*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 107432 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:09:50 μμ »
Εν τω μεταξύ, οι σύμβουλοι και οι προϊστάμενοι επιμένουν ότι αν ο εκπαιδευτικός κάνει σωστά τη δουλειά του, τότε όλη η τάξη θα... κρέμεται από τα χείλη του. Ότι, αν αναγκαστεί να δώσει ωριαία, θα πει ότι είναι ανίκανος. Δεν υπάρχουν μαθητές που, ακόμη και τον ουρανό να κατέβαζες να δουν, πάλι αδιάφοροι θα ήταν. Αν βρίζουν διαρκώς, θα πει ότι δεν έχεις τον έλεγχο της τάξης. Και άλλα τέτοια ωραία.
Έχουν καμιά επαφή με τη σχολική τάξη της τελευταίας 10ετίας αυτοί οι άνθρωποι;
Ναι, υπάρχουν μαθητές με οικογενειακά, οικονομικά, προσωπικά προβλήματα. Μπορώ να τα λύσω εγώ; Γιατί μας ρίχνουν ευθύνες για την έλλειψη υποδομής της πολιτείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:20 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:29:55 μμ »
Σωστά, rozy4 και aeee. Πρέπει να αποδεχτούμε ότι δεν είναι δυνατόν να τα πάμε καλά ή να είμαστε αρεστοί σε όλους. Άλλωστε, όχι μόνο στο σχολείο, αλλά και σε όλες της εκφάνσεις της ζωής μας δεν είναι δυνατόν να ταιριάζουμε με όλους. Επομένως, πιστεύω ότι, αν στη διάρκεια της καριέρας μας κάνουμε την αυτοκριτική μας και δούμε ότι προσφέραμε και εμείς κάτι σε ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών, θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι. Ωστόσο, το γεγονός ως γεγονός είναι πράγματι εξοργιστικό.

Μια και το θέμα είναι ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ ένα πρόσφατο περιστατικό.
Συνάδελφος έγκυος σε μεγάλο μήνα βγάζει έξω μαθητή και του ζητάει να πάει στο γραφείο. Ο μαθητής αρνείται. Ενημερώνεται η διευθύντρια και στέλνει καθηγητή να του πει να πάει αμέσως στο γραφείο. Ο μαθητής αρνείται και πάλι λέγοντας ότι... δε γουστάρει. Πηγαίνει η ίδια η διευθύντρια και και τον καλεί στο γραφείο και ο μαθητής αρνείται, μένοντας τελικά μέσα. Και διερωτώμαι: Ο μαθητής ήταν "τυχερός" και είχε τη συγκεκριμένη διευθύντρια που είναι επιεικής. Αν είχε πχ τον περσινό μου διευθυντή, θα τον είχε πιάσει από το μαλλί, για να μην πω από πουθενά αλλού, και θα τον πέταγε έξω με κανένα σουτ... αλά Roberto Carlos ;).  Ποια είναι τελικά η σωστή αντιμετώπιση; Και τι μπορεί να κάνει ο καθηγητής, όταν οι μαθητές έχουν φτάσει σε σημείο α) να γράφουν κανονικά συνάδελφο έγκυο β) τον ίδιο το διευθυντή ???

Τι λες, geo33, θα μας λύσουν την απορία οι σύμβουλοι μάλλον, ε; :P

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:35:34 μμ »
Η καθηγήτρια και η διευθύντρια θα έπρεπε να είχαν συγκαλέσει συμβούλιο των καθηγητών με θέμα τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μαθητή. Παιδαγωγικά θα ήταν ορθό να συνεδριάσει και το 15μελές του σχολείου. Εννοείται ότι ο κηδεμόνας καλείται πάραυτα στο σχολείο κι ενημερώνεται για τη στάση και για το ότι θα συγκληθεί συμβούλιο Των καθηγητών και ότι θα τεθεί θέμα τιμωρίας του μαθητή.
Αν αυτά τα αφήνουμε τότε μας καταπίνουν...

