*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 164566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #854 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:10:08 μμ »
Αν θεωρείς ότι ο μισθός είναι μικρός ή ότι η αναπλήρωση δεν σε συμφέρει μπορείς να αποχωρήσεις από το δημόσιο και να διαπρεψεις στον ιδιωτικό τομέα. Ουδείς αναντικατάστατος.

Δεν θα πω αν συμφωνω ή διαφωνω με την vasia1 απλα θα ανεφερω συναδελφε οτι αυτο που λες μας εφερε να χασουμε σε μια νυχτα το 40%  του μισθου μας.....αυτο μας εφερε σε αντιληψεις να παει ο αλλος εθελοντικα( ναι για οσους δεννθυμουνται επι Λοβερδου νεοι λεγανε παμε εθελοντικα για τα μορια)....

Επισης μην ξεχναμε τις κοροιδιες που εχουμε υποστει ως κλαδος απο ολες τις παραταξεις....να θυμισω απολυσεις εκπαιδευτικων (ακομα και αν ειχανε ασεπ) ρυθμισεις με "παραθυρα" απο πολλους πινακες.....και ταωτελευταια χρονια υποσχεσεις για 20.000 εκπαιδευτικους....καθε χρονο τοσοι διοριζονται συμφωνα με αυτα που ακουει ενας ασχετος εκτος εκπαιδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:46 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #855 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:25:32 μμ »
Συνάδελφοι η συζήτηση έχει παρεκτραπεί. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις (πολιτικές) επιλογές του. Αυτό δεν τον κάνει ούτε νεοφιλελέ φασίστα, ούτε ζαίο, ούτε δεν ξέρω κι εγώ τι.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #856 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:40:17 μμ »
Αναγκαζομαι να ξαναμπω διοτι καποιος πεταξε την εξυπναδα του και νομισε οτι κατι ειπε. Το να κοπει 45% απ τον νεο και μηδεν απ τον παλιο ειναι αντισυνταγματικο. Δεν ειναι αν μ αρεσει η δε μ αρεσει ειναι και θεμα κοινης λογικης περα απ το νομο. Εχουν πλακα παντως κατι νεοφιλελε φασισταρια που ξεφυτρωσαν τελευταια! Αν δε σ αρεσει μη διεκδικεις, βουλωσε το! Ο ταγματασφαλητισμος ειναι εδω!!

Δεν ειπα να ψηφισεις συριζα, για τα καλα της νδ ειπα και για το "τι εγινε τοτε". Κι ο συριζα εκανε πολλα στραβα αλλα τοσα αισχη οχι.

Εχεις χάσει την ψυχραιμία σου και γράφεις ανακρίβειες. Ποιος σου είπε ότι οι περικοπές δεν ήταν οριζόντιες;
Συναδέλφος με 32 χρόνια υπηρεσία χωρίς παιδιά 1327 €  τον μήνα. Αν τα θεωρείς υπερβολικά πολλά να ζητήσεις να περικοπούν στο ύψος ενός επιδόματος για να ησύχασες εσύ και όσοι σκέφτονται σαν εσένα.

