*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 873838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #630 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:51:46 μμ »
Αν ειδατε αναστελεται η λειτουργια των Τ.Ε. και οι μνιμοιμπάνε στα ειδικα. Τι κι αν αλλαξει ο νομος, του χρονου δεν θα υπαρχουν θεσεις...
ξεκολατε και αφηστε τους σχεδιασμους καταταξης στους ειδικους νομοθετες.
Έτσι έγραφε στην ανακοίνωση του πεσεα, αλλού όμως διάβασα ότι παίρνουν τους μόνιμους από τα  ΤΕ και τους τοποθετούν γενική.

Σημασια εχει το οτι αναστελεται... που σημαινει οτι αμα θελει τα επαναλειτουργει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος silver30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #631 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 12:57:38 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αν κατάλαβες το παράδειγμα μου δεν το ανέφερα για αυτό τον λόγο αλλά για να δείξω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια που προηγούνται της κατοχής ενός απλού μτπχ!!!!!!!

Το παραδειγμα σου δε μας λεει οτι υπαρχουν αλλα κριτηρια που προηγουνται της κατοχης ενος απλου μτπχ αλλα πως κατατασσονται αυτοι που εχουν μεταπτυχιακο και καλως κατατασσονται ετσι κατα την αποψη μου.Επονται αυτα τα κριτηρια δεν προηγουνται.

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #632 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:00:19 μμ »
Αν ειδατε αναστελεται η λειτουργια των Τ.Ε. και οι μνιμοιμπάνε στα ειδικα. Τι κι αν αλλαξει ο νομος, του χρονου δεν θα υπαρχουν θεσεις...
ξεκολατε και αφηστε τους σχεδιασμους καταταξης στους ειδικους νομοθετες.
Έτσι έγραφε στην ανακοίνωση του πεσεα, αλλού όμως διάβασα ότι παίρνουν τους μόνιμους από τα  ΤΕ και τους τοποθετούν γενική.

Σημασια εχει το οτι αναστελεται... που σημαινει οτι αμα θελει τα επαναλειτουργει....
Αυτό είναι αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #633 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 01:16:57 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αν κατάλαβες το παράδειγμα μου δεν το ανέφερα για αυτό τον λόγο αλλά για να δείξω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια που προηγούνται της κατοχής ενός απλού μτπχ!!!!!!!

Το παραδειγμα σου δε μας λεει οτι υπαρχουν αλλα κριτηρια που προηγουνται της κατοχης ενος απλου μτπχ αλλα πως κατατασσονται αυτοι που εχουν μεταπτυχιακο και καλως κατατασσονται ετσι κατα την αποψη μου.Επονται αυτα τα κριτηρια δεν προηγουνται.
Ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:42 »

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος KAZAN

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:15:37 μμ »
Δυστυχώς με μεγάλη μου λύπη παρατηρώ ότι ορισμένοι ενδιαφερονται μόνο για το αν τα μεταπτυχιακά θα συνεχίσουν να
προηγούνται στον πίνακα, χωρίς να βλέπουν ότι η παιδεία στην Ελλαδα καταστρεφεται και απαξιώνεται επικίνδυνα!! :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:22:52 μμ »
Δυστυχώς με μεγάλη μου λύπη παρατηρώ ότι ορισμένοι ενδιαφερονται μόνο για το αν τα μεταπτυχιακά θα συνεχίσουν να
προηγούνται στον πίνακα, χωρίς να βλέπουν ότι η παιδεία στην Ελλαδα καταστρεφεται και απαξιώνεται επικίνδυνα!! :-[ :-[
Ενώ εσύ ενδιαφέρεσαι να σώσεις την εκπαίδευση  ;D Ψυχάρα είσαι. Έτερον εκάτερον, το να αγωνίζεσαι για αυτό που θεωρείς δίκαιο δε σημαίνει ότι αδιαφορείς για την εκπαίδευση.


http://filologoi02.forumgreek.com/t773-topic?utm_campaign=Feed%3A+forumgreek%2Ffilologoi02+%28%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%99+-+%CE%A0%CE%95+02+%29&utm_medium=email&utm_source=feedburner

Μπορούμε όλοι!!!!
Με μεγάλη μας χαρά να εγγραφούμε αρκεί να μη μείνει στα χαρτιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:31:26 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:42:10 μμ »
Να διαβάσουμε τον ΝΟΜΟ!!!!!!Αναφέρει ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται όπως στην γενική παιδεία(δηλ με μοριοδότηση) εκτός αν εαν η ηγεσία της ειδικής αγωγής βγάλει σχετική εγκύκλιο

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:46:21 μμ »
Τώρα εσύ που μας κουνάς το δάχτυλο έχεις διαβάσει τον νόμο;; Από τα γραφόμενά σου φαίνεται πως δεν τον διάβασες ή δεν τον κατάλαβες.

