*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 03:19:01 μμ »
Εννοειται δεν πιστευω να εχουν προβλημα να ενδιαφερθουμε για το πιστοποιητικο τους!εμενα προφανως με βρηκαν απο κανενα istituto η απο την edilingua με τα οποια εχω συχνα παρε δωσε .Το Plida  ειναι ενα πιστοποιητικο γλσμθς απο τον οργανισμο D.Alighieri.Νομιζω οτι εχει επιπεδα 1234/d καθως και Plida commerciale /plida junior ecc.Ακριβως δε γνωριζω γιαυτο κραταω μια επιφυλαξη θα παμε και θα μας πουνε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος riaili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:08:29 μμ »
SALVE A TUTTI,
ΙΤΑΛΙΑΔΑΣ συνέχεια,
1--επισκέφτηκα σήμερα την διεύθυνση περιφέρειας και μου είπαν τα παρακάτω
α/ Θα πρεπει εως αύριο 23/9 οι δευτεροβάθμιες να έχουν αποστείλει εγγράφως σε αυτούς τις αιτήσεις για τμήματα ιταλικών
β/ Εως 30/9 η περιφέρεια -τελευταία ημερομηνια - θα πρέπει να ενημερώσει το υπουργείο , οπότε και θα αναμένονται εξελίξεις (αναπληρωτες και μετα ωρομίσθιοι)
Αν μου είπαν ψέμματα, ψέμματα σας λέω!!
2--όταν ξεκίνησα να γραφω στο forum το έκανα με όλη την καλή διάθεση να ανταλλάξω απόψεις και να βρώ στήριγμα , υποστήριξη όπως θέλετε χαρακτηρίστε το απο συναδέλφους που δεν τους ξέρω προσωπικά - αλλά που μοιραζομαι αγωνιες αν θέλετε και ελπίδες - που δεν ξέρω ποιοι είναι αλλά έχοντας πάντα την εντύπωση είναι ειλικρινείς ή τουλάχιστον στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Οι γνώμες που γράφονται εδώ είναι προς συζητηση και όχι πάντα απ' όλους αποδεκτές, αλλά σεβαστές (εκτός εαν είναι προσβλήτικές και -αν και απ' όσο είδα αυτές είναι μετά απο λίγο απ΄όλους μας  απομονωμένες). Εαν κάποιος γραφει κάτι που δεν είναι αληθινό μπορούμε ή να το ψάξουμε ή να το διαψεύσουμε με κάποια άλλη πιο έγκυρη πηγή.... Όπως και έχει ήδη γίνει!!!  Αλλά το βρίσκω λογικό να υπάρχουν διάσπαρτα tα νέα,και δεν πιστεύω ότι γράφονται ανακρίβιες με κακούς σκοπούς αλλά γιατί όλοι δεχόμαστε πλήθος πληροφοριων και θέλουμε κάπου να τις πούμε... μακάρι να λειτουργούσε το forvm  στην ιστοσελίδα του συλλόγου..μακάρι να λειτουργούσε ενημερωμένη η πανέμορφη κατα τ άλλα ιστοσελίδα μας!!
  Όποιος γνωρίζει κάτι το αναφερει εδώ, γιατί εδω είναι το παράθυρό μας
3-- 'Ερχομαι λοιπόν να αναφέρω ξανά ότι ο Σύλλογος είμαστε ΕΜΕΙΣ. Ελάτε να βοηθήσουμε τα παιδιά να βγάλουν προς τα έξω την δουλειά που έχουν προσφέρει για όλους μας, γιατί δουλειά έχουν κάνει δεν νομίζω ότι μπορεί κανεις να μην τους το αναγνωρίσει και όχι μόνο η τωρινή φουρνιά αλλά και οι προηγούμενες . Θυμάμαι τον. Δεληγιάννη ς ως π΄ροεδρο αποφοίτων , μαζί με τον Σπύρο τον Σοργκούνη για τους φοιτητές και τον ΚΥΡΙΟ ΤΣΟΠΑΝΟΓΛΟΥ (και έχω λόγο που γράφω το κύριος με κεφαλαία-ποτέ δεν αρνήθηκε βοήθεια στους αποφοίτους ) 2-3 φορές σε ραντεβού με τον υπουργό παιδείας μέσα σ' ενα χρόνο!
Δεν μπορούν να τρέχουν 4-5 άνθρωποι και οι υπόλοιποι απλά να κάνουμε κριτική (και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ΄΄εξω)
4--Οι εξελίξεις για εμάς παρόλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε είναι υπέροχες, ....ας τις χαρούμε!!!
perche'  la vita e' bella!!!!

