*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040223 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
  Πριν απο τρείς μήνες είχατε πλάκα. Αρχίζει και γίνεται όμως λυπηρό το θέαμα. Καλή διασκέδαση στην μικροαστική, μουχλιασμένη ψηφιακή γωνίτσα σας. Η επιτυχία μπορεί να είναι τυχαία κάπιες φορές η αποτυχία όμως όχι και είστε η νεκροζώντανη απόδειξη.
+1
Όλοι αυτοί που στρέφονται εναντίον του ασεπ και καλά λόγω ιδεολογίας είναι τουλάχιστον αστείοι και υποκριτές...
Καλό σας βράδυ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν θυμάμαι αν απάντησα σωστά την ερώτηση αυτή στον Ασεπ. Το κείμενο του Συρόπουλο 'τυχαίνει' να το έχω διαβάσει.

Κάποιοι πριν κάνουν κριτική τόσο εύκολα από το 'σπίτι' τους πάντως, καλό είναι να συμβουλεύονται λίγο τον υπολογιστή και την βιβλιοθήκη τους....
Kαλό είναι να γνωρίζουμε και του κανόνες του forum. Έλεος πια με τα άσχετα προς τον τίτλο του θέματος μηνύματα...

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Καταρχας είναι θλιβερο να απαξιώνετε την προσπαθεια ανθρωπων που εδωσαν ΑΣΕΠ και ξαναεδωσαν και να τους θεωρείτε παπαγάλους.Εγω δεν ξερω κανεναν λογικο ανθρωπο -και δεν μιλαω μονο για εκπαιδευτικο- που για να εκφερει αποψη ή να επιδειξει κριτικη σκεψη προφορικα ή γραπτα, να μην χρειαζεται να κατεχει το "τι" της γνωσης,να ξερει το θεμα δηλαδή.Στην Ιστορια π.χ πως θα σχολιασεις κατι ή θα δομησεις πλανο μαθηματος αν δεν γνωρίζεις καλα το θεμα;Σε κενο αερος θα σχολιασεις;Τι εισαι τουρίστας της γνωσης;Αυτο είναι παπαγαλια;
Ακομη και οι πολλαπλες στα Παιδαγωγικα και στο Γνωστικο-μιλαω ως ξενογλωσση-θελουν ανελεητο διάβασμα και κριτικη σκεψη για να μπορεις να απαντησεις σε επιλογες που μοιαζουν παρεμφερείς και να ξεχωρισεις τις λεπτες διαφορες ,πολλες φορες,που τις χωριζουν.
 Εγω επειδή εδωσα αρκετους ΑΣΕΠ,τωρα γνωριζω περισσοτερα από αυτά που γνωριζα όταν αποφοιτησα από το ΕΚΠΑ διοτι εχω διαβασει απειρα πραγματα που αναγκαστηκα να τα θεσω σε συγκριτικη βαση.
 
 Συναδερφε,nikolopol,δεν νομιζω να διοριστούμε οι Φεκιτες νωρίτερα από τους αλλους.Εδω,δεν εχουν μαντηλι να κλαψουν,θα μας πληρωνουν και 3 μηνες;

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το έγραψα και πιο παλιά, το γράφω και τώρα... Κατάντια η όλη κατάσταση στον κλάδο των εκπαιδευτικών. Οι ΕΠ.ΟΠ (χωρίς να έχω τίποτα μαζί τους) με απολυτήριο λυκείου να κάνουν τη ζωή τους και οι εκπαιδευτικοί με πτυχία/ΑΣΕΠ/μεταπτυχιακά να παλεύουν σαν κακομοίρηδες μέχρι τα βαθιά γεράματα κυνηγώντας το αυτονόητο... Αυτή είναι η εικόνα μας δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Ευτυχώς το φόρουμ είναι κάτι πολύ παραπάνω από απλή αναφορά πληροφοριών- κατι πολύ πιο εποικοδομητικό και χρήσιμο δείγμα του τί γίνεται έξω και κυρίως γιατί. Καταλαβαινόμαστε νομίζω. Δε νομίζω ότι είναι κακό να με νοιάζει η γνώμη συγκεκριμένης ομάδας- η θεωρία του 1/3 (κοινωνιολογία) όσο κι αν δεν είναι αρεστή ισχύει δυστυχώς και συμφέρει πολύ κιόλας κάποιους ειδικά στον ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 12:21:35 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
    Οι μεγαλύτεροι εχθροί του ΑΣΕΠ είναι κάτι 40ρηδες, που έχουν προλάβει 3,4 ΑΣΕΠ και απέτυχαν σε όλους. Η επιτυχία μπορεί να μην είναι προυπόθεση για έναν καλό εκπαιδευτικό, αλλα η αποτυχία όπου δεν έπιασες ούτε την βάση δείχνει ανεπάρκεια. Η προυπηρεσία δεν σημαίνει απο μόνη της τίποτα, και το ΠΑΣΟΚ ήταν 20 χρόνια κυβέρνηση, το θέλεις να ξαναέρθει; Οι δεινόσαυροι πρέπει να εξαφανιστούν σιγά σιγά.
