*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016  (Αναγνώστηκε 60575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:26:20 μμ »
κολοκυθια με την ριγανη. καμια ισοτητα δεν θελεις. στο ειχα πει και αλλη φορα οτι με την πλεονεξια, την αλαζονια και την προσπαθεια να φανεις κατι σαν ο σουλειμαν ο μεγαλοκατακτητης των βιολογων , θα γυρισει μπουμερανγκ. ακουσα το ονομα σου απο δυο διαφορετικες πηγες συναδελφων σου οτι να ναι καλα ο προεδρος ( δεν θα σε ονοματισω εδω , δεν κανω τετοια). τωρα που εισαι προεδρος δεν ξερω και δεν με νοιαζει. αλλα εχει ξεσηκωθει λαιλαπα αγανακτησης απο ολο το πεο4. και θα φουντωσει τρελλα. μια ο πληρης ελεγχος του παιδαγωγικου απο σας ( μαλλον ξερεις τον λογο) , μια τα ντου στις διευθυνσεις κλπ εχουν μαραζωσει ολο το υπολοιπο πεο4 και εχουν γεμισει πιτσιρικια τα σχολεια να το παιζουν προφεσορες των φυσικων επιστημων και να κανουν τα παντα. αυτο ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:34:41 μμ »
Δεν νομιζω οτι τα πιτσιρικια το παιζουν προφεσορες, μαλλον χεσ#$%να ,  τα ειδα σημερα στην διευθυνση όταν τα έστειλαν στα λύκεια....΄΄ τι θα κάνουμε αυριο κανονικα μάθημα; '' με ρωταγε και ήταν έτοιμο να λιποθυμησει ....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:35:57 μμ »
Δεν ειμαι προεδρος. Δεν εχουμε συλλογο. Οι συναδελφοι τα εχουν παρεξηγήσει. Ειλικρινα δεν ξερω κανενα στο ιεπ, και δεν εχω επαφή. Ειλικρινά για μένα το ιεπ ειναι κόκκινο πανί, δεν το εμπιστευομαι καθόλου, νομίζω ότι λειτουργεί σκοτεινα. Ειλικρινά όταν διαβάζω ΙΕΠ φαντάζομαι ενα σκοτεινο καταγώι με κατι μουςτακαλήδες μέςα. Μάλλον τους αδικώ τους ανθρώπους, αλλά δεν ξερω ουτε που βρίςκεται. Δεν ξερω ποιοί ειναι εκεί, δεν ξέρω πως αποφασίζουν, τι προτείνουν. Ελικρινά δεν ξέρω,τι δουλειά κάνει, ή ποια ειναι η χρησιμότητά του. Εγω το αμφισβητώ και το ιεπ και τις σκιές που κρύβονται μέσα του. Αν θέλουν ας βγουν απο τις σκιές ας δημοσιευσουν τη δουλειά τους, να μην τους αδικώ.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:39:36 μμ »
Κι εμεις τις ώρες βιολογίας να τις κάνουν βιολόγοι θέλουμε αλλά ενώ εσύ παρουσιάζεσαι σαν αδικημένος, οι βιολόγοι για τους οποίους αγωνίζεσαι εμφανίζονται σαν αρπακτικά. Αυτά τα νέα που κυκλοφορούν είναι πλήρως αηδιαστικά. Δεν μπορείς να μη γίνεις έξαλλος.Οι διευθύνσεις γέμισαν βιολόγους που διαλέγουν ότι μάθημα τους καπνίσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:03 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:40:41 μμ »
Επισης κατανοώ την παραδοση οι παλιοι να κοροϊδεύουν και να πειράζουν τους νέους, ξεχνώντας το παρελθόν όλων των παλιών. Παρολο που δεν νομιζω οτι οι νεοι χρειαζονται υπεράσπιση (ολοι βρισκουν το δρομο τους) θα ομολογήσω οτι αυτη η τακτική υποβιβάζει περισσότερο τους "εμπειρους" από ότι τους νέους.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:42:07 μμ »
Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες...Τώρα κάποιοι ας παλέψουν να μη γίνει η ...ενοποίηση.
Μ' αυτά και μ' αυτά εκεί ξαναγυρνάμε μάλλον!

