*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997250 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3766 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 11:38:06 μμ »
Καλησπέρα!!έπειτα απο επικοινωνία με το διευθυντή του ΣΔΕ Ασσου- Λεχαίου στην ελληνική γλώσσα δε θα προσλάβουν ωρομίσθιο, υπάρχει μόνιμη εκπαιδευτικός!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3767 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 08:22:34 πμ »
καλησπερα. συγνωμη αν εχει απαντηθει το θεμα αλλα δεν το ειδα. με καλεσαν σημερα απο σδε αττικης για 9 ωρες. ειμαι αναπληρωτρια πληρους και εχω ασφαλιστει πριν το1993. θα πρεπει να πληρωνω τεβε; ποσα λεφτα; αραγε αξιζει; που θα μαθω σιγουρα;
αν εισαι ασφαλισμενη πριν το 93 στο ΤΕΒΕ (??) δεν μπορεις να παρεις απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ. το ξερω σιγουρα διοτι ειμαι και ημουν στην ιδια κατασταση και δεν μπορουσα να παρω απαλλαγη πριν 4-5 χρονια. Επισης το ποσο ειναι αρκετα μεγαλο , εγω εδινα τοτε 350 ευρω το μηνα στο ΤΕΒΕ αλλα ημουν και οικοδιδασκαλος οποτε με συνεφερε. αν πας για 9 ωρες , μπορει να δινεις ολο το ποσο απο το ΣΔΕ στο ΤΕΒΕ. Σκεψου το.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3768 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 08:29:44 πμ »
catwoman, καλημερα. μολις χθες ημουν στο ΤΕΒΕ και μου ειπαν τα εξης που εχω γραψει και παραπανω. ο παλιος ασφαλισμενος παιρνει απαλλαγη απο τα ιατροφαρμακευτικα, αν εχει 150 ενσημα ΙΚΑ ή αλλου και πληρωνει 304 το διμηνο για την ασφαλιση του ΤΕΒΕ. ο καινουριος παιρνει εξαιρεση. δηλαδη διαλεγει ενα απο τα δυο ταμεια. αν δεν υπαρχει δευτερο ταμειο ειτε στην πρωτη περιπτωση ειτε στη δευτερη, πληρωνει καποιος την πληρη εισφορα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3769 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 09:11:48 πμ »
ok αλλαξαν τα πραγματα...τοτε που εργαζομουν και στην Α/βαθμια και ειχα παει στο ΤΕΒΕνα ζητησω εστω μειωση , ειπαν δεν γινεται. και πληρωνα πληρες το μηνιατικο...και ας ειχα καλυψη ΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3770 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 02:54:09 μμ »
Παιδιά Καλησπερα!!!Ειμαι ΑΜΩ 15 ώρες, δουλευω και σε ιεκ. Με παρακαλανε απο το ΣΔΕ (Δεν δεχεται κανεις να παει)να πάρω 9 ώρες. Εγώ δεν θέλω...όμως με παρακαλανε...Το ερώτημα είναι 1) με συμφέρει να δουλέψω στα ΣδΕ μιας και έχω ικα? 2) επιτρέπεται μιας και είμαι ΑΜΩ?

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3771 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 03:07:38 μμ »
Παιδιά Καλησπερα!!!Ειμαι ΑΜΩ 15 ώρες, δουλευω και σε ιεκ. Με παρακαλανε απο το ΣΔΕ (Δεν δεχεται κανεις να παει)να πάρω 9 ώρες. Εγώ δεν θέλω...όμως με παρακαλανε...Το ερώτημα είναι 1) με συμφέρει να δουλέψω στα ΣδΕ μιας και έχω ικα? 2) επιτρέπεται μιας και είμαι ΑΜΩ?

