*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997126 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3668 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 04:45:50 μμ »
ειπαμε, ο συλλογος ειναι μεχρι 1 ωρα την εβδομαδα. εξαρταται απο το διευθυντη και οχι απο τους επιμορφωτες.
Προφανώς έκανα χιούμορ. Αλλά και σύλλογος κάθε εβδομάδα υπερβολή μου φαίνεται.
Green συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ο σύλλογος 1 φορά/εβδομάδα δεν είναι καθόλου υπερβολή.
Όσοι έχουμε εργαστεί σε ΣΔΕ και έχουμε πιστοποιηθεί και με τις ανάλογες επιμορφώσεις γνωρίζουμε.
Τώρα προφανώς εσένα θα είναι η πρώτη σου φορά που επρόκειτο να εργαστείς σε ΣΔΕ.
Δεν έχουν καμία σχέση τα ΣΔΕ με την τυπική εκπαίδευση, οπότε ας μην βγάζουμε συμπεράσματα...........
Ας αρχίσουμε με το καλό πια... και φέτος...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3669 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 12:22:36 πμ »
Παντού είναι 1 ώρα την εβδομάδα ο σύλλογος μόνο που σε κάποια ΣΔΕ  γίνεται ως τετράωρο μια φορά το μήνα.
θέλω να ρωτήσω όσους παρουσιάστηκαν στα ΣΔΕ πόσες ώρες πήραν ανα τμήμα την εβδομάδα.Πέρισυ σε κάθε τμήμα ο κάθε γραμματισμός διδασκόταν τρείς ώρες την εβδομάδα.Φέτος επειδή άργησαν να μας καλέσουν μήπως αυξηθούν και οι ώρες διδασκαλίας για να βγεί η ύλη ;

ειπαμε, ο συλλογος ειναι μεχρι 1 ωρα την εβδομαδα. εξαρταται απο το διευθυντη και οχι απο τους επιμορφωτες.
Προφανώς έκανα χιούμορ. Αλλά και σύλλογος κάθε εβδομάδα υπερβολή μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3670 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 12:37:15 μμ »
Αν τελικά ισχύσει η υποχρέωση μας για έκδοση ΑΠΥ και όχι απόδειξης δαπανών μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει πρόσφατα ερευνήσει αν μπορούμε να πάρουμε εξαίρεση απο ΟΑΕΕ όταν είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ (χωρίς να συμπληρώνουμε 25 ένσημα). Ψάχνω ώρες στο Internet και έχω παρατηρήσει ότι οι απόψεις διϊστανται ανάλογα με το κάθε υποκατάστημα ΟΑΕΕ. Από την νομοθεσία γνωρίζω ότι δεν έχει βγει κάποιος άλλος σχετικός νόμος εκτός του άρθρου 39 του Ν.2084/92 σύμφωνα με τον οποίο επιτρέπεται  να κρατήσουμε το ΙΚΑ σαν φορέα ασφάλισης ανεξάρτητα του αριθμού των ενσήμων.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3671 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 01:44:05 μμ »
Kάλεσαν κάποιον άλλον την Παρασκευή ώστε να μας πεις τι του είπαν για το αν υποχρεούται να ανοίξει βιβλία και να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3672 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 02:17:35 μμ »
Αν τελικά ισχύσει η υποχρέωση μας για έκδοση ΑΠΥ και όχι απόδειξης δαπανών μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει πρόσφατα ερευνήσει αν μπορούμε να πάρουμε εξαίρεση απο ΟΑΕΕ όταν είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ (χωρίς να συμπληρώνουμε 25 ένσημα). Ψάχνω ώρες στο Internet και έχω παρατηρήσει ότι οι απόψεις διϊστανται ανάλογα με το κάθε υποκατάστημα ΟΑΕΕ. Από την νομοθεσία γνωρίζω ότι δεν έχει βγει κάποιος άλλος σχετικός νόμος εκτός του άρθρου 39 του Ν.2084/92 σύμφωνα με τον οποίο επιτρέπεται  να κρατήσουμε το ΙΚΑ σαν φορέα ασφάλισης ανεξάρτητα του αριθμού των ενσήμων.
Εγώ το ρώτησα πριν περίπου 2 εβδομάδες και μου είπαν από τον ΟΑΕΕ οτι μπορούμε να παρουμε εξαίρεση και με λιγότερα ένσημα αλλά δεν ήταν σίγουρος ο υπάλληλος πόσα ακριβώς και πάνω. Εγώ που έχω 21-22 μου είπε οτι γίνεται. Κάτι ανέφερε οτι ήταν πάνω από 15 αλλά συνέχεια τα αλλάζουν λέει αυτά.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3673 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 03:58:45 μμ »
Αν τελικά ισχύσει η υποχρέωση μας για έκδοση ΑΠΥ και όχι απόδειξης δαπανών μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει πρόσφατα ερευνήσει αν μπορούμε να πάρουμε εξαίρεση απο ΟΑΕΕ όταν είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ (χωρίς να συμπληρώνουμε 25 ένσημα). Ψάχνω ώρες στο Internet και έχω παρατηρήσει ότι οι απόψεις διϊστανται ανάλογα με το κάθε υποκατάστημα ΟΑΕΕ. Από την νομοθεσία γνωρίζω ότι δεν έχει βγει κάποιος άλλος σχετικός νόμος εκτός του άρθρου 39 του Ν.2084/92 σύμφωνα με τον οποίο επιτρέπεται  να κρατήσουμε το ΙΚΑ σαν φορέα ασφάλισης ανεξάρτητα του αριθμού των ενσήμων.
Εγώ το ρώτησα πριν περίπου 2 εβδομάδες και μου είπαν από τον ΟΑΕΕ οτι μπορούμε να παρουμε εξαίρεση και με λιγότερα ένσημα αλλά δεν ήταν σίγουρος ο υπάλληλος πόσα ακριβώς και πάνω. Εγώ που έχω 21-22 μου είπε οτι γίνεται. Κάτι ανέφερε οτι ήταν πάνω από 15 αλλά συνέχεια τα αλλάζουν λέει αυτά.
για να πάρεις εξαίρεση απο τον ΟΑΕΕ χρείαζεται να έχεις πρόσληψη από κάποιον με ΙΚΑ. Δεν παίζει κάνενα ρόλο πόσες μέρες και πόσες ώρες εργάζεσαι. Εννοείται να είσαι ασφαλισμένος μέτα το 1993). Αυτά ισχύουν 100%. Από εκεί και έπειτα ο κάθε υπάλληλος, σε κάθε ΙΚΑ μπορεί να λεεί και να ζητάει ότι @αλακία θέλει.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3674 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 04:02:19 μμ »
Κάτι ακόμα! Δεν χρειάζεται να προυπάρχει κάποιος αριθμός ενσήμων ΙΚΑ για να πάρεις εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ. Ο ΟΑΕΕ θέλει μόνο τη βεβαίωση βάσει του νόμουΧΧΧΧ ότι δεν έχεις ασφαλιστεί πριν το 1993. Απλά αυθαιρετούν - παρανομούν όπως πάντα. αλλά που να βρεις το δίκιο σου.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3675 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 05:35:20 μμ »
Kαλό θα ήταν πάντως συνάδελφοι που έχουν ήδη εργασία και ασφάλιση στο ΙΚΑ να αφήσουν τις θέσεις στα ΣΔΕ για αυτούς που δεν έχουν καμία απασχόληση αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3676 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 09:07:40 μμ »
Σωστά Green!!!

