*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
.... οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ αποδεικνύουν τη γννωστική επάρκεια αυτού που διδάσκει...Χαχαχα...Άκου λοιπόν τη φετινή ιστοριούλα:συνάδερφος φιλόλογος, τρεις φορές επιτυχών στον ασέπ, στο σχολείο που ήμουν,  αποφάσισε για ξαναδώσει πανελλήνιες για να αποκτήσει φοιτητικό πάσο για τις μετακινήσεις του.Όλη τη χρονιά σνόμπαρε μια συνάδερφό του που δεν είχε ασεπ, σε σημείο που δεν της έλεγε καλημέρα.Δίδασκε μάλιστα λογοτεχνία κατεύθυνσης και λατινικά (απ'ότι θυμάμαι).Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα ο κύριος ξερόλας- πανεπιστήμων πήρε τον πούλο σε όλα τα μαθήματα,αποδίδοντας τους βαθμούς του στο ότι δεν τα ήξερε παπαγαλία.Όχι ότι άλλαξε μυαλά και έγινε πιο ευγενικός (τα βόδια παραμένουν βόδια παρα τους ασεπ, τα μεταπτυχιακά, την προϋπηρεσία και ό,τι άλλο)αλλά πώς να το κάνουμε;Η ολιγόωρη δοκιμασία του ασεπ που τον έκρινε άξιο για αναπληρωτή και για μελλοντικό διορισμό αποδείχτηκε ανεπαρκής κατ ' εμέ, αφού δεν μπόρεσε να περάσει  την τρίωρη  δοκιμασία των πανελληνίων εξετάσεων που κρίνει τις ζωές των μαθητών.Δεν είναι λίγο οξύμωρο;Σημειωτέον δεν είχε ούτε  οικογενειακές υποχρεώσεις ούτε προβλήματα υγείας όλη  τη χρονιά και τις μέρες των εξετάσεων.

Εχω και εγώ ανάλογη περίπτωση από το σχολείο μου και επιπλέον...

...πολλές ιστορίες, όπου άτομα(καθηγητές) απελπισμένα από την απόρριψη και την απαξίωση των μαθητών τους στα φροντιστήρια όπου δούλευαν (λόγω ασχετοσύνης και γενικής παρουσίας τους στην τάξη) έδωσαν και διορίστηκαν!!! αμέσως μεσω ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:11:06 πμ από somebody »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Εχω και εγώ ανάλογη περίπτωση από το σχολείο μου και επιπλέον...

...πολλές ιστορίες, όπου άτομα(καθηγητές) απελπισμένα από την απόρριψη και την απαξίωση των μαθητών τους στα φροντιστήρια όπου δούλευαν (λόγω ασχετοσύνης και γενικής παρουσίας τους στην τάξη) έδωσαν και διορίστηκαν!!! αμέσως μεσω ΑΣΕΠ.
Πως ήταν εντελώς άσχετοι ως προς την εκπαίδευση και πέρασαν με την πρώτη με ΑΣΕΠ;;

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Εχει κάποιος μια εγκυκλιο ή ενα ΦΕΚ που να προκπυπτει επισημα  τα επιδοματα που ισχυουν με ημερομηνια 2014 νεότερο (επιδομα παραμεθοριου και επιδομα τεκνων) , ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 11:25:11 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Πως ήταν εντελώς άσχετοι ως προς την εκπαίδευση και πέρασαν με την πρώτη με ΑΣΕΠ;;

Έλα μου ντε.  Ακριβώς αυτό τα λέει όλα. Για τις διάφορες θεωρίες, για το ποιος είναι καλύτερος και ποιος χειρότερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εχει κάποιος μια εγκυκλιο ή ενα ΦΕΚ που να προκπυπτει επισημα  τα επιδοματα που ισχυουν με ημερομηνια 2014 νεότερο (επιδομα παραμεθοριου και επιδομα τεκνων) , ευχαριστώ

για δες αν σε διευκολύνει
http://xenesglosses.eu/2014/07/olo-to-nomiko-plaisio-misthododosias-a/

MUSTANG

  • Επισκέπτης
για δες αν σε διευκολύνει
http://xenesglosses.eu/2014/07/olo-to-nomiko-plaisio-misthododosias-a/
εκανα μια μικρή ερευνα τελεικά και βρήκα αυτο.
07-05-2015
Αρ. πρωτ.: 2783
ειναι το πιο προσφατο, βεβαια δεν μου δείχνει τα επιδόματα και το επιδομα τεκνων αλλα μου αρκει...σε ευχαριστώ για τον κοπο σου..

