μετατάξεων,ένιωσα την ανάγκη να τους πω:ναι,μας έκαναν τα τρία,δύο(ματαταξόχαρτα φυσικά,πού πήγε το μυαλό σας?)...Ας πάρουν φόρα από τα καλύβια να γράψουν και καμιά ακόμα ανακοίνωση.Κρύο έχει ακόμα,να έχουμε και κάτι για το τζάκι...

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12077 στις: Μάρτιος 16, 2014, 02:54:29 πμ »
John-pe6 eπιβεβαιώνεις για μια ακόμη φορά το επίπεδο και το ήθος όλων αυτών που σχεδίασαν και την πλειοψηφία αυτών που  έλαβαν μέρος, στο πανηγύρι που λέγεται μετατάξεις.... Όταν (και αυτό θα γίνει πολύ πιό σύντομα από όσο πιστεύεις) βγει στη φόρα το όνειδος της περίφημης αξιοκρατίας σας θα θυμηθείτε πάλι την καλοκαιρινή κουτοπονηρίστικη δικαιολογία: εμείς δεν φταίγαμε μας εξανάγκασαν...... Όσο δε για τη χαρά σου αγαπητέ john μάλλον θα έπρεπε να σε προβληματίσουν οι συνθήκες  που διαμορφώθηκαν στην Πρωτοβάθμια και το μέλλον σου, μαζί με τους υπόλοιπους αδικημενόπουλους... το 2008 γεννήθηκαν στην ελλάδα 119.500 παιδιά το 2012 μόλις 102.000 και κάθε χρόνο ακόμη λιγότερα.  Από που νομίζεις  "έξυπνε" θα περισσεύουν εκπαιδευτικοί από τη Δευτεροβάθμια, που όσοι έμειναν (καλά πληροφορημένοι) παίρνουν οργανικές  λόγω συνταξιοδοτήσεων;  Κάτι ακόμη η πλειοψηφία των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας είμαστε ΑΣΕΠ.... και είμαστε κάποιες χιλιάδες για να μας ειρωνεύεσαι...Οι προστάτες σας δεν θα υπάρχουν σε λίγο καιρό, να δω από που θα πάρετε τις οργανικές που  ονειρεύεστε (καταταχτείτε .... "καταταχτείτε" μας λέγαν παλιά) τα δε δύο ή τρία ματαξόχαρτα (βυσματόχαρτα) φύλαξέτα μπορεί να σου χρειαστούν  :'( έχει ο καιρός γυρίσματα.....

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12078 στις: Μάρτιος 16, 2014, 08:00:52 πμ »
John-pe6 eπιβεβαιώνεις για μια ακόμη φορά το επίπεδο και το ήθος όλων αυτών που σχεδίασαν και την πλειοψηφία αυτών που  έλαβαν μέρος, στο πανηγύρι που λέγεται μετατάξεις.... Όταν (και αυτό θα γίνει πολύ πιό σύντομα από όσο πιστεύεις) βγει στη φόρα το όνειδος της περίφημης αξιοκρατίας σας θα θυμηθείτε πάλι την καλοκαιρινή κουτοπονηρίστικη δικαιολογία: εμείς δεν φταίγαμε μας εξανάγκασαν...... Όσο δε για τη χαρά σου αγαπητέ john μάλλον θα έπρεπε να σε προβληματίσουν οι συνθήκες  που διαμορφώθηκαν στην Πρωτοβάθμια και το μέλλον σου, μαζί με τους υπόλοιπους αδικημενόπουλους... το 2008 γεννήθηκαν στην ελλάδα 119.500 παιδιά το 2012 μόλις 102.000 και κάθε χρόνο ακόμη λιγότερα.  Από που νομίζεις  "έξυπνε" θα περισσεύουν εκπαιδευτικοί από τη Δευτεροβάθμια, που όσοι έμειναν (καλά πληροφορημένοι) παίρνουν οργανικές  λόγω συνταξιοδοτήσεων;  Κάτι ακόμη η πλειοψηφία των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας είμαστε ΑΣΕΠ.... και είμαστε κάποιες χιλιάδες για να μας ειρωνεύεσαι...Οι προστάτες σας δεν θα υπάρχουν σε λίγο καιρό, να δω από που θα πάρετε τις οργανικές που  ονειρεύεστε (καταταχτείτε .... "καταταχτείτε" μας λέγαν παλιά) τα δε δύο ή τρία ματαξόχαρτα (βυσματόχαρτα) φύλαξέτα μπορεί να σου χρειαστούν  :'( έχει ο καιρός γυρίσματα.....
Έχεις χίλια δίκια με τον κάθε κομπλεξικό εδώ μέσα...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12079 στις: Μάρτιος 16, 2014, 09:53:57 πμ »
John-pe6 eπιβεβαιώνεις για μια ακόμη φορά το επίπεδο και το ήθος όλων αυτών που σχεδίασαν και την πλειοψηφία αυτών που  έλαβαν μέρος, στο πανηγύρι που λέγεται μετατάξεις.... Όταν (και αυτό θα γίνει πολύ πιό σύντομα από όσο πιστεύεις) βγει στη φόρα το όνειδος της περίφημης αξιοκρατίας σας θα θυμηθείτε πάλι την καλοκαιρινή κουτοπονηρίστικη δικαιολογία: εμείς δεν φταίγαμε μας εξανάγκασαν...... Όσο δε για τη χαρά σου αγαπητέ john μάλλον θα έπρεπε να σε προβληματίσουν οι συνθήκες  που διαμορφώθηκαν στην Πρωτοβάθμια και το μέλλον σου, μαζί με τους υπόλοιπους αδικημενόπουλους... το 2008 γεννήθηκαν στην ελλάδα 119.500 παιδιά το 2012 μόλις 102.000 και κάθε χρόνο ακόμη λιγότερα.  Από που νομίζεις  "έξυπνε" θα περισσεύουν εκπαιδευτικοί από τη Δευτεροβάθμια, που όσοι έμειναν (καλά πληροφορημένοι) παίρνουν οργανικές  λόγω συνταξιοδοτήσεων;  Κάτι ακόμη η πλειοψηφία των ειδικοτήτων της Πρωτοβάθμιας είμαστε ΑΣΕΠ.... και είμαστε κάποιες χιλιάδες για να μας ειρωνεύεσαι...Οι προστάτες σας δεν θα υπάρχουν σε λίγο καιρό, να δω από που θα πάρετε τις οργανικές που  ονειρεύεστε (καταταχτείτε .... "καταταχτείτε" μας λέγαν παλιά) τα δε δύο ή τρία ματαξόχαρτα (βυσματόχαρτα) φύλαξέτα μπορεί να σου χρειαστούν  :'( έχει ο καιρός γυρίσματα.....

