*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040220 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Kαλα ονειρεψου..θα ξυπνησεις σε λιγα 24ωρα

Ξεχνας τον 3848 ταβανακι 16 μορια ειχε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Και με 0,1 εμείς με τις τεράστιες είμαστε μέσα ;)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πολυ 0,2 μορια/μηνα και ταβανι τα 15 μορια απο προυπηρεσια εαν θελουμε να μην αλλοιωνεται η γραπτη δοκιμασια

έτσι δεν θα πάει κανείς αναπληρωτής...ωραία κίνητρα σκέφτονται να δώσουν κάποιοι...
δεν ξέρω αλλά κάποιοι δεν έχουν καταλάβει πως αν δεν πριμοδοτηθεί γενναία η αναπλήρωση στους όποιους διορισμούς  γίνουν τον Σεπτ. θα έχει πολλές αρνήσεις ανάληψης προϋπηρεσίας από αναπληρωτές... ;)

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεχνας τον 3848 ταβανακι 16 μορια ειχε...
Aκομα εκαι εισαι?Σε λιγες μερες θα του κανουμε τα κολλυβα του 3848..Ρε μην ελπιζετε τζαμπα..Εγω τα λεω απο πριν για να μη μου στεναχωριεστε μετα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
φυσικα και οχι φιλε pasas...με τιποτε δεν εννοουσα αυτο....υπαρχει χωρος κενος να δουλεψουν οσοι δουλευουν τωρα επι 4. αρκει να ξυπνησουμε καποια στιγμη και να μαθουμε να διεκδικουμε σαν μια γροθια σαν ενας κλαδος. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ.....γιατι αυτο που γινεται τωρα θυμιζει θλιβερα απομειναρια ενος στρατου που ηττηθηκε, και διασκορπιστικε σε ομαδουλες, καθε μια απο τις οποιες ψαχνει την σωτηρια της.

Κενα ??? Υπαρχουν ειδικοτητες που θα μπορούσαν να δουλεψουν όλοι στους πινακες τους.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και κάτι αλλο που είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες , το ΣΤΕ ναι μεν είπε οτι για να διοριστεις πλέον θες ασεπ , ναι μεν η προυπηρεσια δε μπορεί να ειναι η βαση διορισμού λόγο πολλών υπόπτων αποκτήσεων ΑΛΛΑ μπορεί να προσμετρηθεί ανεξάρτητα απο το πως προήλθε μαζί με το βαθμό ασεπ... Εγω αυτα εχω καταλάβει ως ττώρα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και κάτι αλλο που είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες , το ΣΤΕ ναι μεν είπε οτι για να διοριστεις πλέον θες ασεπ , ναι μεν η προυπηρεσια δε μπορεί να ειναι η βαση διορισμού λόγο πολλών υπόπτων αποκτήσεων ΑΛΛΑ μπορεί να προσμετρηθεί ανεξάρτητα απο το πως προήλθε μαζί με το βαθμό ασεπ... Εγω αυτα εχω καταλάβει ως ττώρα.
το ΣτΕ είπε ό,τι προσμετράται η προϋπηρεσία σε ασεπ δεν είπε πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτοτελώς....κι αυτά όσο ισχύει ο νόμος Αρσένη....απλώς  για να καταλαβαινόμαστε....αν αλλάξει το σύστημα μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτοτελώς η προϋπηρεσία....

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εφοσον εγινε η κολοτουμπα και η επιτυχια στον γραπτο ΑΣΕΠ εγινε απο κριτηριο  σε προϋπόθεση για διορισμο, ειναι πασιφανες πως η βαθμολογια του διαγωνισμου θα εχει πολυ μεγαλυτερη  σημασια απο την προυπηρεσια (εννοείτε αυτη που προηλθε μετα απο επιτυχια  στον γραπτο διαγωνισμο και δεν ξεκινησε απο αλλο οποιονδηποτε  λογο πχ. ΠΔΣ)
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ρητορικη ερωτηση.....εχω 15 χρονια προυπηρεσια γραφω 95 στα 100 αλλα δεν εχω "παιδαγωγικη επαρκεια". εχεις 1 χρονο προυπηρεσια γραφεις 60 στα 100 αλλα εχεις παιδαγωγικη επαρκεια....ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ....ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΕΠΑΡΚΗΣ??????????????

Συνάδελφε αν ήταν η βαθμολογία στον ΑΣΕΠ να υποκαθιστά διπλώματα, τότε ας υποστηρίξουμε ότι δε χρειάζεται καν το πτυχίο για να δώσει κάποιος στον ΑΣΕΠ και να διοριστεί. Πιστεύω ότι αρκετοί φοιτητές, ειδικά όσοι κάνουν ιδιαίτερα, θα έγραφαν παραπάνω από αρκετούς πτυχιούχους...

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επειδη φετος παιρνω το πολυποθητο χαρτι της "παιδαγωγικης επαρκειας" και επειδη δεν ξερω ποσα χρονια διδασκεις...εγω 17....θελω να σου πω πως το καθηγητιλικι μαθαινεται μεσα στην ταξη...και οχι σε μια ΑΣΠΑΙΤΕ 6 μηνου με σουρεαλιστικο προγραμμα σπουδων....ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΠΑΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ. Αλλιως 1000 ΑΣΠΑΙΤΕ να τελειωσεις μολις πατησεις στην ταξη θα σε πιασει τρεμουλο. Αλλο να παιζεις ποδοσφαιρο στο γηπεδο και αλλο ποδοσφαιρακι στο playstation

Σε όλα τα επαγγέλματα είναι γενικά αποδεκτό ότι πρώτα σπουδάζουμε το επάγγελμά μας και μετά το εξασκούμε. Η θεωρητική γνώση έχει πολλά να προσφέρει, όπως και η εμπειρία. Προσωπικά η εμπειρία μου στην τάξη δεν είναι μεγάλη, αλλά τα περισσότερα που κατόρθωσα να μάθω σε αυτό το σουρεαλιστικό 6μηνο της ΑΣΠΑΙΤΕ τα έχω εφαρμόσει άλλα με περισσότερη και άλλα με λιγότερη επιτυχία, ανάλογα με τη δεκτικότητα των μαθητών. Και θεωρώ ότι θα τα πάω πολύ καλύτερα αν κάθε χρόνο καταφέρνω να εφαρμόζω όλο και περισσότερα από αυτά που έμαθα. Το αν θα σε πιάσει τρέμουλο ή όχι και το αν θα καταλάβεις και το αν θα εφαρμόσεις όσα έμαθες στην ΑΣΠΑΙΤΕ εξαρτάται από το πόσο αγαπάς την εκπαίδευση και πόσο θέλεις να ασχοληθείς.
Θεωρώ λοιπόν ότι η παιδαγωγική επάρκεια πρέπει να προτάσσεται στο νέο σύστημα διορισμών ώστε τα σχολεία να έχουν περισσότερο επαγγελαμτίες εκπαιδευτικούς, όχι επειδή έμαθαν τα πάντα σε μία ΑΣΠΑΙΤΕ, όχι επειδή έμαθαν τα πάντα σε ένα πανεπιστήμιο, αλλά γιατί πραγματικά θέλησαν να ασχοληθούν σοβαρά με την εκπαίδευση!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Εδώ υπάρχουν ειδικότητες που σφάζονται μεταξύ τους για τις δεύτερες αναθέσεις, για το αν θα μετράνε τα μεταπτυχιακά και ποια μεταπτυχιακά θα μετράνε και τίθεται θέμα παιδαγωγικής επαρκειας; Άλλο έχω σπουδάσει μια οποία επιστήμη και αλλο έχω σπουδάσει πώς να διδάσκω αυτή την επιστημη.
Επίσης το ότι κάποιος βρίσκεται μέσα σε μια ταξη δεν τον καθιστά και κατάλληλο για να βρίσκεται εκεί.
Επίσης, κάθε επαγγελμα κάπως πρέπει να κατοχυρωνεται

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
δείτε τώρα τον ημιτελικό της Eurovision να χαλαρώσετε με μουσική!!!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
μούσι έχω. να αφήσω και λίγο μαλλί να γίνω κοντσιτα της Ελλάδας μπας και βγάλω κανα φράγκο. με την εκπαίδευση δεν βλέπω φως,...........