Αποσυνδεδεμένος Kostas90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:43:00 μμ »
Την τελευταία φορά που σου έγραψα Gvasili μου είχες πει ότι παρεξήγησα τις προθέσεις σου... Αν δεις τι όργια γίνονται στις διευθύνσεις... Δεν υπεράσπισες απλά τις ώρες της Βιολογίας, ήθελες να εξαφανίσεις τις ώρες Φυσικής και Χημείας. Αλλά έχουσι γνώση οι φύλακες. Τέρμα το πανηγύρι των Βιολόγων. Όλα έχουν ένα όριο κι εσείς τα έχετε καταπατήσει όλα. Η πλεονεξία και η αμετροέπεια δε συνάδουν με τις φυσικές επιστήμες.
“Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε”
Max Planck

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:46:33 μμ »
Κι εμεις τις ώρες βιολογίας να τις κάνουν βιολόγοι θέλουμε αλλά ενώ εσύ παρουσιάζεσαι σαν αδικημένος, οι βιολόγοι για τους οποίους αγωνίζεσαι εμφανίζονται σαν αρπακτικά. Αυτά τα νέα που κυκλοφορούν είναι πλήρως αηδιαστικά. Δεν μπορείς να μη γίνεις έξαλλος.Οι διευθύνσεις γέμισαν βιολόγους που διαλέγουν ότι μάθημα τους καπνίσει.
Πρεπει να βγουν αυτά τα στοιχεία στον αέρα και να σας δωσω και εγω ότι εχω. Ξερετε οτι οι διευθυντές τα πυσδε και οι αιρετοί δρουν χωρίς έλεγχο αρκετές φορές. Αλλες φορές προσπαθουν να ξεγελάσουν, αλλλες να βοηθήσουν σε βάρος ´αλλων και σε βάρος μαθημάτων. Νιωθουν οτι ειναι πανω απο τους νόμους. Γελάνε με τα παιδαγωγικά επιχειρήματα. Μερικές φορές μου θυμίζουν μαφίες, και νομίζουν οτι ολοι ειναι σαν και αυτούς. ( υπάρχουν και εξαιρετικοί αιρετοί όμως που δεν κρύβουν τίποτα). Να ζητάτε διαφανεια. Οτι εχετε να το βγάζετε. Να ξέρουν οτι τους βλέπετε. Σαν πολίτες εχετε υποχρέωση να ασκειτε έλεγχο στη δημόσια διοίκηση, για σας δουλέυουνε. Δεν πρεπει να υπάρχουν σκοτεινά μυστικά ( μονο προσωπικά δεδομένα).

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:47:30 μμ »
Την τελευταία φορά που σου έγραψα Gvasili μου είχες πει ότι παρεξήγησα τις προθέσεις σου... Αν δεις τι όργια γίνονται στις διευθύνσεις... Δεν υπεράσπισες απλά τις ώρες της Βιολογίας, ήθελες να εξαφανίσεις τις ώρες Φυσικής και Χημείας. Αλλά έχουσι γνώση οι φύλακες. Τέρμα το πανηγύρι των Βιολόγων. Όλα έχουν ένα όριο κι εσείς τα έχετε καταπατήσει όλα. Η πλεονεξία και η αμετροέπεια δε συνάδουν με τις φυσικές επιστήμες.
Μα σπυ λεω πες μου τη διευθυνση. Νομίζεις θα τους χαριστώ?

Αποσυνδεδεμένος Kostas90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:53:59 μμ »
Δε χρειάζεται να ανησυχείς! Καταφέρατε να στρέψετε όλους τους υπόλοιπους του ΠΕ04 εναντίον σας με αυτά που κάνατε. Άσε, αναλαμβάνουμε εμείς από δω και στο εξής. Γιατί είδαμε τα κατορθώματά σας. Κάνατε το ΠΕ04 να μην πω πως... Είναι αργά για δάκρυα!
“Η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει το ύψιστο μυστήριο της φύσης. Και αυτό επειδή, σε τελευταία ανάλυση, εμείς οι ίδιοι είμαστε μέρος του μυστηρίου που προσπαθούμε να λύσουμε”
Max Planck