Ο συνάδελφος John -pe06 είναι λίγο "γλαφυρός " είναι η αλήθεια όμως αγαπητή κι εσύ βγάζεις μεγάλη κακία από όλα τα ποστ σου που τυγχάνει να έχω διαβάσει.Ναι προβληματιζόμαστε πολύ και για το μέλλον μας στην Πρωτοβάθμια, όμως στη Δευτεροβάθμια δεν είχαμε καμία ελπίδα να έρθουμε σπίτι μας ποτέ,οπότε δεν είχαμε άλλη επιλογή. Παρουσιάστηκε μία μοναδική ευκαιρία και την εκμεταλλευτήκαμε όπως θα έκανε ο καθένας νομίζω.
Υ.Γ Κι εμείς με ΑΣΕΠ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12080 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:34:01 πμ »
Δεν με εξανάγκασε κανείς,μόνος μου έκανα αίτηση και ήταν ο μόνος τρόπος να έρθω σπίτι μου από του δ..... τη μάνα που ήμουνα.Αν εγώ είμαι γλάφυρος,οι σαχλαμάρες που γράφεις και είναι για γέλια,τί αποτελούν?Οσο για ''εμάς που λάβαμε μέρος στο πανηγύρι των μετατάξεων και είμαστε αήθεις'',να σου θυμίσω πόσοι έλαβαν μέρος και πόσοι παρακαλούσαν μετά και παρακαλούν ακόμα να επανεξεταστεί η αίτηση τους?Λοιπόν,άσε τους χαρακτηρισμούς και τις παπάτζες,πιές λίγο ξύδι εσύ και οι όμοιοι σου που σας πονά τόσο που άνοιξε το κλειστό επάγγελμα με την ονομασία ''καθηγητής σε μεγάλη πόλη'' και κατάπιε το γιατί δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από αυτά που φαντασιώνεσαι...

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12081 στις: Μάρτιος 16, 2014, 11:35:09 πμ »
Αγαπητή mariefrance: Όποιος λέει την αλήθεια είναι κακός... Όποιος παρανομεί και ειρωνεύεται είναι λίγο "γλαφυρός".... Μάλιστα  νέα ήθη στην εκπαίδευση, το εμπεδώσαμε: Οι περίφημες μετατάξεις δεν έγιναν  γιατί κινδύνευαν κάποιοι, αλλά τις εκμεταλεύτηκαν για να πάρουν μετάθεση στα σπίτια τους εις βάρος των άλλων (π.χ. μεταταγμένος διορίστηκε  το 2009 στην Αττική, γύρισε στο σπίτι του, 40 λεπτά δρόμο, στην Εύβοια - η αδελφή του δουλεύει στο γραφείο του Κεδίκογλου- όταν οι Πρωτοβάθμιοι έχουν 10 και πάνω χρόνια στις μικρές Κυκλάδες) μην παραπονιέστε λοιπόν γιατί σας θεωρούν  ξένο σώμα στη Πρωτοβάθμια. Νόμος γνωρίζεις τι σημαίνει αγαπητή μου; Αφήστε λοιπόν τους χαρακτηρισμούς  επειδή δεν σας συμφέρει η πραγματικότητα και εστιάστε τα επιχειρήματά σας σε νόμιμα δεδομένα.... Αν έχετε θα σας χρειαστούν σύντομα...  και κάτι ακόμη,  θα δοθούν στην δημοσιότητα οι αξιολογικοί πίνακες των μεταταγμένων; Αφού όλα είναι νόμιμα!!!! ως πότε θα τους κρύβουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160811
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 919
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 888
Σύνολο: 903

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.