*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 107434 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:47:56 πμ »
Έδιωξαν μαθήτρια από σχολείο γιατί σχολίασε σε γκρουπ τη διευθύντρια!
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Κώνστας

«Ναι, κι εγώ μισώ τη διευθύντρια...», έτσι λεγόταν το γκρουπ που έφτιαξε στο Facebook και αναφερόταν στη διευθύντρια του σχολείου της, μια 14χρονη μαθήτρια του Γυμνασίου Χρυσοπηγής Χανίων. Το κορίτσι τιμωρήθηκε με οριστική αποβολή από το σχολείο λόγω... Facebook, όταν η διευθύντρια πληροφορήθηκε το γεγονός από μητέρα μαθητή.


Είναι η πρώτη φορά στην Ελλάδα που τιμωρείται μαθήτρια και αναγκάζεται να αλλάξει σχολείο εξαιτίας γκρουπ στον δημοφιλή ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης. Στο γκρουπ που είχε έφτιαξε η 14χρονη έγιναν μέλη περισσότερα από εκατό παιδιά και - όπως αναφερόταν- αιτία του «μίσους» προς την εκπαιδευτικό ήταν η αυστηρότητά της. «Δίνει συνέχεια αποβολές», έγραφαν. Μια μητέρα εντόπισε το γκρουπ και ενημέρωσε τη διευθύντρια. Προχθές Τρίτη ακολούθησε η συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου και οι καθηγητές αποφάσισαν το παιδί «να αλλάξει σχολικό περιβάλλον». Αυτό προκάλεσε την αντίδραση των συμμαθητών της κοπέλας που έφτιαξαν γκρουπ στο Facebook με το θέμα: «Θέλουμε τη συμμαθήτριά μας πίσω στη Χρυσοπηγή». Περιγράφοντας το γκρουπ τους γράφουν: «Μια ομάδα για όλους εμάς που πιστεύουμε ότι η θέση της είναι στη Χρυσοπηγή και θεωρούμε απίστευτα άδικο τον λόγο που την απέβαλαν!» Παρά το γεγονός ότι η 14χρονη ζήτησε συγγνώμη από τη διευθύντρια, εν τούτοις- επιβεβαιώνοντας εμμέσως αυτό που έγραφε η μαθήτρια για τις αποβολές- η απόφαση του Συλλόγου των καθηγητών ήταν «αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος».

Αποστάσεις από τους καθηγητές
Ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Χανίων Νίκος Βεστάκης δήλωσε ότι «σύμφωνα με τον νόμο, δεν μπορεί κανείς να αλλάξει την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων. Η Διεύθυνση είναι υποχρεωμένη να εκτελέσει την απόφαση». Ο πρόεδρος της ΕΛΜΕ Χανίων Βασίλης Παπαστάμος δήλωσε πως «παρότι η ΕΛΜΕ δεν έχει αρμοδιότητα για θέματα ποινολογίου μαθητών, θεωρούμε ότι η συγκεκριμένη περίπτωση αναδεικνύει το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς, όσον αφορά τη γνώση για τον ψηφιακό κόσμο και την ψηφιακή κοινωνία στην οποία ζούμε. Η συγκεκριμένη τιμωρία δεν θα έπρεπε, κατά την προσωπική μου γνώμη, να επιβληθεί και δεν θα δινόταν αν οι εκπαιδευτικοί είχαν επιμορφωθεί επί της ουσίας και χρησιμοποιούσαν τις νέες τεχνολογίες».

