*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040182 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Η συνάδελφος σου που τελείωσε το 1987 και ακόμα ειναι αναπληρώτρια βαριόταν να διορισθεί πιο νωρίς και ζούσε τη ζωουλα της και τώρα που είδε τα ζόρια λέει δεν πάω στο σχολείο καλα ειναι ! Σιγά μην τη λυπηθώ κιόλας ! Άσε που τι να διορισθεί αυτή βγαίνει σε σύνταξη !

Γιαυτό ζητάμε βαθμό ΑΣΕΠ ολόκληρο και προυπηρεσία! Οχι στη μοριοδότηση της παλαιότητας του πτυχίου, ούτε των τέκνων!
(Μια παλιά, με παιδιά)
Μέχρι τα 60 και έχουμε ακόμα για τη σύνταξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιαυτό ζητάμε βαθμό ΑΣΕΠ ολόκληρο και προυπηρεσία! Οχι στη μοριοδότηση της παλαιότητας του πτυχίου, ούτε των τέκνων!
(Μια παλιά, με παιδιά)
Μέχρι τα 60 και έχουμε ακόμα για τη σύνταξη.

http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=9279

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Είμαι ενήμερη, αλλά διαφωνώ, γιατί υποβαθμίζεται ο ΑΣΕΠ. κι ας έχω παλιό πτυχίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2015, 04:27:54 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Δεν ξερεις ποτε τι συμβαινει στη ζωη καποιου οταν ειναι για χρονια στην αδιοριστια στην ανεργια και σε προσωρινες δουλειες...
την κακη εκπαιδευτικη πολιτικη και την ελλειψη πολιτικου σχεδιασμού δεν μπορω να την καταλογισω σε κανεναν πολιτη...ουτε και να απαιτησω απο αυτον να αρπαξει τις ευκαιριες...!
δεν γινομαστε εκπαιδευτικοι για να αρπαξουμε καποια ευκαιρια και να διοριστουμε...γιατι μονο αυτος που αρπαζει την ευκαιρια διοριζεται οπως εχεις καταλάβει...
εμεις σαν εκπαιδευτικοι , που ασκουμε το κατεξοχην ανθρωπιστικό επάγγελμα θέλουμε τετοιο κρατος ; να μας δινει ευκαιριες η να κατευθυνσεις για την επαγγελματικη μας απορρόφηση;
εχω φιλη μαθηματικο που στην Ελλαδα ουτε αναπληρωτρια δεν εργαστηκε και στην Αμερικη με το που πάτησε αμεσως εργαστηκε σαν αντικαταστατρια και το μονο που της ζητησαν για να μονιμοποιηθει με οργανικη ηταν μαστερ...ουτε εξετασεις ουτε κριτητρια που αλλαζουν συμφωνα με τα συμφεροντα της κυριαρχης ομαδουλας ...ουτε τιποτα παρόμοιο...τα παντα διαφανη και ξεκαθαρα!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι ενήμερη, αλλά διαφωνώ, γιατί υποβαθμίζεται ο ΑΣΕΠ. κι ας έχω παλιό πτυχίο.
++++++++++++++++++++++++ ΟΛΟΚΛΗΡΟς Ο ΒΑΘΜΟς κ ΤΗς ΟΛΜΕ και αφήστε τα τερτίπια με παιδια και παλαιοτητητες!!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου η μοριοδότηση λόγω παλαιότητας πτυχίου και τέκνων, για προφανείς κατ' εμέ λόγους. Απαράδεκτη επίσης τυχόν προσμέτρηση μεταπτυχιακών- δεν έχουν πρόσβαση όλοι σε μεταπτυχιακά-διδακτορικά. Αν προσφέρονταν ελεύθερα προς όλους, ας μοριοδοτούνταν. Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δεν μπορεί να αποτελούν προσόν διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να ξέρω τα προβλήματα που έχει ο καθένας όπως δεν ξέρουν οι άλλοι τι εχω τραβήξει εγώ για να είμαι στη σειρά που είμαι ! Δυστυχώς όλοι εδώ μιλάμε για αυτή την ευκαιρία που θα μας διορίσει , απλά δεν θελουμε να μετράνε οι θυσίες που κάναμε για να μαζέψουμε προϋπηρεσία και να γράψουμε στον ΑΣΕΠ αλλα να μετράει το ποσά παιδιά εχω και αν πήρα νωρίς πτυχίο! Αν το βλέπεις αλλιώς και όχι σαν ευκαιρία να προσφέρεις την θέση σου σε κάποιον άλλο . Μην προσπαθείτε να με πείσετε ότι δουλεύουμε μόνο για την αγάπη μας προς τα παιδιά και όχι για να ζήσουμε !

