*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 442972 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1022 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:39:59 μμ »
panos2 δε θα μπορουσα να συμφωνω μαζι σου περισσοτερο στο να αποφοιτουν οσοι πραγματικα χρειαζονται. Νομιζεις ομως οτι με την καταργηση της βασης του 10 βρισκομαστε σε αυτον τον δρομο; Εγω γιατι νιωθω οτι βρισκομαστε στον εντελως αντιθετο; δηλ. "γινετε φοιτητες με οποιο τιμημα;"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:04 »

Αποσυνδεδεμένος kwnstantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1023 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:44:16 μμ »
ας μην αρχιζουμε να σχολιαζουμε εδω το νεο συστημα προσληψεων! Οντας απο τους σχετικα νεους, η υποβαθμιση προυπηρεσιας δεν με επηρεαζει τοσο αμεσα, γιατι η υποβαθμιση θα γινει για ολους μας... Οσο για τον ασεπ, εχω καλη σειρα στον ασεπ 2009 οποτε κ παλι δεν μπορω να σχολιασω... το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι σταθερο. Κ που ξερουμε οτι αν αλλαξει συντομα η κυβερνηση δεν θα αλλαξουν παλι το συστημα;;;

οσο για το αν αξιζει να πας αναπληρωτης, εγω λεω οτι αξιζει.... ποτε δεν παει χαμενος οποιος εχει προυπηρεσια, αυτο βλεπω εγω... κ αλλωστε τί μονιμοι κτλ λεμε; απο 1-1--2011 ολοι στο ΙΚΑ θα ειμαστε παιδια κ ολοι στην αβεβαιοτητα... για αρση της μονιμοτητας το πανε ετσι κ αλλιως... τουλαχιστον να υπαρχει δουλεια, γιατι με αυτα που βλεπω γυρω μου, εχω αρχισει κ αμφιβαλω για πολλα....

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1024 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:55:59 μμ »
ας μην αρχιζουμε να σχολιαζουμε εδω το νεο συστημα προσληψεων! Οντας απο τους σχετικα νεους, η υποβαθμιση προυπηρεσιας δεν με επηρεαζει τοσο αμεσα, γιατι η υποβαθμιση θα γινει για ολους μας... Οσο για τον ασεπ, εχω καλη σειρα στον ασεπ 2009 οποτε κ παλι δεν μπορω να σχολιασω... το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι σταθερο. Κ που ξερουμε οτι αν αλλαξει συντομα η κυβερνηση δεν θα αλλαξουν παλι το συστημα;;;

οσο για το αν αξιζει να πας αναπληρωτης, εγω λεω οτι αξιζει.... ποτε δεν παει χαμενος οποιος εχει προυπηρεσια, αυτο βλεπω εγω... κ αλλωστε τί μονιμοι κτλ λεμε; απο 1-1--2011 ολοι στο ΙΚΑ θα ειμαστε παιδια κ ολοι στην αβεβαιοτητα... για αρση της μονιμοτητας το πανε ετσι κ αλλιως... τουλαχιστον να υπαρχει δουλεια, γιατι με αυτα που βλεπω γυρω μου, εχω αρχισει κ αμφιβαλω για πολλα....

Έτσι!! Η εμμονή του "μόνιμου" διορισμού δεν  μας αφήνει να δούμε αυτά που έρχονται και θα περάσουν κάπως στο "ντούκου"...΄

ΥΓ. Έχεις δίκιο. Βγήκαμε εκτός θέματος. Είμαι και ΠΕ04... Πάω σε άλλη παραλία... :)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1025 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:59:13 μμ »
Η πρώτη φάση έρχεται..Πάμε προβλέψεις...έτσι για να βρισκόμαστε σε κίνηση ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:03:04 »

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1026 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:07:24 μμ »
πως προκυπτει οτι οι διορισμοι θα ειναι πανω απο τους τριπλασιους ;

εδω ο νομος προβλεπει οτι ακομα και οταν δινουμε τον διαγωνισμο δεν θα υπαρχει  καθορισμενος αριθμος προσληφθεντων .
θα δινουμε ουσιαστικα για την σειρα αναπληρωσης εκτος απο καποιους "τυχερους" ή κατα αλλους πολυ διαβασμενους μορφωμενους που θα ειναι στην κουφη της πυραμιδας και θα διοριζονται (κατ'εμε αριθμος πολυ μικροτερος απο αυτους που ξεραμε , μια πρωτη γευση ο φετινος αριθμος διοριστεων. στην παραπανω εκτιμηση συνειγορει οτι αριθμος σχολικων μοναδων θα συρικνωνεται καθως και επισης και ο αριθμος παιδιων λογω υπογεννητικοτητας . εξαλου γι'αυτο δεν προσλαμβανει καινουριους μονιμους αφου τα παιδια λιγοστευουν και σε βαθος χρονου θα περισευουν καθηγητες  )

