*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385374 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1204 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:14:22 πμ »
Το δικαιούσαι αρκεί η φορολογική σου δήλωση να μην ξεπερνά τα 9000 ευρώ το χρόνο νομίζω.
Όχι δεν ισχύει αυτό(ακόμα τουλάχιστον).Είχαν προτείνει κάτι τέτοιο,αλλά δεν προχώρησε νομίζω.....Ανάλογα τα ένσημα που έχει κάποιος,βγαίνει ταμείο για κάποιους μήνες.Εμένα ας πούμε πέρυσι,που δούλευα Σεπτέμβριο μέχρι Ιούνιο με έβγαλαν ταμείο για 8 μήνες.Φέτος να δούμε.....

μπηως εννοει για το τριμηνο επιδομα, οταν δεν δικαιουσαι ταμειο ή οταν εχει τελειωσει κ παραμενεις για 3 μηνες ανεργος?


τα κριτηρια για το επιδομα ανεργιας εχουν αλλαξει? κατι δεν συζητουσαν, με τον αριθμο ενσημων κ τα 4 τελευταια χρονια(δεν το θυμαμαι ακριβως...)? εχει τεθει σε ισχυ? 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:29 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1205 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:23:56 πμ »
τα κριτηρια για το επιδομα ανεργιας εχουν αλλαξει? κατι δεν συζητουσαν, με τον αριθμο ενσημων κ τα 4 τελευταια χρονια(δεν το θυμαμαι ακριβως...)? εχει τεθει σε ισχυ?
Τα κριτήρια είναι τα ίδια ακόμα μέχρι και 30-6-2012. Από 1-7-2012 θα ισχύουν επιπρόσθετα μερικά ακόμα κριτήρια και εκείνα που λες ότι θα λαμβάνουν υπόψη αν κάποιος έχει επιδοτηθεί περισσότερους μήνες από ό,τι πρέπει στα τελευταία 4 χρόνια. (Είναι 18 μήνες επιδότησης για τον πρώτο χρόνο εφαρμογής - αν θυμάμαι καλά - και μετά μειώνονται στους 16, οπότε κατά μέσο όρο θα επιδοτούμαστε 4 μήνες το έτος).

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1206 στις: Μάρτιος 13, 2012, 10:01:16 πμ »
Τελικα βαζουμε Βεβαιωση Αποδοχων απο το Ταμείο ανεργίας στη φορολογική δήλωση 2012?
Res

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1207 στις: Μάρτιος 13, 2012, 03:18:13 μμ »
Τελικα βαζουμε Βεβαιωση Αποδοχων απο το Ταμείο ανεργίας στη φορολογική δήλωση 2012?
Εγώ βάζω τη βεβαίωση αποδοχών από το ταμείο ανεργίας εδώ και χρόνια. Είναι χρήματα αυτοτελώς φορολογημένα,
τα οποία δεν πρόκειται να σε επιβαρύνουν με εκ νέου φόρο. Η δήλωσή τους έχει μόνο πλεονεκτήματα κατά την άποψή μου, για να τεκμηριώσεις οποιαδήποτε αγορά... αν και πλέον ούτε αμάξι δε σκέφτεται να αγοράσει κανείς.
Οι περισσότεροι σκέφτονται πώς να ξεφορτωθούν αυτοκίνητα δίνοντάς τα σε αξιοπρεπή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:53:29 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1208 στις: Μάρτιος 13, 2012, 03:57:34 μμ »
Τελικα βαζουμε Βεβαιωση Αποδοχων απο το Ταμείο ανεργίας στη φορολογική δήλωση 2012?
Εγώ βάζω τη βεβαίωση αποδοχών από το ταμείο ανεργίας εδώ και χρόνια. Είναι χρήματα αυτοτελώς φορολογημένα,
τα οποία δεν πρόκειται να σε επιβαρύνουν με εκ νέου φόρο. Η δήλωσή τους έχει μόνο πλεονεκτήματα κατά την άποψή μου, για να τεκμηριώσεις οποιαδήποτε αγορά... αν και πλέον ούτε αμάξι δε σκέφτεται να αγοράσει κανείς.
Οι περισσότεροι σκέφτονται πώς να ξεφορτωθούν αυτοκίνητα δίνοντάς τα σε αξιοπρεπή τιμή.

