*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04  (Αναγνώστηκε 16929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 28, 2008, 07:56:35 μμ »
Θυμαμαι οτι επρεπε να δηλώσουν συνταξιοδότηση μεχρι 11 αυγουστου. άρα τα κενα απο αυτο ειναι γνωστά, και πιθανότατα κινήθηκαν με βάση αυτά. Ίσως για αυτο να ειναι καπως αυξημένη η Α φάση από πέρσι. κάποιος δεν θα τα μετράει αυτα στο υπουργείο για τον προυπολογισμό του? Γιατι να τα κρατάει κρυφά?
Επίσης είδα μερικά άτομα που προσπεράστηκαν στη λίστα αναπληρωτών προτού παρουν τρίτεκνους. Είναι πιθανόν να αρνηθηκαν να πάνε αναπληρωτές?
Και συμφωνω με Utenar. 10-12  ώρες βιολογία είναι η καλύτερη περίπτωση για τους βιολόγους για να κάτσουν σε ένα σχολείο. Δεν βρισκεις πιο πολλές ώρες. Αν ηταν λάθος να τη δίνουν τη θέση σε βιολόγο, τότε δεν βλέπω άλλες περιπτώσεις που θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε ΈΝΑ σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:33 »

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 28, 2008, 09:31:55 μμ »
Το λάθος είναι να έχει το σχολείο π.χ. 4 ώρες βιολογίας και να τισ δίνει σε φυσικό ή χημικό!!!


Εννοείται αυτό που λες είναι σωστό
Μα μεγαλύτερο λάθος είναι να έχει το σχολείο μόνο 10 ώρες βιολογία και 10 ώρες χημεία-φυσική και να τις δίνει όλες σε βιολόγο αναπληρωτή!!!

Και γιατι ειναι "μεγαλυτερο" λαθος, κατα τη γνωμη σου? Το σωστο θα ηταν, βεβαια, να παρουν 3 ωρομισθιους απο τις αντιστοιχες ειδικοτητες να καλυψουν τα κενα (ο Βιολογος τις 10 ωρες της βολογιας, ο Φυσικος τις λιγοτερες απο 10 ωρες φυσικη, αρα θα πρεπει να παει σε 2 σχολεια, κι ο Χημικος τις λιγοτερες απο 10 ωρες Χημειας, αρα κι αυτος σε 2 σχολεια). Αλλά αν παρουν εναν αναπληρωτη, γιατι θα ηταν "μεγαλυτερο" λαθος να παρουν Βιολογο, αφου:
α) οι περισσοτερες διαθεσιμες ωρες ειναι Βιολογιας, και
β) οι Βιολογοι εχουν κανει του κοσμου τη Χημεια στο πανεπιστημιο, ενω οι Φυσικοι και Χημικοι δεν εχουν κανει καθολου Βιολογια.

Αυτή είναι η γνώμη του (νυν) φίλου μου και συγκεκριμένα είπε ότι οι 10 ώρες βιολογίας πολύ σπάνια συγκεντρωνονται σε ένα σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 29, 2008, 08:47:15 πμ »
Επίσης είδα μερικά άτομα που προσπεράστηκαν στη λίστα αναπληρωτών προτού παρουν τρίτεκνους. Είναι πιθανόν να αρνηθηκαν να πάνε αναπληρωτές?

Δεν αρνηθηκαν, απλά οι περιοχες που ειχαν δηλωσει δεν ειχαν κενο. Στην επομενη φαση αναπληρωτων με τα νεα κενα θα ξεκινησουν απο αυτους. (ειναι αυτονοητο οτι αν παλι δεν εχουν κενο στις περιοχες που εχουν δηλωσει, παλι δε θα τους παρουν)

Το οτι καποιος αρνειται να παει αναπληρωτης, εμεις οι απεξω δεν το μαθαινουμε ποτε. Το υπουργειο δημοσιευει τα ονοματα, δινει προθεσμιες να παρουσιαστουν κι αν καποιος δεν παει, τοτε "αρνηθηκε" την αναπληρωση και το σχολειο παραμενει χωρις καθηγητη μεχρι την επομενη φαση αναπληρωτων! Αυτα δε φαινονται πουθενα σ'εμας που περιμενουμε, εκτος κι αν παρεις προσωπικα τηλ στη Διευθυνση που εχει κληθει ενας αναπληρωτης, να δεις αν παρουσιαστηκε.

Αυτή είναι η γνώμη του (νυν) φίλου μου και συγκεκριμένα είπε ότι οι 10 ώρες βιολογίας πολύ σπάνια συγκεντρωνονται σε ένα σχολείο.