Φυσικά το θέμα μας  εδώ είναι άλλο, αλλά σκόπιμα προσπαθείς μαζί με μερικούς άλλους  με αχαρακτήριστο λεξιλόγιο να στρέψεις αλλού την συζήτηση.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #857 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:00:40 μμ »
Οι χαρακτηρισμοι που εδωσα πριν δεν ηταν τυχαιοι. Τα περι ιδιοτελων ηξερα γιατι τα λεγα. Προφανως δεν εχεις ιδεα για το πως εγινε το μισθολογιο του 11 και σε προκαλω να το ψαξεις. Για μενα ηταν απο τα αισχροτερα που εγιναν με την κριση. Δεν εχει σημασια το αν ειναι πολλα αυτα που παιρνει αυτος που γραφεις, σημασια εχει οτι κατα παγκοσμια πρωτοτυπια οι νεοτεροι εχασαν ποσοστιαια πολλα περισσοτερα απο τους παλαιοτερους. ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. Με διπλωμα πολυτεχνειου και μεταπτυχιακο ειχα φτασει να παιρνω 896 ευρω. Να σε ενημερωσω οτι εχω 18 χρονια στα σχολεια, οχι ενα και δυο, και δυο παιδια (απο τοτε). Λογω αυξησεων τσιπρα ξεπερασα μετα τοσα χρονια τα 1000 ευρω. Τα 1350 που λες δε θα τα δω ΠΟΤΕ. Το βαθμολογιο κατεστρεψε τους νεοτερους, ειδικα καποιους σαν εμενα που για μερες εμεινα εκτος βαθμου. Ψαξε πριν μιλησεις να δεις οτι οι μειωσεις ηταν πολυ μεγαλυτερες καθως κατεβαινες βαθμους κατι που δεν εγινε πουθενα ποτε. Φαντασου τι ειχε να γινει αν ο συνταξιουχος των 500 στην αρχη της κρισης εχανε 40% κι ο συνταξιουχος των 1500 10%. ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ. Και καποιοι αναρρωτιουνται "τι εγινε τοτε". Να μην επεκταθω και στο αλλο ΑΙΣΧΟΣ, το βαθμολογιο που για καποιο μαγικο λογο, αυτος που ηταν στο βαθμο Β ηταν αξιολογημενος αριστα (αφου ο Α ηταν μονο για στελεχη), ενω το κοροιδο - ο νεος επρεπε να παει Ε, Δ, Γ, Β να περασει ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ για να φτασει στο σημειο που ειναι ο παλιος ΑΝ αποφασιζαν να κανουν αξιολογηση.

Δεν παρακολουθω τη συζητηση για τους διορισμους, ουτε θελω να τη στρεψω αλλου. Μπηκα μετα καιρο τυχαια να περασει η ωρα και ειδα καποιον να γραφει "ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΤΕ".

Και φυσικα δε θελω να κοπουν του παλιοτερου για να τα φαει η μαυρη τρυπα. Θελω να μη γυρισουμε στο αισχος και να κρατηθει εστω το μισθολογιο του 16 που ειχε τουλαχιστον τη λογικη της αναλογιας (η αυξησεις μου ηταν η προσωπικη διαφορα των παλιων).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 11:04:42 μμ από vasia1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:46 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #858 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:09:03 μμ »
Οι χαρακτηρισμοι που εδωσα πριν δεν ηταν τυχαιοι. Τα περι ιδιοτελων ηξερα γιατι τα λεγα. Προφανως δεν εχεις ιδεα για το πως εγινε το μισθολογιο του 11 και σε προκαλω να το ψαξεις. Για μενα ηταν απο τα αισχροτερα που εγιναν με την κριση. Δεν εχει σημασια το αν ειναι πολλα αυτα που παιρνει αυτος που γραφεις, σημασια εχει οτι κατα παγκοσμια πρωτοτυπια οι νεοτεροι εχασαν ποσοστιαια πολλα περισσοτερα απο τους παλαιοτερους. ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. Με διπλωμα πολυτεχνειου και μεταπτυχιακο ειχα φτασει να παιρνω 896 ευρω. Να σε ενημερωσω οτι εχω 18 χρονια στα σχολεια, οχι ενα και δυο, και δυο παιδια (απο τοτε). Λογω αυξησεων τσιπρα ξεπερασα μετα τοσα χρονια τα 1000 ευρω. Τα 1350 που λες δε θα τα δω ΠΟΤΕ. Το βαθμολογιο κατεστρεψε τους νεοτερους, ειδικα καποιους σαν εμενα που για μερες εμεινα εκτος βαθμου. Ψαξε πριν μιλησεις να δεις οτι οι μειωσεις ηταν πολυ μεγαλυτερες καθως κατεβαινες βαθμους κατι που δεν εγινε πουθενα ποτε. Φαντασου τι ειχε να γινει αν ο συνταξιουχος των 500 στην αρχη της κρισης εχανε 40% κι ο συνταξιουχος των 1500 10%. ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ. Και καποιοι αναρρωτιουνται "τι εγινε τοτε". Να μην επεκταθω και στο αλλο ΑΙΣΧΟΣ, το βαθμολογιο που για καποιο μαγικο λογο, αυτος που ηταν στο βαθμο Β ηταν αξιολογημενος αριστα (αφου ο Α ηταν μονο για στελεχη), ενω το κοροιδο - ο νεος επρεπε να παει Ε, Δ, Γ, Β να περασει ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ για να φτασει στο σημειο που ειναι ο παλιος ΑΝ αποφασιζαν να κανουν αξιολογηση.