ΕΧΟΥΝ ΑΓΝΟΙΑ

«Η απόφαση αναδεικνύει το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς για την ψηφιακή κοινωνία στην οποία ζούμε»


ΤΑ ΝΕΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 12:51:04 μμ »
συγνωμη αλλα κατι δεν καταλαβα καλα.. δηλαδη το προβλημα το οποιο αναδεικνυεται απο το περιστατικο με την διευθυντρια και το facebook ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς για την ψηφιακή κοινωνία στην οποία ζούμε»??  δηλαδη αυτο ειναι το μονο που ενοχλησε σε αυτο το περιστατικο?

by the way, ειμαι φιλολογος, 1η φορα αναπληρωτρια, και μαλιστα σε ΕΠΑΛ. προχθες την ωρα που εκαναν μαθημα  2 ατομα αναψαν φωτια μεσα στην τάξη, σε μια "μπαλα" απο χαρτια και πλαστικο και μετα πεταξαν το φλεγομενο αντικειμενο εξω απο το παραθυρο! απολυτως φυσιολογικα πραγματα.. μηπως και εδω το προβλημα ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς σχετικα με την πυροπροστασια"?
γενικα η κατασταση εχει ξεφυγει,, την προηγουμενη βδομαδα χαραξαν το αυτοκινητο μιας συναδελφου. οι ξυλοδαρμοι ειναι συνηθισμενη περιπτωση, οπως και οι αποβολες. και οι διαπληκτισμοι Ελληνων-Αλβανων. και πολλα αλλα.. καποια μερα θα μας βγαλουν στα καναλια (ελπιζω να ξερουμε απο πριν ποια μερα θα ειναι, για να παω χτενισμενη  :P

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 02:27:26 μμ »
με κατι τετοια ομως δυστυχως παιρνουν την κοινη γνωμη με το μερος τους...βουτυρο στο ψωμι των δημοσιογραφων ειναι κατι τετοια.... :-\
αμαν πια αυτοι οι κακοι,τεμπεληδες και καλοπληρωμενοι καθηγητες και κανουν και απεργιες κιολας....ντροπη τους! ;D ;Dαν φοβουνται τοσο πολυ ,αυτα τα αθωα βλασταρακια μας που το μονο που κανουν τον λιγο ελευθερο χρονο τους ,ειναι να παιζουν εικονικους πολεμους στο διαδικτυο,ας φορανε πανοπλια στο μαθημα ή ας κανουν μια ασφαλεια ζωης... ;)

και κατι ασχετο ποσοι εκπαιδευτικοι να χωραν αραγε σε 6 γαλλικες φρεγατες;;(τοσες θα αγορασει το κρατος για να μη θυμωσουμε τους φιλους μας τους γαλλους,απο τους γερμανους τι θα παρουμε;;;;; οικονομικη κριση και κουραφεξαλα ετοιμοι για πολεμο ειμαστε.. ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 02:50:29 μμ »
Διαβάζοντας το άρθρο σχετικά με την αποβολή μαθήτριας λόγω ... facebook και τη δήλωση της ΕΛΜΕ, διαπιστώνω για ακόμη μια φορά τη σύγχυση στην οποία βρισκόμαστε. Νιώθουμε εμείς οι εκπαιδευτικοί εντελώς ανυπεράσπιστοι, είμαστε τεχνολογικά αναλφάβητοι και δεν μπορούμε να κατανοήσουμε τις ανησυχίες των μαθητών μας;
Μπορεί όντως να μην μπορούμε να αντιληφτούμε πολλές φορές όσα μας λένε οι μαθητές μας, αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο! Στο Λύκειο στο οποίο διδάσκω οι μαθητές έχουν πάθει εθισμό με το facebook. Σε κάθε διάλειμμα είναι στην αίθουσα πληροφορικής και τρελαίνονται. Και ποιος ξέρει τι γράφουν και για εμάς τους καθηγητές τους! Θα το ανακαλύψουμε και εμεις μια μέρα και ας έχουμε γνώση της τεχνολογίας και θα μας ρίξουν ευθύνες; Έλεος πια! Ακούμε κάθε μέρα χίλια δυο από τους μαθητές, κανένας σεβασμός, καμία ευγένεια. Παίρνεις αυστηρά μέτρα και σε απειλούν με κάθε μέσο. Χρησιμοποιείς σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους και πάλι κανένα αποτέλεσμα! Τι θέλουν πια οι μαθητές; Έχουμε χάσει τον μπούσουλα κοινώς όλοι μας. Καθημερινά προβληματίζομαι στην τάξη και πιστέψτε με δεν ξέρω ποια είναι η σωστή παιδαγωγική μέθοδος!
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 02:53:30 μμ »
δεν ξέρω ποια είναι η σωστή παιδαγωγική μέθοδος!

