*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1524533 φορές)

0 μέλη και 61 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5208 στις: Μάιος 10, 2022, 05:47:55 μμ »
11500 ειναι το ιδανικο. Δεν πιστευω οτι θα φτασει εκει παιδια. Μακαρι βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5209 στις: Μάιος 10, 2022, 05:48:14 μμ »
Θα πεσω μέσα ΤΚ.. Εχουμε θετική διαθεση..Και αυτο μόνο θετικά αποτελέσματα μπορει να εχει...

Ειναι αυτο που εγραψε ο Jimys.. Αφου βγήκε πληροφορία για 11500 δεν μπορούν να κανουν πισω...

Vagg91 παμε για 11500...🙏👍😊😀😁🚀

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5210 στις: Μάιος 10, 2022, 05:48:41 μμ »
@trust : Τα εικονικά κενά των δασκάλων λόγω πχ μείωσης των μαθητών δεννειναι τόσα πολλά όσο ενδεχομένως να σας αρέσει να φαντασιωνεστε. ο λόγος που είναι πιο δύσκολο να καλυφθούν είναι επειδή πιο εύκολα καλύπτεις 300 κενά μαθηματικών παρά 3500 κενά δασκάλων. Μακάρι όλοι να καλύψουν ένα σεβαστό ποσό των κενών τους.


Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσύ, ούτε εγώ ξέρουμε πραγματικά πόσα είναι τα εικονικά. Εγώ κρίνω από αυτά που βλέπω τριγύρω μου. Κι επειδή είμαι μόνιμος Πληροφορικός στην Πρωτοβάθμια, πίστεψε με, δεν έχω ούτε προσωπικό λόγο να μην είναι μεγάλη η πραγματική οργανικότητα των σχολείων. Υπέρ μου είναι.

Δεν έχει σημασία αυτό. Είναι οπαδικο το ζήτημα. Αλλιώς θα μίλαγε και για τις χιλιάδες αποσπάσεις βθμιας που δημιουργούν εντυπώσεις με τα λειτουργικά κενά.

Αντιθέτως, έχω μιλήσει πολλάκις για τις αποσπάσεις, γιατί ζημιώνουν κυρίως την ειδικότητα μου. Έχω πει ότι θα πρέπει να δοθεί η δυνατότητα για οριστική μετάταξη στους φορείς που κάθε χρόνο έχουν χιλιάδες αποσπάσεις, που αφήνουν πίσω τους λειτουργικά κενά κι όχι οργανικά, με αποτέλεσμα να έχουμε χιλιάδες αναπληρωτές σαν ειδικότητα και ούτε 100 οργανικά κενά.




Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5211 στις: Μάιος 10, 2022, 05:49:21 μμ »
Παιδιά μακάρι να ακούσουμε σύντομα ευχάριστα νέα. Εύχομαι ότι καλύτερο για τον καθένα σας. Υπάρχουν μήπως οι συνταξιοδοτήσεις σε πε και δε γενικής μετά τις ανακλήσεις? Γιατί ότι κυκλοφορεί είναι πριν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5212 στις: Μάιος 10, 2022, 05:50:24 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εσύ, ούτε εγώ ξέρουμε πραγματικά πόσα είναι τα εικονικά. Εγώ κρίνω από αυτά που βλέπω τριγύρω μου. Κι επειδή είμαι μόνιμος Πληροφορικός στην Πρωτοβάθμια, πίστεψε με, δεν έχω ούτε προσωπικό λόγο να μην είναι μεγάλη η πραγματική οργανικότητα των σχολείων. Υπέρ μου είναι.

Αντιθέτως, έχω μιλήσει πολλάκις για τις αποσπάσεις, γιατί ζημιώνουν κυρίως την ειδικότητα μου. Έχω πει ότι θα πρέπει να δοθεί η δυνατότητα για οριστική μετάταξη στους φορείς που κάθε χρόνο έχουν χιλιάδες αποσπάσεις, που αφήνουν πίσω τους λειτουργικά κενά κι όχι οργανικά, με αποτέλεσμα να έχουμε χιλιάδες αναπληρωτές σαν ειδικότητα και ούτε 100 οργανικά κενά.


Απλά μιλώντας έτσι γενικά και αόριστα για εικονικά κενά ο καθένας φαντάζεται ότι τον συμφέρει. Και εγώ πχ ξέρω για εικονικά στη Βθμια με πολλούς τρόπους αλλά δεν το κάνουμε σημαία. Τεσπά ας ελπίσουμε για 10-11 χιλιάδες.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5213 στις: Μάιος 10, 2022, 05:51:08 μμ »
Μακαρι Λογικε. Ποτε εσεις υπολογιζετε οτι θα εχουμε ανακοινωσεις ; Ο mtsag ειπε μετα τις πανελληνιες

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5214 στις: Μάιος 10, 2022, 05:51:37 μμ »
Popinikos εδω:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/380015_organika-kena-ana-eidikotita-se/bathmia-kai-b/bathmia-ekpaideysi

Για ανακοινώσεις δεν γνωριζω...