   
Καλησπέρα και απο μένα. Είναι ωραία που σ'αυτό το forum  υπάρχουν κάποιοι που θυμούνται όσους ξεκίνησαν αυτήν την προσπάθεια χρόνια πριν, ειδικά όταν μερικοί απ'αυτούς δεν είναι πια κοντά μας για να χαρούν για τη "δικαίωση". Πραγματικά, συγκινήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:41:01 μμ »
καλημερα σε ολες!Vecchiarella  το mail στην πρωτη γραμμη το εστειλα εγω αλλα δυστυχως λογω δουλειας δε μπορεσα να παρακολουθησω ολη την εκπομπη για να δω αν αναφερθηκε στα ιταλικα.Σκεφτομουν να στειλω και στις υπολοιπες εκπομπες τυπου Παπαδακη, Τσαπανιδου, Μελετη(που εχει σπουδασει και στην ιταλια?)η' πολυ ακυρο?Ωστοσο δε μπορω να στελνω mail μονη μου πρεπει να οργανωθουμε δυο τρεις να τους βομβαρδισουμε για να ακουστουμε, τι λετε?θελετε να στειλω τις διευθυνσεις απο τις εκπομπες και να αρχισουμε αυριο?φιλια σε ολες!


Δυστυχώς ούτε και εγώ πρόλαβα να δω αν είπε τίποτα ο Λυριτζής στην εκπομπή του. όπως και να χει η προσπάθεια μετράει και μπράβο σου. :)Πολύ καλή η ιδέα σου CICELLIDE!! Αν έχεις πρόχειρα τα e-mail να μας τα στείλεις. Αύριο θα είμαι σπίτι το πρωί, οπότε και να στείλω και να δω αν θα πούνε κάτι μπορώ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:53:31 μμ »
Να στείλουμε και σε Καμπουράκη - Οικονομέα;
Το email που βρήκα είναι: koinonia@megatv.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:47 »

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 06:54:57 μμ »
st@ert.gr - Τσαπανιδου
koinonia@megatv.com - Καμπουρακης
kalimeraellada@antenna.gr - Παπαδακης
info@star.gr - Γενικα του Star channel την πρωινη μελετη...δεν την εχει αντε ας κανουμε μια προσπαθεια δεν εχουμε κατι να χασουμε?
φιλια σε ολες

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:07:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!! ;) ;)
Θα στείλω αύριο email και θα δω αν πουν κάτι οπότε θα ενημερώσω.
Σίγουρα δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, αλλά μόνο να κερδίσουμε έχουμε από αυτή την κίνηση.
Όσο περισσότεροι στείλουμε email τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχουμε να ακουστούμε!! ;) ;) ;) ;)
Φιλιά

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:13:34 μμ »
Ετσι ωραια θα στειλω κι εγω να ακουστουμε βρε κοριτσια!αντε μπραβο!φιλια

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:17:11 μμ »
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση με τον Ασεπ;
Ξέρετε αν υπάρχουν σεμινάρια όπου μπορούμε να παρακολουθήσουμε για να βοηθήσουμε παιδιά ή και ενήλικες με δυσλεξία και γενικότερα μαθησιακές δυσκολίες; 
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:43:58 μμ »
Να κάνω και μια άλλη ερώτηση;
Πως γίνεται να έχει κάποιος προϋπηρεσία από το 1985, χωρίς να έχει διδάξει σε χώρα τις Ε.Ε και χωρίς φυσικά να είχε διδάξει σε πιλοτικό πρόγραμμα γιατί όπως όλοι ξέρουμε το πρόγραμμα άρχισε να ισχύει από το 2003; Μήπως μέτρησε η προϋπηρεσία τους σε ΤΕΙ; Στην εγκύκλιο πάντως για αναπληρωτές και ωρομίσθιους δεν γράφει κάπου ότι μετράει η προυπηρεσία κάποιου σε ΤΕΙ.  Ξέρετε κάτι;   

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:50:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Να απαντήσω στη δεύτερη ερώτηση της ΝΑΤΙ. Στο μακρινό 1985 και μέχρι το 1990, αν θυμάμαι καλά, λειτούργησαν τα λεγόμενα ΜΠΚ = ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ όπου διδάσκονταν  Γερμανικά, Ιταλικά, Σχέδιο και δεν θυμάμαι τι άλλο. Τα μαθήματα γίνονταν το Σάββατο, 4 ώρες. Μετά ο θεσμός καταργήθηκε. Αυτή λοιπόν η προϋπηρεσία μέτρησε τώρα στις αιτήσεις αναπληρωτές - ωρομίσθιους.
Εύλογο το ερώτημά σου, ελπίζω να σε κάλυψα με την απάντηση.
A presto