στο τελος αυτο θα μας φαει.....

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:01:41 μμ »
Δεν μπορεί όμως για αυτή την κατάσταση να ευθύνονται μόνο οι μαθητές. Είναι τραγικό λάθος μας να τους παρουσιάζουμε σαν τέρατα και εμείς τα θύματα τους. Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από όταν εγώ τελείωσα το λύκειο , ωστόσο ακόμα δεν έχω ξέχασει την αυθαιρεσία των δικών μου καθηγητών τότε , την ειρωνία τους , τον χλευασμό τους. Φυσικά δεν ήταν όλοι έτσι , αλλά ήταν οι περισσότεροι! Τελείωσα το λύκειο με τραύματα αλλά πότε δνε ξεσηκώθηκα στην τάξη , ποτέ δεν αντιμίλησα, ούτε εγώ , ούτε και οι υπόλοιποι.’λλες γενιές εμείς , αλλες γενιές σήμερα! Καταλαβαίνω , όλους αυτούς που λένε ότι δνε ξέρουν τι να κάνουν και πώς να φερθούν και πως δεν αντέχουν άλλο την απαξία. Επίσης , τους πιστεύω όταν λένε ότι προσπαθούν σκληρά να πάρουν με το μέρος τους τα παιδιά. Αλλά , για κοιτάξτε το πρόγραμμα πρν απο εσάς. Μήπως την ίδια τάξη με εσάς μοιράζονται καθηγητές που απαξιώνουν τους μαθητές τους, που τους ειρωνεύονται , που δνε κάνουν μάθημα και υποκρίνονται ότι κάνουν; Δεν χαρίζουν κάστανα τα σημερινά παιδιά και κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν. Φεύγοντας από το λύκειο , έκανα τέσσερα χρόνια να κοιτάξω προσ το μέρος του όταν πέρναγα ,΄λόγω της απαξίωσης και του φτυσίματος που δεχόμουν από τους καθηγητές μου τρία ολόκληρα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:02:40 μμ »
συγνωμη αλλα κατι δεν καταλαβα καλα.. δηλαδη το προβλημα το οποιο αναδεικνυεται απο το περιστατικο με την διευθυντρια και το facebook ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς για την ψηφιακή κοινωνία στην οποία ζούμε»??  δηλαδη αυτο ειναι το μονο που ενοχλησε σε αυτο το περιστατικο?

by the way, ειμαι φιλολογος, 1η φορα αναπληρωτρια, και μαλιστα σε ΕΠΑΛ. προχθες την ωρα που εκαναν μαθημα  2 ατομα αναψαν φωτια μεσα στην τάξη, σε μια "μπαλα" απο χαρτια και πλαστικο και μετα πεταξαν το φλεγομενο αντικειμενο εξω απο το παραθυρο! απολυτως φυσιολογικα πραγματα.. μηπως και εδω το προβλημα ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς σχετικα με την πυροπροστασια"?
γενικα η κατασταση εχει ξεφυγει,, την προηγουμενη βδομαδα χαραξαν το αυτοκινητο μιας συναδελφου. οι ξυλοδαρμοι ειναι συνηθισμενη περιπτωση, οπως και οι αποβολες. και οι διαπληκτισμοι Ελληνων-Αλβανων. και πολλα αλλα.. καποια μερα θα μας βγαλουν στα καναλια (ελπιζω να ξερουμε απο πριν ποια μερα θα ειναι, για να παω χτενισμενη  :P
Πολύ καλό!  ;D Αν και λυπηρό το θέμα. ’κουγα σήμερα σ'ένα πρωινάδικο η παρουσιάστρια να "ξεσπαθώνει" εναντίων των συγκεκριμένων καθηγητών που απέβαλαν την "καημένη" μαθήτρια, και κατέληξε ότι την τιμώρησαν για το δικαίωμά της να .....επικοινωνεί και να .....εκφράζεται! :o :o :o :o Τι άλλο θ'ακούσουμε!  >:( Τους δίνεται ένα βήμα και λένε ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι. Δηλαδή η διευθύντρια δεν έχει το δικαίωμα να μην ξεφτιλίζεται στο facebook; Αν δεν τους αρέσει ο τρόπος που φέρεται, υπάρχουν άλλοι τρόποι να το εκφράσουν (να πάνε γονείς/δεκαπενταμελές και να εκφράσουν παράπονα). Μέσω του facebook, τι θα πετύχουν; Μάλιστα, μητέρα ήταν αυτή που ενημέρωσε την διευθύντρια. Αυτό δεν λέει κάτι; ’ει στο καλό...... Όλα να τα ισοπεδώσουμε. >:(