Οι επιτυχοντες στον ασεπ ειναι οι διοριστεοι συναδελφε . Οχι ολοι  . Οι αλλοι χωρις παρεξηγηση απλα περασανε την βαση.
Καθηγητες ειμαστε ...ειναι σαν καποιος να δινει πανελληνιες και επειδη περασε απλα την βαση να διεκδικει θεση στην ιατρικη και να εξισωνεται με αυτους που γραψανε 20. Και να θεωρει και τον εαυτο του καλυτερο απο αυτον που εχει 9 ενω αυτος εχει 10

Αποσυνδεδεμένος Αρβανίτη Χρυσή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πόσο αστεία μπορεί να είναι για κάποιους η προσπάθεια που έχουν καταβάλει ορισμένοι για να πετύχουν σε ένα γραπτό διαγωνισμό, τον οποίο η πολιτεία θέσπισε και η ίδια τελικώς τον απαξίωσε.Θα ήθελα μόνο να τονίσω,μια και παρατέθηκαν παραδείγματα από τον διαγωνισμό φιλολόγων, πως εκτός από "παπαγάλια" για να πετύχεις χρειαζόσουν κι άλλα πολλά...υπήρχαν ερμηνευτικές ερωτήσεις στο γνωστικό των Αρχαίων τις οποίες για να απαντήσει κανείς έπρεπε να διαθέτει  γνώσεις από ευρεία "γκάμα" κειμένων(έπος,δράμα,ρητορικό λόγο,φιλοσοφικό λόγο).Όσο για το πλάνο μαθήματος, αναγκαία ήταν η γνώση παιδαγωγικών και διδακτικών μεθόδων, αναλυτικών προγραμμάτων, βιβλιογραφίας κλπ.Φυσικά και το στοιχείο της απομνημόνευσης έπαιξε σημαντικό ρόλο μια και, όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι, αποτελεί και βασικό στοιχείο της ίδιας της επιστήμης της φιλολογίας.Κι επειδή έχουμε πια φτάσει στο σημείο να απολογούμαστε για την επιτυχία, να υπάρξει επιτέλους ΕΝΑΣ πίνακας στον οποίο θα μουν όλα μέσα(προϋπηρεσίες,ΑΣΕΠ,μεταπτυχιακά,τριτεκνία,πολυτεκνία,ξένες γλώσσες,αναπηρία)και θα ησυχάσουμε όλοι.Το μόνο πρόβλημα τότε θα είναι πως δε θα διοριζόμαστε γιατί πολύ απλά θα αποδειχθεί ότι δε θέλουν να διορίσουν.Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γραψτε κι αλλα...
Ατομα που μπηκαν με 5 στη σχολη και την τελειωσαν μετα απο 10 χρονια επισης με 5, ξαφνικα στον πρωτο τους ΑΣΕΠ - ω τι θαυμα- εγραψαν 92%...