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:57:17 μμ »
Κακως, συνεχίζεις να με αδικείς και καλύπτεις τις πιθανές αυθαιρεσίες της διεύθυνσης. Πρ´επει να καταλάβεις οτι αυτοί οι ανθρωποι δεν ειναι συμμαχοί σου. Πάντα δρουν με θύματα. Την μια φορά ειναι ο ενας καθηγητής την άλλη ο ´αλλος μετά την πληρώνει η άλλη ειδικότητα και ο λογαριασμός φτανει στους μαθητές οπως λετε και εδω.
ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ χρειαζόμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2015, 11:59:04 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:39:20 πμ »
Την 'αγανάκτηση' που ζείτε φέτος οι φυσικοχημικοί, δυστυχώς την έχουμε ζήσει για πολλά χρόνια εμείς οι Βιολόγοι και μας έκανε πιο δυνατούς στην διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας, ως ισότιμοι πολίτες.

Σας παρακολουθώ πραγματικά έκπληκτος...και τι λέτε αν υπάρχει λογική:

1) ότι σας πήραμε εμείς τις ώρες σας, ενώ στην πραγματικότηα έγινε αναπροσαρμογή των ωρών της Βιολογίας κοντά στο ΜΟ της Ευρώπης. Και δεν κατάλαβα μόνο οι ώρες της Βιολογίας αυξήθηκαν?Της Φυσικής της Χημείας της Γεωλογίας δεν αυξήθηκαν ?Δυστυχώς παρακαλάτε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

2) Ποιος διέσπασε τον κλάδο ΠΕ04?Απάντηση οι Φυσικοί.Τον λόγο τον γνωρίζετε καλύτερα εσείς.

3) Ξεχνάτε ποιοι διορίστηκαν μόνιμοι κατά κόρον τα χρόνια από το 2006 μέχρι τους τελευταίους διορισμούς?

4)Αριθμητικά να μας υπενθυμίσει κάποιος παλιός πόσους αναπληρωτές προσλαμβάνονταν ανά ειδικότητα μέχρι το 2011?Οι βιολόγοι ήταν ελάχιστοι!Προσωπικά με δύο καλές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ  2006 και 2008 μπόρεσα να δουλέψω αναπληρωτής τη χρονιά 2010!Και γι'αυτό εξηγείται η μικρή προυπηρεσία που έχουμε εμείς οι παλιοί Βιολόγοι σε σχέση με τους παλιούς Φυσικούς και Χημικούς! Και εξοργίζεστε επειδή προσλαμβανόμαστε με μικρότερη προυπηρεσία κ σας φαίνεται αδιανόητο!

5) Μας λέτε (απειλείτε) ότι θα κινήσετε γη κ ουρανό να γίνει ενοποίηση του κλάδου! Για ποιο λόγο άραγε?Για να δουλεύει αναπληρωτής ΦΧ και όχι Β. Δηλαδή ότι κάποιος θα δουλέψει με το έτσι θέλω και ο άλλος να πάει στα τσακίδια!Γιατί φίλοι μου δεν προτείνατε την ενοποίηση νωρίτερα, ακόμη και το 2010?Γιατί απλά τότε δουλεύατε και δε σας ένοιαζε παρά μόνο η πάρτη σας. Τώρα που θίγεται, δυστυχώς και το λέω με ειλικρίνεια και σεβασμό, το δικαίωμα στην εργασία για σας, τώρα σας έπιασε ο καημός της ενοποίησης. Και ενοποίηση να γίνει εμείς θα διεκδικούμε πάντα τη δυνατότητα διδασκαλίας της επιστήμης μας.

6) Όσο για τα πιτσιρίκια που χλευάζετε, πιστέψτε με μπορεί να είναι ψαρωμένα και να προσπαθούν να βρουν το ρυθμό τους, αλλά δε σημαίνει ότι υστερούν σε προσόντα. Και ίσως αυτό είναι το μυστικό ανάδειξης και αναβάθμισης της Βιολογίας μέσα στο σχολείο πρακτικά, γιατί επιτέλους μπήκαν να δουλέψουν νέα παιδιά με όνειρα κ όρεξη.

