*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040220 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Το πόσο πρέπει να γράψει κανείς  που δίνει πρώτη φορά είναι δικό του πρόβλημα. Ας του δοθεί η ευκαιρία και θα δούμε αν γράψει 93 ή 3 και τί θα κερδίσει από αυτό.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ρε παιδια χαλαρωστε λιγο τους τονους ....τι ειναι αυτα που γραφεται ορισμενοι ? ....πως ειναι δυνατον να βγει αποφαση που να αποκλειει απο αναπληρωτες οσους δεν εχουν ΑΣΕΠ οταν υπαρχουν ειδικοτητες που δεν εχουν επιτυχοντες ΑΣΕΠ πλεον?  .....πως θα γινουν μαθηματα στα σχολεια σε αυτες τις ειδικοτητες?????
Αν γίνει κάτι τέτοιο, σε κάθε ειδικότητα θα υπάρχουν δύο πίνακες..
Αυτοί με ΑΣΕΠ και αυτοί χωρίς..
Όταν εξαντλείται ο πίνακας με ΑΣΕΠ, θα παίρνουν από τον πίνακα χωρίς ΑΣΕΠ..
Βέβαια δε γνωρίζω αν περάσει αυτό.. Απλά αν περάσει, υπάρχει τρόπος και για τις ειδικότητες που δεν έχουν ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση από: mks75 στις Σήμερα στις 05:50:03 μμ
Εγω λεω κατι εντιμο στους νεους με αγαπη μαλιστα..Δεν υπαρχει μελλον στην εκπαιδευση...Οποιος θελει το λαμβανει υποψη του...Φιλικα

Είσαι ειλικρινής και λες αλήθεια : Δεν υπαρχει μελλον στην εκπαιδευση.
Ποιος ξέρει πόσο ζυμώθηκες σ αυτήν και τι τράβηξες για να το λες...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγω λεω κατι εντιμο στους νεους με αγαπη μαλιστα..Δεν υπαρχει μελλον στην εκπαιδευση...Οποιος θελει το λαμβανει υποψη του...Φιλικα

Συγγνώμη κι όλας και δεν το συνηθίζω, αλλά αυτά που γράφεις είναι πολύ υποκριτικά και συμφεροντολογικά. Από τη μια πλευρά ζητάς από τους παλιούς να πάνε πίσω στον πίνακα ή ακόμα και να μην έχουν δικαίωμα να είναι στον πίνακα όσοι ΔΕΝ έχουνε ΑΣΕΠ, γιατί θεωρείς τον ΑΣΕΠ το υπέρτατο κριτήριο, αλλά από την άλλη ζητάς και επιχειρηματολογείς να ΜΗΝ γίνει ΑΣΕΠ για να μην αποκτήσει κανείς άλλος το δικαίωμα να μπει στον πίνακα. Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σας πάλι δικά μου. Αν είχαμε κράτος δικαίου οι διοριστέοι του 2008 θα είχανε διοριστεί από το 2010, θα γινόταν νέος διαγωνισμός και οι παλιοί διαγωνισμοί θα σβήνονταν από το χάρτη. Το υπουργείο θα επέτρεπε στο ΑΣΕΠ να ελέγχει τις προσλήψεις και η προϋπηρεσία θα μετρούσε κανονικά και θα υπήρχε ένας μόνο πίνακας που θα λάμβανε υπ' όψιν τη συνολική προϋπηρεσία και τον πιο πρόσφατο ΑΣΕΠ με τέτοια αναλογία, ώστε κανένας συνάδελφος με πολλά έτη προϋπηρεσίας δεν θα κινδύνευε να μείνει άνεργος, αλλά θα επέτρεπε και ένα ποσοστό νέων συναδέλφων που μέσα από το διαγωνισμό θα ξεχώριζαν να εργαστούν για πρώτη φορά. Και βέβαια πάνω από όλα ΟΛΑ τα οργανικά κενά θα καλύπτονταν με μόνιμος διορισμούς, κάτι για το οποίο δεν μιλάει κανείς, παρά μόνο πως ο ένας θα βγάλει το μάτι του άλλου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγγνώμη κι όλας και δεν το συνηθίζω, αλλά αυτά που γράφεις είναι πολύ υποκριτικά και συμφεροντολογικά. Από τη μια πλευρά ζητάς από τους παλιούς να πάνε πίσω στον πίνακα ή ακόμα και να μην έχουν δικαίωμα να είναι στον πίνακα όσοι ΔΕΝ έχουνε ΑΣΕΠ, γιατί θεωρείς τον ΑΣΕΠ το υπέρτατο κριτήριο, αλλά από την άλλη ζητάς και επιχειρηματολογείς να ΜΗΝ γίνει ΑΣΕΠ για να μην αποκτήσει κανείς άλλος το δικαίωμα να μπει στον πίνακα. Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σας πάλι δικά μου. Αν είχαμε κράτος δικαίου οι διοριστέοι του 2008 θα είχανε διοριστεί από το 2010, θα γινόταν νέος διαγωνισμός και οι παλιοί διαγωνισμοί θα σβήνονταν από το χάρτη. Το υπουργείο θα επέτρεπε στο ΑΣΕΠ να ελέγχει τις προσλήψεις και η προϋπηρεσία θα μετρούσε κανονικά και θα υπήρχε ένας μόνο πίνακας που θα λάμβανε υπ' όψιν τη συνολική προϋπηρεσία και τον πιο πρόσφατο ΑΣΕΠ με τέτοια αναλογία, ώστε κανένας συνάδελφος με πολλά έτη προϋπηρεσίας δεν θα κινδύνευε να μείνει άνεργος, αλλά θα επέτρεπε και ένα ποσοστό νέων συναδέλφων που μέσα από το διαγωνισμό θα ξεχώριζαν να εργαστούν για πρώτη φορά. Και βέβαια πάνω από όλα ΟΛΑ τα οργανικά κενά θα καλύπτονταν με μόνιμος διορισμούς, κάτι για το οποίο δεν μιλάει κανείς, παρά μόνο πως ο ένας θα βγάλει το μάτι του άλλου.