Ξερω-ξερω, το μετανιωσαν, συμμαζευτηκαν και διαβασαν επιτελους τα παιδια. Δεν παιζει ρολο βεβαια που ο μπαμπας τους ηταν σκληρο κομματικο στελεχος στις τοπικες...
Χωνεψτε το εσεις που μιλατε για αξιοκρατια: Εντελως διαβλητος ο γραπτος ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Οι επιτυχοντες στον ασεπ ειναι οι διοριστεοι συναδελφε . Οχι ολοι  . Οι αλλοι χωρις παρεξηγηση απλα περασανε την βαση.
Καθηγητες ειμαστε ...ειναι σαν καποιος να δινει πανελληνιες και επειδη περασε απλα την βαση να διεκδικει θεση στην ιατρικη και να εξισωνεται με αυτους που γραψανε 20. Και να θεωρει και τον εαυτο του καλυτερο απο αυτον που εχει 9 ενω αυτος εχει 10
συμφωνα με το ΣΤΕ ολοι οι διορισμοί επρεπε να γινονται από τους επιτυχόντες του ασεπ, αυτοί που χαρακτηρίζεις διοριστεους με όλα τα συστηματα καλύπτονται, για τους επιτυχόντες η δικαίωση έρχεται, με την εκδίκαση της προσφυγής πιθανολογώ και νωρίτερα....αρα πάρα πολλοί από τους επιτυχόντες προσεχώς διοριστέοι....οπως το σύνταγμα προβλέπει.

Αποσυνδεδεμένος Αρβανίτη Χρυσή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην Ελλάδα η κατάσταση που περιγράφεις stef.oik είναι απολύτως πιστευτή.Δε χρειάζεται να το χωνέψω ότι και ο ΑΣΕΠ είναι διαβλητός...ήμουν σίγουρη πως και στους δύο που συμμετείχα υπήρξαν άτομα που πέτυχαν εικονικά,την ίδια στιγμή γνωρίζω προϋπηρεσίες "δωράκια" από βουλευτάδες κι υπουργούς.Όπως όμως δεν απαξιώνω καμία προϋπηρεσία που αποκτήθηκε νόμιμα,έτσι δεν απαξιώνω και την επιτυχία ανθρώπων που ξενύχτησαν,διάβασαν και πέτυχαν.Επαναλαμβάνω πως για να λυθεί ο γόρδιος θα πρέπει να υπάρξει ένας πίνακας με μοριοδότηση από όλα όσα διαθέτει ο καθένας μας.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
συμφωνα με το ΣΤΕ ολοι οι διορισμοί επρεπε να γινονται από τους επιτυχόντες του ασεπ, αυτοί που χαρακτηρίζεις διοριστεους με όλα τα συστηματα καλύπτονται, για τους επιτυχόντες η δικαίωση έρχεται, με την εκδίκαση της προσφυγής πιθανολογώ και νωρίτερα....αρα πάρα πολλοί από τους επιτυχόντες προσεχώς διοριστέοι....οπως το σύνταγμα προβλέπει.
Καποιο λαθοςνκανεις. Συμφωνα με τον αρσενη οι "επιτυχοντες" που λες αξιζουν μονο για αναπληρωση. Τιποτα αλλο. Μετα παλι ασεπ μεχρι να περασουν την βαση διορισμου και οχι το 55%. Στηριζονται τωρα και καλα στο ποσοστο του 40% . Που διοριστηκε σε προκυρηγμενσς θεσεις που γνωριζανε το συστημα. Χμμμμ κατι μαλλον συναδελφε δεν παει καλα. Τωρα σε ομαδουλες παρακαλανε να διοριστουν αυτοι που κανανε αιτηση διορισμου με δικηγορους . Παραλληλα οι ομαδουλες στηριζονται οτι δεν εχουν διοριστει οι φεκιτες για να στερησουν απο αλλους που εχουν περασει την βαση σε προηγουμενο διαγωνισμο την αναπληρωση. Μαλλον για καννιβαλισμος παει το πραγμα.
