*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 260848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 01:22:11 μμ »
Μπραβο καλη αρχη στους συναδελφους!!!πολυ χαιρομαι να ακουω οτι υπαρχουν εξελιξεις!θενκσ artsatal με ανεβασες τωρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 02:08:24 μμ »
Άντε μπράβο! Καλή αρχή και από μένα στους συναδέρφους!! ;D ;D Έμαθες πόσους πήραν; 
Προφανώς βοήθησε και το παρακάτω. Το βρήκα στο esos.gr
Την καταγγελία των εκπαιδευτικών για προχειρότητα στην εφαρμογή δεύτερης ξένης γλώσσας στα σχολεία, έφερε στη Βουλή με Ερώτησή του προς τον Υπ.Παιδείας, ο βουλευτής Ηρακλείου κ.Μανόλης Σοφ. Στρατάκης. Ο βουλευτής επισημαίνει οτι ο Σύλλογος Καθηγητών Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, με επιστολή του, διαμαρτύρεται έντονα καθώς πρόσφατα ανακοινώθηκε από το Υπουργείο η εισαγωγή της Ιταλικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας στα Γυμνάσια της χώρας, χωρίς να γίνεται ενημέρωση των μαθητών για τη δυνατότητα αυτή, με αποτέλεσμα να στρέφονται στα Γαλλικά ή τα Γερμανικά.Όπως επισημαίνουν οι εκπρόσωποι των εκπαιδευτικών, σε πολλά Γυμνάσια της χώρας δεν υπάρχει η ενημέρωση των μαθητών και επιπλέον οικαθηγητές της ιταλικής γλώσσας που έχουν υποβάλει σχετικές αιτήσεις δεν γνωρίζουν ακόμα πότε θα κληθούν να εργαστούν στα σχολεία. Η εκμάθηση μιας νέας γλώσσας στο δημόσιο σχολείο είναι ένα θετικό βήμα αλλά δυστυχώς, για μια ακόμα φορά, διαπιστώνεται η προχειρότητα με την οποία το Υπουργείο αντιμετωπίζει σημαντικά θέματα σχετικά με το περιεχόμενο της παρεχόμενης εκπαίδευσης, όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι εκπρόσωποι της ΕΛΜΕ Ηρακλείου.Ο κ.Στρατάκης τονίζει οτι στα σχολεία του Νομού Ηρακλείου, όπως και ολόκληρης της χώρας, ενώ έχει αρχίσει η νέα σχολική χρονιά δεν έχουν ακόμα καλυφθεί τα σημαντικά κενά που υπάρχουν και τώρα προστίθενται και αυτά των καθηγητών Ιταλικής γλώσσας, καθώς ενώ ανακοινώθηκε η εισαγωγή της ως δεύτερης ξένης γλώσσας δεν υπάρχουν ούτε οι εκπαιδευτικοί ούτε τα βιβλία. Τέλος, καταλήγει ερωτώντας τον κ.Υπουργό, πότε θα γίνουν οι τοποθετήσεις των καθηγητών Ιταλικής γλώσσα στα Γυμνάσια του Νομού Ηρακλείου, αλλά και ολόκληρης της χώρας, καθώς και η έγκαιρη διανομή των βιβλίων και εάν προτίθεται να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες προκείμενου να ενημερωθούν όλοι οι μαθητές για τη δυνατότητα επιλογής των Ιταλικών ως δεύτερης γλώσσας.

