*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 107432 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 31, 2010, 06:19:38 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 31, 2010, 07:18:49 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 31, 2010, 07:33:04 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;
Μόλις το άκουσα σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, είμαι σίγουρη ότι δεν θα μου τύχαινε κάτι παρόμοιο σε τάξη 30 ατόμων; :-\

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3669
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 31, 2010, 07:37:49 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;

Πάντως όταν ήμουν εγώ στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια που δεν μπορούσε με τίποτα να επιβληθεί, έβαζε τα κλάματα και μας παρακαλο΄συε να κάνουμε ησυχία και φυσικά το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο. Επίσης, το χειρότερο που κάναμε (γιατί ήμασταν πολύ κ@@@@παιδα) ήταν να παραγγείλουμε πίτσες την ώρα του μαθήματος και να χτυπάει ο πιτσαδόρος την πόρτα....
Είναι αλήθεια ότι όσο αέρα δίνεις το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχεις....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 31, 2010, 08:26:11 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;

Πάντως όταν ήμουν εγώ στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια που δεν μπορούσε με τίποτα να επιβληθεί, έβαζε τα κλάματα και μας παρακαλο΄συε να κάνουμε ησυχία και φυσικά το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο. Επίσης, το χειρότερο που κάναμε (γιατί ήμασταν πολύ κ@@@@παιδα) ήταν να παραγγείλουμε πίτσες την ώρα του μαθήματος και να χτυπάει ο πιτσαδόρος την πόρτα....


Είναι αλήθεια ότι όσο αέρα δίνεις το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχεις....
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!! Καλά και ο πιτσαδόρος ερχόταν και χτυπούσε την πόρτα σε σχολική τάξη; Εμείς, σε παρόμοια περίπτωση, όπου όμως η καθηγήτρια δεν είχε επαφή με την πραγματικότητα, βγήκαμε ένας-ένας από την τάξη, με αποτέλεσμα να μείνει μόνη της και να απαγγέλλει...Αντιγόνη! Σε άδεια τάξη! :-[
Να ανοίξουμε καινούριο τόπικ "τι κάνατε όταν ήσασταν μαθητές;"

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3669
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 31, 2010, 08:41:42 μμ »
Τις προάλλες, άκουγα ραδιόφωνο πηγαίνοντας στο σχολείο. Οι εκφωνήτριες έλεγαν καλημέρα στο Σάκη και το Γιώργο που τηλεφωνούσαν/έστελναν μην. στην εκπομπή μέσα από την τάξη, την ώρα του μαθήματος, λέγοντας ότι αν άκουγαν κι εκείνες τη συγκεκριμένη καθηγήτρια θα κοιμόντουσαν!! Στο τέλος, θα μας βγάζουν και στον αέρα εν αγνοία μας :o

Όσο αέρα δίνει κανείς, το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχει. Αν δεν μπορεί να ελέγξει μια τάξη και να επιβληθεί, τι περιμένεις μετά;

Πάντως όταν ήμουν εγώ στο σχολείο είχαμε μια καθηγήτρια που δεν μπορούσε με τίποτα να επιβληθεί, έβαζε τα κλάματα και μας παρακαλο΄συε να κάνουμε ησυχία και φυσικά το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο. Επίσης, το χειρότερο που κάναμε (γιατί ήμασταν πολύ κ@@@@παιδα) ήταν να παραγγείλουμε πίτσες την ώρα του μαθήματος και να χτυπάει ο πιτσαδόρος την πόρτα....


