*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 873867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2954 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:26:01 μμ »
Aν διαβάσεις τα κριτήρια της εγκυκλίου θα δεις ότι η εντοπιότητα προηγείται. Καλώς τοποθετήθηκε.
ΘΕΜΑ : Τοποθέτηση προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά

Με αφορμή ερωτήματα για την τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε λειτουργικά κενά των σχολικών μονάδων της περιφερείας σας κάνουμε γνωστά τα ακόλουθα:

1. Στις διατάξεις του άρθρου 8 παρ 3 της αριθ. 35557/Δ2/9.4.2003 (ΦΕΚ.465/17.4.2003 τ.Β) Ρυθμιστικής Απόφασης ορίζεται ότι: « Η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες  γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από δήλωση των προσλαμβανομένων για την τοποθέτησή τους στα λειτουργικά κενά. … Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία

γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί

δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια.
Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία που προέρχονται από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.
αρα η εντοπιοτητα τελευταια δεν ειναι ;; μετα την προυπηρεσια;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2955 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:32:41 πμ »
Aν διαβάσεις τα κριτήρια της εγκυκλίου θα δεις ότι η εντοπιότητα προηγείται. Καλώς τοποθετήθηκε.

λάθος, μόνο αν ισοβαθμούσαν

Αποσυνδεδεμένος ioannath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2956 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:38:31 πμ »
Παιδιά είναι σοβαρό!!!!

πότε άλλαξε η νομοθεσία??????????????? αυτό που γράφει είναι από τα άγραφα !!!! ή είναι μειωμένου ή όχι.
Πήγε το μειωμένου το μαξ από 15 στις 22 ?????????????????? αν έγινε αυτό που το ΛΕΕΙ ???
Είναι απίστευτο! έχουν γίνει πολλά κουφά φέτος αλλά νομίζω εδώ έχουμε να κάνουμε με ΛΑΘΟΣ.
Ας μας πει κάποιος από τις άλλες περιοχές με μειωμένου αν έγιναν αντίστοιχες συμβάσεις με πάνω από 15 ώρες

Έχεις δίκιο συνάδελφε! Αυτό είναι σοβαρό. Οι ΑΜΩ παίρνουν το πολύ εως 15 ωρες . Πώς γίνεται να υπογράφουν συμβάσεις μειωμένου με 22 ωρες! Εγώ δεν ξέρω να έχει αλλάξει κάτι στο νόμο!! Ή πρόκειται για λάθος ή για μαγείρεμα. Αν είναι ως ΑΜΩ να παίρνουμε 22 ωρες τότε να δηλώνουμε ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2957 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 06:02:34 πμ »
Το αν είναι μαγείρεμα το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, αλλά η αλήθεια είναι οτι πολλά μαγειρέματα γίνονται τελευταία!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:32 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2958 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 08:59:05 πμ »
λάθος, μόνο αν ισοβαθμούσαν

έτσι είναι!το νου σας στις τοοπθετήσεις!!!βέβαια θα μου πεις που να ξέρω εγώ τι κριτήρια και προσόντα έχει ο άλλος!!!έλα ντε!

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2959 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 09:31:22 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!!! Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι πρέπει να κάνω στην παράλληλη στήριξη; Είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω ιδέα......

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2960 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 09:34:07 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!!! Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τι πρέπει να κάνω στην παράλληλη στήριξη; Είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω ιδέα......

καλημέρα!καλή αρχή!
πόσες ώρες έχεις;για ποσα παιδιά;με τι δυσκολία μάθησης;

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2961 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 09:38:21 πμ »
καλημέρα!καλή αρχή!
πόσες ώρες έχεις;για ποσα παιδιά;με τι δυσκολία μάθησης;

15 ώρες έχω, σε επάλ και γυμνάσιο και είμαι φιλόλογος. Μόνο στο επαλ πρόλαβα να παρουσιαστώ και θα έχω ένα παιδί με asperger

Αποσυνδεδεμένος marilou99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2962 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:20:05 πμ »
καλημέρα σε όλους! Επειδή με προβληματίζει πολύ το θέμα, σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας για το εξής φαινόμενο:καλεί το υπουργείο 4 αναπληρωτές στην ίδια διεύθυνση για  μειωμένο ωράριο και τους 4.
Δεν είναι άτυπο αυτό; δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε να γίνουν ακω; Πόσο μάλλον όταν οι ώρες και τα κενά φτάνουν και περισσεύουν για όλους να γίνουν ακω!! Γιατί δηλαδή να είμαστε ήδη 4 αμω και σε μια επόμενη φάση να καλέσει και επιπλέον συναδέλφους αμω; Και συνάδελφοι μη μου πείτε ότι έτσι θα δουλέψουν και άλλοι συνάνθρωποί μας γιατί αυτό είναι ομηρία, ταλαιπωρία και ευτελισμός του ατόμου.
Υπάρχει κάτι που κάποιος βλέπει ότι μπορούμε να κάνουμε για να πιέσουμε λίγο την κατάσταση; Όλες οι ιδέες και οι απόψεις καλοδεχούμενες.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2963 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:53:35 πμ »
15 ώρες έχω, σε επάλ και γυμνάσιο και είμαι φιλόλογος. Μόνο στο επαλ πρόλαβα να παρουσιαστώ και θα έχω ένα παιδί με asperger