7) Αρνείστε να δείτε την πραγματικότητα των αριθμών και των συνθηκών. Λέτε ότι έχουμε κονέ στο ΙΕΠ και στο Υπουργείο...μα καλά δε βλέπετε τον αριθμό και τις ειδικότητες που που βρίσκονται σε αυτές τις θέσεις!Αποτελούνται κατά κύριο λόγο από Φυσικούς...ειδικά στα ΠΥΣΔΕ που γίνετε ο χαμός με τις μεταθέσεις. Επίσης το my school όσο και αν το παραποιούν γράφει την αλήθεια...πιστεύω είδατε τους αριθμούς που έδινε σχετικά με τα κενά και τι έδινε η εκτίμηση των ΠΥΣΔΕ. Ισως μαζί με τους Γεωλόγους είχαμε την πιο χειραγωγημένη μεταχείριση από τις εστίες της ασυδοσίας τα ΠΥΣΔΕ εν γένει. 

8) Ποτέ δεν απαξιώσαμε τη Φυσική και τη Χημεία και σαν ένωση Βιολόγων ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με τις ώρες σας!Διαχρονικά η ΕΕΦ σαν εκτιμητής των πάντως ήθελε και θέλει να μας συρικνώσει προτείνοντας ότι να ναι για να έχουν οι φυσικοί τα πρωτεία.

Συνάδελφοι όπως και να έχει ο καθένας από εμάς έχει κάνει τον αγώνα του, τις σπουδές του και τα όνειρά του και κανείς μα κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα σπιλώνει και να τα αναιρεί! Δυστυχώς μας κατηγορείται αυθαίρετα όπως και τον g vasil σαν την αιτία του κακού, γιατί δεν πάτε στο υπουργείο να πάρετε τα στοιχεία να τα επεξεργαστείτε και να δείτε την πραγματική εικόνα των κενών. Ενδεικτικά σας αναφέρω ότι αυτοί που διδάσκουν τη γεωγραφία σε μεγαλύτερο βαθμό από τους ΠΕ04 είναι οι μαθηματικοί, οι οποίοι με τη σειρά τους κατηγορούν τους ΠΕ19 ότι τους παίρνουν το μάθημα και πάει λέγοντας... 


Αποσυνδεδεμένος jkost

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 01:09:48 πμ »
Καλημέρα απο έναν λαϊκιστή
   Μετά απο χρόνια υπομονής , είδα να με προσπερνούν οαεδίτες , να διορίζονται συνάδελφοι με ολιγόμηνα σεμινάρια στην ειδική αγωγή και αυτοί που δεν διορίστηκαν να βρίσκονται μπροστά μου γιατί δούλευαν 10μηνα χωρίς ασεπ και με ελάχιστη προυπηρεσία , είδα ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς που αποφάσισαν πως είναι καλύτερα στο δημόσιο να εκτοξεύονται με 150άρες είδα των Harry Poter  να κλειδώνει τους πίνακες και μετα πάλι μαγικά να τους ξεκλειδώνει και εγώ να πέφτω άλλες 58!!! θέσεις  σ'αυτόν τον καταραμένο πίνακα .
   Μετα όμως απο 9 χρόνια ως αναπληρωτής και τρείς επιτυχίες στον ασεπ έμελλε να το δώ και αυτό. Νεογνοί συνάδελφοι να προσλαμβάνονται στην θέση μου .
   Το γαμώτο της ιστορίας είναι πως κάποιοι παίζουν! Δεν αντιλαμβάνονται πως το θέμα του κλάδου μας στην Ελλάδα του 2015 (και όχι του 2007) δεν είναι επιστημονικό αλλά κοινωνικό.
Και τώρα πάρτε λαϊκισμό να'χετε. Στα 40 μου και την γυναίκα μου με το καλό να φέρνει σε λίγους μήνες το δεύτερο παιδί μας στο κόσμο , κάθόμαστε και κοιτιόμαστε για το τι θα κάνουμε γιατί η χρονιά χάθηκε και ξέρετε κάτι δεν φταίει η κρίση , αναπληρωτές πήρανε όχι όσους θα έπρεπε αλλα πήρανε.
   Και κάτι τελευταίο που μόνο ένας συνάδελφος μπορεί να καταλάβει . Ήδη μου λείπει η δόση μου!!!Μου λείπει η τάξη μου , η διδασκαλία , τα πειραματάκια στα λειψά έστω εργαστήρια φυσικής , μα πάνω απ'όλα οι μαθητές μου , οι αγωνίες τους , το άγουρο χιούμορ τους , τα όνειρα τους .
   Δεν ξέρω πόσο θα με ρίξει στον μαύρο πίνακα αυτή η χαμένη χρονιά αλλα δεν θα σταματήσω τον αγώνα μου για να είμαι παρόν στην τάξη γιατί είμαι εκπαιδευτικός , είμαι παιδαγωγός , είμαι φυσικός.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες Φυσικοί (ΠΕ.04.01) 2015-2016
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 01:37:45 πμ »
Κακως, συνεχίζεις να με αδικείς και καλύπτεις τις πιθανές αυθαιρεσίες της διεύθυνσης. Πρ´επει να καταλάβεις οτι αυτοί οι ανθρωποι δεν ειναι συμμαχοί σου. Πάντα δρουν με θύματα. Την μια φορά ειναι ο ενας καθηγητής την άλλη ο ´αλλος μετά την πληρώνει η άλλη ειδικότητα και ο λογαριασμός φτανει στους μαθητές οπως λετε και εδω.
ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ χρειαζόμαστε