Είναι αλήθεια ότι όσο αέρα δίνεις το ανάλογο αποτέλεσμα θα έχεις....
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!! Καλά και ο πιτσαδόρος ερχόταν και χτυπούσε την πόρτα σε σχολική τάξη; Εμείς, σε παρόμοια περίπτωση, όπου όμως η καθηγήτρια δεν είχε επαφή με την πραγματικότητα, βγήκαμε ένας-ένας από την τάξη, με αποτέλεσμα να μείνει μόνη της και να απαγγέλλει...Αντιγόνη! Σε άδεια τάξη! :-[
Να ανοίξουμε καινούριο τόπικ "τι κάνατε όταν ήσασταν μαθητές;"

Ήρθε ο πιτσαδόρος κανονικότατα!!!!!!
Άλλη φορά είχαμε γύρους και τσίπουρα και κάναμε τσιμπούσι....και η καθηγήτρια απλά έκλαιγε..... Μάλιστα μας έκανε και σοβαρό μάθημα, έκθεση...
Όταν δε γράφαμε έκθεση....όλα τα θέματα ήταν από κάποιο βοήθημα (ένα φούξια θυμάμαι) και το είχαμε πάρει όλοι χαμπάρι και γράφαμε τα ίδια πράγματα, ό,τι έλεγε το βοήθημα....
Γενικά η γυναίκα ΔΕΝ έκανε για τάξη.... Είναι χαρακτηριστικό ότι από τότε δεν ξαναπήγε σε λύκειο και όποιον βλέπει από το σχολέιο μου στο δρόμο, κατεβάζει το κεφάλι και τρέχει σαν να την κυνηγάνε!!!! Το καταλάβαινε ότι δεν έκανε και γι'αυτό προφανώς και δεν το ξανατόλμησε. Στο γυμνάσιο είναι από τις καλύτερες και πιο αγαπητές καθηγήτριες.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #440 στις: Μάρτιος 31, 2010, 09:27:31 μμ »
Θα ήταν πάρα πολύ ωραίο αν κανένας "μαγκάκος" που πουλούσε τσαμπουκά σε καθηγήτριά του, κατέληγε κάπως έτσι...

http://www.youtube.com/watch?v=XAx5cLTJ3Ek
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #441 στις: Μάρτιος 31, 2010, 10:07:16 μμ »
αξεχαστες εποχες.. ;D ;D

http://www.youtube.com/watch?v=GBvyfbOU69M&feature=related
;D εγραψες!
Μου θύμισες ένα πιτσιρίκι (β' γυμνασίου παρακαλώ πολύ) που έσκισα και κράτησα τις σελίδες με τις απαντήσεις απο το βιβλίο μαθηματικών(όχι το σχολικό, το άλλο με τις πολλές ασκήσεις...) γιατι συνέχεια αντέγραφε και μου είπε ακριβώς αυτό:
"Καλά κυρία θα σας δείξω εγω! Θα το πω στη μαμά μου"
Δεν έχω δώσει τόσα χρόνια σε κανένα παιδί το θάρρος να μου μιλάει με απειλές και απλά συνέχισα το μάθημα... συγκρατώντας το εγκεφαλικό που μου ήρθε για αργότερα.

Μία ώρα μετά... έρχεται η μάνα και απαιτεί τις λύσεις... γιατί η κόρη της ήταν αστέρι και έπρεπε να με ελέγχει αν της κάνω καλό μάθημα.... μέσα στα επόμενα δευτερόλεπτα όπως καταλάβατε έληξα τη συνεργασία μας με σύντομες διαδικασίες "καλύτερα να πάει αλλού το παιδί να το βοηθήσουν με τα μαθηματικά" (ενώ ήδη στεναχωριόμουν για τον επόμενο κακόμοιρο καθηγητή που θα την αναλάμβανε) αλλά η μάνα έχει πάντα τον τελευταίο λόγο. "Η μεθοδος σου είναι αντιπαιδαγωγική.".... Δεν μπόρεσα παρά να σκάσω στα γέλια!

Και μετά φταίει... ο Φλωράς!!!!
Βρε τον πατέρα της Παπασταυρου έπρεπε να αρχίσει της ανάποδες!!! ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #442 στις: Μάρτιος 31, 2010, 10:35:29 μμ »
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/facebook_31.html

Όταν έγινε το ίδιο στην Κρήτη, βγήκαν οι δημοσιοκάφροι, τύποι σαν τον piaget που κατηγορούσαν τους Έλληνες εκπαιδευτικούς για συντηρητισμό και άγνοια! Ακόμη και η τοπική ελμε έβγαλε ανακοίνωση που κατακεραύνωνε τους εκεί εκπαιδευτικούς! Όλοι είχαν για πρότυπο την Εσπερία! Ιδού τι γίνεται στο Βέλγιο!!

