*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 443957 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2352 στις: Μάιος 21, 2020, 01:33:36 πμ »
Το ουσιαστικό με το e-class δεν είναι το μάθημα.
Είναι ότι μπορούν να συνεδριάζουν οι σύλλογοι εκπαιδευτικών εκεί και να δημοσιεύουν τις αποφάσεις τους οnline.

Σε λίγο θα δούμε αποφάσεις συλλόγων όλης της Ελλάδας, δημοσιευμένες (και προσβάσιμες από όλους) μέσα στο e-class.
Έτσι θα διαπιστώσουμε την αληθινή βούληση των εκπαιδευτικών, πέρα από συνδικαλιστικές και κομματικές αγκυλώσεις.
Αυτό είναι μια καινούργια μορφή συνδικαλισμού.


https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=76161

Οι σύλλογοι ξεσηκώνονται.
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε το Ωραιόκαστρο!

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/322273_didaskontes-goneis-kai-mathites-toy-3oy-gymnasioy-oraiokastroy


ΑΔΕΔΥ: Απόφαση για απεργία-αποχή από το live streaming στα σχολεία
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/322750_adedy-apofasi-gia-apergia-apohi-apo-live-streaming-sta-sholeia

ΔΟΕ: Απεργία – αποχή
https://www.esos.gr/arthra/67722/doe-apergia-apohi
Παράθεση από: ΔΟΕ
2.    Στη βάση αυτή το Δ.Σ. καλεί τους συναδέλφους, εάν επαναλειτουργήσουν οι σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, να προχωρήσουν στη συλλογική λήψη αποφάσεων από τους συλλόγους διδασκόντων, με τις οποίες θα δηλώνουν ότι δεν  προχωρούν στην υλοποίηση της Υπουργικής Απόφασης με κανέναν τρόπο.

3.    Για τον σκοπό αυτό, όταν κι εφόσον η Κυβέρνηση αποφασίσει να ανοίξουν τα σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, το Δ.Σ. θα αποστείλει στις σχολικές μονάδες σχετικό πρακτικό (σε συνεργασία με τη νομική του σύμβουλο).

4.    Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. προκειμένου να αποτρέψει την εφαρμογή της τροπολογίας και της Υ.Α. για τη ζωντανή αναμετάδοση των μαθημάτων από τη σχολική αίθουσα, θα θέσει σε εφαρμογή, με τον πλέον πρόσφορο τρόπο, απεργία – αποχή για τη διαδικασία, ώστε να αποτελέσει το δυναμικό μέσο απάντησης στο Υπουργείο Παιδείας, την κατάλληλη χρονική στιγμή που θα χρειαστεί να αξιοποιηθεί.