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:48:30 μμ »
..........2.α. Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προ-
σλήψεις, τους διορισμούς, τις μεταθέσεις, τις αποσπά-
σεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας
και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και για τους
τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μα-
θημάτων, τους υπεύθυνους εργαστηρίων, την πρακτική
άσκηση, τους σχολικούς συνεταιρισμούς, τα προγράμ-
ματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τε-
χνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, ισχύουν από τη δημο-
σίευση του παρόντος νόμου και για την Ειδική Αγωγή
. Ε-
πιμέρους διαφοροποιήσεις
όλων των παραπάνω, λόγω
των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή, θα καθορί-
ζονται με υπουργικές αποφάσεις που θα εκδίδονται κα-
τόπιν εισήγησης της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής
του Υ-
πουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Χωρίς σχόλια...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:02:17 μμ από ioanna-2012 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:50:27 μμ »
Αυτά λέει ο νόμος.......

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:51:47 μμ »
Άρα δεν τον κατάλαβες...

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 03:54:35 μμ »
Τώρα εσύ που μας κουνάς το δάχτυλο έχεις διαβάσει τον νόμο;; Από τα γραφόμενά σου φαίνεται πως δεν τον διάβασες ή δεν τον κατάλαβες.

Εσύ κατάλαβες κάτι άλλο; Πες μας αν θέλεις.....η όποιος άλλος θέλει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:01:15 μμ από ioanna-2012 »

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:02:14 μμ »
Θα καταθέσω το προσωπικό μου παράδειγμα σχετικά με την ένταξη μου στους πίνακες για να καταλάβετε πώς γίνεται η ένταξη, όπως το διαπίστωσα κι εγώ από την α χρονιά που βρέθηκα στον πίνακα αυτό μέχρι και σήμερα.

Όταν κατέθεσα για α' φορά τα χαρτιά μου προκειμένου να ενταχθώ κι εγώ στον πίνακα Αναπληρωτών της ΕΑ (υπολογίστε κπ χρόνια πρίν, όχι και πολλά), την ίδια χρονιά κατέθεσε τα χαρτιά της και μια συμφοιτήτριά μου με την οποία κάναμε μαζί μτπχ και μάλιστα στο ίδιο παν/μιο.

Το απότέλεσμα?
Όταν βγήκαν οι πίνακες αυτή προηγούνταν ακριβώς 10 θέσεις από μένα, παρά το ότι το πτυχίο μου (γεν. παιδείας) ήταν παλαιότερο από το δικό της και είμασταν και οι 2 χωρίς προϋπηρεσία. Ποιά ήταν η διαφορά???

Είχε μόρια από ΑΣΕΠ (στον οποίο είχε συμμετάσχει 2 φορές μάλιστα) & είχε και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου από το δικό μου..

Θα έπρεπε να κάνω κάτι? Μάλλον όχι γιατί σε τηλ. επικοινωνία που είχα με το Υπ. μου είπαν ότι της δίνει προβάδισμα στον πίνακα ο ΑΣΕΠ!!!!!!!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας..................
Και πολύ καλά σου είπαν! Δεν κατάλαβα στην ειδική αγωγή δεν διδάσκεται το αντικειμενό σας, ούτε παιδαγωγικά δεν είστε καταρτισμένοι? Τι διδάσκετε θεωρίες που μάθατε στο μεταπτυχιακό? Εννοείται πως ο ΑΣΕΠ μετράει και θα μετράει στην ειδική αγωγή!

Αν κατάλαβες το παράδειγμα μου δεν το ανέφερα για αυτό τον λόγο αλλά για να δείξω ότι υπάρχουν άλλα κριτήρια που προηγούνται της κατοχής ενός απλού μτπχ!!!!!!!
γι΄άυτο προηγειται και το ''απλο'' διδακτορικο μια και τα απλουστευεις ολα...

Ναι, γιατί αν θυμάμαι καλά το μτπχ. σου δίνει 2 χρόνια πλασματικής προϋπηρεσίας και το διδακτορικό 3!! Πάντα όμως μιλάμε για συναδέρφους που δεν έχουν δουλέψει. Διαφορετικά αλλάζει η κατάσταση........Τότε προηγείται το διδακτορικό με διαφορά
Εξαιρούνται βέβαια οι κάτοχοι σεμιναρίων οι οποίοι προηγούνται έτσι κι αλλιώς στους πίνακες όλων των ειδικοτήτων, επειδή έχουν και τη περισσότερη προϋπηρεσία έναντι όλων των άλλων...


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:05:43 μμ από Jane_Eyre »
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.