*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
δηλαδή τα πράγματα είναι απλά, δεν κάνει ποτέ ασεπ και διορίζει όποιον θέλει.

Οι προηγούμενοι είχαν για τα μάτια του κόσμου το γραπτό, (γραπτό + 24μηνο) όπου διορίζονταν και άτομα ας πούμε που "Αξίζαν αλλά δεν είχαν μπάρμπα στην Κορώνη" και ταυτόχρονα διορίζαν με άλλους τρόπους τους δικούς τους (Ολυμπιακή Παιδεία κτλ.)

Αυτοί εδώ θέλουν να βάλουν 100% χέρι στο ποιον προσλαμβάνουν.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες. Αν η απόφαση λέει "τελευταίος ΑΣΕΠ", τότε τελευταίος είναι του 2008. Πιστεύω πάντως ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα κάνουν νέο ΑΣΕΠ. Τώρα πότε θα τον κάνουν, δε ξέρω.

Δε γίνεται αυτό που λες. Αν ισχύει το να προτάσσονται οι επιτυχόντες του 2008, θα είναι γιατί το λέει η απόφαση του ΣτΕ. Το ΣτΕ στην 527 λέει ότι δε μπορεί να γίνει σύγκριση διαφορετικών ΑΣΕΠ, για αυτό και το 24μηνο + ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΣΕΠ είναι αντισυνταγματικό (+ το ότι δε μπορεί να προτιμάς έναν που έχει γράψει 55.01 έστω και στον τελευταίο ΑΣΕΠ επειδή έχει 24 μήνες προϋπηρεσία, από έναν που έγραψε καλύτερα). Άρα δε μπορεί μια απόφαση του ΣτΕ να αναιρεί μια άλλη απόφαση του ΣτΕ και να λέει πίνακας όλων των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να λέει, είναι μια στήλη ΑΣΕΠ που να έχει ΝΑΙ ή ΟΧΙ και να αφαιρεθούν τα μόρια από τη βαθμολογία των ΑΣΕΠ. Αλλά δε ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό.

Εδώ αν γίνει πάντως, δε θα είναι από λόμπι. Πίστεψε με, το υπουργείο δε νομίζω να θέλει αλλαγή του συστήματος αναπληρωτών (αν και ίσως συμφέρει οικονομικά), λόγω των λόμπι που λες. Εδώ θα είναι λόγω δικαστικής απόφασης. Αν ήταν ισχυρό λόμπι οι ΑΣΕΠίτες, δε θα έτρεχαν στα δικαστήρια. Θα περνούσαν αυτά που θέλουν με πίεση στην εξουσία.
Συμφωνώ πως αν οι Ασεπίτες ήταν ισχυρό λόμπι, δε θα έτρεχαν στα δικαστήρια. Αλλά από τις δικαστικές αποφάσεις δεν υπάρχει κανένας ανώτερος, όσο κι αν θέλει να υποστηρίξει συμφέροντα κάποιων συγκεκριμένων μόνο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προσφυγή στο ΣτΕ δεν θέλατε; φάτε τώρα αξιοκρατία....ο νόμος Αρσενη μετράει μόνο τον τελευταίο ασεπ...κάποιοι που ήσασταν υπέρμαχοι της προσφυγής θα σας γυρίσει και θα μας γυρίσει Boomerang...θα δίνουμε ασεπ κάθε δυο χρόνια όχι για μόνιμοι αλλά για αναπληρωτές....σήμερα στο σχολείο το συζήταγα με μια φιλόλογο με ασεπ 04 και του 06 και όχι του 08 και με μεγάλες προϋπηρεσίες και μου έλεγε πως αν μας βάλει να ξαναδώσουμε ασεπ εγώ θα αλλάξω επάγγελμα!!! ;D ;D ;D ;D ;D παρακαλάτε να μην πέσει ο Συριζα και να αλλάξει το σύστημα διορισμών...αυτή τη στιγμή είναι το μονο ευκταίο για όλους ....μα για όλους μας αλλίως όσοι δεν έχετε ασεπ 08 στον καιάδα..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Εδώ αν γίνει πάντως, δε θα είναι από λόμπι. Πίστεψε με, το υπουργείο δε νομίζω να θέλει αλλαγή του συστήματος αναπληρωτών (αν και ίσως συμφέρει οικονομικά), λόγω των λόμπι που λες. Εδώ θα είναι λόγω δικαστικής απόφασης. Αν ήταν ισχυρό λόμπι οι ΑΣΕΠίτες, δε θα έτρεχαν στα δικαστήρια. Θα περνούσαν αυτά που θέλουν με πίεση στην εξουσία.