Ευχομαι ολα τα φεκ να διοριστουν αμεσα και αυριο κιολας , ετσι δεν θα ισχυει καμια "επιτυχια " απο τελευταιο ασεπ  . 

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Πόσο αστεία μπορεί να είναι για κάποιους η προσπάθεια που έχουν καταβάλει ορισμένοι για να πετύχουν σε ένα γραπτό διαγωνισμό, τον οποίο η πολιτεία θέσπισε και η ίδια τελικώς τον απαξίωσε.Θα ήθελα μόνο να τονίσω,μια και παρατέθηκαν παραδείγματα από τον διαγωνισμό φιλολόγων, πως εκτός από "παπαγάλια" για να πετύχεις χρειαζόσουν κι άλλα πολλά...υπήρχαν ερμηνευτικές ερωτήσεις στο γνωστικό των Αρχαίων τις οποίες για να απαντήσει κανείς έπρεπε να διαθέτει  γνώσεις από ευρεία "γκάμα" κειμένων(έπος,δράμα,ρητορικό λόγο,φιλοσοφικό λόγο).Όσο για το πλάνο μαθήματος, αναγκαία ήταν η γνώση παιδαγωγικών και διδακτικών μεθόδων, αναλυτικών προγραμμάτων, βιβλιογραφίας κλπ.Φυσικά και το στοιχείο της απομνημόνευσης έπαιξε σημαντικό ρόλο μια και, όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι, αποτελεί και βασικό στοιχείο της ίδιας της επιστήμης της φιλολογίας.Κι επειδή έχουμε πια φτάσει στο σημείο να απολογούμαστε για την επιτυχία, να υπάρξει επιτέλους ΕΝΑΣ πίνακας στον οποίο θα μουν όλα μέσα(προϋπηρεσίες,ΑΣΕΠ,μεταπτυχιακά,τριτεκνία,πολυτεκνία,ξένες γλώσσες,αναπηρία)και θα ησυχάσουμε όλοι.Το μόνο πρόβλημα τότε θα είναι πως δε θα διοριζόμαστε γιατί πολύ απλά θα αποδειχθεί ότι δε θέλουν να διορίσουν.Καληνύχτα.

Δεν έδωσα ποτέ ασεπ λόγω...ηλικίας  :P ( πήρα πτυχίο φιλολόγου το 2012 ), είδα όμως αρκετά θέματα παλαιότερων εξετάσεων του κλάδου που όντως χρειάζονταν μελέτη, επιμονή και υπομονή για να καταφέρεις μια πολύ καλή βαθμολογία. Πάνω από όλα όμως, απαιτούσαν προσωπικές θυσίες. Εύχομαι οι θυσίες σας να πιάσουν τόπο  :) και να σταματήσει αυτή η κοροϊδία ( μόνιμοι καθηγητές από το παράθυρο χωρίς ποτέ να έχουν περάσει ασεπ - με όσα παιδιά θέλετε, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό επιτέλους ). Επίσης, εύχομαι να γίνει το ίδιο και στους δασκάλους ( ξέρω δασκάλα 35αρα με πτυχίο από τον σεπτέμβριο του 2010 παντρεμένη με πλούσιο ( πολύ χρήμα όχι αστεία ) να έχει εργαστεί 13 μήνες ( τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς να περάσει ασεπ ) και την ίδια στιγμή γνωστή μου ( 26 ετών με πτυχίο το 2011 να μην έχει εργαστεί ούτε μια ώρα σε σχολείο και να κάνει δεύτερο πτυχίο μέσω πανελληνίων στα τουριστικά για να ξεφύγει από την ανεργία). Αδικίες πάντα θα υπάρχουν, c'est la vie, απλά με ξεπερνά πως σε αυτή τη χώρα λίγοι μήνες ή λίγα χρόνια χαρίζουν απλόχερα ευκαιρίες σε κάποιους ( βολεμένους ήδη οικονομικά όπως το παράδειγμα που ανέφερα ) και σε άλλους καμία ευκαιρία  :-[ . Εύχομαι επίσης οι νέοι