*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 107418 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #364 στις: Μάρτιος 21, 2010, 05:27:37 μμ »

θυμαμαι οταν πηγαινα λυκειο αν καποια κοπελα ειχε ολοκληρωσει (και αυτο οταν ειχε σχεση πολυ καιρο) ηταν δακτυλοδεικτουμενη. τωρα αν καποια κοπελα δεν εχει ολοκληρωσει, σε αυτην την περιπτωση ειναι δακτυλοδεικτουμενη. ουτε υπηρχαν αυτα τα οργια στις τουαλετες με πολλους μαθητες κ μια μαθητρια κτλ

Ισχύει αυτό πράγματι; Επειδή δεν έχω καμία επαφή με τέτοιες ηλικίες γι' αυτό ρωτάω. Δηλαδή σταμάτησε να θεωρείται "παλιοθήλυκο" ας το πω ευγενικά μια κοπέλα που έχει κάνει σεξ σε ηλικία σχολείου; Γιατί στα δικά μου χρόνια όπως λες κι εσύ ήταν κάτι που ντρέπονταν οι κοπέλες να ομολογήσουν...Και αν κάποια το έκανε χωρίς μακροχρόνια σχέση ή ξεπέρναγε τον αριθμό του ενός συντρόφου πέρα απ' αυτά που ακούγονταν εις βάρος της...κάθε ελπίδα για.....γάμο χανόταν! ;D ;D
Aν ισχύει??
Έχω τύχει στο φροντιστήριο σε κουβέντες που συγκρίνουν τα "ρεκόρ" τους σε ώρες...Και δε δίστασαν να ρωτήσουν και εμάς...
Λες και συζητούσαν το τί είχαμε φάει το μεσημέρι...
Είχα πρόπερσι έναν μαθητή Λυκείου,ενα παιδί αφάνταστα συνεσταλμένο,ντρεπόταν ακόμα και να μιλήσει όχι μόνο με καθηγητές αλλά και με συμμαθητές..Και μου έκανε τρομερή εντύπωση το πώς γίνεται να μη νιώθει άνετα όταν όλα τα κορίτσια είναι τόσο "ξεπεταγμένα"!
Άλλη μια φορά ήμουν συνοδός σε εκδρομή και συζητούσα με το παιδί που οδηγούσε το λεωφορείο και τυγχάνει να εξυπηρετεί κάποιες φορές και τους μαθητές...Το παιδί είχε "φρικάρει" με τον τρόπο που τον προσέγγιζαν και του την έπεφταν οι μαθήτριες!Μου είπε συγκεκριμένα ότι τον έκαναν να ντρέπεται.
Πολλές φορές όταν συναντάω τέτοιες καταστάσεις μου έρχεται στο μυαλό η σκηνή από το "sex and the city" όπου κάτι κοριτσάκια έκαναν ακόμα και τη Σαμάνθα να απορεί...
Εγώ πριν 10 χρόνια τελείωσα το Λύκειο και τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά!Δε θέλω να σκέφτομαι τί έχει να γίνει σε άλλα 10 χρόνια...

Αλήθεια οι μαθητές σας φέτος πούλησαν ημερολόγια για την πενταήμερη?
Γιατί τα δικά μας είχαν πιο πρωτότυπες ιδέες (=το περίφημο dvd)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:16 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #365 στις: Μάρτιος 21, 2010, 06:25:59 μμ »
 
 Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω απ' ό,τι βλέπω.
Αν χάνεται το μέτρο σίγουρα δεν είναι κάτι θετικό.
Αλλά και αυτό που ζούσαμε εμείς, δηλαδή να είναι κάτι τόσο φυσικό και όμορφο ντροπή και "κακό" ήταν πολύ άσχημο για την ανάπτυξη υγιούς στάσης απέναντι στο σεξ. Και κάτι που προκαλούσε δυσκολία και στις σχέσεις των 2 φύλων.



Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #366 στις: Μάρτιος 21, 2010, 06:35:40 μμ »
 
 Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω απ' ό,τι βλέπω.
Αν χάνεται το μέτρο σίγουρα δεν είναι κάτι θετικό.
Αλλά και αυτό που ζούσαμε εμείς, δηλαδή να είναι κάτι τόσο φυσικό και όμορφο ντροπή και "κακό" ήταν πολύ άσχημο για την ανάπτυξη υγιούς στάσης απέναντι στο σεξ. Και κάτι που προκαλούσε δυσκολία και στις σχέσεις των 2 φύλων.

Καλύτερα τότε..Τουλάχιστον τότε οι σχέσεις ήταν πιο ειλικρηνείς,τα αισθήματα πιο αληθινά και υπήρχε και πνευματική επικοινωνία...Τότε θα είχαμε σχέση με κάποιον που θα θέλαμε να έχουμε.Πλέον οι σχέσεις γίνονται "για να έχουμε"!
Όταν χωρίζαμε εμείς πονούσαμε και μετά από πολύ καιρό συνδέαμε τον πόνο με την αγάπη και όλα γινόταν μια γλυκειά ανάμνηση!Δεν είναι λογικό να έρχονται παιδιά και να λένε "το πρωί χώρισα...το βράδυ θα βγω με τον τάδε..."!Όσο κι αν αλλάζουν οι καταστάσεις πρέπει να μάθουν να νιώθουν!Ο άνθρωπος δεν αποτελείται μόνο από σάρκα αλλά και από πνεύμα!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #367 στις: Μάρτιος 21, 2010, 06:51:20 μμ »
 
 Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω απ' ό,τι βλέπω.
Αν χάνεται το μέτρο σίγουρα δεν είναι κάτι θετικό.
Αλλά και αυτό που ζούσαμε εμείς, δηλαδή να είναι κάτι τόσο φυσικό και όμορφο ντροπή και "κακό" ήταν πολύ άσχημο για την ανάπτυξη υγιούς στάσης απέναντι στο σεξ. Και κάτι που προκαλούσε δυσκολία και στις σχέσεις των 2 φύλων.

Καλύτερα τότε..Τουλάχιστον τότε οι σχέσεις ήταν πιο ειλικρηνείς,τα αισθήματα πιο αληθινά και υπήρχε και πνευματική επικοινωνία...Τότε θα είχαμε σχέση με κάποιον που θα θέλαμε να έχουμε.Πλέον οι σχέσεις γίνονται "για να έχουμε"!
Όταν χωρίζαμε εμείς πονούσαμε και μετά από πολύ καιρό συνδέαμε τον πόνο με την αγάπη και όλα γινόταν μια γλυκειά ανάμνηση!Δεν είναι λογικό να έρχονται παιδιά και να λένε "το πρωί χώρισα...το βράδυ θα βγω με τον τάδε..."!Όσο κι αν αλλάζουν οι καταστάσεις πρέπει να μάθουν να νιώθουν!Ο άνθρωπος δεν αποτελείται μόνο από σάρκα αλλά και από πνεύμα!

+++++++++++++++++++
αλλο ειναι να ολοκληρωσεις με εναν ανθρωπο που αγαπας, εχεις καιρο σχεση μαζι του κ τρεφεις συναισθηματα για αυτον κ αλλο ειναι να το κανεις με τον πρωτο τυχοντα που τα εχεις 5 μερες κ να πηγαινεις στις τουαλετες κ στις ταρατσες του σχολειου κ να κανεις οργια κ να σε βιντεοσκοπουν.
αυτη η κοπελα οταν θα παει 20 τι αλλο θα της εχει απομεινει να κανει αφου ηδη τα εχει κανει ολα κ πολλες φορες?
θα εχει χορτασει τοσες πολλες εμπειριες που θα εχει χασει τον εαυτο της κ θα της ειναι δυσκολο να αγαπησει καποιον κ να δεθει μαζι του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:16 »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #368 στις: Μάρτιος 21, 2010, 07:13:12 μμ »