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:29:42 μμ »
Το θέμα είναι ότι όσο ώριμος και να είναι κάποιος δεν μπορεί παρά να αισθάνεται άσχημα με τέτοια περιστατικά.
Διότι βιώνεις ότι στην πραγματικότητα οι ανόητοι και "κακοί" μένουν ατιμώρητοι ότι και να σου κάνουν.
Και σαν μαθητές αλλά μάλλον και για όλη τους τη ζωή...

Τη δική μου δε ανικανότητα να τους βάλω στη θέση τους και να τους κάνω να με σέβονται όπως θα όφειλαν, δεν μπορώ να την θεωρήσω μέσα μου παρά μόνο ως προσωπική αποτυχία ακόμα και αν δεν είναι τέτοια! Διότι άλλους τους αφήνουν ήσυχους. Εμένα κορόιδεψαν... Αρα εγώ σε κάτι φταίω (υποσυνείδητα πάντα, αλλά έτσι κάπως πρέπει να λειτουργεί).
Σκεφτείτε πόσο άσχημο είναι όταν το "θύμα" είναι έφηβος στοχοθετημένος από συνομηλίκους και όχι μεσήλικας!

Πάντως μιά κουβέντα είναι το να μην δίνεις σημασία. Πολλές φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να τράβαγα 2 χαστούκια και ας είχα τις επιπτώσεις...
Αν κάτι συγκράτησα από τα παιδαγωγικά στον ασεπ ήταν η ατάκα ότι η εκπαίδευση είναι η τέχνη του εφικτού. Μέχρις ενός σημείου μπορείς να προκαλέσεις αποτέλεσμα. Δεν χρειάζεται να παίρνουμε πατριωτικά κάθε τι.
Ο καθηγητής δεν είναι ο καρπαζοεισπράκτορας ενός παραλυμένου συστήματος.
Πέρσι που δίδασκα σε γυμνάσιο ένας μαθητής πέταξε τον στυλό του σε έναν άλλο και παραλίγο να του βγάλει το μάτι, εξοργισμένος με το συμβάν και εκτός ελέγχου έβρισα το μαθητή. Μια αντίδραση εντελώς αυθόρμητη και ανθρώπινη, έτσι θα μιλούσα και στο δικό μου το παιδί. Μετά από μερικές βδομάδες με ρωτάει η γυμνασιάρχης αν εξυβρίζω τους μαθητές. Απάντησα για το συγκεκριμένο συμβάν.  Και μου άρχισε τις νουθεσίες για το αντιπαιδαγωγικό του πράγματος κλπ…  και εγώ πολύ απλά της είπα ότι και ο άγιος φοβέρα θέλει και ότι οι καθωσπρέπει τρόποι αρμόζουν σε καθώς πρέπει άτομα…
Αυτό που δεν αντέχεται με τίποτα είναι η αυτοπαραλυσία  που προκαλεί η δογματική στάση απέναντι στα καθημερινά προβλήματα.  Όταν ο καθηγητής πρέπει να επιβληθεί στην τάξη θα χρησιμοποιήσει, σπάνια ίσως ,κάποιου είδους βία. Είτε είναι λεκτική ,ψυχολογική (αδιαφορία που λέει και ο Ματζακούρας) ή απειλές ή ακόμη και σωματική βία αν είναι εντελώς απαραίτητο.  Κάθε τέτοια εμπλοκή του καθηγητή είναι πρώτα για αυτόν φθοροποιά.  Αλλά τι μπορεί να κάνει όταν για παράδειγμα κάποιος μαθητής πάει να πετάξει «στα αστεία» κάποιον άλλο απ’ το παράθυρο;
Να του μιλήσει χαμηλόφωνα;
Να τον πλησιάσει και με έντονο βλέμμα να επισημάνει  την διαφωνία του;
Να συμμετέχει και αυτός στην πλάκα;
Να  αδιαφορήσει για να μην ενισχυθεί η  ανάρμοστη συμπεριφορά;
Να παρέμβει μετά από σύσκεψη με τον σύλλογο διδασκόντων;
Ή να τον εξυβρίσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:20 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:01:05 μμ »
ααααααααα..............μη με μπερδεύεις! Στον ασεπ έχει μόνο 4 πιθανές απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:04:20 μμ »
οι κανονες φιλε Γιαννη ειναι για να τους υπερβαινουμε καποιες φορες.. ;)

Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε χαώδεις καταστάσεις, αφού το ποιοί κανόνες "πρέπει" να παραβούμε και πότε διαφέρει από άτομο σε άτομο. Και με δεδομένο οτι κάτι το οποιο είναι κακό, είναι εύκολο να το μιμιθεί κανείς, όπως και τη τάση των νέων ανθρώπων να παρσύρονται, δεν είναι δύσκολο να εξηγήσει κανείς πώς φτάνουμε στη "τάξη" που παρουσιάζεται στο βίντεο.
Όλα ξεκινούν από τη φράση "οι κανόνες είναι για να τους υπερβαίνουμε κάποιες φορές".

ασ το φιλε μου ευτυχως που υπαρχουν και οι τολμηροι γιατι αλλιως ακομα τον πατακο και την παρεα του θα ειχαμε.. :P

μα αν το καλοσκεφτείς, ο Πατακός και η παρέα του υπερέβησαν κανόνες...
οκ πετιεμαι μεχρι το νοσοκομειο για τις πρωτες βοηθειες εγκεφαλικου και αν με προλαβουν θα σου απαντησω ,αλλιως ας ειδοποιησει καποιος  το "χρυσο φτυαρι"

Κανόνας τους ήταν ο όρκος που είχαν δώσει να υπερασπίζονται την Ελλάδα, τον οποίο "υπερέβησαν". Άλλωστε οι ίδιοι αυτοαποκαλούνταν "επαναστάτες".
Την περίπτωση Πατακού κ Σια στο χωριό μου τη λένε προδοσία και όχι καταπάτηση κανόνων! :o :o :o Από πότε το να καταλύεις το Σύνταγμα, τις ελευθερίες, τη λαϊκή βούληση, να καταπατάς ανθρώπινα και ατομικά δικαιώματα και στο τέλος να παραδίνεις τη μισή Κύπρο στους Τούρκους λέγεται... "καταπάτηση κανόνων";;;;;;;; Αυτοί ήταν εθνικοί προδότες, όχι απλώς επίορκοι. Το παράδειγμά σου είναι επιεικώς απαράδεκτο! ??? ??? ???