Μήπως θα πρέπει και άλλοι Βουλευτές από άλλους Νομούς να αρχίσουν τις ερωτήσεις στον Κ. Υπουργό Παιδείας; 

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 03:27:40 μμ »
salve
'Oxi  το μόνο που ξέρω είναι ότι ξεκίνησαν οι κλήσεις δεν ξέρω ούτε πόσους ούτε και εαν έκαναν αποδεκτή τη πρόσκληση, 
la vita e' bella
PS να μπαίνετε στα site  τόσο του συλλόγου όσο και των σχολών (ΑΠΘ και ΚΕΠΑ)!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2008, 04:32:01 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 04:52:46 μμ »
παιδια καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειναι τριτεκνος εχει πιθανοτητες αναπληρωσης?στον ασεπ παιρνουν το 20/100 των θεσεων οι τριτεκνοι ως αναπληρωτες ή ως μονιμοι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 04:58:07 μμ »
Οπωσδηποτε ειναι υποχρεωση της βασικα να ενημερωσει το συλλογο. Τετοια περιστατικα ΠΡΕΠΕΙ να τα καταγγελουμε αν θελουμε να δουμε αποτελεσματα το τηλ επικοινωνιας του συλλογου  ειναι 6944 823034.ΟΦΕΙΛΕΙ  να ενημερωσει το συλλογο!Καλημερα σε ολες και καλη βδομαδα!φιλια!

Παιδιά το τλφν αυτό είναι του προηγούμενου γραμματέα.
κοσ Ποπετσιδης 6932770277
κος Καρατζης 6972705689
la vita e" bella 

Αποσυνδεδεμένος riaili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 05:40:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα κάλεσαν ωρομίσθιο  στη Χίο και από όσο ξέρω δέχτηκε. Όσον αφορά τους τρίτεκνους,έχουν προτεραιότητα ως αναπληρωτές ( και όχι στον ΑΣΕΠ). Το 20% των αναπληρωτών που προσλαμβάνονται πρέπει να είναι τρίτεκνοι. Όσο για το PLIDA να έχετε υπόψη σας ότι το επίπεδο C2 δεν δίνει επάρκεια και αναγνωρίζεται ως C1,τουλάχιστον προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 08:40:40 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!Τι ευχάριστα νές διαβάζω?!Μπράβο στα παιδιά ,καλή αρχή!Cicellide περαστικά σου.Εχθές πήγα θεσ/νίκη γιατί πιθανόν ο μεγάλος γιος μου θα υποβληθεί σε επέμβαση ,αλλά μας είπαν για του χρόνου , οπότε δεν μπηκα καθόλου να διαβάσω νέα, ήταν το μυαλό μου αλλού.Για το Mosaico δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστικα αλλά πιστεύω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της θεματολογίας και τα παιδιά το αντιμετώπισαν θετικά προς το παρόν.Πιστεύω ότι επιβάλλεται να μάθουν κάποια πράγματα για την ιταλική κουλτούρα.Χάρηκα πάρα πολύ για τους ωρομίσθιους.Αμά καλέσουν και στα μέρη μας θα ενημερώσω αμέσως.Καλή δύναμη! ;D

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 10:05:57 πμ »
vecchiarella περαστικα για το γιο σου ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. Τελικα μου ηρθε το ειδοπ/ο απο την edilingua οποτε θα το παρω αργοτερα και θα το ριξω μια ματια το σβκο για να εχω κι εγω γνωμη.Λοιπον εστειλα mail αλλα νομιζω οτι κανεις δε μεδωσε σημασια ... και σκεφτηκα κατι πολυ αθλιο.. μηπως να στειλω και στο πολυ μπλα μπλα στη Φαιη Alter που εχει σπουδασει στην ιταλια και εχει αδυναμια σαυτη τη χωρα και τους ανθρωπους της ή ριχνω κατακορυφα το επιπεδο?ακουω γνωμες .Φιλια και καλη μερα σε ολες!