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ αναδεικνύουν με αντικειμενικό τρόπο τη γνωστική ικανότητα των καθηγητών. Είναι αδιανόητο να συνεχιστεί ο διορισμός ή η αναπλήρωση όσων δεν εχουν επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Νομίζω πως με τις συνεχείς προσφυγές, τα πράγματα θα αλλάξουν, ακόμη και αν η εκάστοτε πολιτική ηγεσία αρνείται. Ο δικαστικός αγώνας δεν θα τελειώσει. Η απόφαση του ΣΤΕ δεν αναιρείται. Προμηνύονται εξελίξεις. Ας το κατανοήσουν όσοι υπερασπίζονται προνόμια που έλαβαν με αδιαφανεί διαδικασίες. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 δεν θα σταματήσουν το νόμιμο δικαστικό αγώνα ανεξαρτήτως των επιθυμιών  της νέας πολιτικής ηγεσίας.
Δηλαδή θέλεις να πεις πως τα πτυχία των καθηγητών είναι άκυρα και ότι ο ΑΣΕΠ είναι το παν για διορισμό???? ΕΛΕΟΣ, τι άλλη βλακεία θα ακούσουμε. Ε τότε να μην σπουδάζει κανείς και να δίνει όποιος θέλει ΑΣΕΠ και αν πετύχει είναι ικανόςε για τα πάντα. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ να σταματήσουν τις μλκς τους γιατί από το 2008 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 7 χρόνια. Δηλαδή πέρασαν έναν διαγωνισμό πριν 7 χρόνια και πιστεύουν πως θα είναι οι μόνοι που θα δουλεύουν???  ΑΚΥΡΟΣ ο ΑΣΕΠ του 2008. Και καλά θα κάνουν και οι αιώνιοι αναπληρωτές να στηρίζονται σε  κυβερνήσεις που θα αναιρέσουν και τις αποφάσεις του Στε και θα καταργήσουν τον ΑΣΕΠ.
Άκου οι επιτζχόντες του 2008..... αφού δεν έγινε ΑΣΕΠ το 2010, το 2012 και το 2014 μην περιμένουν να ισχύει ο δικός τοτ ΑΣΕΠ. Δεν είναι πιο αξιοκρατικός ένας ΑΣΕΠ από εργασία 8 ετών και ένας ΑΣΕΠ παρελθόντος. Γιατί σε μία 10ετία έχουν σαφώς αλλάξει πολλά και πρέπει να αλλάξουν.
Αν οι καθηγητές έβρισκαν παραθυράκια, γιατί δεν τα ανέφεραν τότε. Μήπως κάπως βολεύονταν όλοι τότε που ήταν περισσότερες οι προσλήψεις.
Εγώ το τονίζω. ΠΡΕΠΕΙ να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ο ΑΣΕΠ και να γίνουν μαζικοί διορισμοί ΤΩΡΑ με βάση ημερομηνίας πτυχίου. Δεν έχουν όλοι ίδιες ευκαιρίες και ποτέ δεν είχαν. Με τη σειρά πρέπει να γίνουν οι διορισμοί. Μέσα σε 6 χρόνια θα έχουν διοριστεί όλοι όσοι έχουν δουλέψει αναπληρωτές (ΠΕ 60, ΠΕ 70) αφού τα κενά είναι πολλά. Και οι υπόλοιποι μέχρι να διοριστούν θα αρχίσουν σαν αναπληρωτές. Μην περιμένουν τώρα αυτοί που δεν έχουν μπει σε τάξη να γίνουν από το 0 μόνιμοι επειδή έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 01:29:12 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ αναδεικνύουν με αντικειμενικό τρόπο τη γνωστική ικανότητα των καθηγητών. Είναι αδιανόητο να συνεχιστεί ο διορισμός ή η αναπλήρωση όσων δεν εχουν επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Νομίζω πως με τις συνεχείς προσφυγές, τα πράγματα θα αλλάξουν, ακόμη και αν η εκάστοτε πολιτική ηγεσία αρνείται. Ο δικαστικός αγώνας δεν θα τελειώσει. Η απόφαση του ΣΤΕ δεν αναιρείται. Προμηνύονται εξελίξεις. Ας το κατανοήσουν όσοι υπερασπίζονται προνόμια που έλαβαν με αδιαφανεί διαδικασίες. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 δεν θα σταματήσουν το νόμιμο δικαστικό αγώνα ανεξαρτήτως των επιθυμιών  της νέας πολιτικής ηγεσίας.