1. Σου είπα απο πού ΞΕΚΙΝΑ η κατάσταση. Οχι που καταλήγει.
2. Η προσωπική σου άποψη μπορεί να είναι όποια θέλει. Το θέμα είναι πώς το βλέπει το άτομο που παραβιάζει το κανόνα εκείνη τη στιγμή. Από εκεί ξεκινάει το κακό. Κι εγώ συμφωμώ με το οτι είναι προδότες, αλλά και οι προδότες επίορκοι είναι πρωτίστως. Απο τα μ@λ@κισμένα που ρημάζουν το μάθημα και χαίρονται για το κατόρθωμά τους, μέχρι τους επίορκους Συνταγματάρχες που καταστρέφουν την Ελλάδα, όλα ξεκινούν από τη σκέψη "οι κανόνες είναι για να παραβιάζονται, εγώ ξέρω καλύτερα από αυτούς που έθεσαν τους κανόνες". Η ουσία αυτού που σου λέω είναι οτι πρέπει ΟΛΟΙ να καταλάβουν οτι οι κανόνες βρίσκονται εκεί για κάποιο λόγο, και δεν είναι επιλογή τους αν θα τους ακολουθήσουν ή οχι.
Το ένα είναι αυτό . Το άλλο θέμα, που δεν πιάσαμε, είναι το θέμα της ατιμωρησίας. Όταν ένα άτομο βλέπει να παραβιάζεται ένας κανόνας και ο παραβάτης να μένει ατιμώρητος, ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ, τότε αυτό το άτομο θα ακολουθήσει την ίδια οδό ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ. Δηλαδή, εσύ μπορεί να είσαι κοινωνικός αγωνιστής και να προσπαθείς να βελτιώσεις τη κοινωνία με διάφορους αγώνες, οι οποίοι μπορεί να σε φέρουν και αντιμέτωπο με το νόμο, πχ με το κλείσιμο ενός δρόμου. Αναγνωρίζοντας τον αγώνα σου, το κράτος μαλακώνει τη στάση του, και συζητά μαζί σου. Το "παιδί" που βλέπει από το σπίτι, παραβιάζει αντίστοιχα κανόνες, πχ μέσα στη τάξη του (όπως βλέπεις στο βίντεο), και όταν έρθει αντιμέτωπο με κάποιες συνέπειες, αρχίζει να τσαμπουνάει βλακείες του τύπου "εμείς αγωνιζόμαστε για μια καλύτερη παιδεία", ειδικά αν έρθουν κάμερες (που συμβαίνει, όταν η παράβαση είναι μεγαλύτερης σοβαρότητας, όπως πχ φθορές, βίαια επεισόδια), γιατί ξέρει οτι μ' αυτό το τρόπο θα αποφύγει τις συνέπειες, και ο κάθε παπαγαλάκος Υπονομέας (ανάλογα με το ποιός είναι κυβέρνηση) ή ο κάθε κατά τ' άλλα ευφυής "Λάκης" (ανεξαρτήτως του ποιός είναι κυβέρνηση) θ' αρχίσει να επαινεί την "ωριμότητά" του. Φυσικά το ίδιο "παιδί", θα βγάλει τα "κατορθώματά" του στο διαδίκτυο (όπως έκανε η συγκεκριμένη κοπέλλα) και θα συνεχίσει τον "αγώνα" του για τη παιδεία από το στούντιο του "So You Think You Can Dance" ή του "Fame Story" τσιρίζοντας υστερικά κάθε φορά που ο τάδε ή ο δείνα θα πετάξει μια ατάκα.
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο...

Ευχαριστώ όλους για την ουσιαστική βοήθεια και ελπίζω να μην βγήκαμε πολύ εκτός θέματος.
Πράγματι μιλούσα για το πρωί της Παρασκευής.
(Σάββατο  άλλωστε οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω να ξυπνάνε πριν το μεσημέρι μετα από το καθιερωμένο ξενύχτι της Παρασκευής... )

Ισως πάντως  η αδιαφορία σε παρόμοιο περιστατικό τελικά να τους βολεύει. Διότι έτσι ναι μεν δεν πετυχαίνουν το στόχο τους (να με θίξουν και να με προσβάλουν) αλλά από την άλλη δεν έχουν καμία επίπτωση γι αυτή την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν!

Μου μοιάζει λίγο με την ατιμωρησία που επικρατεί στα σχολεία με αποτέλεσμα οι μέτριοι και κακοί μαθητές (σε συμπεριφορά κυρίως) πάντα να παίρνουν περισσότερα από όσα αξίζουν και έτσι οι πολύ καλοί βρίσκονται τελικά χαμένοι. Αναρωτιέμαι μήπως τελικά δεν θα έπρεπε να "χαριζόμαστε" καθόλου και σε κανένα...  
Υποθέτω ότι αν στη θέση μου κάποιος καλούσε την αστυνομία να τους  πάρει τα στοιχεία και στη συνέχεια έκανε μήνυση περί εξύβρισης και προσβολής της τιμής ναι μεν θα έκανε κάτι υπερβολικά τραβηγμένο και με άγνωστες συνέπειες αλλά έτσι δεν θα έσκαγε στη στενοχώρια όπως εγώ τώρα.