Πραγματικά ο λογαριασμός φτάνει στους μαθητές, άπειροι καθηγητές τους κάνουν το μάθημα της βιολογίας αλλά και της χημείας και της φυσικής και...
Το παιδαγωγικό ινστιτούτο επέβαλε την εξέταση και των τεσσάρων αντικειμένων στον τελευταίο ΑΣΕΠ ώστε οι επιτυχόντες αλλά και οι αναπληρωτές να είναι ικανοί να διδάσκουν όλα τα αντικείμενα όπως και η Β ανάθεση επιτρέπει. Πολλοί συνάδελφοι μάλιστα δε κατέβηκαν στο τελευταίο διαγωνισμό γιατί απλά δεν το άντεχαν. Συνεπώς ξέραμε τι μας περιμένει. Το έχουμε ξανασυζητήσει και άλλη φορά , άσχετα αν εσύ επιμένεις ότι καλύτερα βιολόγος με 0 προϋπηρεσία, που δεν έχει αξιολογηθεί με ΑΣΕΠ είναι προτιμότερος από έμπειρο, πιθανόν αξιολογημένο συνάδελφο. Φυσικά ότι στα πλαίσια της Β ανάθεσης θα κάνει και Χημεία ή Φυσική το αποσιωπούμε.

Την 'αγανάκτηση' που ζείτε φέτος οι φυσικοχημικοί, δυστυχώς την έχουμε ζήσει για πολλά χρόνια εμείς οι Βιολόγοι και μας έκανε πιο δυνατούς στην διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας, ως ισότιμοι πολίτες.

Σας παρακολουθώ πραγματικά έκπληκτος...και τι λέτε αν υπάρχει λογική:



1) ότι σας πήραμε εμείς τις ώρες σας, ενώ στην πραγματικότηα έγινε αναπροσαρμογή των ωρών της Βιολογίας κοντά στο ΜΟ της Ευρώπης. Και δεν κατάλαβα μόνο οι ώρες της Βιολογίας αυξήθηκαν?Της Φυσικής της Χημείας της Γεωλογίας δεν αυξήθηκαν ?Δυστυχώς παρακαλάτε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

Σύμφωνα με τον πίνακα του Βασίλη(που δεν αναφέρεται στην Ευρώπη ή μόνο στην Ευρώπη, τουλάχιστον στην έκδοση που εγώ έχω), ο μέσος όρος στη χημεία είναι 0,7 παραπάνω στον υπόλοιπο κόσμο ενώ εδώ στην Ελλάδα η βιολογία βρίσκεται 0,4 παραπάνω!!!  Της χημείας οι ώρες δεν αυξήθηκαν και ναι πήρατε ώρες από τη Φυσική και τη Χημεία. Θέλουμε να μείνει ζωντανή η δική μας κατσίκα.
Διόρθωση: Επειδή δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο πίνακα του Gvasili και εφόσον η συνάδελφος τον χρησιμοποίησε για να γίνω κατανοητός η Χημεία διδάσκεται 20% λιγότερο στην Ελλάδα ενώ η βιολογία 8,78% περισσότερο.