ΥΓ. Ο πρόεδρος της ελμέ παραιτήθηκε... Το αναφέρω για να γραφτεί στα πρακτικά! ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #443 στις: Μάρτιος 31, 2010, 11:57:24 μμ »
υ.γ. με ολα αυτα που εχουν δει μεσα στο ΕΠΑΛ τα ομορφα, μπιρμπιλωτα μου ματια, το να βγαινει καποιος απο την αιθουσα κλωτσοντας την πορτα και αποκαλωντας με παραλληλα "πουτ..." / λεγοντας "αντε γαμ..." δε με σοκαρει πλεον. και νομιζω οτι εχω να δω πολλα ακομη..

Και το θέμα έμεινε εκεί; Γιατί και στο δικό μου σχολείο έγινε το ίδιο, μάλιστα ήταν μαθήτρια της Γ' που το είπε σε καθηγήτρια και αμέσως έγινε συνέλευση του συλλόγου και η μαθητρια πήρε μια ωραιότατη 5ήμερη αποβολή!

οταν τους πω να ερθουν στο διαλειμμα στο γραφειο μαζι μου, αρχιζουν τα "τι εκανα; δεν ειπα τιποτα" κλπ. και περνανε στο σχεδιο 2 (αυτο με τις φωνες κλπ). για να μην τα πολυλογω, απο τη στιγμη που θα φτασουν σε αυτο το σημειο, δινουμε αποβολη. αλλα και αυτο δεν εχει μονιμα αποτελεσματα..

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #444 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:27:37 πμ »
Έχοντας μία εμπεριστατωμένη άποψη για τις 2 βαθμίδες εκπαίδευσης,αλλά κυρίως για τη Β/Θμια όπου και εργάζομαι σε ΕΠΑΛ, πραγματικά συνάδελφοι μία απορία στριφογυρίζει στο μυαλό μου κάθε φορά που κάποιο καλόπαιδο σπάει τον πίνακα,βάζει φωτιά στο θρανίο του, πετάει τον καφέ από το ισόγειο σε τάξη του 1ου ορόφου (μέσω παραθύρου) κ όποιον πάρει ο Χάρος, με απειλει με το μπάρμπα στην Κορώνη κάθε φορά που του κάνω σύσταση, καπνίζει όχι και τόσο νόμιμο τσιγάρο στις τουαλέτες του σχολείου, κλπ: Σε ποια δια@@λοχώρα του κόσμου θα γίνονταν αυτά κ θα θεωρούνταν καθημερινότητα?? Σε καμία απαντώ. Και τότε έρχεται η 2η ερώτηση που έχει καταντήσει φιλοσοφική: Τότε, γιατί να συμβαίνουν εδώ?

Υπάρχουν και άλλοι απελπισμένοι ή μόνο εγώ δε βλέπω φως πουθενά?

