*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2682674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4452 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:30:44 μμ »
ναι, το είδα και με τις αιτήσεις που έγιναν αργά... βέβαια θα προτιμούσα να δουλεύω και να τρέχω Σάββατο :-)
καλό κουράγιο!
για το επόμενο εξάμηνο θα ισχύουν οι ίδιοι πίνακες όπως είδα εδώ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4453 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:37:51 μμ »
Φέτος, όλοι όσοι εργαζόμαστε σε ΙΕΚ πιεστήκαμε σίγουρα πολύ για να αναπληρωθούν οι χαμένες ώρες, με ευθύνη της πολιτείας, από την μη έγκαιρη έναρξη του εξαμήνου. Κάθε ΙΕΚ το αναπλήρωσε με το δικό του τρόπο, σε ΙΕΚ που δουλεύω, και οι ώρες αναπληρώθηκαν κι έμεινε και μια εβδομάδα κενή πριν τις εξετάσεις (βέβαια οι αναπληρώσεις γίνονταν με 4ωρα επί 4ώρων και μαθήματα ακόμα και Σάββατα)...
Από εκεί και πέρα είμαι υπέρ της ισότητας αλλά όχι στην παρανομία! Δηλαδή, δεν μπορούμε να πούμε αφού στο τάδε ΙΕΚ, υπάρχει εκπαιδεύτρια φάντασμα, γιατί να μην λείψω κι εγώ μερικές φορές; Αν ισχύουν αυτά περί εκπαιδευτών φαντασμάτων, τότε θα πρέπει να γίνει δημόσια καταγγελία και διαμαρτυρία για τέτοια φαινόμενα...
Και ασφαλώς δεν μπορούμε να απαιτήσουμε από γραμματείες, διευθυντές κλπ να παρανομήσουν επειδή δεν μπορέσαμε να κάνουμε μάθημα κάποια στιγμή. Οφείλω να ομολογήσω ότι πέρσι μια-δυο φορές δεν πήγα σε μάθημα, καθώς, φερόμενος ως μαθητής, έκανα "κοπάνα" (είχα κάτι πιο ευχάριστο να κάνω δηλαδή)...ήξερα, όμως ότι θα το αναπληρώσω οπωσδήποτε το μάθημα αργότερα. Φέτος η αλήθεια είναι ούτε που μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο καθώς θα επιβάρυνα μία ήδη επιβαρυμένη κατάσταση, από αναπληρώσεις επί αναπληρώσεων. Τώρα αν κάποιος ασθενήσει, λογικό και κατανοητό, αλλά ας έχει υπόψη ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να αναπληρώσει το μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4454 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 03:05:15 πμ »
είμαι υπέρ της ισότητας αλλά όχι στην παρανομία! Δηλαδή, δεν μπορούμε να πούμε αφού στο τάδε ΙΕΚ, υπάρχει εκπαιδεύτρια φάντασμα, γιατί να μην λείψω κι εγώ μερικές φορές;
Μπορώ να κατανοήσω την άποψή σου μόνο αν την δω σαν απέραντα καλοπροαίρετη διάθεση.

"Αν ισχύουν αυτά περί εκπαιδευτών φαντασμάτων, τότε θα πρέπει να γίνει δημόσια καταγγελία και διαμαρτυρία για τέτοια φαινόμενα..."
δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά που ακριβώς θα μπορούσε να το καταγγείλει κανείς; Σ αυτούς που έκαναν την παρανομία (ΙΝΕΔΙΒΙΜ κλπ); (LOL). Ξανά πάλι, πρέπει κανείς να έχει απέραντα καλοπροαίρετη διάθεση, για να κάνει σήμερα κάτι τέτοιο!