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου η μοριοδότηση λόγω παλαιότητας πτυχίου και τέκνων, για προφανείς κατ' εμέ λόγους. Απαράδεκτη επίσης τυχόν προσμέτρηση μεταπτυχιακών- δεν έχουν πρόσβαση όλοι σε μεταπτυχιακά-διδακτορικά. Αν προσφέρονταν ελεύθερα προς όλους, ας μοριοδοτούνταν. Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δεν μπορεί να αποτελούν προσόν διορισμού.
η παλαιοτητα πτυχιου και η μοριοδοτηση των παιδιων για ποιους προφανεις λογους ειναι απαραδεκτες;
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
     Καλά και τα ακαδημαϊκά κριτήρια συνάδελφε, αλλά για να μπούμε στην τάξη, πρέπει αυτή να εχει παιδιά. Και αυτά
κάποιος πρέπει να τα κάνει και να τα τα μεγαλώσει. Δε σημαίνει βέβαια πως όποιος δεν έχει παιδιά δε θα μπει ποτέ στην τάξη. Φαντάζομαι αυτός το χρόνο του θα τον "ξόδεψε" μαζεύοντας ακαδημαϊκά κριτήρια.
    Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ του να μετρήσουν και τα ακαδημαϊκά και τα κοινωνικά κριτήρια και ό,τι άλλο
πρέπει να μετρήσει...

υπάρχει και κόσμος που τα συνδυάζει και τα ακαδημαϊκά κριτήρια κάνοντας παιδιά.........και σπουδάζει με την κοιλιά στο στόμα!!!!Σε αυτούς τι θα πεις?????Δε σου το μετράω το μεταπτυχιακό, να πήγαινες να μαζέψεις προϋπηρεσία???

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Dimitra68 θα τους έλεγα ότι η προϋπηρεσία που έχουν και ο βαθμός απο τον καλύτερο ΑΣΕΠ θα τους διόριζε. Εσυ τι έχεις να πεις σε έναν συνάδελφο που πέτυχε ΑΣΕΠ 62 και πήρε πτυχίο το 2007 και θα τον περάσει κάποιος χωρίς ΑΣΕΠ με πτυχίο το 1980 ! Το ποτέ πήρε ο καθένας πτυχίο και το ποσα παιδιά έχει ειναι δικό του θέμα !

Ένας με πτυχίο το 80 παίρνει σύνταξη σε λίγο

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μοριοδοτηση οπως ο ν 3848/10 και διορισμοι. Αμεσα

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να ξέρω τα προβλήματα που έχει ο καθένας όπως δεν ξέρουν οι άλλοι τι εχω τραβήξει εγώ για να είμαι στη σειρά που είμαι ! Δυστυχώς όλοι εδώ μιλάμε για αυτή την ευκαιρία που θα μας διορίσει , απλά δεν θελουμε να μετράνε οι θυσίες που κάναμε για να μαζέψουμε προϋπηρεσία και να γράψουμε στον ΑΣΕΠ αλλα να μετράει το ποσά παιδιά εχω και αν πήρα νωρίς πτυχίο! Αν το βλέπεις αλλιώς και όχι σαν ευκαιρία να προσφέρεις την θέση σου σε κάποιον άλλο . Μην προσπαθείτε να με πείσετε ότι δουλεύουμε μόνο για την αγάπη μας προς τα παιδιά και όχι για να ζήσουμε !

ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ για συγκεκριμενο ατομο αλλα για μεριδα ατομων που επεσαν θυματα κακων πολιτικων συναδελφε...
θεωρω οτι ο αναπληρωτης με πτυχιο του 90 πρεπει να προταχθει εναντι του αναπληρωτη με πτυχιο 2000 και ο δευτερος να προταχθει εναντι αυτου που τελειωσε το 2015...αυτο ειναι το δικαιο κατα τη δικη μου γνωμη
Για τη μοριοδοτηση των παιδιων θεωρω πρεπει να ισχυσει ,ισως με λιγοτερα μορια απο οσα δινει η ολμε αλλα πρεπει!!!
Επισης για το τελευταιο σου σχολιο: προσωπικα δουλευω για να ζησω αλλα δουλευω με παιδια γιατι μου αρεσει καλυτερα απο αλλες δουλειες
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος exEkpaideutikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω τις εκπαιδευτικούς
    • Προφίλ
Απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου η μοριοδότηση λόγω παλαιότητας πτυχίου και τέκνων, για προφανείς κατ' εμέ λόγους. Απαράδεκτη επίσης τυχόν προσμέτρηση μεταπτυχιακών- δεν έχουν πρόσβαση όλοι σε μεταπτυχιακά-διδακτορικά. Αν προσφέρονταν ελεύθερα προς όλους, ας μοριοδοτούνταν. Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δεν μπορεί να αποτελούν προσόν διορισμού.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την προσέγγιση και θα την αναλύσω.

Παλαιότητα πτυχίου: Από τη στιγμή που μπαίνεις στη σχολή, ο χρόνος μετρά το ίδιο για όλους, δεν έχουν όλοι όμως τους ίδιους ρυθμούς προόδου και εκμάθησης. Τί πάει να πει εκπαιδευτικός με πτυχίο από το 1998 και εκπαιδευτικός με πτυχίο από το 2014. Όλοι πρέπει να έχουν ΙΣΕΣ ευκαιρίες και να αξιολογούνται με δίκαια κριτήρια.

Αριθμός τέκνων: Αφενός προσωπική επιλογή η οποία συνεπάγεται και οικονομική επιβάρυνση αφετέρου παιδιά δεν κάνεις για να λύσεις το επαγγελματικό σου ή το συνταξιοδοτικό σου. Επίσης δεν μπορούν βιολογικά όλοι να κάνουν παιδιά, οπότε είναι άδικο και από αυτή την οπτική.

Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό: Προσωπική επιλογή με οικονομική επιβάρυνση την οποία δεν μπορούν όλοι να υποστούν. Μπορώ να καταλάβω την ούτως ή άλλως χαμηλή αύξηση στον μισθό για όσους κατέχουν μεταπτυχιακό/διδακτορικό. Όμως μοριοδότηση, όχι γιατί πολύ απλά ανάγεται η μοριοδότηση σε οικονομικά κριτήρια. Αν όντως ήταν δωρεάν τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά και υπήρχαν ίσες ευκαιρίες πρόσβασης σε όλους, τότε όσοι επέλεγαν να μην κάνουν ας έχαναν μόρια.
Λογοκρισία είναι μια ασθένεια που εμφανίζεται όταν κάποιος δε θέλει να, δει, ακούσει, μυρίσει, αγγίξει, κάποια ακίνδυνα πράγματα, που όμως ο ίδιος τα θεωρεί επικίνδυνα και μισητά.

Αποσυνδεδεμένος makehan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Ραγιάδες...
    • Προφίλ
υπάρχει και κόσμος που τα συνδυάζει και τα ακαδημαϊκά κριτήρια κάνοντας παιδιά.........και σπουδάζει με την κοιλιά στο στόμα!!!!Σε αυτούς τι θα πεις?????Δε σου το μετράω το μεταπτυχιακό, να πήγαινες να μαζέψεις προϋπηρεσία???



  Το ίδιο πράγμα λέμε συνάδελφε! Τι είναι αυτό που δεν είναι κατανοητό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.