*

Αποστολέας Θέμα: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 9355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2015, 07:07:53 πμ »
Αν το ερωτηματολόγιο σκοπό έχει απλά να διαπιστώσει εάν και τι είδους εργασιακός εκφοβισμός υπάρχει στα σχολεία και μόνο, καλώς έχει.
Αν όμως στοχεύει στη σύνδεση με τις αιτίες του, τότε θέλει πολύ εργασία αλλιώς τα συμπεράσματα κινδυνεύουν να είναι παραπλανητικά, δεδομένου ότι το εκπαιδευτικό σύστημα έχει ισορροπήσει σε μια κατάσταση επίπλαστης ευτυχίας των πάντων αφού ο ΜΟ βαθμολογίας ουδόλως  ανταποκρίνεται στο επίπεδο των μαθητών δημοσίων και κυρίως ιδιωτικών.

Πχ φαντασθείτε σε ένα σχολείο να συμφωνήσουν όλοι να βαθμολογούν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την επόμενη χρονιά, τι  έχει να συμβεί με τη συμπεριφορά των γονέων απέναντι στους καθηγητές.
Εγώ πάντα αυτό έκανα. Βαθμολογώ αντικειμενικά και έχω τεκμήρια γι'αυτό, τα οποία κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει. Το πώς θα το πάρουν οι μαθητές και οι γονείς, δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Εγώ κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει και μάλιστα, με λένε και δίκαιη και σωστή. Αν το κάναμε όλοι, δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτήν την απόλυτη απαξίωση σε όλους τους τομείς.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής Καζ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2015, 05:19:59 μμ »
Απορία: γιατί απαγορεύονται οι τιμωρίες στην πρωτοβάθμια;;; Υπάρχει κάποιος νόμος πλέον που το καθορίζει; Που πήγαν οι κάποτε παιδαγωγικές μέθοδοι της γωνίας και της βέργας, με τις οποίες μεγαλώσαμε; Από το ένα άκρο φτάσαμε στο άλλο; Είναι άραγε αυτό παιδαγωγικό;

Δεν είμαι σίγουρος για την παιδαγωγική αξία των σύγχρονων μεθόδων, όμως μπορώ με μεγαλύτερη βεβαιότητα να αμφισβητήσω μεθόδους που βασίζονται στη βία, ακόμα περισσότερο, στη σωματική.
Η άσκηση εκφοβισμού από μαθητές και συγγενείς είναι ένα ενδεχόμενο, όμως σε καμία περίπτωση αυτό δεν πρέπει να αποτελεί λόγο για προληπτικά μέτρα βασισμένα στη βία ή εκδικητικές συμπεριφορές από μέρος του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής Καζ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2015, 06:29:52 μμ »
Συμφωνώ απολύτως. Η κατάσταση έχει ξεφύγει και στην Πρωτοβάθμια και στη Δευτεροβάθμια. Φέτος πάλι το ζω στο πετσί μου. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω σκεφτεί την παραίτηση. Ίσως αν δεν υπήρχε η διετής διαγραφή από τους πίνακες να είχα παραιτηθεί... Κάτι πρέπει να γίνει. Εκτός του ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, απειλούμαστε συν το ότι ψυχικά καταρρακωνόμαστε. Σήμερα, σε ένα σεμινάριο με θέμα τη σχολική βία, ζήτησα να γίνει κάτι αντίστοιχο για τη σχολική βία που απευθύνεται προς τον εκπαιδευτικό. Από τους ΜΑΘΗΤΕΣ. Θέμα ταμπού, διστάζουν πολλοί ακόμα και να το συζητήσουν ανοιχτά. Μεγάλη πληγή. Κάτι πρέπει να γίνει, δεν είναι αστείο. Κάποια προγενέστερη χρονιά είχα ακούσει για μια συνάδελφό μου, που από τα όσα της έκαναν μέσα στην τάξη, λιποθύμησε! Άλλος συνάδελφος, ευγενέστατος, εργατικότατος και άκρως ευσυνείδητος, και μόνο που θυμάται τα χρόνια που πέρασε στην εκπαίδευση, ταράζεται και δεν θέλει καν να ξαναμπεί στον χώρο. Αν δεν κάνουμε κάτι εμείς γι'αυτό, ποιος θα κάνει;
Οι καταστάσεις που περιγράφετε είναι εξαιρετικά δυσάρεστες, λυπάμαι πολύ.
Αν και δυστυχώς έχετε δίκιο ως προς τη δυσκολία των εργαζομένων να μιλήσουν για τις εμπειρίες τους, ελπίζω πως προοδευτικά το θέμα θα γίνεται λιγότερο ταμπού και οι άνθρωποι που το βιώνουν θα μπορούν να μιλούν ανοιχτά γι᾽αυτό και να αναζητούν λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής Καζ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 19, 2015, 08:51:06 μμ »
Αν το ερωτηματολόγιο σκοπό έχει απλά να διαπιστώσει εάν και τι είδους εργασιακός εκφοβισμός υπάρχει στα σχολεία και μόνο, καλώς έχει.
Αν όμως στοχεύει στη σύνδεση με τις αιτίες του, τότε θέλει πολύ εργασία αλλιώς τα συμπεράσματα κινδυνεύουν να είναι παραπλανητικά, δεδομένου ότι το εκπαιδευτικό σύστημα έχει ισορροπήσει σε μια κατάσταση επίπλαστης ευτυχίας των πάντων αφού ο ΜΟ βαθμολογίας ουδόλως  ανταποκρίνεται στο επίπεδο των μαθητών δημοσίων και κυρίως ιδιωτικών.