Είναι σύνηθες να κατηγορούμε τους εαυτούς μας. Κι εγώ το ίδιο κάνω. Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική. Αυτοί οι αλήτες έκαναν κάτι οργανωμένοι σε μια "ομάδα", που ο καθένας μόνος του δε θα τολμούσε ΠΟΤΕ να κάνει. Υπάρχουν τρόποι αντίδρασης, αλλά είμαστε καθηγητές και όχι μπράβοι της νύχτας για να τους εφαρμόζουμε. Σ' αυτό στηρίζονται άλλωστε και οι αλήτες, στο οτι το "θύμα" τους είναι πολιτισμένος άνθρωπος. Συνήθως λοιπόν ο στόχος που επιλέγουν είναι ο πιο πολιτισμένος άνθρωπος που μπορούν να βρούν, γιατί γνωρίζουν οτι οι αναστολές του θα του απαγορεύσουν να τους αντιμετωπίσει στο παιχνίδι τους. Καμιά φορά βέβαια, ο πολιτισμένος αυτός και φιλήσυχος άνθρωπος γνωρίζει κάποια πράγματα σχετικά με το πώς να υπερασπίζεται τον εαυτό τουι, και τότε αλλάζουν κάπως τα δεδομένα, και ο πρώην "μάγκας" παρακαλάει.  ;)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:05:51 μμ »
ααααααααα..............μη με μπερδεύεις! Στον ασεπ έχει μόνο 4 πιθανές απαντήσεις.

πέρασαν τα χρονια ΤΕΜ !!!! 12 χρονων είναι ο ΑΣΕΠ, είναι ήδη στην εφηβικη ηλικια ;D (ειναι και η επικίνδυνη ηλικία ;))
εξελιχθηκε  ;) πήγε στις 6 πιθανες απαντήσεις  ;) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:08:11 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 01:28:07 μμ »
Εν τω μεταξύ, οι σύμβουλοι και οι προϊστάμενοι επιμένουν ότι αν ο εκπαιδευτικός κάνει σωστά τη δουλειά του, τότε όλη η τάξη θα... κρέμεται από τα χείλη του. Ότι, αν αναγκαστεί να δώσει ωριαία, θα πει ότι είναι ανίκανος. Δεν υπάρχουν μαθητές που, ακόμη και τον ουρανό να κατέβαζες να δουν, πάλι αδιάφοροι θα ήταν.........

Εγώ κατέληξα στο συμπερασμα ότι τελικά μάλλον τη ζητάει ο οργανισμός τους την ωριαία! Οι ίδιοι οι μαθητές μου το είπαν! Συζητούσαμε μια μέρα με μαθητες της Α' Λυκείου και μου λέγανε για μια καθηγήτρια που είχαν πέρυσι στο γυμνάσιο στην οποία έκαναν φασαρία και "κυρία, αυτή ήταν χαζή, δε μας έβγαζε ποτέ έξω"!!!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 02:01:45 μμ »
Συζητούσαμε μια μέρα με μαθητες της Α' Λυκείου και μου λέγανε για μια καθηγήτρια που είχαν πέρυσι στο γυμνάσιο στην οποία έκαναν φασαρία και "κυρία, αυτή ήταν χαζή, δε μας έβγαζε ποτέ έξω"!!!