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:03:01 μμ »
Γελοίο το σχόλιο για την ψηφιακή κοινωνία!! Αν είναι ποτέ δυνατόν!! Δηλαδή αν κάνουν όλοι οι καθηγητες facebook θα βελτιωθεί η κατάσταση;!! Θα καταλάβουν την ψυχολογία των μαθητών; Τι να πει κανείς..!!

Όσο για την κατάσταση που έχει ξεφύγει με τους μαθητές,την έχω ζήσει από πρώτο χέρι με τον αδερφό μου σε τεχνικό λύκειο και από ντόπιους και από αλλοδαπούς μαφιόζους στην κυριολεξία. Του επιτέθηκαν στα καλά καθούμενα επειδή είναι ψηλός και γεροδεμένος και το θεωρούσαν πρόκληση και στοίχημα να τον πλακώσουν στο ξύλο. Και πάλι καλά που η σωματική του διάπλαση είναι τέτοια και κατέληξε μόνο με ένα μαυρισμένο μάτι και όχι με πιο σοβαρά χτυπήματα, όπως θα μπορουσε να πάθει ένα πιο μικρόσωμο παιδί. Και να σημειώσω πως δεν είναι άτομο που μπλέκει σε καυγάδες,ούτε είχε δώσει ποτέ αφορμή στο σχολείο για το παραμικρό,πολύ καλός μαθητής και με την υποστήριξη του συλλόγου καθηγητών. Ο διευθυντής του σχολείου φοβόταν να κάνει το παραμικρό γιατί τον απειλούσαν ότι θα το πληρώσουν οι κόρες του. Όταν πήγε ο πατέρας μου στο σχολείο και αναφέρθηκε η λέξη "αστυνομία" ο ντόπιος νταής (2 χρόνια μεγαλύτερος που ήταν 5 χρόνια στο λύκειο!!) ξαφνικά μαζεύτηκε και είπε πως δεν ήταν ανάγκη να φτάσουμε εκεί, καθώς μετά μάθαμε από φίλο αστυνομικό ότι το παλικάρι ήταν πολύ γνωστό στο τοπικό τμήμα. Για τους άλλους αλλοδαπούς μαφιόζους αναγκαστήκαμε να κινηθούμε διαφορετικά. Και αυτά συνέβησαν πριν 4 χρόνια περίπου. Και για ποιό λόγο; Για να μπορεί το παιδί να πηγαίνει σχολείο και να μη χρειάζεται να πλακώνεται στο ξύλο κάθε μέρα για να προστατεύσει τον εαυτό του. Τα πράγματα όσο πάνε χειροτερεύουν. Οι φωτιές στην τάξη που αναφέρει η συνάδελφος παραπάνω γινόταν όταν ακόμη ήμουν γυμνάσιο,πριν 10 χρόνια. Δεν θα ξεχάσω που συμμαθήτριά μου μέσα στην τάξη άναψε τσιγάρο ακριβώς μπροστά μου την ώρα του μαθηματος κι εγώ κόντεψα να μείνω στον τόπο γιατί μόλις είχα γυρίσει στο σχολείο από ένα μήνα στο σπίτι λόγω αναπνευστικών προβλημάτων! ;D ;D
Δεν φταίνε όμως μόνο οι μαθητές,αλλά και οι εκπαιδευτικοί. Όταν υπάρχει ένα παιδί ζωηρό και υπερκινητικό (όχι ανάγωγο και θρασύ) μέσα στην τάξη στις πρώτες τάξεις του δημοτικού,αντί να του μιλήσεις όμορφα και να του δώσεις να καταλάβει κάποια πράγματα,(γιατί σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά καταλαβαίνουν πραγματικά ποιος τα νοιάζεται και δεν είναι ακόμα πονηρεμένα τόσο πολύ) το