Το επίδομα ανεργίας απαλλάσσεται από κάθε φόρο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1209 στις: Μάρτιος 13, 2012, 06:15:37 μμ »
Παιδιά όσοι επιδοτήστε να πήγαινετε στη τράπεζα να τσεκαρετε οτι έχει μπει το επίδομα!
Γίνονται πολλά όπως θα βλέπετε στις ειδήσεις. Απατεώνες όλοι. Εμένα την τελευταία δόση δεν μου την είχαν βάλει ...."ε γιατί άνθρωποι είμαστε κ λάθη κάνουμε " μου δικαιολογήθηκαν .....Τα ματια σας ανοιχτα μιλάμε για ΜΕΓΑΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ
Ο υπάλληλος μου την είπε κ όλας όταν πήγα να ρωτησω γιατί δεν μπήκε το επιδομα μου στις 17 Μαρτίου κ αμέσως μου απάντησε "καλά τωρα πήγες να κάνεις ανάληψη , αυτο σημαινει οτι δεν τα έχεις αναγκη τα χρήματα"!!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος mples

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1210 στις: Μάρτιος 13, 2012, 08:18:06 μμ »
Καλησπέρα μήπως ξέρετε αν δικαιούμαι το Ειδικό βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων
Έχω κάρτα ανεργίας 6 μήνες από τον Σεπτέμβριο και ήμουν ελ επαγγελματίας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1211 στις: Μάρτιος 13, 2012, 11:36:58 μμ »
Καλησπέρα μήπως ξέρετε αν δικαιούμαι το Ειδικό βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων
Έχω κάρτα ανεργίας 6 μήνες από τον Σεπτέμβριο και ήμουν ελ επαγγελματίας ευχαριστώ
Λογικά δε δικαιούσαι επειδή δεν ήσουν ιδιωτικός υπάλληλος. Στο http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg λέει:

"Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου."

Άρα πρέπει να μπορούσες να κάνεις αίτηση για τακτική επιδότηση και να μην είχες τα απαιτούμενα ένσημα.
Αυτό σημαίνει ότι προϋπόθεση είναι ότι θα είχες και απόλυση από τον εργοδότη.

Ρώτησε στον ΟΑΕΔ μήπως και υπάρχει κάτι άλλο που ισχύει για όσους ελεύθερους επαγγελματίες είναι άνεργοι επειδή έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους. Εξάλλου πρόσφατα αρχίσατε να πληρώνετε όλοι οι ΕΕ κάποια εισφορά, ώστε να παίρνετε κι εσείς ένα επίδομα σαν ταμείο ανεργίας. Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος orestakos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1212 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:38:53 πμ »
Γεια σας και πάλι. Έκανα προσληψη 11/10 και απόλυση θα κάνω 31 Μαίου.Τα ένσημα που θα έχω μέχρι την 31/3 δεν μου φτάνουν να πάρω ταμείο ανεργίας. Όμως το καλοκαιρι που πέρασε δεν πήρα πάλι ταμείο καινούργιο αλλά τους εναπομείναντες μήνες.Θα μετρήσουν ο περσινός Απρίλιος και Μάιος που δεν μετρήθηκαν πέρσι?Οι τελευταίοι 14 μήνες χωρίς τους 2 τελευταίους? Η μόνο από Οκτώβριο και μετά?Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mples

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1213 στις: Μάρτιος 14, 2012, 09:30:12 πμ »
Καλησπέρα μήπως ξέρετε αν δικαιούμαι το Ειδικό βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων
Έχω κάρτα ανεργίας 6 μήνες από τον Σεπτέμβριο και ήμουν ελ επαγγελματίας ευχαριστώ
Λογικά δε δικαιούσαι επειδή δεν ήσουν ιδιωτικός υπάλληλος. Στο http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg λέει:

"Ειδικό βοήθημα, δικαιούνται οι ασφαλισμένοι, εφόσον δεν συγκεντρώνουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης, παραμένουν άνεργοι επί τρεις μήνες και έχουν πραγματοποιήσει στην ασφάλιση ανεργίας εξήντα (60) τουλάχιστον ημέρες εργασίας στο έτος που προηγείται της έναρξης του τριμήνου."