Το υπουργείο το συμφέρει να αλλάξει το σύστημα για οικονομικούς λόγους. Οι περισσότεροι πλεον απο εμάς είναι Ε0 - Ε1 στην βαθμίδα, χώρια που ζητάμε και διορισμό μετα απο 8+ χρόνια στην Εκπαίδευση.
Θα το συνέφερε να μας φάει και την προϋπηρεσία και τις επιτυχίες ΑΣΕΠ ώστε να "δόσει ευκαιρίες σε νέους¨" μηδενικής προϋπηρεσίας.

Όσο για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ διαισθητικά και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ισχυρο λόμπι. Γιατι άλλωστε οι περισσότεροι λένε "80 γνωστικό - 78 Παιδαγωγικά".
Άλλοι είναι που προσπαθούν με πλάγιους τρόπους να μπουν στην εκπαίδευση και διαπλέκονται ...


@portokali   Μαζεύεις ψήφους για τον Παριζα?  Δείτε και οι υπόλοιποι τι εννοώ για διαπλοκή. Δεν έχουν ούτε την νοημοσύνη να κρυφτούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2015, 07:46:11 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το υπουργείο το συμφέρει να αλλάξει το σύστημα για οικονομικούς λόγους. Οι περισσότεροι πλεον απο εμάς είναι Ε0 - Ε1 στην βαθμίδα, χώρια ζητάμε και διορισμό μετα απο 8+ χρόνια στην Εκπαίδευση.
Θα το συνέφερε να μας φάει και την προϋπηρεσία και τις επιτυχίες ΑΣΕΠ ώστε να "δόσει ευκαιρίες σε νέους¨" μηδενικής προϋπηρεσίας.

Όσο για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ διαισθητικά και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ισχυρο λόμπι. Γιατι άλλωστε οι περισσότεροι λένε "80 γνωστικό - 78 Παιδαγωγικά".
Άλλοι είναι που προσπαθούν με πλάγιους τρόπους να μπουν στην εκπαίδευση και διαπλέκονται ...
το μισθολογικό κλιμάκιο είναι το πρόβλημα; άμα θέλει σε καθηλώνει και δεν το έχεις πάρει  χαμπάρι καθόλου... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Το υπουργείο το συμφέρει να αλλάξει το σύστημα για οικονομικούς λόγους. Οι περισσότεροι πλεον απο εμάς είναι Ε0 - Ε1 στην βαθμίδα, χώρια ζητάμε και διορισμό μετα απο 8+ χρόνια στην Εκπαίδευση.
Θα το συνέφερε να μας φάει και την προϋπηρεσία και τις επιτυχίες ΑΣΕΠ ώστε να "δόσει ευκαιρίες σε νέους¨" μηδενικής προϋπηρεσίας.

Όσο για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ διαισθητικά και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ισχυρο λόμπι. Γιατι άλλωστε οι περισσότεροι λένε "80 γνωστικό - 78 Παιδαγωγικά".
Άλλοι είναι που προσπαθούν με πλάγιους τρόπους να μπουν στην εκπαίδευση και διαπλέκονται ...


@portokali   Μαζεύεις ψήφους για τον Παριζα?  Δείτε και οι υπόλοιποι τι εννοώ για διαπλοκή. Δεν έχουν ότε την νοημοσύνη να κρυφτούν.

