*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997361 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7504 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:28:24 μμ »
Αγαπητή/ε  niteulf με όλο τον σεβασμό στις απόψεις σου έχεις δει καθόλου των αποσπασμένων (αποφεύγω τον όρο μόνιμοι διότι στα ΣΔΕ μόνιμοι δεν υπάρχουν. Είναι όλοι είτε αποσπασμένοι είτε συμβασιούχοι-ωρομίσθιοι) συναδέλφων στα ΣΔΕ; Μάλλον όχι και αυτό, διότι δεν θα ζητούσες παραδείγματα. Εκπαιδευτικοί που έχουν αποσπασθεί με 13, 14 και 15 μόρια, κάποιο με 20 και 25 και στον τελευταίο τελικό πίνακα των ωρομισθίων εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας για τα ίδια σχολεία με μόρια 60 και 65. Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη θα σε πείσουν.

Λες να μην τα έχω δει? Πώς μπορεί να ξέρω όμως πόσα μόρια έχεις εσύ ή ο κάθε ωρομίσθιος?

Τα πράγματα είναι απλά παιδιά. Και θα το πω για τελευταία φορά γιατί το είπα ήδη 3-4 φορές και όλοι καταλαβαίνουν τι λέω και όλοι κάνουν ότι δεν κατάλαβαν.

Λες π.χ. εγώ έχω 20 μόρια στην τάδε ειδικότητα και στην τάδε πόλη και πήραν 3 άτομα στην ίδια ειδικότητα και πόλη που όλοι έχουν κάτω από 10 στην ίδια ειδικότητα και στην ίδια πόλη. Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνετε. Δεν χρειάζονται ονόματα, αν φοβόσαστε αυτό.

Δεν λέω ότι δεν έχετε αδικηθεί κάποιοι. Πείτε το, καταγείλτε το, φωνάξτε, αλλά αναφέρετε συγκεκριμένα πράγματα και όχι αοριστίες.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχουν ωρομίσθιοι 60 και 65 μόρια!!! Πρέπει να το ελέγξεις αυτό που λες.
Το μέγιστο που μπορείς να πιάσεις (φέτος τουλάχιστον) είναι αρκετά πιο κάτω. Το μέγιστο είναι 30 ή ίσως 35. Μπορείς να το ελέγξεις στην προκύρηξη.

Είτε η μοριοδότηση έχει αλλάξει σε σχέση με πέρισυ, είτε στους ωρομίσθιους έχει άλλη μοριοδότηση. Πρέπει να εφαρμόσεις ενιαία μοριοδότηση αν θέλεις να είσαι δίκαιος/α. Και βρείτε τα μόριά σας με την φετινή προκύρηξη και όχι με την περσινή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:33:13 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7505 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:36:32 μμ »
Λες να μην τα έχω δει? Πώς μπορεί να ξέρω όμως πόσα μόρια έχεις εσύ ή ο κάθε ωρομίσθιος?

Τα πράγματα είναι απλά παιδιά. Και θα το πω για τελευταία φορά γιατί το είπα ήδη 3-4 φορές και όλοι καταλαβαίνουν τι λέω και όλοι κάνουν ότι δεν κατάλαβαν.

Λες π.χ. εγώ έχω 20 μόρια στην τάδε ειδικότητα και στην τάδε πόλη και πήραν 3 άτομα στην ίδια ειδικότητα και πόλη που όλοι έχουν κάτω από 10 στην ίδια ειδικότητα και στην ίδια πόλη. Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνετε. Δεν χρειάζονται ονόματα, αν φοβόσαστε αυτό.

Δεν λέω ότι δεν έχετε αδικηθεί κάποιοι. Πείτε το, καταγείλτε το, φωνάξτε, αλλά αναφέρετε συγκεκριμένα πράγματα και όχι αοριστίες.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να έχουν ωρομίσθιοι 60 και 65 μόρια!!! Πρέπει να το ελέγξεις αυτό που λες.
Το μέγιστο που μπορείς να πιάσεις (φέτος τουλάχιστον) είναι αρκετά πιο κάτω. Το μέγιστο είναι 30 ή ίσως 35. Μπορείς να το ελέγξεις στην προκύρηξη.