εμένα μου είπαν ότι μια χρονιά είχαν μια καθηγήτρια που τους πλήρωνε (1€) για να κάνουν ησυχία!!! ;D ;D ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 02:11:09 μμ »
Χα, χα, το πιστεύω!!! ;D
Το συγκεκριμένο τμήμα και σε μένα -και σε όλους δηλαδή- δεν κάθονται ιδιαίτερα ήσυχα. είναι πολύ καλά παιδιά και με καλές επιδόσεις, αλλά ... δεν το βουλώνουν το στοματάκι τους με τίποτα! Είναι πολύ ζωηρά! Οπότε την τελευταία φορά πέταξα έξω δύο! Αφού το ζητάει ο οργανισμός τους... τι να πεις!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 05:07:54 μμ »
Χα, χα, το πιστεύω!!! ;D
Το συγκεκριμένο τμήμα και σε μένα -και σε όλους δηλαδή- δεν κάθονται ιδιαίτερα ήσυχα. είναι πολύ καλά παιδιά και με καλές επιδόσεις, αλλά ... δεν το βουλώνουν το στοματάκι τους με τίποτα! Είναι πολύ ζωηρά! Οπότε την τελευταία φορά πέταξα έξω δύο! Αφού το ζητάει ο οργανισμός τους... τι να πεις!
Επίσης , το βλέμμα των υπολοίπων σε εκλιπαρεί να βγάλεις 1-2 άτομα. Μόλις γίνει αυτό, αναστενάζουν όλοι με ανακούφιση!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 06:40:57 μμ »
Όχι, αλλά... ανακουφίζομαι εγώ... και κάνω τη δουλειά μου καλύτερα... και σε σέβονται και περισσσότερο... Μιλάω άλλωστε για ένα συγκεκριμένο τμήμα. Δεν ισχύουν τα ίδια για όλα!
Αρκεί να σου πω ότι έχω κάποια από τα συγκεκριμένα παιδιά και σε μάθημα επιλογής (ψυχολογία). 5 παιδιά όλα κι όλα, όλα κορίτσια κι όπως καταλαβαίνεις στο μάθημα αυτό έχουμε έρθει πιο κοντά και μιλάμε και για διάφορα θέματα. Τις προάλλες τους είπα "τι είχατε πάθει σήμερα, τι κουβεντολόι πιάσατε μέσα στην τάξη, εκατό παρατηρήσεις σας έκανα και πάλι δεν ησυχάζατε" και μου απαντάνε τα ίδια τα παιδιά "ε κυρία κι εσείς, παραείστε καλή, δε βγάζετε κανέναν έξω"! Καταλαβαίνεις λοιπόν τον τρόπο που σκέφτονται...
Και δεν είναι ότι δεν τους αρέσει το μάθημα που κάνω, γιατί τα ίδια πριν μερικές μέρες μου είπαν "τι κρίμα που σας έχουμε μόνο 4 ώρες τη βδομάδα, μας αρέσει πολύ που κάνουμε μαθημα μαζί σας" και το εννοούσαν, δεν έκαναν πλάκα... Προφανώς έτσι έχουν μάθει να πειθαρχούν από το Γυμνάσιο :-\
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3669
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 07:49:09 μμ »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #195 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 08:03:41 μμ »
Αυτό το είδατε;;;;

http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_2308.html
emmaki με πρόλαβες! Συνάδελφοι η κατάσταση πλέον είναι επικίνδυνη! Μόλις τελείωσα τη σχολή και απορώ πως έχουν γίνει έτσι τα πράγματα! Και να πείτε ότι αποφοίτησα το εξατάξιο γυμνάσιο, να το καταλάβω! Το 2004 αποφοίτησα από το λύκειο! Δεν ήταν έτσι τα πράγματα! Βρήκα καθηγητές μου και μου έλεγαν ότι τα παιδιά πλέον είναι τελείως διαφορετικά! Όλη μέρα είναι με το κινητό στο χέρι, αδιάφορα και εντελώς ανάγωγα! Βέβαια ούτε εμείς ήμασταν Παναγίες αλλά ξέραμε ποια ήταν τα όρια! Θυμάμαι ότι έπεφταν και αποβολές τριήμερες σε μαθητές "απροσάρμοστους". Έμεναν στην ίδια τάξη, όσοι δεν άξιζαν την προαγωγή κ.ά. Πλέον με όλες αυτές τις παιδαγωγικές μπούρδες (συγγνώμη για την έκφραση) για όλα φταίνε οι καθηγητές και το... κακό σχολείο! Αμάν πια! Με αλεξίσφαιρα θα μπαίνουμε στις αίθουσες!!
ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160876
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 764
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.