καλό θαναι να δεις και το άλλο παιδί ώστε γνωρίζοντας τις ανάγκες και των δυο να είσαι σε θέση να μοιράσεις αναλόγως τις ώρες με βάση τις ανάγκες τους!εκτός αν ήδη σου έχουν μοιράσει τις ώρες σε κάθε σχολείο!
το παιδί με το σύνδρομο Asperger έχει λόγο,πολύ καλή μνήμη στοιχεία τα οποία θα πρέπει να εκμεταλλευτείς!θα είσαι μαζί του στην τάξη και θα τον στηρίζεις ώστε να είναι σε θέση να συμμετέχει ενεργά στο μάθημα!δε ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να κάνεις και κάποιες ώρες εξατομικευμένο πρόγραμμα εκτός αίθουσας!στα διαλείματα επίσης συμβάλλεις στην ένταξή του σε ομάδα με τα υπόλοιπα παιδιά!αυτό περιλαμβάνει και την επίβλεψη ουσιαστικά κατά τη διάρκεια των διαλειμάτων!
δεν έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου!αν θέλεις ρωτα με οτιδήποτε!και σίγουρα θα σου απαντήσουν κι άλλοι συνάδελφοι!
με το καλό!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2013, 10:55:12 πμ από mitsy »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2964 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 12:34:25 μμ »
Γιατί δηλαδή να είμαστε ήδη 4 αμω και σε μια επόμενη φάση να καλέσει και επιπλέον συναδέλφους αμω; Και συνάδελφοι μη μου πείτε ότι έτσι θα δουλέψουν και άλλοι συνάνθρωποί μας γιατί αυτό είναι ομηρία, ταλαιπωρία και ευτελισμός του ατόμου.

Παιδιά...κατανοητά όλα αυτά,όλοι έχουμε κάνει κόπους και περιμένουμε ανταπόδοσή τους, αλλά ας μην λέμε και υπερβολές εδώ μέσα....
Ευτελισμός του ανθρώπου είναι να δουλεύεις 10 ώρες τη μέρα και να παίρνεις 300 ευρώ, όπως αυτοί στα sprider που πρόσφατα απολύθηκαν κιόλας και όπως και πολλοί νέοι πλέον και να ανέχεσαι και τον κάθε βλάκα για αφεντικό...και σαφώς ευτελισμός δεν είναι να δουλεύεις 3 ώρες τη μέρα για 650-700 ευρώ!!
Εξάλλου τα συν 200 ευρω των ΑΚΩ πηγαίνουν συνήθως στο ενοίκιο που δίνουν για να είναι μακριά απ'το σπίτι τους και να δουλεύουν...άρα δεν βλέπω εγώ κανέναν ευτελισμό, οικονομικά τουλάχιστον...όσο γι αυτούς που πήγαν μακριά για ΑΜΩ...καθαρά δική τους επιλογή! Ας αφήσουμε λοιπόν άλλους ανθρώπους να μιλήσουν για ευτελισμό και ταλαιπωρία καλύτερα....
Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ...ούτε πως έχετε άδικο ως προς τα κενά και πως θα μπορούσαν να πάρουν ΑΚΩ...συμφωνώ 100%, αλλά ας μη γινόμαστε και προκλητικοί τη στιγμή που ο κόσμος βογκάει με 300 ευρώ το μήνα ή με ταμείο ανεργίας και έχοντας οικογένειες να θρέψουν μ'αυτά τα λεφτά...!!  ??? ???  ::) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2013, 12:46:49 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2965 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 12:58:32 μμ »
Πολύ σωστή τοποθέτηση Λωρα, βέβαια ο προβληματισμός της συναδέλφου έχει μια βάση..εγώ κατάλαβα ότι αναρωτιέται μήπως δηλαδή αντί για 4 μειωμένου μπορούσαν να προσλάβουν 2 πλήρους ( ή 1 πλήρους και  έναν μειωμένου )! Με ποιο σκεπτικό ( και φυσικά ποιες αντίστοιχες κείμενες διατάξεις ) εφόσον υπάρχουν ώρες στην ίδια διεύθυνση, προέκυψαν 4 αμώ και όχι 2 ακω; Και το γενικεύω, κάποια στιγμή θα αρχίσουν να καλούν ωρομίσθιους ή αμώ για ενισχυτικές. Πως θα καθορίζεται ο καταμερισμός των ωρών, πόσες θα παίρνει ο πρώτος της κατάταξης, πόσες ο δεύτερος και κατά συνέπεια μέχρι ποιό νούμερο θα φτάσουν να καλούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2013, 01:45:21 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2966 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:02:23 μμ »
Κι εγώ κατανοώ πλήρως αυτόν τον προβληματισμό της κοπέλας...ως προς το σκέλος το ένα,αυτό που τόνισες κι εσύ IoannDr...αλλά και πάλι λέω πως δεν μιλάμε για ευτελισμό και ταλαιπωρία...ίσως για εμπαιγμό,αλλά για ταλαιπωρία και ευτελισμό σε καμία περιπτωση!
Για να μην παρεξηγούμε...ενστερνίζομαι απολύτως τους προβληματισμούς περί του ωραρίου και του πολιτικού παιχνιδιού που παίχτηκε για να καταλήξουν σε ΑΜΩ,αλλά ως εκεί... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2013, 01:04:19 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2967 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:12:22 μμ »
το σύστημα έχει συνέχεια και συνέπεια... και χειροκτροτητές βέβαια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 688
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.