Είτε η μοριοδότηση έχει αλλάξει σε σχέση με πέρισυ, είτε στους ωρομίσθιους έχει άλλη μοριοδότηση. Πρέπει να εφαρμόσεις ενιαία μοριοδότηση αν θέλεις να είσαι δίκαιος/α

Σου ανέφερα παράδειγμα με όνομα σε μήνυμα-πιο συγκεκριμένο δε γίνεται. Απλά δε νομίζω ότι ειναι σωστό να βγάζουμε ονόματα στο φόρουμ. Τα μόριά μας τα ξέρουμε εμείς και γι αυτό λέμε ότι αυτό που γίνεται δεν είναι δίκαιο. Το τσέκαρες αυτό που σου έστειλα; Δεν τα βγάζουμε από το μυαλό μας...μπορείς να τα βρεις και μόνος/μόνη αν ψάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:40:00 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7506 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:43:27 μμ »
ειναι εντελώς διαφορετική η προκήρυξη και δεν μπορεί να γίνει συγκριση μορίων παρά μόνο προσόντων. μια χαρά έχουν ολοι καταλάβει οτι πράγματι οι συνάδελφοι διορισμένοι είναι ανεπαρκείς προσόντων αλλά δεν τίθεται θέμα να το καταγγείλουμε. απλά έτσι είναι. δεν θα αποδείξουμε στο πδε και στον καθένα. αν θες φίλτατε-η πάρε από μια περιοχή της Ελλάδας πχ Φλώρινα ή Ορεστιάδα ή Νησιά και δες τι προσόντα είχαν οι ωρομίσθιοι και τι οι μόνιμοι.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7507 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:50:35 μμ »
ειναι εντελώς διαφορετική η προκήρυξη και δεν μπορεί να γίνει συγκριση μορίων παρά μόνο προσόντων. μια χαρά έχουν ολοι καταλάβει οτι πράγματι οι συνάδελφοι διορισμένοι είναι ανεπαρκείς προσόντων αλλά δεν τίθεται θέμα να το καταγγείλουμε. απλά έτσι είναι. δεν θα αποδείξουμε στο πδε και στον καθένα. αν θες φίλτατε-η πάρε από μια περιοχή της Ελλάδας πχ Φλώρινα ή Ορεστιάδα ή Νησιά και δες τι προσόντα είχαν οι ωρομίσθιοι και τι οι μόνιμοι.

Οκ αν είναι διαφορετική η μοριοδότηση δεν μπορεί να γίνει άμεσα σύγκριση και δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι που έχει μέγιστο στο 70 με κάτι που έχει μέγιστο στο 30.

Παρόλα αυτά μπορεί κάποιος ωρομίσθιος να δει πόσα μόρια πιάνουν τα προσόντα του στην μοριοδότηση των αποσπάσεων.
Και να έχει μία άμεση σύγκριση προσόντων.

Αν δεν θέλετε να φωνάξετε εσείς και να διεκδικήσετε το δίκιο σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Διακρίνω μία φοβία γενικά και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται.
Πέρα από αοριστίες για τους άλλους τους ανίκανους και άχρηστους δεν βλέπω κάτι άλλο.

Τέλος πάντων. Για μένα το θέμα έχει κλείσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:52:22 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7508 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 03:57:48 μμ »
να το φωνάξει που;;; είναι μια απλή διαπίστωση που γίνεται αποδεκτή. ένας απολυμένος τι να φωνάξει καλοκαιριάτικα;;; γιατί αποσπάται τον μόνιμο σε μια θέση που θα δώσετε στον ωρομίσθιο στην καλύτερη τον Νοέμβρη;;;
 το θέμα έχει κλείσει προ πολλού. απλά εσύ προκαλείς να δωθεί συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7509 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:02:47 μμ »
Οκ αν είναι διαφορετική η μοριοδότηση δεν μπορεί να γίνει άμεσα σύγκριση και δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι που έχει μέγιστο στο 70 με κάτι που έχει μέγιστο στο 30.

Παρόλα αυτά μπορεί κάποιος ωρομίσθιος να δει πόσα μόρια πιάνουν τα προσόντα του στην μοριοδότηση των αποσπάσεων.
Και να έχει μία άμεση σύγκριση προσόντων.

