*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997187 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4438 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:20:58 πμ »
ναι βρε παιδια ολα καλα με τον ΟΑΕΕ , ειπαμε δεν συμφερει, αλλα ας σκεφτουμε και τον ψυχολογικο παραγοντα. αμα δεν εχεις καθολου δουλεια και τα 300 ευρω που βγαζεις , ειναι μια ικανοποιηση,,,, :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4439 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:02:01 πμ »
Συγνώμη,αλλά ποια ικανοποίηση????
Τα έξοδά σου να είναι 500+++ και τα έσοδα 300----?
Κατά την γνώμη μου ο ΟΑΕΕ συμφέρει μόνο αν υπάρχουν τόσα έσοδα, ώστε να καλύπτουν τα έξοδα.
Απλή λογική.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4440 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:03:28 πμ »
500 ευρώ είναι τα έξοδα κάθε μήνα??

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4441 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:13:15 πμ »
Τα νούμερα ήταν υποθετικά,θέλοντας να δείξω ότι αν δεν χρησιμοποιείς και κάπου αλλού το μπλοκάκι,δε συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eleytheriakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4442 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:27:28 πμ »
τα χρηματα του συμβουλου ηταν φετος 1280€ απο τα οποια πηραμε στο χερι 1024 (τα αλλα ηταν παρακρατηθεις φορος) και για το τετραμηνο ο ΟΑΕΕ ηταν 451+451=902€ .Οποτε 1024-902=122€ δηλ. 30€/μηνα.Αν νομιζετε οτι ο ψυχολογικος παραγοντας αρκει για να χορτασεις την πεινα σου να  πατε.>Εγω δεν ξαναπαω.Σκυλα ζωη

Αποσυνδεδεμένος sofi@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω ελπίζω.........
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4443 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:45:24 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Όσο και να θέλω να δουλέψω και ειδικά στα ΣΔΕ, που θα μου άρεσε πάρα πολύ, δεν μπορώ από ότι φαίνεται αφού θα μπαίνω μέσα και δεν γίνεται να μου πληρώνουν άλλοι τα έξοδά μου. Υποτίθεται ότι θέλουμε να δουλέψουμε για να μπορούμε να ζούμε και όχι για να πληρώνουμε στην εφορία..Υπάρχει περίπτωση τα ΣΔΕ να ξαναγυρίσουν με ασφάλιση στο ΙΚΑ όπως ήταν παλαιότερα? Τραγικό το ίδιο το δημόσιο να σου ζητάει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας..... :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4444 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:13:00 μμ »
Συγνώμη,αλλά ποια ικανοποίηση????
Τα έξοδά σου να είναι 500+++ και τα έσοδα 300----?
Κατά την γνώμη μου ο ΟΑΕΕ συμφέρει μόνο αν υπάρχουν τόσα έσοδα, ώστε να καλύπτουν τα έξοδα.
Απλή λογική.
Μπράβο βρε Ειρήνη. Δηλαδή catwoman είστε τόσο συναισθηματικές οι γυναίκες που σας καλύπτει ψυχολογικά να δουλεύετε ενώ μπαίνετε μέσα οικονομικά; Όταν λέμε δε συμφέρει αυτό εννοούμε, ότι τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα, εκτός αν είχες ούτως ή άλλως ΟΑΕΕ από άλλη εργασία που φέρνει έσοδα!

eleytheriakos να μην πάει να δουλέψει κανείς στα ΣΔΕ μπας και πάρουν χαμπάρι εκεί πάνω ότι δε γίνεται να δουλεύουμε για ένα χαρτζιλίκι 30 € το μήνα. Φυσικά αν υπολόγιζες και το λογιστή, αυτό το 30αρι το μήνα πιθανώς δε θα έφτανε. Επίσης δεν είπες τίποτα για συνδρομή στο επιμελητήριο και θεώρησες ότι το ΣΔΕ είναι δίπλα στο σπίτι του εκπαιδευτικού, γιατί αν είναι μακριά και βάζεις και τις βενζίνες...μπήκες μέσα κανονικά!!!

ΝΑΙ sofi@@ είναι τραγικό. Γι' αυτό δεν πρέπει να πάει να δουλέψει κανείς εκπαιδευτικός με μπλοκάκι και ΟΑΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4445 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:49:31 μμ »
και να παει καποιος φετος στα σδε η στα ιεκ με συμβαση μισθωσης εργου δηλαδη οαεε ειναι πεταμενα χρηματα αφου η προυπηρεσια και οι ελαχιστες ωρες που θα δωσουν θα θα ωφελησουν κανενα περα απο το κρατος που δεν θα πληρωνει εισφορες. Την επομενη χρονια θα αυξηθει το ωραριο των μονιμων και ετσι δεν θα υπαρχει θεση για ωρομοσθιους