Παρακολουθω μονο ΠΕΑΔ και Πατρεα.. Και Κιρκη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2022, 05:54:07 μμ από Logikos-3 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5215 στις: Μάιος 10, 2022, 05:52:41 μμ »
Εκει ανακοινωθηκε αριθμος  :P

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5216 στις: Μάιος 10, 2022, 05:52:59 μμ »
Μακαρι Λογικε. Ποτε εσεις υπολογιζετε οτι θα εχουμε ανακοινωσεις ; Ο mtsag ειπε μετα τις πανελληνιες

Και γω που μίλησα με δικό μου άτομο  του υπουργείου, μου είπε ότι από Ιούνιο και μετά εκτιμά θα έχουμε ανακοινώσεις γιατί τώρα είναι προσηλωμένοι σε ΚΠΓ πανελλήνιες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5217 στις: Μάιος 10, 2022, 05:54:19 μμ »
Αρα προς Ιουνιο παει. Αλλος ενας μηνας ακομη.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5218 στις: Μάιος 10, 2022, 05:55:13 μμ »
Αρα προς Ιουνιο παει. Αλλος ενας μηνας ακομη.

Δεν μου το είπε σαν σίγουρη πληροφορία.  Απλά του/της φαινόταν πολύ δύσκολο να γίνει μέσα στο Μάιο τελική ανακοίνωση.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5219 στις: Μάιος 10, 2022, 05:57:09 μμ »
Ναι καταλαβα. Και ο Πατρεας βεβαια ανεφερε στο ποστ του οτι ειναι χρονοβορα διαδικασια η συννενοηση μεταξυ ΥΠΑΙΘ-ΥΠΕΣ . Επομενως οντως για Ιουνιο παει

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5220 στις: Μάιος 10, 2022, 05:57:25 μμ »

Απλά μιλώντας έτσι γενικά και αόριστα για εικονικά κενά ο καθένας φαντάζεται ότι τον συμφέρει. Και εγώ πχ ξέρω για εικονικά στη Βθμια με πολλούς τρόπους αλλά δεν το κάνουμε σημαία. Τεσπά ας ελπίσουμε για 10-11 χιλιάδες.

Λίγη σημασία έχει τι φαντάζεται ο καθένας. Όσο υπερβολικό είναι να πιστεύει κανείς ότι τα εικονικά κενά είναι 2500, άλλο τόσο υπερβολικό είναι να πιστεύει ότι είναι 100-200.

Και γω που μίλησα με δικό μου άτομο  του υπουργείου, μου είπε ότι από Ιούνιο και μετά εκτιμά θα έχουμε ανακοινώσεις γιατί τώρα είναι προσηλωμένοι σε ΚΠΓ πανελλήνιες κτλ.

Άλλη χαζή δικαιολογία. Λες και το τμήμα που ασχολείται με τους διορισμούς, είναι το ίδιο με τα τμήματα που είναι υπεύθυνα για αυτά. Ή κάθεται η Μακρή κι η Κεραμέως και κάνουν τεχνική υποστήριξη στις πανελλήνιες. Το πολύ πολύ να της ζητάνε καμία υπογραφή της Κεραμέως, που ως γνωστόν παίρνει πολύ χρόνο. Εννοείται φυσικά ότι θα συνεχίσουν να περιφέρονται με τις ώρες από κανάλι σε κανάλι κι από κομματική εκδήλωση σε κομματική εκδήλωση. Σανός κανονικός.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #5221 στις: Μάιος 10, 2022, 05:59:31 μμ »
Λίγη σημασία έχει τι φαντάζεται ο καθένας. Όσο υπερβολικό είναι να πιστεύει κανείς ότι τα εικονικά κενά είναι 2500, άλλο τόσο υπερβολικό είναι να πιστεύει ότι είναι 100-200.

Άλλη χαζή δικαιολογία. Λες και το τμήμα που ασχολείται με τους διορισμούς, είναι το ίδιο με τα τμήματα που είναι υπεύθυνα για αυτά. Ή κάθεται η Μακρή κι η Κεραμέως και κάνουν τεχνική υποστήριξη στις πανελλήνιες. Το πολύ πολύ να της ζητάνε καμία υπογραφή της Κεραμέως, που ως γνωστόν παίρνει πολύ χρόνο. Εννοείται φυσικά ότι θα συνεχίσουν να περιφέρονται με τις ώρες από κανάλι σε κανάλι κι από κομματική εκδήλωση σε κομματική εκδήλωση. Σανός κανονικός.
Και άλλο τόσο παράλογο είναι να φαντάζεται κανείς ότι αφορά μόνο δασκάλους.

Σανός γιατί? Δεν πιστεύεις ότι θα γίνουν ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 933
Σύνολο: 947

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.