  Αυτό όμως αφορά την πλειοψηφία των περιπτώσεων; Θέλω να πω είναι σύνηθες για ένα παιδί εφηβικής ηλικίας να το κάνει στις τουαλέτες; ή να το κάνει με τον πρώτο τυχόντα επειδή επιβάλλεται;  Γενικά είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα και είναι δύσκολο να πούμε με σιγουριά αν αυτό που ζούσαμε εμείς ήταν καλύτερο γιατί θα πρέπει να εξετάσουμε πολλές παραμέτρους. Αυτό στο οποίο πιστεύω θα συμφωνήσουμε όλοι είναι ότι η σεξουαλική ολοκλήρωση δεν είναι καλό να συνοδεύεται από "πρέπει" είτε προς τη μια πλευρά (π.χ όλοι πρέπει να το έχουμε κάνει) είτε προς την άλλη. Και πως θα 'πρεπε να υπάρχει μάθημα σεξουαλικής αγωγής πριν ακόμα φτάσουν στην εφηβεία αλλά και καθ 'όλη τη διάρκεια της.



Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #369 στις: Μάρτιος 21, 2010, 07:25:17 μμ »
...δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία για το αν ήταν καλύτερα ή όχι πριν...Παλαιότερα με τον δισταγμό να ολοκληρώσουμε, δίναμε μεγαλύτερη αξία σε αυτόν που είχαμε δίπλα μας...σήμερα για ποια αξία μιλάμε...Ο παρτενέρ είναι και αυτός καταναλωτικό αγαθό..Τα κορίτσια καταναλώνουν τα αγόρια και το αντίθετο και όσο περισσότερους, τόσο καλύτερα...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #370 στις: Μάρτιος 21, 2010, 07:37:15 μμ »
Αυτό όμως αφορά την πλειοψηφία των περιπτώσεων; Θέλω να πω είναι σύνηθες για ένα παιδί εφηβικής ηλικίας να το κάνει στις τουαλέτες; ή να το κάνει με τον πρώτο τυχόντα επειδή επιβάλλεται;  Γενικά είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα και είναι δύσκολο να πούμε με σιγουριά αν αυτό που ζούσαμε εμείς ήταν καλύτερο γιατί θα πρέπει να εξετάσουμε πολλές παραμέτρους. Αυτό στο οποίο πιστεύω θα συμφωνήσουμε όλοι είναι ότι η σεξουαλική ολοκλήρωση δεν είναι καλό να συνοδεύεται από "πρέπει" είτε προς τη μια πλευρά (π.χ όλοι πρέπει να το έχουμε κάνει) είτε προς την άλλη. Και πως θα 'πρεπε να υπάρχει μάθημα σεξουαλικής αγωγής πριν ακόμα φτάσουν στην εφηβεία αλλά και καθ 'όλη τη διάρκεια της.

Mε σιγουριά απαντάω πως ναι!Αφορά την πλειοψηφία!Στην περιοχή μου κυκλοφορεί βιντεάκι ακόμα και με μαθήτρια β γυμνασίου..Δεν ξέρω πλέον τί άλλο θα ακούσω και αν θα φτάσω σε ένα σημείο που κάποια πράγματα δε θα με σοκάρουν.Προς το παρόν σοκάρομαι αρκετά.
Η ολοκλήρωση σαφώς και πρέπει να συνοδεύεται από "πρέπει"...Πρέπει να υπάρχει συναίσθημα!Πρέπει να υπάρχει ενημέρωση.Γιατί με τα πρέπει τα δικά μας τα επίπεδα εκτρώσεων ανηλίκων δεν ήταν τόσο ψηλά.Ξέραμε ότι σε περίπτωση "ατυχήματος" ο άλλος θα ήταν κοντά μας γιατί τον είχαμε επιλέξει με κάποια κριτήρια.Τώρα η απάντηση είναι εύλογο πως θα είναι "Πού ξέρω ότι είμαι εγώ?".
Είναι πολλά αυτά που μπορούμε να σχολιάσουμε πάνω στο θέμα αλλά μάλλον θα βγούμε εκτός θέματος...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #371 στις: Μάρτιος 21, 2010, 07:48:52 μμ »