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1027 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:23:51 μμ »
προφανως καποιοι θελουν να εθελοτυφλουν και γι αυτο μαλλον δε θα πετυχουμε τιποτα ως κλαδος. Α, και οταν μιλαμε για διορισμο, δε σημαινει οτι ντε και καλα μιλαμε για μονιμο διορισμο, δεν ψαχνουμε να βολευτουμε, ψαχνουμε να ηρεμησει το μυαλο μας για μεικα χρονια απο ΑΣΕΠ και αλλες μ@@@@@ες για να μπορεσουμε κι εμεις σαν ανθρωποι να κανουμε και να σκεφτουμε λιγο τις οικογενειες μας. Ειναι τοσο κακο αυτο;

Αποσυνδεδεμένος maira 230

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν αντέχω τη μιζέρια!!
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1028 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:35:57 μμ »
ας μην αρχιζουμε να σχολιαζουμε εδω το νεο συστημα προσληψεων! Οντας απο τους σχετικα νεους, η υποβαθμιση προυπηρεσιας δεν με επηρεαζει τοσο αμεσα, γιατι η υποβαθμιση θα γινει για ολους μας... Οσο για τον ασεπ, εχω καλη σειρα στον ασεπ 2009 οποτε κ παλι δεν μπορω να σχολιασω... το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι σταθερο. Κ που ξερουμε οτι αν αλλαξει συντομα η κυβερνηση δεν θα αλλαξουν παλι το συστημα;;;

οσο για το αν αξιζει να πας αναπληρωτης, εγω λεω οτι αξιζει.... ποτε δεν παει χαμενος οποιος εχει προυπηρεσια, αυτο βλεπω εγω... κ αλλωστε τί μονιμοι κτλ λεμε; απο 1-1--2011 ολοι στο ΙΚΑ θα ειμαστε παιδια κ ολοι στην αβεβαιοτητα... για αρση της μονιμοτητας το πανε ετσι κ αλλιως... τουλαχιστον να υπαρχει δουλεια, γιατι με αυτα που βλεπω γυρω μου, εχω αρχισει κ αμφιβαλω για πολλα....
Kvnstantina,παρόμοια περίπτωση είμαι με σένα ως προς το διαγωνισμό ΑΣΕΠ,είχα πολύ καλή σειρά (κοντά στο 680 στον αρχικό πίνακα επιτυχόντων).Η απορία μου: τα μόρια που θα πάρουμε φετός από πιθανή πρόσληψη ΑΜΩ θα προστεθούν στον πίνακα αναπληρωτών; Και το σπουδαιότερο: μια πολύ καλήσειρά σε ΑΣΕΠ - μετά από αιματηρή προσπάθεια - θα σβηστεί απ' το χάρτη είτε όσον αφορά τις προσλήψεις- διορισμούς για το 2011-2012, είτε όταν θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός και θα υπάρξουν "φρέσκες" επιτυχίες;;; Τι νομίζετε εσείς; εγώ πάντως "εν οίδα, ότι ουδέν οιδα" :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1029 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:41:35 μμ »
Με σειρά πολύ καλή στον ΑΣΕΠ 2009 (θέση μεταξύ 503 & 513 στον αρχικό πίνακα επιτυχόντων) αλλά με μηδενική προϋπηρεσια, πιστεύετε πως έχω έστω και την παραμικρή ελπίδα αναπλήρωσης φέτος;  Για ΑΜΩ ρωτάω γιατί για ΑΚΩ το έχω ήδη αποκλείσει στο μυαλό μου.
Έχουμε τίποτα νεώτερο ως προς το συνολικό αριθμό αναπληρωτών φιλολόγων (ΑΚΩ & ΑΜΩ) που θα πάρει φέτος;

Αποσυνδεδεμένος maira 230

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν αντέχω τη μιζέρια!!
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1030 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:49:37 μμ »
Εκτός από την  πραγματικά πολύ καλή σειρά σε ΑΣΕΠ -τι άδικο!!!! - θα πρέπει να δεις τη σειρά σου στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, γιατί.. νομίζω πως εκείνη η σειρά θα παίξει καταλυτικό ρόλο...νομίζω. Με βάση τη μικρή μου εμπειρία ως περσινή ωρομίσθια...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1031 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:00:15 μμ »
Με τον νέο νόμο η επιτυχία έχει ισχύ για τρεις διαγωνισμούς
(οι επιτυχόντες του 2008-9 θα είναι στους πίνακες μέχρι και τον διαγωνισμό του 2016 - εφόσον γίνουν κανονικά ΑΣΕΠ το 2012 και το 2014)
Αν κάποιος έχει επιτυχία και στους τρεις τελευταίους τα μόρια που θα πάρει στον νέο πίνακα (εννιαίος + αναπλρωτών γίνονται ένας) θα είναι αυτά τις μεγαλύτερης από τις τρεις βαθμολογίες