Προφανως εννοει να περισσευουν στο προγραμμα των μονιμων για ν'αναγκαστουν να καλεσουν αναπληρωτη, οπότε εχει δικιο. Αλλά για εναν μονιμο οι ωρες συγκεντρωνονται ευκολα στις πολεις, ειδικα στο γυμνασιο που οι μαθητες ειναι περισσοτεροι και δημιουργουνται πολλα τμηματα.
π.χ. τα σχολεια που ειναι κοντα μου στην Αθηνα εχουν το καθενα 4-6 τμηματα Α' γυμνασιου και Γ' γυμνασιου χ 2 ωρες το καθενα = 16-24 ωρες βιολογιας. Τα Λυκεια που συστεγαζουν εχουν κατα μεσο ορο 12 ωρες, επειδη τα μαθηματα εγιναν μονοωρα πριν μερικα χρονια πλην της Κατευθυνσης (κι οι μονιμοι κανουν προσθετη για να καλυπτουν την υλη της Γενικης Παιδειας Γ'Λυκειου!).

Αλλά οι νεοδιοριστοι συναδελφοι που ξερω στην επαρχια και τα νησια καλυπτουν Γυμνασιο και Λυκειο ή πηγαινουν σε 2 γειτονικα χωρια. Μετα απο μερικα χρονια που το ωραριο τους μειωνεται, σταματανε το δευτερο χωριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2008, 08:55:00 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 29, 2008, 11:16:19 πμ »
καλημερα φιλοι μου.

απο ο,τι βλεπω παντως σε οποια συζητηση και αν ανοιξα, δεν υπαρχει τιποτα συγκεκριμενο και σιγουρο.
αναφερομαι στον ΑΝ και ΠΟΤΕ θα ανακοινωθει η Β φαση και στο ΠΟΣΑ ατομα (πχ βιολογους, μιας και ανηκω σε αυτους) θα παρουν κτλ κτλ...!!!!

μονο να ελπιζει μπορει καποιος, αλλα και αυτο δεν ειναι χωρις αγχοσ κακα τα ψεματα!!!

ελπιζω εσεις να ειστε πιο ηρεμοι απο εμενα.

κουραγιο σε οσους βρισκονται καπου κοντα στο τελος της προηγουμενης φασης και δεν ακουμπησαν...!!!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος mariak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 29, 2008, 04:59:41 μμ »
Σήμερα μίλησα με την Δευτεροβάθμια τησ περιοχής μου και μου είπαν πως το υπουργείο θα καλέσει μέχρι τέλος Οκτωβρίου όσους αναπληρωτές χρειάζεται....Έπειτα θα καλύπτονται τα κενά με ωρομισθίους.....
Οπότε εκτιμούν πως θα υπάρξουν άλλες 2 φάσεις αναπληρωτών εως τέλος Οκτωβρίου! Βέβαια μπορεί να καλέσουν λιγοστούς ή κανέναν Βιολόγο  :(  :( ....
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα παραπάνω, απλά τα παραθέτω....


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 29, 2008, 05:32:38 μμ »
ΚΑΒΑΛΑ και ΞΑΝΘΗ, 0 κενα αναπληρωτών βιολόγων, σήμερα 29-08-2008
κανεις άλλος?
κάποιες διευθύνσεις, αν οχι όλες, θα αναρτήσουν τα κενά τους δευτέρα-τρίτη.
αυτο δεν σημαίνει ότι δεν θα...σπάσει κάποιος το πόδι του αργότερα ή..... θα πάθει κάποιο ατύχημα....ή θα πάρει καμιά άδεια στη καλύτερη περίπτωση.
Εγώ είμαι αθώος πάντως.

Αποσυνδεδεμένος mariak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 29, 2008, 05:41:17 μμ »
Και όταν κάποιος π.χ. σπάσει το πόδι του, καλούν στη θέση του αναπληρωτή? Στη μέση της χρονιάς ???

Στο σχολείο που ήμουν πέρισυ πάντως, μια μόνιμη καθηγήτρια ΠΕ04.01 πήρε άδεια για λόγους υγείας από τα Χριστουγεννα εως το τέλος του
σχολικού έτους.....Και ενώ υπήρχαν αρκετές φάσεις αναπληρωτών που ανακοινώθηκαν μετά τα Χριστούγεννα, στο σχολείο μας δεν πήραμε αναπληρωτή για να καλύψει το κενό της..... Το κενό των 20 (!!!) ωρών καλύφθηκε από 2 ωρομισθίους της ειδικότητας ΠΕ 04.04 !!!!!!