Πχ φαντασθείτε σε ένα σχολείο να συμφωνήσουν όλοι να βαθμολογούν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την επόμενη χρονιά, τι  έχει να συμβεί με τη συμπεριφορά των γονέων απέναντι στους καθηγητές.

Ο στόχος της έρευνας είναι ακριβώς αυτός που αναφέρετε στην αρχή. Θέλουμε να μελετήσουμε την έκταση του φαινομένου σε ένα συγκκριμένο πληθυσμό. Σαφώς η διερεύνηση των αιτίων είναι εξαιρετικά σημαντική και θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο πολλών ερευνών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PetrosT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 02, 2015, 07:49:49 μμ »
Θοδωρή, επικοινώνησε αν θέλεις μαζί μου σε προσωπικό μήνυμα, μπορεί να έχω κάποιους γνωστούς μου αναπληρωτές να σου στυστήσω για την εργασία σου.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 02, 2015, 09:22:07 μμ »
Οι καταστάσεις που περιγράφετε είναι εξαιρετικά δυσάρεστες, λυπάμαι πολύ.
Αν και δυστυχώς έχετε δίκιο ως προς τη δυσκολία των εργαζομένων να μιλήσουν για τις εμπειρίες τους, ελπίζω πως προοδευτικά το θέμα θα γίνεται λιγότερο ταμπού και οι άνθρωποι που το βιώνουν θα μπορούν να μιλούν ανοιχτά γι᾽αυτό και να αναζητούν λύσεις.
Αγαπητέ συνάδελφε, έχω και ΠΟΛΥ χειρότερα να αναφέρω... Είτε δικές μου εμπειρίες είτε άλλων συναδέλφων. Μακάρι να γίνει κάτι στην πράξη και μάλιστα το συντομότερο δυνατό...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής Καζ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 06, 2015, 07:20:25 μμ »
Καλησπέρα και πάλι.
Αγαπητοί επαιδευτικοί, σας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και προσφορά σας στην έρευνα μου.
Η διαδικασία της δειγματοληψίας έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός που επιθυμεί να συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο για τον εργασιακό εκφοβισμό, υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής για ακόμη μία εβδομάδα.
Καλή Ανάσταση. :)

Αποσυνδεδεμένος lifelike

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:22:15 μμ »
Αν το ερωτηματολόγιο σκοπό έχει απλά να διαπιστώσει εάν και τι είδους εργασιακός εκφοβισμός υπάρχει στα σχολεία και μόνο, καλώς έχει.
Αν όμως στοχεύει στη σύνδεση με τις αιτίες του, τότε θέλει πολύ εργασία αλλιώς τα συμπεράσματα κινδυνεύουν να είναι παραπλανητικά, δεδομένου ότι το εκπαιδευτικό σύστημα έχει ισορροπήσει σε μια κατάσταση επίπλαστης ευτυχίας των πάντων αφού ο ΜΟ βαθμολογίας ουδόλως  ανταποκρίνεται στο επίπεδο των μαθητών δημοσίων και κυρίως ιδιωτικών.

Πχ φαντασθείτε σε ένα σχολείο να συμφωνήσουν όλοι να βαθμολογούν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την επόμενη χρονιά, τι  έχει να συμβεί με τη συμπεριφορά των γονέων απέναντι στους καθηγητές
Εξύβριση εκπαιδευτικών στα social media! http://mathisi20.gr/resources/surveys/i1124
Χάος!!!! :-X 
 :)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής Καζ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασιακός εκφοβισμός στον χώρο των εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 21, 2015, 03:17:34 μμ »
Αγαπητοί εκπαιδευτικοί.
Η δειγματοληψία της έρευνας για τον εργασιακό εκφοβισμό στο χώρο της 2βαθμιας του νομού Θεσσαλονίκης έχει ολοκληρωθεί. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω από καρδιάς για τη συμμετοχή σας τόσο στη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, όσο και την κατάθεση των προσωπικών σας απόψεων και εμπειριών. Εύχομαι η αρχική μου ανάρτηση να αποτέλεσε ένα πρώτο πεδίο διαλόγου στο φόρουμ για το φαινόμενο, και να συνεχίσετε ακόμη και μετά την ολοκλήρωση της δικής μου έρευνας να μοιράζεστε τις σκέψεις σας.
Καλή συνέχεια σε όλους! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160249
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.