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1032 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:01:00 μμ »
συναδελφοι ευχομαι σε ολους το καλυτερο και συντομα να ληξει η αγωνια ολων μας.ομως δε θα ηταν προτιμοτερο απο το να κανουμε μονο εκτιμησεις, που ειναι καλοδεχουμενες βεβαιως, να συμμετασχουμε και στις συνελευσεις που επονται απο το ΣΕΑΕ ή απο αλλους φορεις και που θα γινουν σε ολες τις μεγαλες πολεις την ερχομενη τριτη?νομιζω οτι εκτος απο τη λεκτικη διαμαρτυρια απαραιτητη πια κρινεται και η οργανωση μας στις αντιστοιχες οργανωσεις ωστε να ακουστουμε και να σχεδιασουμε τις επομενες κινησεις μας.λυπαμαι που το λεω αλλα δεδομενης της καταστασης, αν δεν κινητοποιηθουμε μαζικα και οργανωμενα θα αντιμετωπισουμε τους χειροτερους εφιαλτες μας.  
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1033 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:06:06 μμ »
εννοειται οτι κατανοω την αγωνια ολων, αφου διακατεχει κι εμενα.επισης, ο καθενας μεσα στο φορουμ εχει τη δικη του ιστορια.αλλος εχασε το διορισμο για1 και αλλως για 0,1 και ουτω καθεξης.βεβαιως και ειναι τραγικο αυτο .ομως δυστυχως η κατασταση ειναι εστι διαμορφωμενη κααι ισχυει για ολους.οι του υπεπθ γνωριζουν πολυ καλα τι κανουν και γι αυτο μας εχουν διασπασει διαμορφωνοντας συνεχως νεους πινακες: αναπληρωτων, ασεπ κ.α.αν δεν αγωνιστουμε για να προασπισουμε τα δικαιωματα μας (τα αυτονοητα) φοβαμαι πως δε θα αλλαξει κατι ουτε στο ελαχιστο.ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος maira 230

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν αντέχω τη μιζέρια!!
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1034 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:16:55 μμ »
Με τον νέο νόμο η επιτυχία έχει ισχύ για τρεις διαγωνισμούς
(οι επιτυχόντες του 2008-9 θα είναι στους πίνακες μέχρι και τον διαγωνισμό του 2016 - εφόσον γίνουν κανονικά ΑΣΕΠ το 2012 και το 2014)
Αν κάποιος έχει επιτυχία και στους τρεις τελευταίους τα μόρια που θα πάρει στον νέο πίνακα (εννιαίος + αναπλρωτών γίνονται ένας) θα είναι αυτά τις μεγαλύτερης από τις τρεις βαθμολογίες
Σ'ευχαριστώ πολύ p.stelio, αυτό δεν το ήξερα..μπορείς να μου πεις σε ποια πηγή μπορώ να το βρω το σχετικό κομμάτι του νέου νόμου; ευχαριστώ κ πάλι....

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1035 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 03:17:50 μμ »
Συμφωνω κι εγω με τον/την cynemaprod. Αλλωστε νομιζω πως ολοι ειμαστε διατεθημενοι να διαβασουμε και νε επιτυχουμε μια φορα στον ασεπ  ή και δυο και να μαζεψουμε καποιους μηνες προυπηρεσιας ανα την ελλαδα, ενω το να υποστηριζει καποιος πως μπορει να γραψει ΑΣΕΠ και να ειναι μεσα στους 300 πρωτους το θεωρω τουλαχιστον αλαζονεια.

Δεν ξέρω αν θα είναι 300, αλλά οι διοριστέοι θα είναι πάνω από τους τριπλάσιους, σε σχέση με το παλιό σύστημα... Η προυπηρεσία συνεχίζει να προσμετράται, έστω και σε μικρότερο βαθμό. Το ότι δεν αξίζει πια να πας ωρομισθιος , είναι θετικό!!

ΥΓ Επειδή πολλοί δεν μελετούν τις δυνατότητες, που δίνει το νέο σύστημα πρόσληψης, (όσοι έχουν μέτριες επιδόσεις στον διαγωνισμό, μπορούν να διοριστούν τώρα πιο εύκολα στις βασικές ειδικότητες. Την ταλαιπωρία θα την υποστούν μετά την πρόσληψη... ;D), που διαφέρουν από κλάδο σε κλάδο, τον τελευταίο καιρό κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και υπεραπίζομαι ένα σύστημα πρόσληψης, που στις βασικές του δομές, πρέπει να αλλάξει με την δημιουργία αμιγώς καθηγητικων σχολών, που θα αποφοιτούν τόσοι, όσοι και πραγματικά χρειάζονται στην εκπαίδευση...
Πάντα κρίνω το νέο σύστημα πρόσληψης σε σχέση με το προηγούμενο...
Mακάρι να είναι όπως τα λες panos2!Η αλήθεια είναι πως οι προσλήψεις από ασεπ ήταν λιγότερες από τις μισές,κάτι που στην ουσία δεν είχα πλήρως συνειδητοποιήσει...Τώρα, αν φτάσουν οι προσλήψεις να μειωθούν κατά το ήμισυ και καθιερωθεί η ελαστική εργασία που θα καλύπτει ανάγκες και θα ανακυκλώνεται (με ταυτόχρονη μείωση του επιδόματος ανεργίας),ζήτω που καήκαμε!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 889
Σύνολο: 895

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.