Οπότε ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική επιλέγουν έναν αναπληρωτή έναντι 2 ωρομισθίων????????

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 29, 2008, 05:46:34 μμ »
Εσένα αυτή η λογική σε φαίνεται περίεργη?
Η λογική ότι λείπει φυσικός και βάζουμε 2 βιολόγους  στη θέση του σε φαίνεται νορμάλ δηλαδή?
Δεν πιστεύω τίποτα να μιλάμε γλύκειο και να έκαναν οι βολόγοι φυσική κατεύθυνσης?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 29, 2008, 06:19:15 μμ »
Δεν με ενδιαφέρει να συμφωνώ με την λογική,
με συμφέρει να την καταλαβαίνω ;)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 29, 2008, 06:39:40 μμ »
Σου εύχομαι να δεις μια μέρα έναν άσεχτο φυσικό να κάνει βιολογία κατεύθυνσης,μέσα από την καρδιά μου. :-*


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:57:48 πμ »
Και όταν κάποιος π.χ. σπάσει το πόδι του, καλούν στη θέση του αναπληρωτή? Στη μέση της χρονιάς ???

Ναι, μεχρι το Φεβρουαριο οι Διευθυνσεις μπορουν να ζητησουν αναπληρωτες απο το υπουργειο. Το προβλημα ειναι οτι οταν τους τελειωσουν τα λεφτα, το ΥΠΕΠΘ πρεπει να ζητησει νεα χρηματα απο το Υπουργειο Οικονομικων κι ετσι αργουν να στειλουν νεους αναπληρωτες. Ειναι και το γενικοτερο συστημα της ανακοινωσης κενων και των φασεων αναπληρωτων ενα χαλι, οπότε βραστα...

Mariak, σε ποιο νομό ησουν, που πηραν τους 2 ωρομισθιους Βιολογους στο ιδιο σχολειο?

Η λογική ότι λείπει φυσικός και βάζουμε 2 βιολόγους  στη θέση του σε φαίνεται νορμάλ δηλαδή?

Εμενα μου φαινεται περιεργη (κι ας ειμαι Βιολογος!), γι'αυτο και ρωταω σε ποιο νομο ηταν. Μπορει να ηθελαν να βολεψουν δικο τους βυσμα, γι'αυτο εκαναν κατι τετοιο. (το υποθετω επειδη το εκαναν περισυ στο νομο που ειχα δηλωσει εγω, αλλά με αντιστροφη κατασταση, αφου το σχολειο ειχε κενο Βιολογου κι αντι να παρουν εμενα, πηραν 2 Φυσικους για να φτασουν τελικα στο βυσμα τους που ηταν αρκετα πιο κατω στον πινακα! >:( )

Αλλιως, το μονο που μπορω να σκεφτω για το παραπανω παραδειγμα ηταν η Φυσικος που εφυγε μ'αναρρωτικη να μη διδασκε κυριως φυσικη, αλλά βιολογια και χημεια. Αν το συγκεκριμενο σχολειο δεν ειχε καθολου Βιολογο, ηταν αναμενομενο να καλεσουν αυτην την ειδικοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 12:00:31 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:01:25 μμ »
Εμένα και τα 2 απαράδεκτα μου φαίνονται.

Πως θα την κάνω ρε παιδιά εγώ τη βιολογία?
Είμαστε σοβαροί τώρα?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:16:18 μμ »
Εμένα και τα 2 απαράδεκτα μου φαίνονται.

Πως θα την κάνω ρε παιδιά εγώ τη βιολογία?
Είμαστε σοβαροί τώρα?
Εχω μια περιέργεια. Αυτή η "γκρίνια" στον κλάδο ΠΕ04 υπήρχε πάντα, ή είναι "φαινόμενο" των τελευταίων ετών?

Υ.Γ Αγάπη, μην το παίρνεις προσωπικά, σαν τυπικό παράδειγμα σε πήρα, μη μου θυμώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Βιολόγοι ΠΕ 04.04
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:22:35 μμ »
Ναι,αυτό μας έλειπε τώρα!
Να θυμώνουμε και μεταξύ μας.

Χρησιμοποίησα τον εαυτό μου σαν αντιπροσωπευτικό παράδειγμα φυσικού.
Βέβαια εγώ θα μου πεις είμαι πολύ πάνω από το μέσο όρο. :P ;D ;D ;D


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160855
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.