Νομίζω ότι η ιστορία στην Ελλάδα έχει αποδείξει ότι μπροστά στα χατήρια των ημέτερων ή της πλειοψηφίας ή δε ξέρω τί, δε λογαριάζουμε κόστος. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι από τους 22.000 που θα πάρει φέτος, τους 12.000 τους πληρώνει η Ευρώπη. Ωπ, μήπως μόλις υπολόγισα πώς βγήκαν οι 10000 που θέλει να διορίσει ο Φίλης; Σου λέει έτσι κι αλλιώς και τώρα τους πληρώνουμε...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το υπουργείο το συμφέρει να αλλάξει το σύστημα για οικονομικούς λόγους. Οι περισσότεροι πλεον απο εμάς είναι Ε0 - Ε1 στην βαθμίδα, χώρια που ζητάμε και διορισμό μετα απο 8+ χρόνια στην Εκπαίδευση.
Θα το συνέφερε να μας φάει και την προϋπηρεσία και τις επιτυχίες ΑΣΕΠ ώστε να "δόσει ευκαιρίες σε νέους¨" μηδενικής προϋπηρεσίας.

Όσο για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ διαισθητικά και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ισχυρο λόμπι. Γιατι άλλωστε οι περισσότεροι λένε "80 γνωστικό - 78 Παιδαγωγικά".
Άλλοι είναι που προσπαθούν με πλάγιους τρόπους να μπουν στην εκπαίδευση και διαπλέκονται ...


@portokali   Μαζεύεις ψήφους για τον Παριζα?  Δείτε και οι υπόλοιποι τι εννοώ για διαπλοκή. Δεν έχουν ούτε την νοημοσύνη να κρυφτούν.
δεν ξέρω για τι μιλάς; σήμερα μιλήσανε τα δικαστήρια...  ασεπ γραπτός μετράει ο τελευταίος και εδώ μετράει του 08...εγώ έχω ασεπ  08...εσύ; 8) ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η εξισωση λοιπον ειναι δυσκολη. Ισχυει ο τελευταιος ασεπ με βαση το νομο αρσενη και την 527 που εκρινε αντισυνταγματικο το 24 +ασεπ(αληθεια υπαρχει κανεις που πιστευει οτι  δεν επηρεαστηκε η δικαστικη εξουσια προκειμενου να μην γινονται διορισμοι με βαση επιτυχια και πρυπηρεσια?) Ο φιλης θελει να μπουν και οι νεοι απο οτι εχω μαθει..... Μεσα σε ολο αυτο θα πρεπει να πριμοδοτηθει και η προυπηρεσια  και καποιο πιεζουν για αυτο!! με ποσο συνελεστη??? ..... Απολυτο Μπαχαλο! Και ενα ποστ που γραφτηκε νωριτερα ...πολυτεκνοι ειδικες κατηγοριες????? το ποσοστο των τριτεκνων???
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
δεν ξέρω για τι μιλάς; σήμερα μιλήσανε τα δικαστήρια...  ασεπ γραπτός μετράει ο τελευταίος και εδώ μετράει του 08...εγώ έχω ασεπ  08...εσύ; 8) ;D ;D ;D

Δε ξέρω από πού πηγάζει αυτή η σιγουριά. Μίλησε ένας/μια εδώ μέσα για τον ΑΣΕΠ 2008. Επίσημα δεν έχουμε τίποτα. Ούτε ανακοίνωση Χατζηφώτη, ούτε την απόφαση. Επίσημο επαναλαμβάνω το μόνο που έχουμε, είναι το δελτίο τύπου του Κολλύρη

Έχω ΑΣΕΠ¨2008 (Περίπου 70) . Αλλά δεν είμαι τόσο μαλάκας ώστε να κοιτάω μόνο την πάρτη μου.  Υπάρχουν για χρόνια αδικημένοι επιτυχόντες απο το 1998 και μετά που βλέπαν να διορίζονται άλλοι αντι για αυτούς.

Παιδιά η απόφαση είναι για αναπληρωτές. Για διορισμό, ας προσφύγουν οι επιτυχόντες από το 1998 και μετά που λες που εντάσσονται στο 40% που βγήκε αντισυνταγματικό και θα έπρεπε να αποδίδεται στον ΑΣΕΠ και να διεκδικήσουν το διορισμό τους. Έχουν ήδη γίνει τέτοιες προσφυγές.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν ξέρω για τι μιλάς; σήμερα μιλήσανε τα δικαστήρια...  ασεπ γραπτός μετράει ο τελευταίος και εδώ μετράει του 08...εγώ έχω ασεπ  08...εσύ; 8) ;D ;D ;D
έχω 3 ασεπ με επιτυχία και στον τελευταίο κλάταρα, σε απλά ελληνικά, και δεν έγραψα καλά,κατά αυτούς. άσε που οι απαντήσεις ήταν διφορούμενες... τέλος πάντων, όσο κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, θα είμαστε άξιοι της τύχης μας...χωρίς παρεξήγηση...