Το σχέδιο προχωράει.
Είναι στο χέρι μας συνάδελφοι.
Όλοι στον δρόμο που χάραξε το Ωραιόκαστρο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 01:40:00 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:06 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2353 στις: Μάιος 21, 2020, 08:10:52 πμ »
Αν ανοίξουν τα δημοτικά, για τις μέρες που τα παιδιά μας δεν πάνε σχολείο (λόγω μοιράσματος του τμήματος τους στα δύο) δικαιούμαστε άδεια ειδικού σκοπού αν ο/η σύζυγος εργάζεται;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2354 στις: Μάιος 21, 2020, 08:42:22 πμ »
Αν ανοίξουν τα δημοτικά, για τις μέρες που τα παιδιά μας δεν πάνε σχολείο (λόγω μοιράσματος του τμήματος τους στα δύο) δικαιούμαστε άδεια ειδικού σκοπού αν ο/η σύζυγος εργάζεται;
Αν ανοίξουν τα δημοτικά, πάει η άδεια...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:06 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1700
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2356 στις: Μάιος 21, 2020, 10:33:59 πμ »
Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητό το ερώτημα μου. Το παιδί μου θα πάει σχολείο αν ανοίξουν τα δημοτικά. Το τμήμα του θα μοιράζεται στα δύο. Άρα εγώ επειδή δεν έχω κάποιον να μου τον κρατήσει, θα πηγαίνω σχολείο μόνο τις μέρες που θα πηγαίνει και το παιδί μου (πχ Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή). Τις μέρες που θα είναι σπίτι (Τρίτη, Πέμπτη), δικαιούμαι  συμφωνα με ό,τι ισχύει μέχρι στιγμής, άδεια ειδικού σκοπού. Την επόμενη βδομάδα, τις αντίθετες μέρες, κοκ
Αυτά τα έχουν σκεφτεί στο Υπουργείο; Στη Διεύθυνση που τους πήρα σήμερα, ούτε που είχε περάσει από το μυαλό τους αυτό το ενδεχόμενο!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2357 στις: Μάιος 21, 2020, 11:09:06 πμ »
Ναι, topsy, πιθανότατα έτσι θα γίνει. Αυτό βέβαια για εμάς τους εκπαιδευτικούς, σημαίνει ότι τα παιδιά που οι μέρες τους στο σχολείο συμπέφτουν με τις άδειές μας δεν θα τα δούμε καθόλου. Δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποια φόρμουλα για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2358 στις: Μάιος 21, 2020, 11:14:23 πμ »
Είναι πολύ ωραίο το μάθημα με 12-13 παιδιά στην τάξη και πολύ ήσυχο το προαύλιο με τόσα λίγα παιδιά στην αυλή. Μακάρ ι να ήμασταν πάντα έτσι.
Παράπλευρο καλό: Να έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί την εμπειρία να κάνουν μάθημα σε τάξεις με ανώτατο αριθμό μαθητών το 12. Εγώ προσωπικά, έχω περάσει από πολλά settings τάξης και έχω κάνει μάθημα σε τάξεις με 5 μέχρι 25 μαθητές. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω βγει ευχαριστημένη από την αποδοτικότητα του μαθήματός μου όταν ο αριθμός είναι πάνω από 10-12. Γι αυτό έχω την ακράδαντη πεποίθηση ότι η πιο "σε χρόνο dt" αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης που μπορεί να γίνει, είναι να μειωθεί στο μισό ο μέγιστος αριθμός μαθητών στο τμήμα. Και το υποστηρίζω τόσο πολύ, που είμαι διαθετιμένη να δεχτώ μέχρι και διπλοβάρδιες πρωί-απόγευμα, όπως γινόταν πριν από λίγα χρόνια, προκειμένου να επιτευχθεί αυτό. Ελπίζω αυτή η εμπειρία να βοηθήσει και τους υπόλοιπους συναδέλφους να συνειδητοποιήσουν πόσο αναβαθμίζεται η ποιότητα του μαθήματός τους όταν ο αριθμός των μαθητών στην τάξη είναι ανθρώπινος.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2359 στις: Μάιος 21, 2020, 11:29:13 πμ »
Προσωπικά επιμένω ότι αν δεν υπάρξει μέχρι αύριο το πολύ ενημέρωση είναι δύσκολο να ανοίξουν τα δημοτικά. Αυτό με την προσωπική ευθύνη αρχίζει να ενοχλεί πλέον πολύ κόσμο. Όπως και οι καιρικές συνθήκες που κάνουν πολύ δύσκολο το μάθημα μέσα σε αίθουσες κοντεινερ. Ο έλεγχος των μικρών παιδιών δεν είναι το ίδιο με τα γυμνάσια λύκεια. Και δεν μπορεί εδώ να ισχυριστεί κανείς ότι τα εφταχρονα έτσι κι αλλιώς μαζεύονται με τους φίλους τους στις πλατείες.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2360 στις: Μάιος 21, 2020, 11:31:19 πμ »
Συνάδελφοι, το πρώτο που εισπράττω είναι το γεγονός ότι "οφείλουμε χάρη" στην πανδημία. Τί να πω; Ας ευχηθούμε να συνεχιστεί (είναι δεδομένο) και τη νέα σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2361 στις: Μάιος 21, 2020, 11:44:54 πμ »
Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητό το ερώτημα μου. Το παιδί μου θα πάει σχολείο αν ανοίξουν τα δημοτικά. Το τμήμα του θα μοιράζεται στα δύο. Άρα εγώ επειδή δεν έχω κάποιον να μου τον κρατήσει, θα πηγαίνω σχολείο μόνο τις μέρες που θα πηγαίνει και το παιδί μου (πχ Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή). Τις μέρες που θα είναι σπίτι (Τρίτη, Πέμπτη), δικαιούμαι  συμφωνα με ό,τι ισχύει μέχρι στιγμής, άδεια ειδικού σκοπού. Την επόμενη βδομάδα, τις αντίθετες μέρες, κοκ
Αυτά τα έχουν σκεφτεί στο Υπουργείο; Στη Διεύθυνση που τους πήρα σήμερα, ούτε που είχε περάσει από το μυαλό τους αυτό το ενδεχόμενο!
Πιστεύω ότι από τη στιγμή που θα ανοίξουν τα Δημοτικά, θα σταματήσουν αυτές οι άδειες των γονέων.
Εξάλλου, πώς θα βγει πρόγραμμα έτσι στο σχολείο σου & πώς θα καλύψεις τις ώρες της διδασκαλίας που έχεις;
Δηλ. δε γίνεται να κάνεις 20, 21 ή 23 ώρες μέσα σε 2-3 μέρες την εβδομάδα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2362 στις: Μάιος 21, 2020, 12:09:15 μμ »
Ναι αλλά και τ παιδιά δεν μπορούν να μείνουν μόνα τους τόσο μικρά στο σπίτι αν δουλεύουν και οι δυο!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2363 στις: Μάιος 21, 2020, 12:54:21 μμ »
σε μας ήρθε σήμερα από την πρωτοβάθμια ότι δικαιούμαστε άδεια ειδικού σκοπού για τις ημέρες που τα παιδιά των εκπαιδευτικών πάνε εκ περιτροπής στο σχολείο