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #445 στις: Απρίλιος 01, 2010, 11:49:46 πμ »
Νομίζω ότι τα ΕΠΑΛ είναι μια πονεμένη ιστορία. Πέρσι υπηρέτησα σε δύο ΕΠΑΛ και νόμιζα ότι ως θεολόγος θα "μαρτυρήσω" με την κακή έννοια. Στο ένα ήταν αρχικά όπως τα φαντάστηκα, επειδή, κατά την ταπεινή μου γνώμη το ψάρι βρωμούσε από το κεφάλι. Στο άλλο υπήρχε ένας σύλλογος συνειδητοποιημένος, αν και ο διευθυντής ήταν άσχετος, που κρατούσε το σχολείο. Ευχαρίστως θα δήλωνα ξανά και τα δύο σχολεία, αλλά δεν συμπλήρωνα ωράριο και προτίμησα να επιστρέψω μόνιμα στην οργανική μου με πλήρες ωράριο. Οι συνάδελφοι όμως που υπηρετούν μόνιμα εκεί γνωρίζουν καλύτερα από εμένα τα προβλήματα της τεχνικής εκπαίδευσης. Προσωπικά σχημάτισα μια εικόνα που δείχνει ότι μεγάλο και αρχικό μέρος της ευθύνης φέρουν οι καθηγητές που υπηρετούν στα ΕΠΑΛ.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #446 στις: Απρίλιος 01, 2010, 12:56:38 μμ »
Δεν έχω οργανική σε ΕΠΑΛ,αλλά ούσα αποσπασμένη στην περιοχή, είναι πολύ πιθανό να εργαστώ ξανά σ'αυτά. Πριν πάω ήμουν σχεδόν τρομοκρατημένη απ'αυτά που περίμενα να συναντήσω.Τώρα πια, θα τα δήλωνα με άνεση όποτε χρειαζόταν (τη νέα χρονιά πχ, να'μαστε καλά). Δεν έχω πρόβλημα μη αντιμετωπίσιμο μέσα στην τάξη, προφανώς είναι ιδιαίτερη περίπτωση σχολείου ένα τεχνικό λύκειο κ προφανώς υπάρχουν αρκετά ζιζάνια -όπως σε πολλά ΓΕΛ άλλωστε-. Το ψάρι σίγουρα βρωμάει απ'το κεφάλι, απλά δεν είμαι σίγουρη πόσα είναι τα κεφάλια της Λερναίας Ύδρας... Από πού ν'αρχίσω??? Η ανοχή απ'όλους είναι καταστροφική: από εμάς τους ίδιους, τη διεύθυνση του σχολείου, τον προΐστάμενο,κλπ,κλπ... Από πού να το πιάσεις και πού να τ'αφήσεις?
Πάντως έχω διαπιτώσει ότι ίσως σου πάρει ένα Α διάστημα να βρεις ένα δίαυλο επικοινωνίας με κάποιους μαθητές,αλλά τελικά το 95% είναι προσεγγίσιμα και φιλότιμα παιδιά. Πράγμα που με κρατάει ακόμη στο επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #447 στις: Απρίλιος 01, 2010, 02:25:47 μμ »
Έχοντας μία εμπεριστατωμένη άποψη για τις 2 βαθμίδες εκπαίδευσης,αλλά κυρίως για τη Β/Θμια όπου και εργάζομαι σε ΕΠΑΛ, πραγματικά συνάδελφοι μία απορία στριφογυρίζει στο μυαλό μου κάθε φορά που κάποιο καλόπαιδο σπάει τον πίνακα,βάζει φωτιά στο θρανίο του, πετάει τον καφέ από το ισόγειο σε τάξη του 1ου ορόφου (μέσω παραθύρου) κ όποιον πάρει ο Χάρος, με απειλει με το μπάρμπα στην Κορώνη κάθε φορά που του κάνω σύσταση, καπνίζει όχι και τόσο νόμιμο τσιγάρο στις τουαλέτες του σχολείου, κλπ: Σε ποια δια@@λοχώρα του κόσμου θα γίνονταν αυτά κ θα θεωρούνταν καθημερινότητα?? Σε καμία απαντώ. Και τότε έρχεται η 2η ερώτηση που έχει καταντήσει φιλοσοφική: Τότε, γιατί να συμβαίνουν εδώ?

Υπάρχουν και άλλοι απελπισμένοι ή μόνο εγώ δε βλέπω φως πουθενά?

το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στο σχολείο αλλά είναι διάχυτο στην κοινωνία (ένα απλό παράδειγμα είναι η οδήγηση στη λωρίδα έκτακης ανάγκης, όταν οι υπόλοιποι συνωστίζονται στις κανονικές λωρίδες κυκλοφορίας) και ωφείλεται στο καθεστώς ατιμωρισίας που επικρατεί στη χώρα σε κάθε είδους παραβάτες και παραβάσεις (κοινώς οι κώλ..  είναι ... χαλαροί)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160875
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.