Αν δεν θέλετε να φωνάξετε εσείς και να διεκδικήσετε το δίκιο σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Διακρίνω μία φοβία γενικά και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται.
Πέρα από αοριστίες για τους άλλους τους ανίκανους και άχρηστους δεν βλέπω κάτι άλλο.

Τέλος πάντων. Για μένα το θέμα έχει κλείσει.


Δε μιλάμε με αοριστίες-μιλάμε πολύ συγκεκριμένα. Το ανέφερα πιο πάνω ότι η αναλογία μορίων διαφέρει και νομίζω είναι σαφές ότι όταν μιλάμε αναφερόμαστε σε προσόντα. Μάλλον εσύ δε θες να καταλάβεις γιατί δε λέμε ονόματα για να σπέρνεις αμφιβολίες για όσα λέμε-ενώ ήδη ανέφερα καραμπινάτο παράδειγμα σε μήνυμα.Οποιος ενδιαφέρεται τα βρίσκει όλα και οι αρμόδιοι μια χαρά ξέρουν τι γίνεται κι ας σφυρίζουν αδιάφορα (άλλη μια πηγή αποσπάσεων είναι κι αυτή για κάποιους). Το θέμα έληξε και για μένα. Δεν ξέρω αν έχει και νόημα έτσι κι αλλιώς. Γι αυτούς είμαστε αναλώσιμοι-μέχρι να έρθει η δική τους/σας σειρά. Τότε μπορεί να ενδιαφερθούν και για μας και το δίκιο μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:05:05 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7510 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:10:49 μμ »
να το φωνάξει που;;; είναι μια απλή διαπίστωση που γίνεται αποδεκτή. ένας απολυμένος τι να φωνάξει καλοκαιριάτικα;;; γιατί αποσπάται τον μόνιμο σε μια θέση που θα δώσετε στον ωρομίσθιο στην καλύτερη τον Νοέμβρη;;;
 το θέμα έχει κλείσει προ πολλού. απλά εσύ προκαλείς να δωθεί συνέχεια.

ουπς, με κατάλαβες. Είμαι δικηγόρος και θέλω να βγάλω λεφτά. Γι αυτό σας προκαλώ...  :)

Μου κάνει εντύπωση η ηττοπάθεια. Από κάποιον νέο που δεν έχει να χάσει και πολλά, δεν το πολυπερίμενα.
Παρατήρησα ότι κάποιοι φοβάστε να πείτε την ειδικότητα σας, τα μόρια σας, τα προσόντα σας. Ακόμη και το μικρό όνομά σας.

Τέλος πάντων. Πολύ το ανέλυσα. Καλή τύχη σας εύχομαι και σύντομα διορισμό.
Θα σας θεωρούν άχρηστους και ανίκανους όλοι οι αδιόριστοι αλλά δεν πειράζει :)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7511 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:13:42 μμ »

Δε μιλάμε με αοριστίες-μιλάμε πολύ συγκεκριμένα. Το ανέφερα πιο πάνω ότι η αναλογία μορίων διαφέρει και νομίζω είναι σαφές ότι όταν μιλάμε αναφερόμαστε σε προσόντα. Μάλλον εσύ δε θες να καταλάβεις γιατί δε λέμε ονόματα για να σπέρνεις αμφιβολίες για όσα λέμε-ενώ ήδη ανέφερα καραμπινάτο παράδειγμα σε μήνυμα.Οποιος ενδιαφέρεται τα βρίσκει όλα και οι αρμόδιοι μια χαρά ξέρουν τι γίνεται κι ας σφυρίζουν αδιάφορα (άλλη μια πηγή αποσπάσεων είναι κι αυτή για κάποιους). Το θέμα έληξε και για μένα. Δεν ξέρω αν έχει και νόημα έτσι κι αλλιώς. Γι αυτούς είμαστε αναλώσιμοι-μέχρι να έρθει η δική τους/σας σειρά. Τότε μπορεί να ενδιαφερθούν και για μας και το δίκιο μας.

Μου ανέφερες συγκεκριμένο παράδειγμα ρε foufoute με pm.Το έμαθα εγώ. Και τι έγινε? Τι είμαι εγώ?  Και αυτό όχι ολοκληρωμένο και με μισόλογα. Και χωρίς καν το μικρό σου όνομα ενώ εγώ σου τα είπα.