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αυξάνουμε το μπάχαλο και την αδικία. Αλλά αυτό έχει όρια, πρέπει να το καταλάβουμε. Το να τιμωρηθεί κάποιος που έκανε ένα μικρό κακό όταν υπάρχουν πολλοί που κάνουν (και βέβαια θα κάνουν και στο μέλλον) μεγάλα ατιμώρητα, δεν είναι υποκριτικό;
Δεν προστατεύονται αυτοί που αδικούν περισσότερο με την επίφαση της συμμόρφωσης σε κανόνες απ τους άλλους, όταν δεν υπάρχουν κανόνες;
"Σε ό,τι αφορά, ωστόσο, την Ελλάδα, ...σε αυτήν δεν υπάρχουν καθόλου κρατικές δομές" Sigmar Gabriel, Αντικαγκελάριος της Γερμανίας (3/2/2014). Σε τι ποσοστό, άραγε, συμφωνούν οι Ελληνες υπήκοοι, με αυτή την παρατήρηση;

Γιατί θέλουμε να στρουθοκαμηλίζουμε, με το να λέμε ότι δήθεν λειτουργούν θεσμοί στη χώρα;
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4455 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 10:03:36 πμ »
@a_pauper: Την παρανομία στη συγκεκριμένη περίπτωση, υποθέτω ότι δε την κάνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά ο εκάστοτε διευθυντής, ο οποίος παρουσιάζει υπογραφές, παρουσιολόγια κλπ μια χαρά. Οπότε υποθέτω ότι για αρχή μια διαμαρτυρία προς τον διευθυντή και καταγγελία προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στη συνέχεια μπορεί να γίνει. Το να λέμε ότι το σύστημα είναι μπάχαλο και ας το κάνουμε κι εμείς λίγο περισσότερο μπάχαλο, μια και είναι, δε το καταννοώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4456 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 10:46:43 πμ »
@a_pauper: Την παρανομία στη συγκεκριμένη περίπτωση, υποθέτω ότι δε την κάνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά ο εκάστοτε διευθυντής, ο οποίος παρουσιάζει υπογραφές, παρουσιολόγια κλπ μια χαρά. Οπότε υποθέτω ότι για αρχή μια διαμαρτυρία προς τον διευθυντή και καταγγελία προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στη συνέχεια μπορεί να γίνει. Το να λέμε ότι το σύστημα είναι μπάχαλο και ας το κάνουμε κι εμείς λίγο περισσότερο μπάχαλο, μια και είναι, δε το καταννοώ...
ναι, οσο και αν δεν με συμφερει, εχεις δικαιο...

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4457 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:00:18 πμ »
δε το καταννοώ...
Για να το κατανοήσεις:
Τα τρόφιμα και ιδιαίτερα το κρέας, πρέπει να προσέχουμε πολύ να μην χαλάσει. Πρέπει να το βάλουμε σε κατάλληλο δοχείο και στο ψυγείο, η στην κατάψυξη.

Αν όμως ξέρουμε ότι το κρέας είναι ήδη σάπιο, έχει νόημα να το προστατέψουμε βάζοντάς το στο ψυγείο "για να μην χαλάσει"; Η πρέπει να αδιαφορήσουμε για το αν θα χαλάσει κι άλλο, και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να φροντίσουμε να πεταχτεί αυτό, όχι να προστατευτεί. Και αν θέλουμε κρέας, να πάρουμε άλλο.

Προφανώς δεν συμφωνείς με την προηγούμενη δήλωση του αντικαγκελάριου της Γερμανίας, γι αυτό και δυσκολεύεσαι στην κατανόηση της κατάστασης. Τι ποσοστό Ελλήνων πιστεύεις όμως ότι συμφωνεί;

"Την παρανομία στη συγκεκριμένη περίπτωση, υποθέτω ότι δε την κάνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ "
Αν όμως την κάνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Δηλαδή είναι ήδη σε γνώση του η παρανομία και αδιαφορεί, η και την προάγει. Εχει νόημα να διαμαρτυρηθείς στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;

Ολο το σκηνικό αλλάζει, όταν δεις το μέγεθος της σαπίλας που έχει το κρέας.