Επειδη απο οτι φαινεται εχεις προσφυγει και καλα εκανες. Ρωτα το δικηγορο για το εκπροθεσμο της αιτησης σας. Ρωτα επισης αν ισχυει ο διαγωνισμος μετα απο 7 χρονια αφου δεν ειχατε προσφυγει τοτε. Και επισης αν σου πει οτι ισχυει ρωτα τον σε ποιες ειδικοτητες. Γιατι σε αυτες που εχουν διοριστει ολα τα φεκ δεν ισχυει.

Συγκεκριμενα για το εκπροθεσμο οι μονοι που ειναι καλυμμενοι ειναι οι φεκιτες που προσεφυγαν και ριναι 132 ατομα . Για αυτους βγηκε το ΣτΕ.
Ρωτα τα παραπανω. Οι αντιδρασεις και οι απαντησεις θα σεβπεισουν τι γινεται

anemona

  • Επισκέπτης
Εγώ το τονίζω. ΠΡΕΠΕΙ να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ο ΑΣΕΠ και να γίνουν μαζικοί διορισμοί ΤΩΡΑ με βάση ημερομηνίας πτυχίου. Δεν έχουν όλοι ίδιες ευκαιρίες και ποτέ δεν είχαν. Με τη σειρά πρέπει να γίνουν οι διορισμοί. Μέσα σε 6 χρόνια θα έχουν διοριστεί όλοι όσοι έχουν δουλέψει αναπληρωτές (ΠΕ 60, ΠΕ 70) αφού τα κενά είναι πολλά. Και οι υπόλοιποι μέχρι να διοριστούν θα αρχίσουν σαν αναπληρωτές. Μην περιμένουν τώρα αυτοί που δεν έχουν μπει σε τάξη να γίνουν από το 0 μόνιμοι επειδή έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ
Tο πιστεύεις αυτό; Είναι εφικτό με βάση την ημερομηνία πτυχίου να διοριστούν όλοι; Μα οι φιλόλογοι είναι άπειροι.... :o Και οι διορισμοί ποτέ δεν θα είναι άπειροι... :o