προσβάλλεις μπροστά σε όλους και το κάνεις να φαίνεται ο μόνιμος φταίχτης,δεν φταίει αυτό που αντιδρά. Γιατί και αυτό το περιστατικό είχαμε όταν ο μικρός μας ήταν στο δημοτικό με την ίδια δασκάλα για 4 χρόνια και ευτυχώς τα πράγματα καλυτέρεψαν όταν τους ανέλαβε άλλος δάσκαλος που ήξερε πως να φερθεί στα παιδιά! Η συγκεκριμένη δασκάλα έδωσε μέχρι και χαστούκι σε παιδί 2ας δημοτικού που είχε πρόβλημα με το αυτί του και του δημιούργησε ακόμη μεγαλύτερο και μετά δικαιολογήθηκε πως δεν ήξερε,δεν το ήθελε και τέτοια χαζά! Και διδάσκει ακόμα.. Επίσης,όταν εγώ υποστήριξα τον αδερφό μου μπροστά στον διευθυντή όταν η συγκεκριμένη "κυρία" με φώναξε στο γραφείο (λες και ήμουν κηδεμόνας όταν ήμουν 6η δημοτικού,μαθήτρια στο ίδιο σχολείο με τον αδερφό μου) μας χαρακτήρισε "συμμορία"!! :o :o Ποιός φταίει μετά όταν δεν ξέρεις να μιλήσεις σε ένα 10χρονο παιδί;
Συγνώμη για το τεραστιο μήνυμα,αν κάτσω να πω κι άλλα για τη σχολική ζωή με τους καθηγητές,δασκάλους και μαθητές της περιοχής και για όσα πέρασε ο αδερφός μου στη διάρκεια της σχολικής του ζωής, θα γράψω εγκυκλοπαίδεια! ;D
Τα πραγματα έχουν ξεφύγει εδώ και χρόνια,η κατάσταση χειροτερεύει όσο πάει και το πρόβλημα είναι και στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς. Όσο τα σκέφτομαι βλέπω πως ο ψυχολόγος δεν κάνει τίποτα,ψυχίατρο χρειαζόμαστε και ας ελπίσουμε να μη χρειαστούμε και αστυνόμευση στα σχολεία! :( :(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:20:16 μμ »
Έχεις δίκιο, Αναστασία. Δεν είμαστε οι καθηγητές άμοιροι ευθυνών. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω κι εγώ τέτοια παραδείγματα. Απλά, το συγκεκριμένο συμβάν βγάζει μάτι. Λένε ότι δεν έπρεπε να την αποβάλλουν. Δηλαδή, τι να έκαναν; Να της έλεγαν "μπράβο"; Μπορεί η Διευθύντρια να είναι ένα τέρας, δεν αντιλέγω. Δεν είναι τρόπος, όμως, αυτός έκφρασης παραπόνων.
Βάσω, καλά τα είπες: παλιά είχαμε πολύ περισσότερα παραδείγματα "άχρηστων" καθηγητών. Βέβαια, δεν υπήρχε facebook τότε. Στο σχολείο μου κάποιος μαθητής είχε πει μια καθηγήτρια "πορωμένη". Αμέσως, αποβολή. ’ρα, και τότε και τώρα υπάρχουν μαθητές χωρίς παιδεία απ'το σπίτι που τελικά αποβάλλονται. Γιατί (το έχω ξαναπει πολλάκις) πιστεύω ότι η παιδεία ξεκινά απ'το σπίτι. Δεν θα περιμένω ένας δάσκαλος/καθηγητής που βλέπει το παιδί μου κάποιες ώρες την μέρα να του δώσει αρχές. Εγώ θα του τις δώσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:27:40 μμ από panickos »