Αποσυνδεδεμένος sofi@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω ελπίζω.........
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4446 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 01:17:25 μμ »
Συγνώμη,αλλά ποια ικανοποίηση????
Τα έξοδά σου να είναι 500+++ και τα έσοδα 300----?
Κατά την γνώμη μου ο ΟΑΕΕ συμφέρει μόνο αν υπάρχουν τόσα έσοδα, ώστε να καλύπτουν τα έξοδα.
Απλή λογική.
Μπράβο βρε Ειρήνη. Δηλαδή catwoman είστε τόσο συναισθηματικές οι γυναίκες που σας καλύπτει ψυχολογικά να δουλεύετε ενώ μπαίνετε μέσα οικονομικά; Όταν λέμε δε συμφέρει αυτό εννοούμε, ότι τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα, εκτός αν είχες ούτως ή άλλως ΟΑΕΕ από άλλη εργασία που φέρνει έσοδα!

eleytheriakos να μην πάει να δουλέψει κανείς στα ΣΔΕ μπας και πάρουν χαμπάρι εκεί πάνω ότι δε γίνεται να δουλεύουμε για ένα χαρτζιλίκι 30 € το μήνα. Φυσικά αν υπολόγιζες και το λογιστή, αυτό το 30αρι το μήνα πιθανώς δε θα έφτανε. Επίσης δεν είπες τίποτα για συνδρομή στο επιμελητήριο και θεώρησες ότι το ΣΔΕ είναι δίπλα στο σπίτι του εκπαιδευτικού, γιατί αν είναι μακριά και βάζεις και τις βενζίνες...μπήκες μέσα κανονικά!!!

ΝΑΙ sofi@@ είναι τραγικό. Γι' αυτό δεν πρέπει να πάει να δουλέψει κανείς εκπαιδευτικός με μπλοκάκι και ΟΑΕΕ.

Ίσως αν δεν πήγαιναν αρκετοί από την αρχή το σύστημα ήδη να είχε αλλάξει ή αν αντιδρούσαν, γιατί αυτοί που το ξέρουν είναι πολύ λίγοι αυτοί που θα θελήσουν να δουλέψουν και δεν μπορούν. 'Επρεπε να ξεσηκωθούν πιστεύω και οι μόνιμοι..γιατί στο τέλος και τα σχολεία έτσι θα τα καταντήσουν και τότε να δω τι θα γίνει!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4447 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:21:07 μμ »
οι μονιμοι στα σδε συνηθως αδιαφορουν για τα θεματα των ωρομισθιων...δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος sofi@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω ελπίζω.........
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4448 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:25:06 μμ »
Το ξέρω και αυτό που γίνεται παντού, αλλά κάποια στιγμή μετά τα βρίσκουμε μπροστά μας... :-\

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4449 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 12:44:19 πμ »
τα χρηματα του συμβουλου ηταν φετος 1280€ απο τα οποια πηραμε στο χερι 1024 (τα αλλα ηταν παρακρατηθεις φορος) και για το τετραμηνο ο ΟΑΕΕ ηταν 451+451=902€ .Οποτε 1024-902=122€ δηλ. 30€/μηνα.Αν νομιζετε οτι ο ψυχολογικος παραγοντας αρκει για να χορτασεις την πεινα σου να  πατε.>Εγω δεν ξαναπαω.Σκυλα ζωη

1280 ευρώ τον μήνα;
επίσης από που κι ως που απαιτεί ο ΟΑΕΕ τόσα χρήματα; τόσο παχυλές συντάξεις δίνει;;; εγώ πχ δεν θέλω σύνταξη γιατί να είμαι υποχρεωμένη να δίνω πάνω από 200 ευρώ τον μήνα; ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4450 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:27:15 πμ »
Αυτά τα χρήματα αφορούν ένα τετράμηνο. Για αυτό ο συνάδελφος λέει ότι για το τετράμηνο ο ΟΑΕΕ ήταν 902 €.
Αφού όταν αφαιρεί τα έξοδα, διαιρεί με το 4 για να δει ποιό ήταν το καθαρό ποσό που του έμεινε ανά μήνα και βρήκε 30 € το μήνα!!! Ξεκάθαρο είναι. Τόσο παίρνει ο ΟΑΕΕ serenata...όποιος θέλει να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να τα πληρώνει. Να ξέρεις ότι οι κρατήσεις που κάνει σε έναν ιδιωτικό υπάλληλο το ΙΚΑ είναι μεγαλύτερες, απλά δε φαίνονται επειδή παρακρατούνται πριν λάβεις το μισθό. Ο Ελεύθερος Επαγγελματίας όμως τα παίρνει όλα μικτά και από εκείνα έχει να πληρώσει την ασφάλειά του υποχρεωτικά!

Το θέμα είναι γιατί να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας ένας εκπαιδευτικός. Φροντιστήριο άνοιξε;

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4451 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:47:08 πμ »
ναι έβγαζε 30 ευρώ τον μήνα επειδή συνολικά πήρε 1280 ευρώ.δηλαδή πόσες ώρες δούλευε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.