συνάδελφοι όπως εγώ ( ευτυχώς όχι όλοι ) να σταματήσουν την καραμέλα ότι για μας δεν έγινε ποτέ ασεπ, ναι δεν έγινε. Αλλά οκ αν είναι να γίνει και να κατέβω εγώ ( ο νέος απόφοιτος που θα κάνω την πρώτη μου απόπειρα ) μαζί με τον-την συνάδελφο που μου ρίχνει 15-20 χρόνια που έχει ήδη μαζέψει μήνες-έτη προϋπηρεσίας, επιτυχίες ασεπ, μεταπτυχιακό , ίσως και διδακτορικό, ξένες γλώσσες, τότε να μη γίνει καθόλου !!Ο συνάδελφος να πάρει αυτό που του αξίζει γιατί πάλεψε για αυτό και του ανήκει  :) !!Δεν παριστάνω την ανώτερη, αλλά ξέρω ότι το άδικο πρέπει να σταματάει και όχι να διαιωνίζεται . Γιατί όπως σας αδικούν τώρα, έτσι και εμάς σε 10-15 χρόνια θα μας αδικήσουν εάν δε σταματήσει αυτό. Οι νέοι τώρα ας αφήσουμε το διορισμό στο δημόσιο σχολείο που είναι κάτι μακρινό και ας επικεντρωθούμε στον ιδιωτικό τομέα, στη συνέχιση σπουδών ( είτε μεταπτυχιακό είτε δεύτερο πτυχίο ). Υπάρχει πάντα και το εξωτερικό ως επιλογή. Και με όλο το θάρρος, στα 23,24,25 έχεις χρόνο να βελτιώσεις τη ζωή σου κάνοντας και άλλες σπουδές  :D που θα σε ωφελήσουν σε βάθος χρόνου. Απλά χρειάζεσαι επιμονή και υπομονή και πάνω από όλα πίστη ότι θα τα καταφέρεις  :) να ανοίξεις τα φτερά σου και σε άλλους κλάδους αν το θες. Στο χέρι σου είναι...your life...your choices  ;) !!Καλή δύναμη σε όλους μικρούς και μεγάλους !!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 02:02:35 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Το έγραψα και πιο παλιά, το γράφω και τώρα... Κατάντια η όλη κατάσταση στον κλάδο των εκπαιδευτικών. Οι ΕΠ.ΟΠ (χωρίς να έχω τίποτα μαζί τους) με απολυτήριο λυκείου να κάνουν τη ζωή τους και οι εκπαιδευτικοί με πτυχία/ΑΣΕΠ/μεταπτυχιακά να παλεύουν σαν κακομοίρηδες μέχρι τα βαθιά γεράματα κυνηγώντας το αυτονόητο... Αυτή είναι η εικόνα μας δυστυχώς.

 :(  :-\ άσχημο αλλά τόσο αληθινό αυτό που γράφεις. Μακάρι να αλλάξει αυτή η κατάσταση !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Δεν έδωσα ποτέ ασεπ λόγω...ηλικίας  :P ( πήρα πτυχίο φιλολόγου το 2012 ), είδα όμως αρκετά θέματα παλαιότερων εξετάσεων του κλάδου που όντως χρειάζονταν μελέτη, επιμονή και υπομονή για να καταφέρεις μια πολύ καλή βαθμολογία. Πάνω από όλα όμως, απαιτούσαν προσωπικές θυσίες. Εύχομαι οι θυσίες σας να πιάσουν τόπο  :) και να σταματήσει αυτή η κοροϊδία ( μόνιμοι καθηγητές από το παράθυρο χωρίς ποτέ να έχουν περάσει ασεπ - με όσα παιδιά θέλετε, κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό επιτέλους ). Επίσης, εύχομαι να γίνει το ίδιο και στους δασκάλους ( ξέρω δασκάλα 35αρα με πτυχίο από τον σεπτέμβριο του 2010 παντρεμένη με πλούσιο ( πολύ χρήμα όχι αστεία ) να έχει εργαστεί 13 μήνες ( τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς να περάσει ασεπ ) και την ίδια στιγμή γνωστή μου ( 26 ετών με πτυχίο το 2011 να μην έχει εργαστεί ούτε μια ώρα σε σχολείο και να κάνει δεύτερο πτυχίο μέσω πανελληνίων στα τουριστικά για να ξεφύγει από την ανεργία). Αδικίες πάντα θα υπάρχουν, c'est la vie, απλά με ξεπερνά πως σε αυτή τη χώρα λίγοι μήνες ή λίγα χρόνια χαρίζουν απλόχερα ευκαιρίες σε κάποιους ( βολεμένους ήδη οικονομικά όπως το παράδειγμα που ανέφερα ) και σε άλλους καμία ευκαιρία  :-[ . Εύχομαι επίσης οι νέοι συνάδελφοι όπως εγώ ( ευτυχώς όχι όλοι ) να σταματήσουν την καραμέλα ότι για μας δεν έγινε ποτέ ασεπ, ναι δεν έγινε. Αλλά οκ αν είναι να γίνει και να κατέβω εγώ ( ο νέος απόφοιτος που θα κάνω την πρώτη μου απόπειρα ) μαζί με τον-την συνάδελφο που μου ρίχνει 15-20 χρόνια που έχει ήδη μαζέψει μήνες-έτη προϋπηρεσίας, επιτυχίες ασεπ, μεταπτυχιακό , ίσως και διδακτορικό, ξένες γλώσσες, τότε να μη γίνει καθόλου !!Ο συνάδελφος να πάρει αυτό που του αξίζει γιατί πάλεψε για αυτό και του ανήκει  :) !!Δεν παριστάνω την ανώτερη, αλλά ξέρω ότι το άδικο πρέπει να σταματάει και όχι να διαιωνίζεται . Γιατί όπως σας αδικούν τώρα, έτσι και εμάς σε 10-15 χρόνια θα μας αδικήσουν εάν δε σταματήσει αυτό. Οι νέοι τώρα ας αφήσουμε το διορισμό στο δημόσιο σχολείο που είναι κάτι μακρινό και ας επικεντρωθούμε στον ιδιωτικό τομέα, στη συνέχιση σπουδών ( είτε μεταπτυχιακό είτε δεύτερο πτυχίο ). Υπάρχει πάντα και το εξωτερικό ως επιλογή. Και με όλο το θάρρος, στα 23,24,25 έχεις χρόνο να βελτιώσεις τη ζωή σου κάνοντας και άλλες σπουδές  :D που θα σε ωφελήσουν σε βάθος χρόνου. Απλά χρειάζεσαι επιμονή και υπομονή και πάνω από όλα πίστη ότι θα τα καταφέρεις  :) να ανοίξεις τα φτερά σου και σε άλλους κλάδους αν το θες. Στο χέρι σου είναι...your life...your choices  ;) !!Καλή δύναμη σε όλους μικρούς και μεγάλους !!
Αυτό που λες μου θυμίζει κάτι παλιές ταινίες που άν δεν παντρευόταν η μεγάλη αδελφή δε μπορούσαν να παντρευτούν οι μικρότερες. Οπως λες και συ στο χέρι μας είναι. Οποιος λοιπόν θέλει να αποδείξει ότι μπορεί κιόλας. Η ικανότητα δεν κρίνεται από την ηλικία και ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αποδεικνύοντας ότι το αξίζει μιας και δεν υπάρχει χώρος για όλους. Κατανοητή η θέση των ανθρώπων αυτών αλλά αφού δε χωράμε όλοι η δουλειά δεν είναι φιλανθρωπία αλλιώς γίνεται αδικία.Αν σου τύχει δουλειά παραχώρησε τη θέση σου σε κάποιον μεγαλύτερο με λιγότερα προσόντα πιθανώς από τα δύο σου πτυχία αφού τον λυπάσαι. Αν κάνεις δική σου δουλειά δε θα θες να πάρεις τον ικανότερο;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 02:20:04 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.