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Δηλαδή θέλεις να πεις πως τα πτυχία των καθηγητών είναι άκυρα και ότι ο ΑΣΕΠ είναι το παν για διορισμό???? ΕΛΕΟΣ, τι άλλη βλακεία θα ακούσουμε. Ε τότε να μην σπουδάζει κανείς και να δίνει όποιος θέλει ΑΣΕΠ και αν πετύχει είναι ικανόςε για τα πάντα. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ να σταματήσουν τις μλκς τους γιατί από το 2008 μέχρι σήμερα έχουν περάσει 7 χρόνια. Δηλαδή πέρασαν έναν διαγωνισμό πριν 7 χρόνια και πιστεύουν πως θα είναι οι μόνοι που θα δουλεύουν???  ΑΚΥΡΟΣ ο ΑΣΕΠ του 2008. Και καλά θα κάνουν και οι αιώνιοι αναπληρωτές να στηρίζονται σε  κυβερνήσεις που θα αναιρέσουν και τις αποφάσεις του Στε και θα καταργήσουν τον ΑΣΕΠ.
Άκου οι επιτζχόντες του 2008..... αφού δεν έγινε ΑΣΕΠ το 2010, το 2012 και το 2014 μην περιμένουν να ισχύει ο δικός τοτ ΑΣΕΠ. Δεν είναι πιο αξιοκρατικός ένας ΑΣΕΠ από εργασία 8 ετών και ένας ΑΣΕΠ παρελθόντος. Γιατί σε μία 10ετία έχουν σαφώς αλλάξει πολλά και πρέπει να αλλάξουν.
Αν οι καθηγητές έβρισκαν παραθυράκια, γιατί δεν τα ανέφεραν τότε. Μήπως κάπως βολεύονταν όλοι τότε που ήταν περισσότερες οι προσλήψεις.
Εγώ το τονίζω. ΠΡΕΠΕΙ να ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ο ΑΣΕΠ και να γίνουν μαζικοί διορισμοί ΤΩΡΑ με βάση ημερομηνίας πτυχίου. Δεν έχουν όλοι ίδιες ευκαιρίες και ποτέ δεν είχαν. Με τη σειρά πρέπει να γίνουν οι διορισμοί. Μέσα σε 6 χρόνια θα έχουν διοριστεί όλοι όσοι έχουν δουλέψει αναπληρωτές (ΠΕ 60, ΠΕ 70) αφού τα κενά είναι πολλά. Και οι υπόλοιποι μέχρι να διοριστούν θα αρχίσουν σαν αναπληρωτές. Μην περιμένουν τώρα αυτοί που δεν έχουν μπει σε τάξη να γίνουν από το 0 μόνιμοι επειδή έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ
Ειναι πολυ αστειο παντως οτι υπαρχει ενας τροπος διορισμου εδω και 20 σχεδον χρονια οπου μεσω ενος γραπτου διαγωνισμου διοριζεσαι (αν εισαι στους πολυ πολυ πρωτους) ή παιρνεις μορια με σκοπο να πας ωρομισθιος, αναπληρωτης και εν τελει να μπορουσες να διοριστεις και οσοι ποτε δεν εδωσαν / δεν επιασαν βαση να προσπαθουν να τα ακυρωσουν ολα, βγαζοντας το αδικο κλπ.
Μου θυμιζουν κατι μαθητες που βγαζουν 7.000 μορια και καθονται και ασχολουνται με αυτον που εβγαλε 19.000 και λενε αυτος δεν ηξερε πως λειτουργει αυτο, αν και μπηκε πολυτεχνειο ή δεν ηξερα το αλλο αν και περασε ιατρικη. Οποτε προσπαθουν να μειωσουν το κυρος των πανελλαδικων επειδη αυτοι δεν τα καταφεραν. Λογικο απο τους μαθητες να συμβαινει και συγχωρουνται λογω ηλικιας. Για εκπαιδευτικους μου φαινεται λιγο παραλογο. Τελος και παλι ασεπ να γινει η πλειοψηφια των επιτυχοντων θα ξαναειναι επιτυχοντες και οσοι εδιναν και δεν πιανανε βαση παλι σε μεγαλο βαθμο δεν θα πιανουν τη βαση. Για την επετηριδα στου φιλολογους πως θα δουλεψει με 20.000 ατομα ??
Τελος ,φυσικα και ο ασεπ δεν επιλεγει αυτον που ειναι καλυτερος καθηγητης στην ταξη απαραιτητα, αλλα αυτο στην Ελλαδα δε μπορει να γινει, οποτε μου αρκει να διαλεξει αυτον που εκεινη τη συμφωνημενη χρονικη στιγμη εχει πιο πολλες ικανοτητες/γνωσεις στην προκαθορισμενη υλη που σχετιζεται με τα γνωστικα αντικειμενα που θα διδαξει (και περιεχει και το αντιστοιχο παιδαγωγικο κομματι).