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 07:54:44 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!  :) Δεν το γνώριζα.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:02:09 μμ »
salve
1/ Riaili δεν ξέρω ποιος/ποια είσαι αλλά ο Σπύρος ήταν και είναι φίλος μου και για μένα θα είνaι πάντα στην καρδιά μου
2/ΝΑΤΙ που είσαι βρε ψυχή σ' εχασα , διαβάζεις?
Σχετικά με τη δυσλεξία, πρόπερσυ παρακολούθησα ένα σεμινάριο μέσω φροντιστηρίου-ΟΑΕΔ, και ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενδιαφέρον και σου προτείνω να το ψάξεις  μέσω Οαεδ γιατί έτσι αντι να το πληρώσεις θα  με πληρώσουν κιόλας. Τα κέντρα ελευθέρων σπουδών στέλνουν ειδοποίσηση στο PALSO και αυτοί μετην σειρά τους τα φροντιστήρια και όποιος ενδιαφέρεται π'αει με τη σειρά μεχρι να συμπληρωθούν θέσεις (τα κέντρα σπουδων θελουν κόσμο!!!)
 Να έρθεις σε επαφή με το palso το μόνο που χρειάζεσαι μετά, είναι μια αίτηση μέσω του φροντιστηρίου.
Επιπλέον θα μπορούσες να αντλήσεις πληροφορίες απο συλλόγους που διοργανώνουν ημερίδες και σχετικά σεμινάρια -σου παραθέτω ορισμενες διευθύνσεις
www.dyslexia.gr
http://www.dyslexia-goneis.gr/?p=ana
 http://www.focusonchild.gr/content/view/41/9/
http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=186
http://www.archive.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=97
3/ παιδιά καλή ιδέα αυτό με τα e mail προσέξτε όμως γιατί η Μελέτη είναι της γαλλικής φιλολογίας (θυμηθείτε αυτο που έδειξε ο Λαζόπουλος με το φαντάρο που ρωτάει στη σκοπιά "τίς εί" και το καταπληκτικο της Μελετη "μ;α γιατί το λέει γαλλικά" - ici)
4/ Κάλεσαν κάπου ωρομίσθιους?
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:05:20 μμ »
Να κάνω και μια άλλη ερώτηση;
Πως γίνεται να έχει κάποιος προϋπηρεσία από το 1985, χωρίς να έχει διδάξει σε χώρα τις Ε.Ε και χωρίς φυσικά να είχε διδάξει σε πιλοτικό πρόγραμμα γιατί όπως όλοι ξέρουμε το πρόγραμμα άρχισε να ισχύει από το 2003; Μήπως μέτρησε η προϋπηρεσία τους σε ΤΕΙ; Στην εγκύκλιο πάντως για αναπληρωτές και ωρομίσθιους δεν γράφει κάπου ότι μετράει η προυπηρεσία κάποιου σε ΤΕΙ.  Ξέρετε κάτι;   
ΝΑΤΙ η προυπηρεσία σε ΤΕΙ δεν μετράει, το ξέρω γιατί ούτε εγω την δήλωσα και απ΄όσο ξέρω ούτε άλλες δυο συνάδελφοι (λέω το ξέρω γιατι και οι τρεις είμαστε στον μηδενικό, και οι άλλες δύο είναι με χρόνια προυπηρεσία)
επιπλεον μη ξεχναμε και τη Σιβιτανίδειο
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 08:14:28 μμ »
Artsatal μου διαβάζω γι'αυτό και χάθηκα.  :) Εσύ πως τα πας;
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Οκ γι' αυτούς μέχρι το 1990 με προυπηρεσία, όμως υπάρχουν κι άλλοι με προυπηρεσία από το 1991 έως το 1998. Σε αυτούς τι μέτρησε; Δεν ήταν σε χώρα της Ε.Ε.
Δεν ξέρω τίποτα για ωρομίσθιους. Σε άλλη σελίδα του forum είδα αυτά τα τηλέφωνα από Δετεροβάθμιες, αλλά είναι μόνο για Αττική:
1ο email
A’ Αθήνας : Λυκούργου 18,  210 5234796
Β’ Αθήνας : Γούναρη 60, Αγ.Παρασκευή  210 6396166,210 6001417(ωρομίσθιοι)
Γ’ Αθήνας : Θηβών 401, 210 5985490
ΠΔΣ  : 210 5904848,210 5905640 κα Βαρβαρίγου,
210 2628170
Δ’ Αθήνας  : Ομήρου 34,Ν.Σμύρνη  210 9322310
Ανατολ.Αττικής : Ηρώων Πολυτεχνίου 9-11,Γέρακας  210 6611918,6047205(Ωρομίσθιοι)
ΠΔΣ  :210 6610233 fax 210 6615865
Δυτικής Αττικής : Ρήγα Φεραίου 70, Ελευσίνα  210 5549321, 210 5549406(Ωρομίσθιοι - κα Βασίλενα)
Πειραιά :  Ελ.Βενιζέλου 35, 210 4173940 4124447,4131227 (Ωρομίσθιοι)

 2o email από άλλο μέλος του forum.                     
Τα τηλ των γραφείων για τους ωρομίσθιους Α Αθήνας 2105224061, Β΄2106001417, Γ΄2105907880, Δ΄2109318667, Αν.Αττική 2106047205, Δυτ.Αττική 2105549406 κα Σταμούλη, Πειραιάς 2104124447.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160788
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.