Ευχαριστώ!!!
Δεν υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ, δεν ξέρω μήπως με το ΙΕΚ υπάρχει πρόβλημα αφού είναι και αυτό εκπαίδευση ενηλίκων. Αλλά για εμένα αν δεν έχεις πραγματική ανάγκη για αυτά τα λεφτά, να μην πας για να καταλάβουν ότι δεν θα πατήσει κανείς αν συνεχίσουν την ιστορία με το μπλοκάκι.
Συν του ότι και αν εν τέλει πάει κάποιος ας είναι κάποιος που δεν έχει καμία απσχόληση αυτή τη στιγμή, εφόσον εσύ δουλεύεις ήδη σε δύο δομές.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3772 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 03:20:25 μμ »
σημερα, βροχη οι παραιτησεις στα σδε! στο ΙΔΕΚΕ δε ξερουν τι να κανουν. μπορει να προβουν και σε αυξηση του ωρομισθιου. ετσι δε βγαινει και το ξερουν. το προβλημα ειναι στην επαρχια που οι λιστες ειναι μικρες και παραιτουνται! το ωρομισθιο ερχεται γυρω στο 4, κατι ευρώ. ειναι γελοιο. μονο αν εχει καποιος ηδη ΑΠΥ μπορει να το παρει.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3773 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 03:26:28 μμ »
Δεν υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ, δεν ξέρω μήπως με το ΙΕΚ υπάρχει πρόβλημα αφού είναι και αυτό εκπαίδευση ενηλίκων. Αλλά για εμένα αν δεν έχεις πραγματική ανάγκη για αυτά τα λεφτά, να μην πας για να καταλάβουν ότι δεν θα πατήσει κανείς αν συνεχίσουν την ιστορία με το μπλοκάκι.
Συν του ότι και αν εν τέλει πάει κάποιος ας είναι κάποιος που δεν έχει καμία απσχόληση αυτή τη στιγμή, εφόσον εσύ δουλεύεις ήδη σε δύο δομές.
Παράθεση

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές ώρες εδώ και εκεί..κάπου 21. Επίσης δεν θέλω να δουλέψω  για να τους δώσω ένα μαθημα και εγώ με την σειρά μου για το ΑΠΥ. Ομως ξέρω προσωπικά τον διευθυντή και με παρακαλαει  για να μην διαλυθεί το σχολείο!!
Επισης, η σύμβαση αναπληρωτή που υπογράψαμε έλεγε οτι "δεν έχω καμία εμπορική ιδιότητα", με το ΤΕΒΕ έχω... :(

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3774 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 03:48:00 μμ »
Δεν υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ, δεν ξέρω μήπως με το ΙΕΚ υπάρχει πρόβλημα αφού είναι και αυτό εκπαίδευση ενηλίκων. Αλλά για εμένα αν δεν έχεις πραγματική ανάγκη για αυτά τα λεφτά, να μην πας για να καταλάβουν ότι δεν θα πατήσει κανείς αν συνεχίσουν την ιστορία με το μπλοκάκι.
Συν του ότι και αν εν τέλει πάει κάποιος ας είναι κάποιος που δεν έχει καμία απσχόληση αυτή τη στιγμή, εφόσον εσύ δουλεύεις ήδη σε δύο δομές.
Παράθεση

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές ώρες εδώ και εκεί..κάπου 21. Επίσης δεν θέλω να δουλέψω  για να τους δώσω ένα μαθημα και εγώ με την σειρά μου για το ΑΠΥ. Ομως ξέρω προσωπικά τον διευθυντή και με παρακαλαει  για να μην διαλυθεί το σχολείο!!
Επισης, η σύμβαση αναπληρωτή που υπογράψαμε έλεγε οτι "δεν έχω καμία εμπορική ιδιότητα", με το ΤΕΒΕ έχω... :(
Aν δεν θέλει να διαλυθεί το σχολείο ας ζητήσει από το Υπουργείο να κάνει αλλαγές, δεν θα σώζουμε εμείς το Υπουργείο πάντα. Μία φορά που μπορούμε να πιέσουμε για κάτι, ας το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3775 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 04:04:48 μμ »
Correct Green!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3776 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 04:46:20 μμ »

Eίσαι σίγουρη ότι δε θέλει κ δε δέχεται να πάει άλλος στη θέση σου; Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν δουλειά.