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3677 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:42:52 μμ »
ο ωρομίσθιος των 4 ωρών έχει ΙΚΑ και εργασία. Εξαιρείται?
Ο ΑΜΩ των 6?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3678 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 10:28:27 πμ »
ο ωρομίσθιος των 4 ωρών έχει ΙΚΑ και εργασία. Εξαιρείται?
Ο ΑΜΩ των 6?
Το ποιός εξαιρείται το ξέρει ο ίδιος. Ούτε ο ωρομίσθιος των 4 ωρών εξαιρείται αν λαμβάνει δύο ενοίκια των 400 ευρώ το μήνα. Εν τέλει λέω ότι όποιος έχει εξασφαλίσει την επιβίωση του, γιατί για αυτό μιλάμε πλέον, ας μην καταλάβει και δεύτερη θέση, όταν ο διπλανός δεν έχει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3679 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 11:21:25 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Κάτι νέο υπάρχει; Καλέσαν κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3680 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 12:37:23 μμ »
ο ωρομίσθιος των 4 ωρών έχει ΙΚΑ και εργασία. Εξαιρείται?
Ο ΑΜΩ των 6?
Το ποιός εξαιρείται το ξέρει ο ίδιος. Ούτε ο ωρομίσθιος των 4 ωρών εξαιρείται αν λαμβάνει δύο ενοίκια των 400 ευρώ το μήνα. Εν τέλει λέω ότι όποιος έχει εξασφαλίσει την επιβίωση του, γιατί για αυτό μιλάμε πλέον, ας μην καταλάβει και δεύτερη θέση, όταν ο διπλανός δεν έχει τίποτα.

Καλά τα λες, αλλά δεν γνωρίζω ούτε έναν που να το σκεφτεί έτσι.
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα πλεονάζουν οι "εαυτούληδες"΄.
Είναι και αυτός ένας από τους λόγους που φτάσαμε σε αυτά τα χάλια.
:(
:(
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2012, 12:38:55 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος yt1408

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3681 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 01:49:06 μμ »
Απο το ΣΔΕ που με καλεσαν σημερα μου ειπαν οτι εξαιρεισαι απο ΟΑΕΕ μονο αν εχεις πληρη καλυψη ΙΚΑ δηλαδη 5 ενσημα την εβδομαδα. Αυτη την ενημερωση ειχαν απο το ΙΔΕΚΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.