Τα ειπες ολα συναδελφε. Αυτο ειναι που θα επρεπε ολοι μαζι να διεκδικησουμε και η εκπαιδευση θα μπορουσε να εχει ετσι ενα καλυτερο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Συγγνώμη κι όλας και δεν το συνηθίζω, αλλά αυτά που γράφεις είναι πολύ υποκριτικά και συμφεροντολογικά. Από τη μια πλευρά ζητάς από τους παλιούς να πάνε πίσω στον πίνακα ή ακόμα και να μην έχουν δικαίωμα να είναι στον πίνακα όσοι ΔΕΝ έχουνε ΑΣΕΠ, γιατί θεωρείς τον ΑΣΕΠ το υπέρτατο κριτήριο, αλλά από την άλλη ζητάς και επιχειρηματολογείς να ΜΗΝ γίνει ΑΣΕΠ για να μην αποκτήσει κανείς άλλος το δικαίωμα να μπει στον πίνακα. Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σας πάλι δικά μου.
Ναι ειμαι ξεκαθαρος οτι δεν πρεπει να εχουν δικαιωμα διορισμου  οσοι ειναι χωρις επιτυχια ΑΣΕΠ.Απο την αλλη λεω οτι ενας νεος ΑΣΕΠ θα ειναι αναδιανομη της μιζεριας και στην περιπτωση που γινει να υπαρχει προνοια για τους παλιοτερους επιτυχοντες να αναγνωριστουν οι κοποι μας.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι ειμαι ξεκαθαρος οτι δεν πρεπει να εχουν δικαιωμα διορισμου  οσοι ειναι χωρις επιτυχια ΑΣΕΠ.Απο την αλλη λεω οτι ενας νεος ΑΣΕΠ θα ειναι αναδιανομη της μιζεριας και στην περιπτωση που γινει να υπαρχει προνοια για τους παλιοτερους επιτυχοντες να αναγνωριστουν οι κοποι μας.
Πιο ειλικρινές θα ήταν να ζητάς να έχει κάποιος το ίδιο ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και μητρώνυμο με σένα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Πιο ειλικρινές θα ήταν να ζητάς να έχει κάποιος το ίδιο ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και μητρώνυμο με σένα.

Δεν καταλαβα τι εννοεις πραγματικα..καλυτερα πες μου εσυ τι προτεινεις

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Πιο ειλικρινές θα ήταν να ζητάς να έχει κάποιος το ίδιο ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο και μητρώνυμο με σένα.
Μη το ψαχνεις πολύ, δε θα βγαλεις ακρη δυστυχώς......

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν καταλαβα τι εννοεις πραγματικα..καλυτερα πες μου εσυ τι προτεινεις

Απλά είναι ότι πιο παράλογο έχω διαβάσει να ζητάει κάποιος να είναι κριτήριο εισόδου στους πίνακες ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, αλλά να μην γίνεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Αυτό εννοώ. Είναι μια στάση αφού εχω εγώ ΑΣΕΠ ας παγώσω το χρόνο να μην μπει κανένας άλλος. Το βασικό για μένα είναι να βγούμε από το καβούκι μας και να διεκδικήσουμε να καλυφθούνε τα κενά. πχ οι 5.000 αναπληρωτές κρατικού προϋπολογισμού θα μπορούσαν να μετατραπούν σε 5.000 διορισμούς (οικονομικά στοιχίζουν ίσως και λιγότερο) και τότε  ένα σύστημα που θα δημιουργούσε μια σημαντική ροή στους χιλιάδες κόσμο που δουλεύει σχεδόν μια δεκαετία αναπληρωτής, αλλά θα μπορούσε να δίνει και ένα ποσοστό ως ελπίδα στους νέους θα το υποστήριζα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συνάδελφοι όσο και να διαφωνούμε, αν δε γίνουν μαζικοί μόνιμοι διορισμοί δε θα πάψουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας..

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απλά είναι ότι πιο παράλογο έχω διαβάσει να ζητάει κάποιος να είναι κριτήριο εισόδου στους πίνακες ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, αλλά να μην γίνεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ.

Δεν λεω να μην γινει διαγωνισμος ...απλα λεω οτι υπο τις συνθηκες αυτες θα ειναι μια παρωδια ...αναδιανομη της μιζεριας

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Δεν λεω να μην γινει διαγωνισμος ...απλα λεω οτι υπο τις συνθηκες αυτες θα ειναι μια παρωδια ...αναδιανομη της μιζεριας
Αυτο λέμε να την μοιράσουμε. Μην τη πάρεις όλη εσύ......

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Αυτο λέμε να την μοιράσουμε. Μην τη πάρεις όλη εσύ......

Εισαι νεος ακομη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.173 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.