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε όλα τα επαγγέλματα είναι γενικά αποδεκτό ότι πρώτα σπουδάζουμε το επάγγελμά μας και μετά το εξασκούμε. Η θεωρητική γνώση έχει πολλά να προσφέρει, όπως και η εμπειρία. Προσωπικά η εμπειρία μου στην τάξη δεν είναι μεγάλη, αλλά τα περισσότερα που κατόρθωσα να μάθω σε αυτό το σουρεαλιστικό 6μηνο της ΑΣΠΑΙΤΕ τα έχω εφαρμόσει άλλα με περισσότερη και άλλα με λιγότερη επιτυχία, ανάλογα με τη δεκτικότητα των μαθητών. Και θεωρώ ότι θα τα πάω πολύ καλύτερα αν κάθε χρόνο καταφέρνω να εφαρμόζω όλο και περισσότερα από αυτά που έμαθα. Το αν θα σε πιάσει τρέμουλο ή όχι και το αν θα καταλάβεις και το αν θα εφαρμόσεις όσα έμαθες στην ΑΣΠΑΙΤΕ εξαρτάται από το πόσο αγαπάς την εκπαίδευση και πόσο θέλεις να ασχοληθείς.
Θεωρώ λοιπόν ότι η παιδαγωγική επάρκεια πρέπει να προτάσσεται στο νέο σύστημα διορισμών ώστε τα σχολεία να έχουν περισσότερο επαγγελαμτίες εκπαιδευτικούς, όχι επειδή έμαθαν τα πάντα σε μία ΑΣΠΑΙΤΕ, όχι επειδή έμαθαν τα πάντα σε ένα πανεπιστήμιο, αλλά γιατί πραγματικά θέλησαν να ασχοληθούν σοβαρά με την εκπαίδευση!
εγω παντως ομαδοσυνεργατικες διδασκαλιες κλπ κλπ σε ταξη των 28 ατομων δεν εχω καταφερει ακομη να εφαρμοσω. ουτε φυσικα και διαθεματικοτητες σε μια γ λυκειου που τρεχει σαν το βεγγο για τις πανελλαδικες....ειπαμε ολα ωραια τις ΑΣΠΑΙΤΕ αλλα για φιλανδακια νορβηγακια και σουηδακια.....εδω ειναι λιγο δυσκολη η κατασταση....Αλλα ας το δουμε κι αλλιως....γραφω στα παιδαγωγικα 90 εσυ 60 (υποθετικα μιλαμε τωρα) αλλα εσυ εχεις ΑΣΠΑΙΤΕ. ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΠΑΙΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ??????? δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν....η ειχες μια ατυχη στιγμη η ειμαι καλυτερος γνωστης του αντικειμενου. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν κατηγορω την ΑΣΠΑΙΤΕ....περασα υπεροχα φετος. Ειδικα η αλληλεπιδραση με αλλα ατομα ηταν φανταστικη....απλα το χαρτι αυτο σου δινει τον τιτλο του παιδαγωγικα επαρκη....αλλα η αληθεια ειναι οτι η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι μυθος. Δεν ειναι παει και τελειωσα....Στα χρονια που θα περασεις στο σχολειο θα βιωνεις καθημερινα καταστασεις που καμια ΑΣΠΑΙΤΕ δεν προκειτε να σου μαθει τον χειρισμο τους....ΕΚΕΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.