 Σου παραθέτω ξανά τα λόγια μου με ολοκληρωμένη την πρόταση γιατί μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι είπα.... "η σεξουαλική ολοκλήρωση δεν είναι καλό να συνοδεύεται από "πρέπει" είτε προς τη μια πλευρά (π.χ όλοι πρέπει να το έχουμε κάνει) είτε προς την άλλη". Επίσης μίλησα για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση η οποία περιλαμβάνει ενημέρωση και συζήτηση για το συναίσθημα, την προφύλαξη, τις ανθρώπινες σχέσεις και χίλια δυο άλλα, οπότε δε μου φαίνεται ότι διαφωνούμε σε κάτι.


Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #372 στις: Μάρτιος 22, 2010, 12:04:12 πμ »
Πω πω, όντως αυτή την παράμετρο, τη σεξουαλική, δεν την είχαμε θίξει. Και όχι μόνο οι μαθητές μεταξύ τους, αλλά που να το δούμε και από τη σκοπιά του εκπαιδευτικού, που γίνεται θύμα... σεξουαλικής παρενόχλησης! Ειλικρινά χαίρομαι που είμαι γυναίκα και όχι άνδρας εκπαιδευτικός, γιατί, αν παραθέσω αυτά που μου έχουν πει συνάδελφοι, κυρίως από Αθήνα, όλοι οι κάποιας ηλικίας, όπως εγώ, κινδυνεύουν από πολλαπλά εγκεφαλικά! ;D

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #373 στις: Μάρτιος 22, 2010, 12:13:41 πμ »
Πω πω, όντως αυτή την παράμετρο, τη σεξουαλική, δεν την είχαμε θίξει. Και όχι μόνο οι μαθητές μεταξύ τους, αλλά που να το δούμε και από τη σκοπιά του εκπαιδευτικού, που γίνεται θύμα... σεξουαλικής παρενόχλησης! Ειλικρινά χαίρομαι που είμαι γυναίκα και όχι άνδρας εκπαιδευτικός, γιατί, αν παραθέσω αυτά που μου έχουν πει συνάδελφοι, κυρίως από Αθήνα, όλοι οι κάποιας ηλικίας, όπως εγώ, κινδυνεύουν από πολλαπλά εγκεφαλικά! ;D

Εγώ πάλι που έχω εργαστεί σε ΙΕΚ, λέω πάλι καλά που είμαι άντρας, γιατί το τί έχουν ακούσει οι κοπελλίτσες που πάνε να διδάξουν εκεί μέσα από διάφορους γιούς γυναικών που ασκούν ένα συγκεκριμένο επάγγελμα, δε λέγεται...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #374 στις: Μάρτιος 22, 2010, 12:52:03 μμ »
Μαλλιοτραβήχτηκαν μητέρες μαθητών μέσα σε σχολείο των Ιωαννίνων!!!