Δεν παρακολουθω τη συζητηση για τους διορισμους, ουτε θελω να τη στρεψω αλλου. Μπηκα μετα καιρο τυχαια να περασει η ωρα και ειδα καποιον να γραφει "ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΤΕ".

Και φυσικα δε θελω να κοπουν του παλιοτερου για να τα φαει η μαυρη τρυπα. Θελω να μη γυρισουμε στο αισχος και να κρατηθει εστω το μισθολογιο του 16 που ειχε τουλαχιστον τη λογικη της αναλογιας (η αυξησεις μου ηταν η προσωπικη διαφορα των παλιων).

Aπορώ που σου κάνει και εντύπωση. Στην Ελλάδα αυτή ηταν πάντα η τακτική στο Δημόσιο, να προστατεύονται τα κεκτημένα και τα συμφέροντα των παλιών, με τη θυσία των νεώτερων, καθώς οι πρώτοι έχουν τις συνδικαλιστικές άκρες με τη διοίκηση. Να, όπως έγινε και με το σύστημα του Γαβρόγλου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 11:35:45 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #859 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:13:53 μμ »
Εδώ το θέμα μας δεν είναι αν οι μόνιμοι βγάζουν 100 ευρώ πάνω η κάτω.
Εδώ μιλάμε για τους -λεμε τώρα - 10,000 διορισμούς. . Είναι λίγο δύσκολο ανθρώποι που δουλεύουν για 400 ευρώ να λυπούνται μόνιμους που δουλεύουν  μάξιμουμ 23 ώρες τη βδομάδα , 9 μήνες το χρόνο. Εγω το 23ωρο το δουλεύω σε δύο μέρες, όχι σε πέντε-οποτε τα νευρα για τους κουλιδες-τσιπραιους κλπ δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Βγείτε λίγο από τη φούσκα του δημοσίου κ κοιτάξτε γύρω γύρω. 

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #860 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:17:21 μμ »
Δε μου κανει εντυπωση το οτι εγινε, παροτι ειναι τρομακτικα ακραιο στα ποσοστα που εγινε, μου κανει εντυπωση πως καποιοι δεν το καταλαβαν καν ακομη και μετα τοσα χρονια! Βεβαια ακομη μεγαλυτερη εντυπωση μου κανε οταν εκεινα τα μαυρα χρονια ακουσα απο δασκαλα "ε και τι εγινε; ενα τει ειχαν τελειωσει" για τους "διαθεσιμους". Θα μου πεις δεν εβρισε ομως, το πε καθως πρεπει.....