2) Ποιος διέσπασε τον κλάδο ΠΕ04?Απάντηση οι Φυσικοί.Τον λόγο τον γνωρίζετε καλύτερα εσείς.

Εγώ δε τον γνωρίζω ακριβώς και θα ήθελα για την ιστορία να τον αναφέρεις αν ξέρεις κάτι σίγουρο. Υποθέτω αναφέρεσαι στα δύσκολα θέματα των φυσικών στους πρώτους διαγωνισμούς και τα σχετικά εύκολα θέματα των βιολόγων (έτσι έχω ακούσει, δε μπορώ να κρίνω) που οδηγούσαν στο διορισμό πιο εύκολα τους βιολόγους. Οι φυσικοί πάντως αν κρίνουμε από τα θέματα των πανελληνίων δε έμαθαν τίποτα από αυτό :) .

3) Ξεχνάτε ποιοι διορίστηκαν μόνιμοι κατά κόρον τα χρόνια από το 2006 μέχρι τους τελευταίους διορισμούς?

Εδώ έχεις δίκιο, και θα μπορούσες να αναφέρεις και το τρόπο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Σίγουρα δε διορίστηκα εγώ και όσοι γράφουν εδώ άρα δε θα απολογηθώ γι' αυτό.

4)Αριθμητικά να μας υπενθυμίσει κάποιος παλιός πόσους αναπληρωτές προσλαμβάνονταν ανά ειδικότητα μέχρι το 2011?Οι βιολόγοι ήταν ελάχιστοι!Προσωπικά με δύο καλές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ  2006 και 2008 μπόρεσα να δουλέψω αναπληρωτής τη χρονιά 2010!Και γι'αυτό εξηγείται η μικρή προϋπηρεσία που έχουμε εμείς οι παλιοί Βιολόγοι σε σχέση με τους παλιούς Φυσικούς και Χημικούς! Και εξοργίζεστε επειδή προσλαμβανόμαστε με μικρότερη προυπηρεσία κ σας φαίνεται αδιανόητο!

Με μια πολύ καλή επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2008 μετά βίας δουλεύω τα τελευταία χρόνια, άλλο το μικρή προϋπηρεσία και άλλο το μηδενική! Το ξαναγράφω: ΜΗΔΕΝΙΚΗ!!!

5) Μας λέτε (απειλείτε) ότι θα κινήσετε γη κ ουρανό να γίνει ενοποίηση του κλάδου! Για ποιο λόγο άραγε?Για να δουλεύει αναπληρωτής ΦΧ και όχι Β. Δηλαδή ότι κάποιος θα δουλέψει με το έτσι θέλω και ο άλλος να πάει στα τσακίδια!Γιατί φίλοι μου δεν προτείνατε την ενοποίηση νωρίτερα, ακόμη και το 2010?Γιατί απλά τότε δουλεύατε και δε σας ένοιαζε παρά μόνο η πάρτη σας. Τώρα που θίγεται, δυστυχώς και το λέω με ειλικρίνεια και σεβασμό, το δικαίωμα στην εργασία για σας, τώρα σας έπιασε ο καημός της ενοποίησης. Και ενοποίηση να γίνει εμείς θα διεκδικούμε πάντα τη δυνατότητα διδασκαλίας της επιστήμης μας.

Μιας και είμαι Χ ελπίζω να αφήσετε και λίγο χώρο να διεκδικήσουμε και εμείς τη διδασκαλία της επιστήμης μας που στα πλαίσια της Β ανάθεσης θα τη διδάξουν σίγουρα άπειρα άτομα ( 360 αναπληρωτές βιολόγοι πόσες ώρες χημείας θα διδάξουν; Αυτό είναι ανακοινώσιμο; Μη μου πείτε μετά για τους μόνιμους. Αναπληρωτής με το ζόρι είμαι.