Φαίνεται, πως έχουν αγριέψει κατά πολύ τα πράγματα στα σχολεία των Ιωαννίνων, αφού μετά το επεισόδιο της εισβολής γονέα με καραμπίνα σε σχολική μονάδα του λεκανοπεδίου, σε άλλο σχολείο αυτή τη φορά είχαμε συνέχεια των... "σκηνών ροκ", που όχι μόνο δεν τιμούν τον παιδαγωγικό ρόλο των σχολείων αλλά τείνουν να τα μετατρέψουν σε χώρους υψηλής επικυνδινότητας για τους ίδιους ... τους μαθητές.Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με πληροφορίες από γονέα μαθητή του εν λόγω σχολείου, οι μητέρες δύο μαθητών που προηγουμένως είχαν διαπληκτιστεί στο διάλειμμα, έσπευσαν προκειμένου να επιληφθούν της κατάστασης που δημιούργησαν οι "κανακάρηδές" τους. Μόνο που η παρουσία τους χειροτέρεψε την κατάσταση και αντί να αμβλύνουν το κλίμα το όξυναν, με αποτέλεσμα αφού πρώτα αντήλλαξαν μεταξύ τους πολλά "γαλλικά" στη συνέχεια να διαπληκτιστούν μπροστά στα έντρομα μάτια μαθητών και εκπαιδευτικών!Και για να μη μιλάμε συβιλλικά και κάποιοι μπερδεύονται και ζητούν περαιτέρω διευκρινίσεις θα σας πούμε, ότι το νέο "σόου" δόθηκε την περασμένη Παρασκευή σε Γυμνάσιο που βρίσκεται εντός ορίων δήμου Ιωαννιτών. Πείτε μας τώρα, ότι δεν έγινε το επεισόδιο για να γελάσουμε κιόλας. Όχι τίποτα άλλο αλλά αν κάποιοι συνεχίσουν να κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους, παριστάνοντας τους ανήξερους, θα αρχίσουμε να ονοματίζουμε τα καταγγελόμενα. Βέβαια δεν το κάνουμε σεβόμενοι τους μαθητές αλλά τότε θα δούμε ποιος θα... "γελάσει

troktiko

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #375 στις: Μάρτιος 22, 2010, 02:52:39 μμ »
Οι ρίζες της βίας:
Πλούτος χωρίς εργασία
Απόλαυση χωρίς συνείδηση
Γνώση χωρίς χαρακτήρα
Συναλλαγή χωρίς ηθική
Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά
Λατρεία χωρίς θυσία
Πολιτική χωρίς αρχές
(Μαχάτμα Γκάντι)

...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #376 στις: Μάρτιος 23, 2010, 09:29:43 πμ »
χτες  στο μεσημεριανο δελτιο της ετ3 ειχε τις εξης ειδησεις που αφορουν  σχολικες εκδρομες: ομαδικη δηλητηριαση μαθητων και καθηγητων,ενας μαθητης εσπασε καποιους σπονδυλους κανοντας βουτια σε ρηχα νερα και αποβολη 13 μαθητων που παρασυρθηκαν σε εκτροπα(δεν διευκρινησαν τι ακριβως) κατα τη διαρκεια πολυημερης εκδρομης.Κι ακολουθει το σχολιο του δημοσιογραφου: ''παντως αξιζουν συγχαρητηρια οι καθηγητες για τον ηρωισμο που επιδεικνυουν και συνοδευουν σε εκδρομες''!!!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #377 στις: Μάρτιος 23, 2010, 04:35:20 μμ »
Είδα την αναφορά για την έκδοση σχολικών ημερολογίων με το "dvd" και θυμήθηκα τα εξής.
Ερχεται μαθητής μου και μου λέει "κυρία το είδατε το dvd;"
αγνοώ την ερώτηση και τον ρωτάω τι ασκήσεις είχε για σήμερα.
Συνεχίζει μόνος του " στο σχολείο ο κ. Τάδε, μας ρώτησε αν το έχουμε να του το δείξουμε!!! και το βλέπαμε μαζί στο κινητό του Τάδε μαθητή."
Δεν σχολίασα τίποτα.... και συνέχισα το μάθημα.
Και πείτε μου μετά... ότι η παιδεία μας πάει καλά με τους καθηγητές να ζητάνε απο τα παιδιά να τους δείξουν το "απαγορευμένο" !!!!! αχαχαχαχαχα ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160842
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 864
Σύνολο: 875

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.