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Θα μπορούσαμενα είχαμε ένα σύστημα βασισμένο σε κοινωνικά-οικονομικά κριτήρια, ανταποδοτικό μερικώς ως προς αυτούς που διευκολύνουν την εκπαίδευση (πχ αν μου'χει γυρίσει το μισό αιγαίο ως αναπληρωτής, δε θα τον βοηθήσω και γω να'χει δουλειά;). Πτυχίο πάνω κάτω έχουν όλοι πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2015, 03:41:18 μμ από pr0 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι πολυ αστειο παντως οτι υπαρχει ενας τροπος διορισμου εδω και 20 σχεδον χρονια οπου μεσω ενος γραπτου διαγωνισμου διοριζεσαι (αν εισαι στους πολυ πολυ πρωτους) ή παιρνεις μορια με σκοπο να πας ωρομισθιος, αναπληρωτης και εν τελει να μπορουσες να διοριστεις και οσοι ποτε δεν εδωσαν / δεν επιασαν βαση να προσπαθουν να τα ακυρωσουν ολα, βγαζοντας το αδικο κλπ.
Μου θυμιζουν κατι μαθητες που βγαζουν 7.000 μορια και καθονται και ασχολουνται με αυτον που εβγαλε 19.000 και λενε αυτος δεν ηξερε πως λειτουργει αυτο, αν και μπηκε πολυτεχνειο ή δεν ηξερα το αλλο αν και περασε ιατρικη. Οποτε προσπαθουν να μειωσουν το κυρος των πανελλαδικων επειδη αυτοι δεν τα καταφεραν. Λογικο απο τους μαθητες να συμβαινει και συγχωρουνται λογω ηλικιας. Για εκπαιδευτικους μου φαινεται λιγο παραλογο. Τελος και παλι ασεπ να γινει η πλειοψηφια των επιτυχοντων θα ξαναειναι επιτυχοντες και οσοι εδιναν και δεν πιανανε βαση παλι σε μεγαλο βαθμο δεν θα πιανουν τη βαση. Για την επετηριδα στου φιλολογους πως θα δουλεψει με 20.000 ατομα ??
Τελος ,φυσικα και ο ασεπ δεν επιλεγει αυτον που ειναι καλυτερος καθηγητης στην ταξη απαραιτητα, αλλα αυτο στην Ελλαδα δε μπορει να γινει, οποτε μου αρκει να διαλεξει αυτον που εκεινη τη συμφωνημενη χρονικη στιγμη εχει πιο πολλες ικανοτητες/γνωσεις στην προκαθορισμενη υλη που σχετιζεται με τα γνωστικα αντικειμενα που θα διδαξει (και περιεχει και το αντιστοιχο παιδαγωγικο κομματι).

Θα είχες δίκιο αν υπήρχε ακόμη ΑΣΕΠ και αν γίνονταν κάθε 2-3 χρόνια όπως έπρεπε.
Στην πράξη έχει σταματήσει και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν θα ξαναγίνει ποτέ.

anemona

  • Επισκέπτης
Θα είχες δίκιο αν υπήρχε ακόμη ΑΣΕΠ και αν γίνονταν κάθε 2-3 χρόνια όπως έπρεπε.
Στην πράξη έχει σταματήσει και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν θα ξαναγίνει ποτέ.
Πάντως η απουσία Ασέπ δεν δικαιολογεί την απαξίωσή του.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως η απουσία Ασέπ δεν δικαιολογεί την απαξίωσή του.

Απαξίωση όσων δώσανε και γράψανε καλά φυσικά δεν πρέπει να υπάρξει.
Πρέπει να διοριστούν αφού για αυτό το λόγο γράψανε.

Χωρίς να τους κάνει με κανένα τρόπο αυτό ανώτερους από όλους τους άλλους.
Γιατί κάποιοι ασεπίτες (διορισμένοι ή όχι) έχουν ένα τουπέ και συχνά άσχημη συμπεριφορά.
Αυτοί είναι και κανένας άλλος. Παντού και πάντα πρέπει να προηγούνται και να προτάσσονται.
Όχι όλοι φυσικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.