Άρα πρέπει να μπορούσες να κάνεις αίτηση για τακτική επιδότηση και να μην είχες τα απαιτούμενα ένσημα.
Αυτό σημαίνει ότι προϋπόθεση είναι ότι θα είχες και απόλυση από τον εργοδότη.

Ρώτησε στον ΟΑΕΔ μήπως και υπάρχει κάτι άλλο που ισχύει για όσους ελεύθερους επαγγελματίες είναι άνεργοι επειδή έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους. Εξάλλου πρόσφατα αρχίσατε να πληρώνετε όλοι οι ΕΕ κάποια εισφορά, ώστε να παίρνετε κι εσείς ένα επίδομα σαν ταμείο ανεργίας. Ψάξτο λίγο καλύτερα.

τα ενσημα του οαεε δεν κανουν ? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1214 στις: Μάρτιος 14, 2012, 10:00:32 πμ »
Γεια σας και πάλι. Έκανα προσληψη 11/10 και απόλυση θα κάνω 31 Μαίου.Τα ένσημα που θα έχω μέχρι την 31/3 δεν μου φτάνουν να πάρω ταμείο ανεργίας. Όμως το καλοκαιρι που πέρασε δεν πήρα πάλι ταμείο καινούργιο αλλά τους εναπομείναντες μήνες.Θα μετρήσουν ο περσινός Απρίλιος και Μάιος που δεν μετρήθηκαν πέρσι?Οι τελευταίοι 14 μήνες χωρίς τους 2 τελευταίους? Η μόνο από Οκτώβριο και μετά?Ευχαριστώ

Οι τελευταίοι 14 μήνες, χωρίς τους 2 τελευταίους, άρα αν δεν έχουν υπολογιστεί για κάποιο επίδομα τα συγκεκριμένα ένσημα, μπορούν να προσμετρήσουν τώρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος orestakos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1215 στις: Μάρτιος 14, 2012, 11:49:43 μμ »
Γεια σας και πάλι. Έκανα προσληψη 11/10 και απόλυση θα κάνω 31 Μαίου.Τα ένσημα που θα έχω μέχρι την 31/3 δεν μου φτάνουν να πάρω ταμείο ανεργίας. Όμως το καλοκαιρι που πέρασε δεν πήρα πάλι ταμείο καινούργιο αλλά τους εναπομείναντες μήνες.Θα μετρήσουν ο περσινός Απρίλιος και Μάιος που δεν μετρήθηκαν πέρσι?Οι τελευταίοι 14 μήνες χωρίς τους 2 τελευταίους? Η μόνο από Οκτώβριο και μετά?Ευχαριστώ

Οι τελευταίοι 14 μήνες, χωρίς τους 2 τελευταίους, άρα αν δεν έχουν υπολογιστεί για κάποιο επίδομα τα συγκεκριμένα ένσημα, μπορούν να προσμετρήσουν τώρα.
Είστε σίγουροι? Γιατί ως τισ 31/3 θα εχω 124 ένσημα και άμα είναι να πω τον λογιστή να μου προσθέσει ένα.Αν όμως πιάνονται και οι περσινοί μήνες ο Μάιος και ο Απρίλιος δεν χρειάζεται να ζητάω χάρη.Αλλά πρέπει να είμαι 100% σίγουρος ότι θα μετρήσουν

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1216 στις: Μάρτιος 15, 2012, 01:17:37 πμ »
Είμαστε απόλυτα σίγουροι orestakos3. Θα μετρήσουν και τα ένσημα του Απριλίου - Μαΐου του 2011. -

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1217 στις: Μάρτιος 15, 2012, 01:24:35 πμ »
Είστε σίγουροι? Γιατί ως τισ 31/3 θα εχω 124 ένσημα και άμα είναι να πω τον λογιστή να μου προσθέσει ένα.Αν όμως πιάνονται και οι περσινοί μήνες ο Μάιος και ο Απρίλιος δεν χρειάζεται να ζητάω χάρη.Αλλά πρέπει να είμαι 100% σίγουρος ότι θα μετρήσουν

Αν έχεις κάποια αμφιβολία γιατί δε ρωτάς και τον λογιστή;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 271
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.