*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040181 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι ελπίδα έταξαν, δεν έταξαν τίποτα άλλο. Πάρτε τώρα ελπίδα και νιώστε περήφανοι.

Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ορισμένοι θα είναι υπερήφανοι εσαεί! 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
    • Προφίλ
Είχαν πει για προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας  από το 2010 και μετά και για άρση  της ποινής των αναπληρωτών για 2 έτη. Σημαντικά θέματα και αυτά για τους αναπληρωτές. Αυτά πότε θα γίνουν; Να περιμένουμε από Ιούνη ή δεν θα γίνουν καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος Johny85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είχαν πει για προσμέτρηση όλης της προϋπηρεσίας  από το 2010 και μετά και για άρση  της ποινής των αναπληρωτών για 2 έτη. Σημαντικά θέματα και αυτά για τους αναπληρωτές. Αυτά πότε θα γίνουν; Να περιμένουμε από Ιούνη ή δεν θα γίνουν καθόλου;

Ε αυτά δεν κοστίζουν οικονομικά, ίσως γίνουν...λέμε τώρα

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Πληρης απογοητευση το σημερινο...Και οι αλλοι αλωνιζουν μεσα στην Πρυτανεια.Με πορδ..ς δεν βαφονται αβγα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι ελπίδα έταξαν, δεν έταξαν τίποτα άλλο. Πάρτε τώρα ελπίδα και νιώστε περήφανοι.
Άσχετο το ένα με το άλλο. Προσωπικά τους ψήφισα χωρίς να είμαι ψηφοφόρος τους για να νιώσω ότι υπερασπίζονται την πατρίδα μου κι αυτό μέχρι στιγμής το κάνουν. Και θα προτιμούσα να ήμουν αδιόριστη παρά διορισμένη αλλά να ξεπουλούν την πατρίδα μου. Και το ό,τι δυσάρεστο γίνεται στην εκπαίδευση αυτή τη στιγμή έχει να κάνει με αποτελέσματα πράξεων άλλων. Να σταματήσει επιτέλους το "ψηφίζω για προσωπικό όφελος"
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι είπαν σήμερα αλλά λίγες ώρες νωρίτερα μου ήρθε η απάντηση στο facebook:
Το Υπουργείο εξετάζει όλους τους παράγοντες ώστε να υπάρξει ένα σύστημα διορισμών το οποίο να είναι και δίκαιο, και να μπορεί να εφαρμοσθεί. Έχουμε επίσης επισημάνει πως τα πράγματα, είναι πιο πολύπλοκα από ότι φαίνονται, όπως βεβαίως θα γνωρίζετε. Στόχος μας είναι να μην αδικήσουμε κανέναν. Παρόλα αυτά παραλάβαμε μία πολύ δύσκολή κατάσταση... Το επόμενο διάστημα εκτιμούμε ότι θα προχωρήσουμε στη δημοσιοποίηση των εν λόγω προτάσεων.
από τον Κουράκη η απάντηση;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Άσχετο το ένα με το άλλο. Προσωπικά τους ψήφισα χωρίς να είμαι ψηφοφόρος τους για να νιώσω ότι υπερασπίζονται την πατρίδα μου κι αυτό μέχρι στιγμής το κάνουν. Και θα προτιμούσα να ήμουν αδιόριστη παρά διορισμένη αλλά να ξεπουλούν την πατρίδα μου. Και το ό,τι δυσάρεστο γίνεται στην εκπαίδευση αυτή τη στιγμή έχει να κάνει με αποτελέσματα πράξεων άλλων. Να σταματήσει επιτέλους το "ψηφίζω για προσωπικό όφελος"
Η υπερασπιση της πατριδας μπορει να σημαινει και την χρεωκοπια της χωρας;;;

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Δεν ξέρω τι είπαν σήμερα αλλά λίγες ώρες νωρίτερα μου ήρθε η απάντηση στο facebook:

Έχουμε επίσης επισημάνει πως τα πράγματα, είναι πιο πολύπλοκα από ότι φαίνονται, όπως βεβαίως θα γνωρίζετε.
Τωρα ανακαλυψαν πως τα πραγματα ειναι πολυπλοκα;
 Χμ...νομιζα πως το ειχαν ανακαλυψει οταν ηταν στην αντιπολιτευση....επειδη τους ακουγα μονιμα να φωνασκουν......και σκεφτηκα πως το ειχαν στο προγραμμα τους ....το οποιο εμεις.....ο λαος διαβασε.....και βασει αυτου ψηφισε.:)


Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η υπερασπιση της πατριδας μπορει να σημαινει και την χρεωκοπια της χωρας;;;
Όχι,εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο: το να βρω δουλειά στην εκπαίδευση που υπηρετώ χρόνια ως ωρομίσθιος και αναπληρωτής μετά από 2 ασεπ συνεπάγεται και  χρεοκοπία;

Αποσυνδεδεμένος Johny85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Άσχετο το ένα με το άλλο. Προσωπικά τους ψήφισα χωρίς να είμαι ψηφοφόρος τους για να νιώσω ότι υπερασπίζονται την πατρίδα μου κι αυτό μέχρι στιγμής το κάνουν. Και θα προτιμούσα να ήμουν αδιόριστη παρά διορισμένη αλλά να ξεπουλούν την πατρίδα μου. Και το ό,τι δυσάρεστο γίνεται στην εκπαίδευση αυτή τη στιγμή έχει να κάνει με αποτελέσματα πράξεων άλλων. Να σταματήσει επιτέλους το "ψηφίζω για προσωπικό όφελος"

Μα το ίδιο ξεπούλημα είναι και αυτό: διότι όταν αφήνεις τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς και οδηγείς στην ανεργία τους πάντες, το ίδιο ακριβώς πετυχαίνεις, ξεπουλάς τη πατρίδα σου. Το θέμα είναι ότι υοπάρχουν τρια σενάρια:

α) έχουν βρει τρόπο να καλύψουν τα κενά με χιλιάδες των χιλιάδων αναπληρωτών του χρόνου, επομένως καρφί δεν τους καίγεται για τους μόνιμους διορισμούς (αρκετά χλωμό το βλέπω)

β) είναι σίγουροι ότι θα αυξήσουν τα ωράρια διδασκαλίας ή θα καλύψουν τα κενά με τους ήδη υπάρχοντες μονίμους, ή είναι σίγουροι ότι θα έχουν και του χρόνου 12.000 πιστώσεις για μόνιμους συνολικά διορισμούς στο δημόσιο

γ) δεν τους καίγεται καρφί: Ξέρουν ότι έρχονται πολύ σύντομα εκλογές πριν τη νέα σχολική χρονιά και το μόνο που τους νιάζει είναι να επαναφέρουν πίσω τους αδικημένους να αλλάξουν τα πάντα όπως ήταν πριν μόνο και μόνο για να σπάσουν τα νεύρα στους αλλους που θα αναλάβουν και φυσικά να διασφαλίσουν και προεκλογικά ψηφουλάκια (από διευθυντές, γονείς, μονίμους  κτλ) (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ....).

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Η υπερασπιση της πατριδας μπορει να σημαινει και την χρεωκοπια της χωρας;;;
1. χρεωκοπομένοι ήμασταν ήδη και μάλιστα τη χρεωκοπία την έφεραν κάποιοι άνθρωποι που ψήφιζαν με βάση το προσωπικό όφελος (διορισμό κλπ), 2. "χρεώνω τη χώρα με δάνεια πουλώντας ως αντάλλαγμα τη γη της και μειώνοντας μισθούς/συντάξεις/θέσεις εργασίας και δεν είμαι χρεωκοπημένος" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Ή να θεωρήσουμε και όσα άλλα έφερε η εξάρτηση από τα δάνεια ως επιτυχία και άρα μη χρεωκοπία;... Μιλώ για κατάργηση συλλογικής σύμβασης εργασίας, κατάργηση δώρου Πάσχα κλπ  :P
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Προτείνω (όσο κι αν ακούγεται γραφικό) να συγκεντρωθούμε άμεσα έξω από το Υπουργείο Παιδείας όλοι οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι (και οι οικογένειές μας) και να φωνάξουμε για μαζικούς διορισμούς! Είδα σήμερα στην Αθήνα τη συγκέντρωση των μεταλλωρύχων της Χαλκιδικής, που έγινε πρώτο θέμα στα ΜΜΕ και άκουσαν όλοι τα αιτήματά τους! Ας πράξουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο, για να δουν ότι δεν αντέχουμε άλλο να είμαστε στο περίμενε και να μην ξέρουμε τί μας βρίσκει κάθε χρονιά! Πρέπει να δράσουμε δραστικά και να δείξουμε πως έχουμε φτάσει στα όριά μας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Όσο αφορά το φλέγων ζήτημα διορισμών, ένα είναι σίγουρο: Το Υπουργείο με τη πλήρη αδράνεια και αδιαφορία θα χει πολύ λίγες πιστώσεις. Το υγείας ουρλιάζει ότι θέλει 5000 άτομα, ο δικός μας κοιμάται βαθύ ύπνο......