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #861 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:21:23 μμ »
Δε μου κανει εντυπωση το οτι εγινε, παροτι ειναι τρομακτικα ακραιο στα ποσοστα που εγινε, μου κανει εντυπωση πως καποιοι δεν το καταλαβαν καν ακομη και μετα τοσα χρονια! Βεβαια ακομη μεγαλυτερη εντυπωση μου κανε οταν εκεινα τα μαυρα χρονια ακουσα απο δασκαλα "ε και τι εγινε; ενα τει ειχαν τελειωσει" για τους "διαθεσιμους". Θα μου πεις δεν εβρισε ομως, το πε καθως πρεπει.....
Γιατί δεν ανοίγεις ένα άλλο νήμα για να γράψεις για τα μισθολογικά και τις διαθεσιμότητες και τα γράφεις σε ένα νήμα που αφορά διορισμούς;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #862 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:25:00 μμ »
@ vasia1
Μίλησες για τομάρια. Ντροπή.
Δικό μου σχόλιο διάβασες...δεν απάντησες σε κάποιον αόριστα. Απάντησες ως μη όφειλες γιατι δεν ρωτούσα εσένα αλλά κάποιο άλλον και είχα τον λόγο μου, δεν περίμενες την απάντηση του άλλα ήλθες σαν ταύρος σε υαλοπωλείο.....να μας στολίσεις.
Φυσικά δεν σε αφορούν οι διορισμοί...γιατί δεν θελεις να θιξεις το αγκάθι που λέγεται γραπτός διαγωνισμός και ο νέος νόμος τεχνηέντως θέλει να αποκλείσει χιλιάδες πτυχιούχους από την διεκδίκηση μιας θέσης, άσχετα αν το πετύχουν ή όχι. Τους αφαιρεί το δικαίωμα της διεκδίκησης. Ωραία δημοκρατία επαγγέλλονται όσοι το σκέφτηκαν.
Εχεις δεκαοκτώ χρόνια στην εκπαίδευση και χρησιμοποιείς γλωσσα απαράδεκτη, αχαρακτήριστη. Νομίζεις πως βρίζοντας δικαιώνεσαι. Ντροπή και πάλι ντροπη. Δεν μου απάντησες όμως αν σε αποκαλέσουν εσένα τομάρι στο σχολείο πως θα αντιδράσεις; Σε ρωτώ επειδη την χρησιμοποιήσες ανερυθρίαστα σε βάρος ανθρώπων που ούτε καν γνωριζεις εξ όψεως.
Και φυσικά θελεις εσύ την αύξηση αλλά ο άλλος να μην πάρει επειδη είναι παλαιότερος και εσύ εχεις ιδεοληψίες.
Τα σχόλια σου είναι άκρως διχαστικά και άπρεπη για εκπαιδευτικό που επαγγέλλεται δήθεν την δημοκρατία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 11:26:44 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #863 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:25:21 μμ »
Οκ, δεν ξαναγραφω κι ελπιζω να μη δεχτω απαντηση που να λεει οτι τα στοιχεια μου ειναι λαθος γιατι καταντα αηδια...

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #864 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:28:34 μμ »
Διοριστηκα με γραπτο ασεπ το 2002. Ειμαι κατα του γραπτου ασεπ 100% χωρις προυπηρεσια και μορια. Ειναι λαθος το συστημα γαβρογλου οπως λαθος και το συστημα 100% ασεπ. Ειναι λαθος να διοριζεται καποιος με μηδεν υπηρεσια επειδη εγραψε 61 και να μη διοριζεται καποιος με 59 και δεκα χρονια υπηρεσια. Αυτα. Για το πως μιλαω λογαριασμο δε θα σου δωσω. Ουτε εξυπνοτερος ουτε ικανοτερος εκπαιδευτικος απο μενα εισαι, να εισαι σιγουρος. 

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #865 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:29:58 μμ »
@ vasia1
Είμαι ο τελευταίος που θα επιβάλει λογοκρισία...,με ποιο δικαίωμα άλλωστε, αλλά μάλλον πιστεύεις ότι εχεις απόλυτο δικαίωμα  να χυδαιολογείς.
Σημεία των καιρών.. Ο καθείς και τα όπλα του....
Ή διαφορετικά ο καθένας από ο,τι έχει χαρίζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 11:33:10 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #866 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:34:37 μμ »
Μολις τώρα η Ντόρα ειπε στην ΕΡΤ οτι οι 15.000 διορισμοί στην εκπαίδευση εχουν εγκριθεί και η ΝΔ θα τους πραγματοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #867 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:37:47 μμ »
Αν και δεν αφορά το παρόν νήμα το έχω αναφέρει κατά καιρούς σε αντίστοιχα μισθολογικών. Στις προηγμένες χώρες οι δημόσιοι αμείβονται με βάση τα προσόντα τους, πτυχίο, μάστερ κ. α όπου κι αν εργάζονται. Στην Ελλάδα υπάρχουν του κόσμου τα μισθολόγια για λόγους που μόνο αφελείς δεν καταλαβαίνουν. Καμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να αναλάβει το πολιτικό κόστος και να διορθώσει υφιστάμενες αδικίες. Ο νοων νοειτω..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.