*

Αποστολέας Θέμα: Συνυπηρετηση  (Αναγνώστηκε 21782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Συνυπηρετηση
« στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 12:05:07 μμ »
Συναδερφοι θα ηθελα να ρωτησω κατι.
Αν ειναι σε ένα ζευγαρι και οι δυο μονιμοι εκπαιδευτικοι το θεμα της συνυπηρετησης ισχυει; Τους πανε στο ίδιο μερος  ,σε κοντινα σχολεια ή απλως υπαρχει στα χαρτια αυτο;
Οαντρας μου ειναι μονιμος αλλά εγω θα δωσω στον επομενο ΑΣΕΠ.Αν διοριστω τι γινεται με την οικογενεια ;Με απασχολει πολυ αυτο το θεμα.

Ευχαριστω παρα πολυ για το χωρο και το χρονο σας. :D :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρετηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 05:58:14 πμ »
Ο πρώτος διορισμός δεν έχει σχέση με τη συνυπηρέτηση αλλά με την τοποθέτηση σε "καλύτερο" σχολείο του Γραφείου τοποθέτησης μια και προσθέτει μόρια (σε περίπτωση βέβαια που ο τοποθετημένος σύζυγος υπηρετεί στο συγκεκριμένο δήμο και μονο).

Υπάρχει επίσης ένα παράθυρο της απόσπασης του τοποθετημένου συζύγου στην περιοχή πρώτης τοποθέτησης του άλλου, εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις.

Γενικά αν η πρώτη τοποθέτηση του ενός είναι "μακριά" ο άλλος μπορεί (συνήθως) να κάνει απόσπαση για το "μακριά".
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 03:25:46 μμ »
Ο συζυγος ειναι σε σχολειο 1 ώρα απο το σπιτι μας και το  νομο μας.
Αν εγω περασω στον ΑΣΕΠ καπου μακρια ,δηλαδή για να ειμαστε όλοι μαζί πρεπει να δηλωσει το μακρια και ο αντρας μου αν καταλαβα καλά;

Το ενδεχομενο να με φερουν κοντα στον άντρα μου που ειναι ηδη διορισμενος και δεν ειναι στα μακρινα μαλλον ειναι απιθανο ετσι;
Κατα τα αλλα υπαρχει η συνυπηρετηση...Πως ; Να παμε και να δηλωσουμε Καστελοριζο; :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2007, 07:59:16 μμ »
Τα πάντα είναι θέμα μορίων.
Αυτό που κερδίζει κάποιος αν δηλώσει να μετατεθεί στο νομό του άντρα του (ή της γυναίκας του) είναι (αν θυμάμαι καλά) 4 μόρια επιπλέον.

Στο νομό της πρώτης τοποθέτησης δεν μετράνε αυτά τα μόρια. Αυτά μετράνε στην τοποθέτηση μέσα στο νομό, στην μετάθεση και στην απόσπαση.

Τώρα κανείς δεν μπορεί να σου υπογράψει ότι σίγουρα θα είσαστε μαζί.
Απλά αν μένετε στην Αθήνα είναι πιο πιθανό ο άντρας σου να καταφέρει να πάρει απόσπαση για την περιοχή της πρώτης σου τοποθέτησης παρά να πάρεις εσύ πρώτη τοποθέτηση στην Αθήνα.

Βέβαια στην πράξη δεν έχετε πολλές επιλογές.
Μόλις διοριστείς δηλώνεις τους νομούς κατά σειρά προτίμησης.
Στο νομό που θα τοποθετηθείς ζητάει ο άντρας σου το Σεπτέμβριο συμπληρωματική τοποθέτηση εκεί που έχεις πάει.

Εκτός βέβαια αν μπορείς να πας γραμματέας στο γραφείο κάποιου βουλευτή...

Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνυπηρετηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 10:25:17 πμ »
Aν μπορουσα θα καθομουνα να το συζηταω; Ουτε σκουπιδιαρης δεν μπορω να παω,δεν εχω μεσο δηλαδή... ;D ;D ;D

Ειμαστε στην περιοχή της Θεσσαλιας αν σου λεει κατι.

Θελω πολυ να δωσω και να προσπαθησω να τα καταφερω στον ΑΣΕΠ γιατι δεν βλεπω φως απο αλλου,ως χημικος, όμως ο εφιαλτης μου ειναι μην χωριστει η οικογενεια.Μου ειναι αδυνατο.Εχω και δυο παιδια μικρα και μου ειναι αδιανοητο να ειμαι μακρια απο τον άντρα μου και τα παιδια μου. :'( :'(