Με αυτά τα δεδομένα, για το Υπουργείο δεν αποτελεί φλέγων ζήτημα το σύστημα διορισμών, μιας και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα για τη νέα σχολική χρονιά 2015-2016, διότι προηγούνται άλλωστε πρώτα για διορισμό οι 470-500 του ΑΣΕΠ του 2008. Το γεγονός ότι είναι απορίας άξιο αν θα φθάσουν οι πιστώσεις ακόμα και για αυτά τα άτομα, μην πούμε ότι δεν θα απασχολεί το Υπουργείο ένα νεο συστημα διορισμών ούτε το μεθεπόμενο έτος !!!!!!!!! Π.χ. μπορεί να πει: παίρνω φέτος 200 και τους άλλους 200 τους χρόνους γιατί είμαι σφιχτά οικονομικά, άλλωστε το διαδίδουν από την αρχή. Από την αρχή η πολιτική ηγεσία του παιδείας φαινόταν ανίκανη και χωρίς προετοιμασία, μην πω εσκεμμένη αδιαφορία για το πόσους θα διορίσει. Το α΄φηναν στη τύχη όπως και το έχουν αφήσει στη τύχη του Διοικητικής, που ψς γνωστόν ο τύπος καίγεται πρώτα να διορίσει τους δικούς του που απευθύνθηκαν στο δικηγορικό του γράφειο (α ρε μεγάλε Κατρούγκαλο ασε και σε εμας καμια πιστωσούλα)

Ξεχάστε αυτα τα σηριαλ με Λοβέρδο που βλέπατε να θετει το θεμα καθε μερα στα κανάλια, εδώ ο ίδιος ο Υπουργος είναι εναντίον των μέσων μαζικής ενημερώσης, τους λέει: αφήστε με ήσυχο λίγο να πάρω κανα υπνάκο......μόνο με διευθυντές ασοχλούμαι εγώ τώρα, έχω και βύσματα να βολέψω........

Αυτά θα είναι τα χαρμόσυνα νέα για τις επόμενες χρονιές από τα κατα τα άλλα φοβερά δραστηριο Υπουργειο παιδείας που επι 3 μηνες κάθονται και τα ξύνουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΑ !!!!

Ε θέλει να αφήσει το στιγμα του ο Mπαλτάς στην αλλαγή του συστήματος στις πανελλήνιες για ψήφους, μιας και η ελληνική οικογένεια ακόμα θεωρεί προσόν φοβερό το να λέει ότι η κόρη ή ο γιος σπουδάζει στο πανεπιστήμιο ενόψη εκλογών του καλοκαιριού που έρχονται, με τα ψίχουλα τους διορισμούς θα ασχολούνται τώρα.... Σύριζα αυτό δεν θέλαμε;;;
πόσο καλά έχεις πιάσει το πνεύμα τους! Όσο για το ερώτημα γιατί είναι τόσο ήσυχοι, πράγματι υπάρχουν όλες αυτές οι ερμηνείες, με πιθανότερη κατά τη γνώμη μου τη γ), ίσως και αύξηση ωραρίου γιατί η πατρίδα είναι σε δεινή κατάσταση. Εδώ και καιρό γυρνάει στο μυαλό μου ότι το καλοκαίρι θα κάνουμε δήλωση αναπληρωτών με κλειδωμένους πίνακες, αλλά με υπόσχεση για ανοιγμά τους μετά τις δηλώσεις, δηλ. δήλωση στα τυφλά μη ξέροντας τη σειρά μας! Εφιάλτης...
Συμφωνώ με gia 96, όλοι έξω με αίτημα για μαζικούς διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Προτείνω (όσο κι αν ακούγεται γραφικό) να συγκεντρωθούμε άμεσα έξω από το Υπουργείο Παιδείας όλοι οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι (και οι οικογένειές μας) και να φωνάξουμε για μαζικούς διορισμούς! Είδα σήμερα στην Αθήνα τη συγκέντρωση των μεταλλωρύχων της Χαλκιδικής, που έγινε πρώτο θέμα στα ΜΜΕ και άκουσαν όλοι τα αιτήματά τους! Ας πράξουμε κι εμείς κάτι παρόμοιο, για να δουν ότι δεν αντέχουμε άλλο να είμαστε στο περίμενε και να μην ξέρουμε τί μας βρίσκει κάθε χρονιά! Πρέπει να δράσουμε δραστικά και να δείξουμε πως έχουμε φτάσει στα όριά μας!
Μαζί σου αλλά "ναι, καλά"! Πριν 2-3 χρόνια που οι εκπαιδευτικοί είχαν απίστευτη συμμετοχή στην απεργία που ξεκίνησαν αδιαφόρησαν. Σιγά μην το δείξουν. Οι μεταλλωρύχοι έγιναν θέμα επειδή εξυπηρετούν τα ίδια συμφέροντα με τα μμε...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.