Εντάξει. Τον κάναμε τον αγώνα μας και για φέτος. Του χρόνου πάλι.

Τι να πω. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Στο τέλος θα πιστέψετε ότι όντως είμαι δικηγόρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:22:28 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7512 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:21:31 μμ »
Μου ανέφερες συγκεκριμένο παράδειγμα ρε foufoute με pm. Και αυτό όχι ολοκληρωμένο και με μισόλογα. Και χωρίς καν το μικρό σου όνομα ενώ εγώ σου τα είπα.

Εντάξει. Τον κάναμε τον αγώνα μας και για φέτος. Του χρόνου πάλι.

Τι να πω. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Στο τέλος θα πιστέψετε ότι όντως είμαι δικηγόρος.
Μισόλογα η περιοχή, το επίθετο, η ειδικότητα, τα μόρια; Kαι χωρίς το όνομά μου μπορείς να διαπιστώσεις αν ισχύουν όσα λέω ή οχι. Ε τί άλλο να πω πια να μιλήσω χωρίς μισόλογα;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7513 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:29:33 μμ »
Μισόλογα η περιοχή, το επίθετο, η ειδικότητα, τα μόρια; Kαι χωρίς το όνομά μου μπορείς να διαπιστώσεις αν ισχύουν όσα λέω ή οχι. Ε τί άλλο να πω πια να μιλήσω χωρίς μισόλογα;

Ναι το έμαθα εγώ με pm. Λες και είμαι κάτι εγώ. Τίποτα δεν είμαι.

Επειδή νοιώθω ότι δεν καταλαβαίνει κανένας τι λέω και επειδή είμαι σίγουρος ότι σας κούρασα, θα πω και ένα τελευταίο πριν σας αφήσω.

Ακόμη η μεγάλη πλειοψηφία των μονίμων δεν έχει ιδέα τι είναι τα ΣΔΕ. Οι αιτήσεις απόσπασης είναι ακόμη ελάχιστες σε σχέση με τον όγκο τους. Και αν οι ελάχιστες καταγγελίες είναι στα κρυφά με pm, τα πράγματα δυστυχώς θα γίνουν δυσκολότερα.


Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7514 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:35:41 μμ »
Μα δεν ειναι καταγγελία-σχολιάζουμε το άδικο της υπόθεσης. Δικαίωμά σας είναι να κάνετε αίτηση-απλά λέμε δεν είναι δίκαιος ο τρόπος που φέρονται σε μας και ότι δεν τους νοιάζει η δομή αλλά άλλα πράγματα... (Μπορείς να τσεκάρεις αυτό που σου έστειλααπό τη ΓΓΔΒΜ στους πίνακες μορίων-γι αυτο σου έστειλα τα στοιχεία όπως ζητησες και στο φόρουμ για να μιλάμε με στοιχεια συγκεκριμενα.) Ξέρεις τι λέω -το έχεις δει ήδη φαντάζομαι.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7515 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:51:01 μμ »
Συνάδελφοι, χωρίς να θέλω να γενικεύσω, πολλές από τις αποσπάσεις ήταν "καθαρά προεκλογικές" (και όχι μόνο στα ΣΔΕ).

Στα ΣΔΕ τώρα, ο αριθμός των αποσπασθέντων είναι ρεκόρ, σε μία περίοδο που το υπουργείο δεν έχει εκπαιδευτικούς για τα σχολεία της τυπικής εκπαίδευσης!

Επίσης οι αποσπάσεις έγιναν νωρίς, ώστε να ικανοποιηθούν οι ενδιαφερόμενοι και να μην ισχύσει ο περιορισμός (που μπορεί να ακυρώσει την απόσπαση ή να την καθυστερήσει επί μήνες) της αναπλήρωσης της θέσης του αποσπασθέντος (από αναπληρωτή ή άλλο μόνιμο).