Λεω να προσπαθησω και θα δουμε στην πορεια.Ποιος ξερει ; Μπορει να σταθω και τυχερή καμια φορα. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 03:19:18 μμ »
Και η πρώτη μου επιλογή όταν έδινα Πανελλήνιες ήταν το Χημικό και είχα στενοχωρηθεί που δεν πέρασα...   :(
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 07:05:10 μμ »
Δεν ξερω συναδερφε τι ειδικοτητα εχεις τωρα γιατι ειμαι και καινουργια στο φορουμ ,όμως εισαι τυχερος που δεν εισαι χημικος πιστεψε με.
Εκτος απο το δημοσιο οι αλλες διεξοδοι ειναι μηδαμινες,πολυ περισσοτερο αν εισαι και γυναικα με οικογενεια και δεν προλαβες να κανεις κατι πριν κανεις τα παιδια και την οικογενεια.
Ιδιαιτερα δε αν πηγαινες στο Ανωτατο ιδρυμα των Ιωαννινων ,και θα σου βγαζαν την ψυχή και θα επαιρνες πτυχιο με μικρο βαθμο που ξερεις καλά τι σημαινει αυτο παρακατω πλεον. >:( >:(
Τωρα που μπορω να κρινω καποια πραγματα αν μπορουσα να παω και να τους σπασω τα μουτρα θα το εκανα. >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2007, 01:23:32 μμ »
Η συνυπηρέτηση ισχύει και σε περίπτωση που ο σύζυγος είναι μόνιμος σε στρατιωτικό σώμα? Για αυτή την περίπτωση μήπως ακολουθείται η αντίστροφη πορεία?
 

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2007, 04:50:45 μμ »
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, αλλά αν ένα ζευγάρι εκπαιδευτικών ζητήσει μετάθεση, έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν ή και οι δύο στο ίδιο μέρος ή κανένας.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2007, 07:50:45 μμ »
Η συνυπηρέτηση ισχύει και σε περίπτωση που ο σύζυγος είναι μόνιμος σε στρατιωτικό σώμα? Για αυτή την περίπτωση μήπως ακολουθείται η αντίστροφη πορεία?
 

Κοίτα εδώ : http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/Synipiretisi_synadelfon.htm  ;)

Και γενικά για oτιδήποτε έχει σχέση με την εκπαιδευτική νομοθεσία, είναι πολύ καλή η ιστοσελίδα που έχει δώσει ο/η adion ( http://www.pde.gr/index.php?topic=249.0 )
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος myrtopanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2007, 12:26:29 μμ »
Η νομοθεσία μιλά για απόσπαση εκπαιδευτικού, συζύγου μόνιμου στρατιωτικού υπαλλήλου σε υπηρεσίες του στενού δημοσίου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημοσίου τομέα κατά παρέκκλιση. Δηλαδή πρέπει πρώτα να διοριστείς, να κάτσεις κάποιο συγκεκριμένα χρονικό διάστημα στη θέση διορισμού και μετά να κάνεις αίτηση απόσπασης? Δεν ισχύει κάτι για τις μεταθέσεις?

Αποσυνδεδεμένος politekni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2007, 09:55:33 μμ »
Η νομοθεσία μιλά για απόσπαση εκπαιδευτικού, συζύγου μόνιμου στρατιωτικού υπαλλήλου σε υπηρεσίες του στενού δημοσίου τομέα κατά προτεραιότητα και σε περίπτωση έλλειψης υπηρεσιακών αναγκών σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημοσίου τομέα κατά παρέκκλιση. Δηλαδή πρέπει πρώτα να διοριστείς, να κάτσεις κάποιο συγκεκριμένα χρονικό διάστημα στη θέση διορισμού και μετά να κάνεις αίτηση απόσπασης? Δεν ισχύει κάτι για τις μεταθέσεις?

για τις μεταθέσεις παίρνεις τα μόρια της συνυπηρέτησης αν ο σύζυγος είναι μόνιμος σε στρατιωτικό σώμα και υπηρετεί στο μέρος που ζητάς μετάθεση.
την απόσπαση την έχεις σίγουρη γιατί σε "τραβάει" ως πιο Ισχυρό Υπουργείο.Εγώ πέρυσι την πήρα κατευθείαν.
Φέτος πήρα και τα μόρια της συνυπηρέτησης όταν έκανα τα χαρτια για μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2007, 12:53:40 μμ »
Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση(μπορεί να φανεί χαζή, αλλά ρωτάω γιατί ακούω διάφορα...): ισχύει η συνυπηρέτηση στον ιδιωτικό τομέα ή όχι; Αν δηλαδή είσαι διορισμένος, έχεις κάνει τον πρώτο χρόνο εκεί που σε έστειλαν, δεν καταφέρεις να πάρεις μετάθεση και ο σύζυγος δουλεύει σε ιδιωτικό τομέα, υπάρχει πιθανότητα να πάρεις απόσπαση στο μέρος όπυ δουλεύει ο σύζυγος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνυπηρετηση
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 04, 2007, 02:01:13 μμ »
Apinf, η συνυπηρέτηση ισχύει και στην περίπτωση, που ο σύζυγος εργάζεται στον ιδιωτικό! Υπάρχει, νομίζω, κάποια προϋπόθεση σχετικά με τον ελάχιστο χρόνο εργασίας του συζύγου στον ιδιωτικό. Νομίζω ότι θα πρέπει να εργάζεται τουλάχιστον 6 μήνες στη συγκεκριμένη εταιρία πχ. Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις και μέσω ενός γραφείου εκπαίδευσης. Πάντως απόσπαση έχεις πιθανότητα να πάρεις και επιπλέον υπολογίζονται και τα μόρια συνυπηρέτησης στην αίτηση μετάθεσης για την περιοχή που έχεις συνυπηρέτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.