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2364 στις: Μάιος 21, 2020, 01:28:59 μμ »
Παράπλευρο καλό: Να έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί την εμπειρία να κάνουν μάθημα σε τάξεις με ανώτατο αριθμό μαθητών το 12. Εγώ προσωπικά, έχω περάσει από πολλά settings τάξης και έχω κάνει μάθημα σε τάξεις με 5 μέχρι 25 μαθητές. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω βγει ευχαριστημένη από την αποδοτικότητα του μαθήματός μου όταν ο αριθμός είναι πάνω από 10-12. Γι αυτό έχω την ακράδαντη πεποίθηση ότι η πιο "σε χρόνο dt" αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης που μπορεί να γίνει, είναι να μειωθεί στο μισό ο μέγιστος αριθμός μαθητών στο τμήμα. Και το υποστηρίζω τόσο πολύ, που είμαι διαθετιμένη να δεχτώ μέχρι και διπλοβάρδιες πρωί-απόγευμα, όπως γινόταν πριν από λίγα χρόνια, προκειμένου να επιτευχθεί αυτό. Ελπίζω αυτή η εμπειρία να βοηθήσει και τους υπόλοιπους συναδέλφους να συνειδητοποιήσουν πόσο αναβαθμίζεται η ποιότητα του μαθήματός τους όταν ο αριθμός των μαθητών στην τάξη είναι ανθρώπινος.

+++
Έκανα μάθημα σε 24ρια τμήματα και τις προηγούμενες χρονιές και  σε 26ρια. Τώρα βλέπω τη βελτίωση στην ποιότητα της επικοινωνίας και συμμετοχής  και συμφωνώ στο ότι μελλοντικά θα έπρεπε να αξιοποιηθεί με κάποιο τρόπο, αυτή η εμπειρία, προς όφελος των παιδιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 01:31:04 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2365 στις: Μάιος 21, 2020, 02:54:40 μμ »
https://www.ipaidia.gr/paideia/paidikoi-stathmoi-tha-anoiksoun-mazi-me-ta-dimotika-sxoleia

Τοσο καιρο μας ζαλισαν να ακουμε τις οδηγιες για καραντινα και τωρα τα ανοιγουν ολα και η ευθυνη στον γονεα. Ειναι δυνατον ρε καραγκιοζηδες τα παιδια του παιδικου να κρατησουν αποστασεις; Μαλλον το σχεδιο στο εξης ειναι οποιον παρει ο Χαρος. Οπως και το "σχεδιο" για τον τουρισμο. Ουτε τεστ ουτε καραντινα ουτε μασκες! Τρελο σχεδιο πρεπει να αφιερωνουν πολλη σκεψη για να τα σχεδιασουν αυτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 887
Σύνολο: 890

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.