Όσο για τα προσόντα τώρα!
Δεν έκανα στατιστική ανάλυση όλων των αποσπασθέντων - με ενδιέφερε μόνο μία θέση και σε αυτή θα αναφερθώ.
Σε συγκεκριμένο ΣΔΕ αποσπάται (για πρώτη φορά στην ειδικότητά του) μόνιμος με ΜΟΝΟ 4 μόρια (εμπειρία στην τυπική εκπαίδευση!).
Παίρνει μηδέν μόρια ακόμα και σε "στοιχειώδη" προσόντα της μη τυπικής / ΣΔΕ εκπαίδευσης.
Έτσι, βαθμολογείται με το απόλυτο μηδέν σε Διδακτορικό - μεταπτυχιακό - δεύτερο πτυχίο - επιμόρφωση στα ΣΔΕ - επιμόρφωση στην εκπ. Ενηλίκων. Μηδέν σε διδακτική εμπειρία στα ΣΔΕ & στην εκπ. Ενηλίκων. Μηδέν σε 1η & 2η ξένη γλώσσα, μηδέν & και σε γνώσεις Η/Υ.
Με όλα αυτά τα μηδενικά καταλαμβάνει τη θέση ωρομίσθιου που ήταν πρώτος στη μοριοδότηση όλης της περιφέρειας, με επιμορφώσεις & διδακτική εμπειρία σε τυπική εκπ., εκπ. Ενηλίκων και σε ΣΔΕ, με 3 μεταπτυχιακά, με proficiency, με Η/Υ ...

Όμως έτσι λειτουργεί το σύστημα - και μας είπαν ότι τουλάχιστον η οικ. κρίση θα φέρει έστω την αξιοκρατία!!!

Εντάξει, οι πρώην ήταν "συστημικοί & βολεματίες", όμως είναι χειρότεροι οι νυν, που έγιναν ίδιοι με αυτούς που κατηγορούσαν - τελευταία φορά από τα ..Αριστερά!!!
(τουλάχιστον για εμένα, που μου πούλησαν την ελπίδα και την έκαναν εφιάλτη καθημερινής ζωής, μέσα σε 7 μήνες!).

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7516 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 08:35:50 μμ »
και στην δική μου περιοχή αποσπάστηκε μόνιμος με ελάχιστα προσόντα και  καμία επιμόρφωση σε θέματα ενηλίκων, ενώ συνάδερφος ωρομίσθιος με εμπειρία, επιμορφώσεις , πιστοποιητικό εκπαίδευσης ενηλίκων κτλ, έμεινε εκτός.

Διάβασα παραπάνω ότι κάνατε κουβέντα για τα διάφορα σεμινάρια. Έχω να σας πω , ότι προσωπικά, έμαθα πολλά από αυτά.
Όσον αφορά στον χρόνο που αφιέρωσα σε ένα από αυτά, ήταν πολύ περισσότερος από αυτό που τελικά αναφέρθηκε στο πιστοποιητικό που πήρα. Δεν θα έλεγα σεμινάριο τις πλάκας κανένα από αυτά που παρακολούθησα. Τις πλάκας μπορεί να είναι και  ένα μεταπτυχιακό πχ. Δεν είναι τις ώρας όμως το θέμα αυτό.

Το άλλο που έχω παρατηρήσει,  είναι ότι μερικοί από τους μόνιμους συναδέρφους  που είχα κατά καιρούς, δεν μπήκαν καν στον κόπο να παρακολουθήσουν κάποιο σεμινάριο εκπαίδευσης ενηλίκων.

Δεν έχω κάτι με τους μόνιμους συναδέρφους. Αφού έχουν την δυνατότητα και τους βολεύει, καλά κάνουν.
Η αδικία όμως, με ενοχλεί όλο και περισσότερο....
Εκτός από το θέμα με την επιλογή εκπαιδευτών, δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο, σύστημα όπου για την ίδια εργασία, ο ένας πληρώνεται κάθε μήνα, με όλο το πακέτο που δικαιούται ένας εργαζόμενος, ενώ ο άλλος παίρνει άντε 300 το μήνα, ποιος ξέρει πότε, ανασφάλιστος κτλ κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7517 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 08:41:48 μμ »
ξέχασα να σας ρωτήσω κάτι.
Οι τελικές αποσπάσεις μονίμων είναι αυτές που έχουν ημερομηνία 27. 08;
Μήπως γνωρίζετε αν θα γίνουν και άλλες ;
( Δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο για αρκετό καιρό και έχω μείνει λίγο πίσω :-[ )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.