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:21:57 μμ »
συγνωμη αλλα κατι δεν καταλαβα καλα.. δηλαδη το προβλημα το οποιο αναδεικνυεται απο το περιστατικο με την διευθυντρια και το facebook ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς για την ψηφιακή κοινωνία στην οποία ζούμε»??  δηλαδη αυτο ειναι το μονο που ενοχλησε σε αυτο το περιστατικο?

by the way, ειμαι φιλολογος, 1η φορα αναπληρωτρια, και μαλιστα σε ΕΠΑΛ. προχθες την ωρα που εκαναν μαθημα  2 ατομα αναψαν φωτια μεσα στην τάξη, σε μια "μπαλα" απο χαρτια και πλαστικο και μετα πεταξαν το φλεγομενο αντικειμενο εξω απο το παραθυρο! απολυτως φυσιολογικα πραγματα.. μηπως και εδω το προβλημα ειναι "το μεγάλο έλλειμμα και το κενό που υπάρχει στους εκπαιδευτικούς σχετικα με την πυροπροστασια"?
γενικα η κατασταση εχει ξεφυγει,, την προηγουμενη βδομαδα χαραξαν το αυτοκινητο μιας συναδελφου. οι ξυλοδαρμοι ειναι συνηθισμενη περιπτωση, οπως και οι αποβολες. και οι διαπληκτισμοι Ελληνων-Αλβανων. και πολλα αλλα.. καποια μερα θα μας βγαλουν στα καναλια (ελπιζω να ξερουμε απο πριν ποια μερα θα ειναι, για να παω χτενισμενη  :P
Πολύ καλό!  ;D Αν και λυπηρό το θέμα. ’κουγα σήμερα σ'ένα πρωινάδικο η παρουσιάστρια να "ξεσπαθώνει" εναντίων των συγκεκριμένων καθηγητών που απέβαλαν την "καημένη" μαθήτρια, και κατέληξε ότι την τιμώρησαν για το δικαίωμά της να .....επικοινωνεί και να .....εκφράζεται! :o :o :o :o Τι άλλο θ'ακούσουμε!  >:( Τους δίνεται ένα βήμα και λένε ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι. Δηλαδή η διευθύντρια δεν έχει το δικαίωμα να μην ξεφτιλίζεται στο facebook; Αν δεν τους αρέσει ο τρόπος που φέρεται, υπάρχουν άλλοι τρόποι να το εκφράσουν (να πάνε γονείς/δεκαπενταμελές και να εκφράσουν παράπονα). Μέσω του facebook, τι θα πετύχουν; Μάλιστα, μητέρα ήταν αυτή που ενημέρωσε την διευθύντρια. Αυτό δεν λέει κάτι; ’ει στο καλό...... Όλα να τα ισοπεδώσουμε. >:(

Η διευθύντρια είχε δικαίωμα να αποβάλει τη μαθήτρια !