Μήπως το Χ για μας σημαίνει πως θα μας διαγράψετε;   :) :) :)

6) Όσο για τα πιτσιρίκια που χλευάζετε, πιστέψτε με μπορεί να είναι ψαρωμένα και να προσπαθούν να βρουν το ρυθμό τους, αλλά δε σημαίνει ότι υστερούν σε προσόντα. Και ίσως αυτό είναι το μυστικό ανάδειξης και αναβάθμισης της Βιολογίας μέσα στο σχολείο πρακτικά, γιατί επιτέλους μπήκαν να δουλέψουν νέα παιδιά με όνειρα κ όρεξη.

Αυτό τι είναι τώρα; Καρφί για την ηλικία μας. Εμείς είσαι σίγουρη ότι δεν έχουμε όρεξη. Μιας και σας αρέσουν τα πινακάκια μπορείτε να δείτε στο τελευταίο ΑΣΕΠ ποιος έγραψε καλύτερα. Εκεί θα δείτε ότι στους φυσικούς και χημικούς τις καλύτερες επιδόσεις τις είχαν τα άτομα από 38 μέχρι 44 ετών. Όσο για το ρυθμό δε το ψάχνουμε τον έχουμε ήδη.

7) Αρνείστε να δείτε την πραγματικότητα των αριθμών και των συνθηκών. Λέτε ότι έχουμε κονέ στο ΙΕΠ και στο Υπουργείο...μα καλά δε βλέπετε τον αριθμό και τις ειδικότητες που που βρίσκονται σε αυτές τις θέσεις!Αποτελούνται κατά κύριο λόγο από Φυσικούς...ειδικά στα ΠΥΣΔΕ που γίνετε ο χαμός με τις μεταθέσεις. Επίσης το my school όσο και αν το παραποιούν γράφει την αλήθεια...πιστεύω είδατε τους αριθμούς που έδινε σχετικά με τα κενά και τι έδινε η εκτίμηση των ΠΥΣΔΕ. Ισως μαζί με τους Γεωλόγους είχαμε την πιο χειραγωγημένη μεταχείριση από τις εστίες της ασυδοσίας τα ΠΥΣΔΕ εν γένει. 

Ακόμη και κάποιος φυσικός που σίγουρα έχει μεγάλη σχέση με τα μαθηματικά ξέρει ότι τα νούμερα δε λένε όλη την αλήθεια και επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Το my school δε λαμβάνει υπόψιν του πολλούς παράγοντες και πολλοί το γνωρίζουμε αυτό.

8) Ποτέ δεν απαξιώσαμε τη Φυσική και τη Χημεία και σαν ένωση Βιολόγων ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με τις ώρες σας!Διαχρονικά η ΕΕΦ σαν εκτιμητής των πάντως ήθελε και θέλει να μας συρικνώσει προτείνοντας ότι να ναι για να έχουν οι φυσικοί τα πρωτεία.

---

Συνάδελφοι όπως και να έχει ο καθένας από εμάς έχει κάνει τον αγώνα του, τις σπουδές του και τα όνειρά του και κανείς μα κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα σπιλώνει και να τα αναιρεί! Δυστυχώς μας κατηγορείται αυθαίρετα όπως και τον g vasil σαν την αιτία του κακού, γιατί δεν πάτε στο υπουργείο να πάρετε τα στοιχεία να τα επεξεργαστείτε και να δείτε την πραγματική εικόνα των κενών. Ενδεικτικά σας αναφέρω ότι αυτοί που διδάσκουν τη γεωγραφία σε μεγαλύτερο βαθμό από τους ΠΕ04 είναι οι μαθηματικοί, οι οποίοι με τη σειρά τους κατηγορούν τους ΠΕ19 ότι τους παίρνουν το μάθημα και πάει λέγοντας... 



Με bold οι δικές μου απόψεις
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2015, 10:15:15 πμ από KERY12 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.