Ξέρω όμως ότι πολλοί είναι πάντα αισιόδοξοι (μακάριοι) και ακριβώς γι αυτό δεν θέλουν να δουν τη πραγματικότητα. Με συνέπεια να υπακούν συνέχεια σ αυτούς που αδικούν, και ετσι να γίνονται εκ των πραγμάτων υποστηρικτές τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 11:01:55 πμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4458 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:56:41 μμ »
τουλαχιστον αν μας εβαζαν ΙΚΑ απο το νεο εξαμηνο θα ειχε καπιοιο νοημα η ταλαιπωρια....

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4459 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 03:54:43 μμ »
 Αν υπαρχει εκπαιδευτρια φαντασμα και παρουσιολογιο μαιμου να κανετε καταγγελια. Δεν ωφελει μεταξυ μας να λεμε τον πονο μας βρε παιδια. Καταγγελια κατευθειαν στο ΙΕΝΔΙΒΙΜ γιατι οσο αδιαφορουμε και κανουμε τα στραβα ματια, απο φοβο ισως, τοσο μας πατανε. Δειχνοντας ανοχη σε τετοια απαραδεκτα φαινομενα, συντηρουμε την ασυδοσια και το θρασος ορισμενων.


Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4460 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 06:32:48 μμ »
τουλαχιστον αν μας εβαζαν ΙΚΑ απο το νεο εξαμηνο θα ειχε καπιοιο νοημα η ταλαιπωρια....
Αλήθεια, τι πληροφόρηση έχετε για το ικα;
Είχα βρει μια ανακοίνωση του ικα που ανέφερε πως πρέπει να ασφαλιστούμε και για το τρέχον εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4461 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:09:31 μμ »
τι εννοεις και για το τρεχων εξαμηνο? εγω δεν εχω καμια ασφαλεια , δεν μου βαζουν καθολου ΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4462 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 11:23:30 πμ »
τι εννοεις και για το τρεχων εξαμηνο? εγω δεν εχω καμια ασφαλεια , δεν μου βαζουν καθολου ΙΚΑ

Όπως το κατάλαβα εγώ αν δεν εργάζεσαι κάπου αλλού, δεν έχεις αλλού ασφάλιση ή δεν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, τότε θα πρέπει να σου βάλουν ΙΚΑ. Αν όμως εργάζεσαι αλλού, (όχι ως εκπαιδεύτρια ΙΕΚ), τότε μάλλον θα θεωρηθεί η απασχόλησή σου ως συγκύριο επάγγελμα και δε δικαιούσαι ασφάλισης!
Τώρα βέβαια πόσο ΠΟΛΥ παράνομο είναι αυτό, καθώς για παράδειγμα το κράτος απαιτεί από όλους τους ιδιώτες που απασχολούν εργαζόμενους να τους ασφαλίζουν, ανεξάρτητα από το πόσες δουλειές κάνουν, αλλά το ίδιο απασχολεί ανασφάλιστους εργαζόμενους,  είναι άλλη ιστορία!!!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4463 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 11:30:09 πμ »
http://www.nomotelia.gr/photos/File/IKA6-14.pdf Μήπως αφορά μόνο τον Ιδιωτικό τομέα ;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4464 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:00:18 πμ »
ναι, το ειδα και εγω...αλλα δεν πολυκαταλαβα. Τον διευθυντη που ρωτησα μου ειπε να μη  πολυπυπολογιζω σε ασφακεια απο το ιεκ

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4465 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:21:33 πμ »
ναι, το ειδα και εγω...αλλα δεν πολυκαταλαβα. Τον διευθυντη που ρωτησα μου ειπε να μη  πολυπυπολογιζω σε ασφακεια απο το ιεκ
"να μην πολυυπολογιζεις ασφάλεια " ωραια απαντηση από διευθυντη ιεκ. Ή  ξερει αν υπάρχει ικα ή όχι . και σε μένα δεν γνώριζαν αλλά ουτε ενδιαφέρθηκαν να μάθουν. τραγικοί .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160195
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.