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:22:06 μμ »
 :o
Αυτά περιορίζονται (γιατί δεν λύνονται πια) με απειλές (ΚΑΙ στους γονείς τους), λίγο ξύλο (για άντρες εκπαιδευτικούς αυτό) και στην ανάγκη καλείς γονείς και αστυνομία και ας τα βρούνε με αυτούς μετά.
Κανένα οίκτο (ειδικά στους γονείς τους).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:29:29 μμ »
Σχετικά με τη μαθήτρια και το facebook (τώρα το διάβασα): δεν γράφει το άρθρο τι ακριβώς αναγραφόταν στο γκρουπ αυτό, μόνο ότι μισεί τη διευθύντρια ή περιείχε και ύβρεις/απειλές;
Διότι ναι μεν έχει δικαίωμα στην προσωπική της άποψη για τον οποιονδήποτε, αλλά δεν έχει δικαίωμα να δημοσιοποιεί προσωπικά στοιχεία (π.χ. ονοματεπώνυμο, φωτογραφίες κλπ) άλλων χωρίς συγκατάθεση, πόσο μάλλον να εξυβρίζει και να απειλεί (δεν λέω ότι έγινε αυτό, αλλά δεν γνωρίζουμε κιόλας).
Βέβαια το συμπέρασμα της εφημερίδας για τους εκπαιδευτικούς είναι εντελώς άκυρο και δείχνει πόσο αλήτες, ρουφιάνοι είναι μερικοί δημοσιογραφίσκοι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:30:49 μμ »
Προσωπικά είμαι εναντίον "θεσμών" όπως το facebook!Είμαι από αυτούς που το θεωρούν παραβίαση προσωπικών δεδομένων αλλά χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν  υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν σωστά ότι αφορά το internet είτε αυτό είναι το facebook είτε οποιαδήποτε αλλη σελίδα ή φόρουμ!
Το συγκεκριμένο θέμα το θεωρώ λίγο περίπλοκο!
Δε μπορώ να αποδώσω αποκλειστικά τις ευθύνες στη μαθήτρια..Μέσα από το facebook έχουν απολυθεί άτομα που σχολίασαν αρνητικά τη δουλειά τους.Ας πρόσεχαν...Ας μήν δημοσιοποιούσαν τέτοια σχόλια..Ήταν ενήλικες και είχαν την ευθύνη των πράξεων και των λόγων τους!
Ποιός όμως δίνει το δικαίωμα σε μαθητές (ανήλικους) να εγγράφονται σε τέτοιες σελίδες και να εκτίθενται δημόσια?
Και όλοι ξέρουμε ότι οι μαθητές σχολιάζουν αρνητικά τους καθηγητές όπως και εμείς το έχουμε κανει για κάποιους είτε μεταξυ συμμαθητών είτε στην οικογένεια και το γενικότερο περιβάλλον μας!
Το πρόβλημα λοιπόν κατα τη γνώμη μου ξεκινάει από αυτές τις σελίδες!Πρέπει να απαγορεύουν τη δημιουργία λογαριασμών σε ανηλικους!Εδώ ξεφεύγουν ενήλικες δε θα ξεφύγουν τα παιδιά?
Και το άλλο που με εξοργίζει είναι ότι οι γλάστρες του μεσημεριού βάζουν το θέμα δίπλα στον χωρισμό της Μενεγάκη και κατηγορούν την καθηγήτρια κτλ κτλ τη στιγμή που χιλιάδες φορές έχουν υποκλιθεί στο facebook!Το θέμα δεν είναι "κουτσομπολίστικο"!Είναι πολύ σοβαρό!Και δεν έχει ευθύνη ούτε η καθηγήτρια για όσα έγραψε η μαθήτρια ούτε τόσο μεγάλη ευθύνη η μαθήτρια..Τη μεγαλύτερη ευθύνη πιστεύω ότι την έχει αυτός που έδωσε σε ένα ανήλικο το βήμα να πει όσα είπε!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 03:35:15 μμ »
Τη μεγαλύτερη ευθύνη έχουν οι γονείς που δεν ελέγχουν την πρόσβαση των βλασταριών τους στο διαδίκτυο (ή είναι άσχετοι ή βαριούνται) και το κράτος που αφήνει ανεξέλεγκτα τα net-cafe (ποιος ελέγχει αν είναι άνω των 17; ).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160888
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.