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Παιδιά η απόφαση είναι για αναπληρωτές. Για διορισμό, ας προσφύγουν οι επιτυχόντες από το 1998 και μετά που λες που εντάσσονται στο 40% που βγήκε αντισυνταγματικό και θα έπρεπε να αποδίδεται στον ΑΣΕΠ και να διεκδικήσουν το διορισμό τους. Έχουν ήδη γίνει τέτοιες προσφυγές.

Ρε trustnoone αυτή η μάχη γίνεται για το ποιος θα πάει αναπληρωτής (Και να την "βγαλουμε" 1-2 χρόνια ακόμα). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν νοήμων άνθρωποι που νομίζουν ότι θα γίνουν μαζικοι διορισμοί με τα υπάρχοντα οικονομικά της χώρας και το πολιτικό μπάχαλο που επικρατεί.

@evangelia 77
Σε καταλαβαίνω γιατι και στον δικό μας 6/60 των ερωτήσεων , 2 μεγάλα φροντιστήριά μετά απο 3 μέρες βγάλαν άλλες απαντήσεις.
Όσο για τον κόπο που έκανες, (3 Ασεπ), εγώ θυμάμαι την αγωνία και την υπερένταση την ώρα τις εξέτασης (Της προετοιμασίας + αναμονής να πάω να γράψω). Τι να λέμε τωρα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2015, 08:21:38 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχω 3 ασεπ με επιτυχία και στον τελευταίο κλάταρα, σε απλά ελληνικά, και δεν έγραψα καλά,κατά αυτούς. άσε που οι απαντήσεις ήταν διφορούμενες... τέλος πάντων, όσο κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, θα είμαστε άξιοι της τύχης μας...χωρίς παρεξήγηση...
δεν κοιτάμε καθόλου την πάρτη μας....αυτά λέει η δικαστική απόφαση....
Νευράκια Νευράκια?
πάρε υπογλώσσια κι ετοιμάσου να δώσεις ασεπ για να πας αναπληρωτής.... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Ρε trustnoone αυτή η μάχη γίνεται για το ποιος θα πάει αναπληρωτής. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν νοήμων άνθρωποι που νομίζουν ότι θα γίνουν μαζικοι διορισμοί με τα υπάρχοντα οικονομικά της χώρας και το πολιτικό μπάχαλο που επικρατεί.

Μάχη; Η απόφαση έχει βγει. Θα λέει συγκεκριμένα πράγματα. Είτε έτσι, είτε αλλιώς. Αν ορίζει αλλαγή του συστήματος αναπληρωτών, θα την κάνει το υπουργείο με βάση την απόφαση. Αν όχι, δε θα αλλάξει τίποτα. Ποια μάχη; Μας δίνει κανένας σημασία για να έχει νόημα η μάχη; Δε μιλήσανε ποτέ για αλλαγή συστήματος αναπληρωτών. Για νέο σύστημα διορισμών μιλάνε πάντα. Αν αλλάξει το σύστημα αναπληρωτών, θα είναι από εξαναγκασμό και ή θα συμμορφωθεί το υπουργείο σε αυτά που θα λέει η απόφαση, ή θα κάνει τις κουτοπονηριές του προσπαθώντας να κερδίσει χρόνο. Γιατί προφανώς, το νέο σύστημα αναπληρωτών θα το δούμε πάλι με τη νέα προκήρυξη. Αν έχουν κάνει μαμουνιές, θα έχουμε πάλι προσφυγές στο ΣτΕ, που θα καθυστερήσει και όποια απόφαση δε θα μπορεί να εφαρμοστεί τη χρονιά 2016-2017, όπως έγινε φέτος δηλαδή κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
]από πέρυσι κάποιο εδώ πέρα μας κουνούσατε το σύνταγμα και τους νόμους του κράτους και τις αξιοκρατίες...τώρα ανακαλύψατε πως πριονίζατε το κλαδί όπου καθόσασταν;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.