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 11:59:17 πμ »
Vecchiarella εύχομαι και εγώ να είναι κάτι περαστικό και όλα να πάνε καλά!!! ;D
Cicellide το "πολύ μπλα μπλα" όμως δεν είναι καθαρά κουτσομπολίστικη εκπομπή; Αν πιστεύεις πως θα έχει αποτέλεσμα στείλε μιας και οι καθαρά ενημερωτικές εκπομπές δεν μας δίνουν και πολύ σημασία....  :(
Σήμερα το πρωί πήρα τηλ. στις Δευτεροβάθμιες Α', Β', Γ' Δ' ΑΘΗΝΩΝ και στου ΠΕΙΡΑΙΑ κανείς δεν ξέρει τίποτα ακόμη για ωρομίσθιους. Όλες μου είπαν πως δεν έχουν αρχίσει να καλούν ωρομίσθιους τις ειδικότητάς μας και κάποιες συλλέγουν ακόμη τις προτιμήσεις των παιδιών. Οι περισσότερες μου είπαν να καλέσω κατά τα μέσα Οκτώβρη όπου θα ξέρουν περισσότερα.
Καλήμέρα και καλή δύναμη σε όλες! ;D 

Αποσυνδεδεμένος keri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 12:08:11 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Μόλις διάβασα στο ιντερνετ σχετικά με το σεμινάριο διδακτικής  στο Βελλίδειο. Επιτέλους όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να καλέσει το2310230545 η 6974162182 για να κάνει κράτηση για αύριο.οι θέσεις είναι ελάχιστες και η παρακολούθηση κοστίζει 65 €.www.e-employ.gr
Να σοβαρευτούμε λίγο και να μην κυνηγάμε τις εντυπώσεις

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #444 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 01:25:14 μμ »
Benvenuta Keri! :)
Σε ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία, αλλά ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ πια!! Δεν μπορούμε να αναφέρουμε τις πληροφορίες που έχουμε χωρίς να πετάμε μπηχτές!! Γιατί θα πρέπει να τρωγόμαστε; Δεν το καταλαβαίνω!! :(

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #445 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 02:04:51 μμ »
πεστα ρε Νατι!μια προσπαθεια παμε να κανουμε ολοι.οπως μπορει ο καθενας, με μια μικρη δοση χιουμορ, αυτοσαρκασμου τελ παντων σιγουρα διχως κακη διαθεση ηρεμια και δε χρειαζεται να κρινουμε τον καθενα σημασια εχει ο κοινος στοχος που εχουμε θεσει!μια παρεα ειμαστε ρε παιδια αντε μπραβο!φιλια

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #446 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 02:43:40 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα περαστικα, με συγκηνησατε :'(Είνα ορθοπεδικό το πρόβλημα θα γίνει ευτυχώς καλά :)Μόλις πριν λίγο είδα ανακοίνωση στο alfavita για τους ωρομίσθιους.Περιμένω να δούμε τι θα γίνει.Ήθελα να σας πω και για το καινούργιο progetto 3 , εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ,περιμένω τώρα και το βιβλίο των ασκήσεων.Να ρωτήσω επίσης γιατί δεν το ξέρω  μια μαθήτρια μου θέλει να δώσει τον Δεκέμβριο αντί τον Μάϊο για πρώτη φορά (στην θεσ/νικη) ξέρετε αν μπορεί?Νομίζω ότι τον Δεκέμβριο είναι επαναληπτική εξετάστική για όσους έχουν περάσει την μία απο τις 2 prove.Αν ξέρετε ενημερώστε παρακαλώ.Καλή δύναμη! ;)

Αποσυνδεδεμένος keri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #447 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 02:58:09 μμ »
 Λυπάμαι για την παρεξήγηση. Συμφωνώ απόλυτα με το "δίχως κακή διάθεση" γι'αυτό βάλτε ξανά τα τσεκούρια μέσα. Τα πράγματα δε χρειάζεται να είναι τόσο περίπλοκα. Οταν έχουμε μια πληροφορία -αν έχουμε- τη δηλώνουμε χωρίς μανούβρες του τύπου "έληξε η προθεσμία ".Τώρα το έμαθα , τώρα το κοινοποιώ. Είναι απλό.! και το σχόλιο ασφαλώς και δεν απευθυνόταν σε εσας .Καλή δύναμη σε όλους 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.