Δεν υπάρχει θέμα με το ΙΚΑ, δεν ξέρω μήπως με το ΙΕΚ υπάρχει πρόβλημα αφού είναι και αυτό εκπαίδευση ενηλίκων. Αλλά για εμένα αν δεν έχεις πραγματική ανάγκη για αυτά τα λεφτά, να μην πας για να καταλάβουν ότι δεν θα πατήσει κανείς αν συνεχίσουν την ιστορία με το μπλοκάκι.
Συν του ότι και αν εν τέλει πάει κάποιος ας είναι κάποιος που δεν έχει καμία απσχόληση αυτή τη στιγμή, εφόσον εσύ δουλεύεις ήδη σε δύο δομές.
Παράθεση

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετές ώρες εδώ και εκεί..κάπου 21. Επίσης δεν θέλω να δουλέψω  για να τους δώσω ένα μαθημα και εγώ με την σειρά μου για το ΑΠΥ. Ομως ξέρω προσωπικά τον διευθυντή και με παρακαλαει  για να μην διαλυθεί το σχολείο!!
Επισης, η σύμβαση αναπληρωτή που υπογράψαμε έλεγε οτι "δεν έχω καμία εμπορική ιδιότητα", με το ΤΕΒΕ έχω... :(

Αποσυνδεδεμένος EK06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3777 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 04:54:19 μμ »
Ναι, ειμαι σίγουρα!!!Ξέρω το κορίτσια που αρνήθηκαν και δεν έχουν και δουλεια!!!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3778 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:13:51 μμ »
σημερα, βροχη οι παραιτησεις στα σδε! στο ΙΔΕΚΕ δε ξερουν τι να κανουν. μπορει να προβουν και σε αυξηση του ωρομισθιου. ετσι δε βγαινει και το ξερουν. το προβλημα ειναι στην επαρχια που οι λιστες ειναι μικρες και παραιτουνται! το ωρομισθιο ερχεται γυρω στο 4, κατι ευρώ. ειναι γελοιο. μονο αν εχει καποιος ηδη ΑΠΥ μπορει να το παρει.

Ε ας αυξήσουν το ωρομίσθιο. Αν και δεν το βλέπω να γίνεται....
Πάντως δεν νομίζω να δημιουργηθεί και κανένα σοβαρό θέμα. Απλά στο τέλος, αφού δεν θα δεχτούν οι πρώτοι στις λίστες που είναι και οι πιο έμπειροι, θα προσλάβουν κόσμο από το τέλος της κατάταξης με 5-10 μόρια....

Κάτι άλλο που μπορεί να κάνουν είναι να δώσουν στον πρώτο όλες τις ώρες. 15-20 ας πούμε. Τότε ίσως και να συμφέρει. Δεν το έχω υπολογίσει. Σκέψεις κάνω απλώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:17:26 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3779 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 05:26:12 μμ »
σημερα, βροχη οι παραιτησεις στα σδε! στο ΙΔΕΚΕ δε ξερουν τι να κανουν. μπορει να προβουν και σε αυξηση του ωρομισθιου. ετσι δε βγαινει και το ξερουν. το προβλημα ειναι στην επαρχια που οι λιστες ειναι μικρες και παραιτουνται! το ωρομισθιο ερχεται γυρω στο 4, κατι ευρώ. ειναι γελοιο. μονο αν εχει καποιος ηδη ΑΠΥ μπορει να το παρει.

Ε ας αυξήσουν το ωρομίσθιο. Αν και δεν το βλέπω να γίνεται....
Πάντως δεν νομίζω να δημιουργηθεί και κανένα σοβαρό θέμα. Απλά στο τέλος, αφού δεν θα δεχτούν οι πρώτοι στις λίστες που είναι και οι πιο έμπειροι, θα προσλάβουν κόσμο από το τέλος της κατάταξης με 5-10 μόρια....

Κάτι άλλο που μπορεί να κάνουν είναι να δώσουν στον πρώτο όλες τις ώρες. 15-20 ας πούμε. Τότε ίσως και να συμφέρει. Δεν το έχω υπολογίσει. Σκέψεις κάνω απλώς.
Σε περίπτωση που γίνει οποιαδήποτε αλλαγή στις ώρες ή στο ωρομίσθιο πρέπει να ξανακαλέσουν από την αρχή του πίνακα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.