*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1736 στις: Αύγουστος 03, 2012, 02:08:58 μμ »
Δικαιούσαι σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που λέει εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Στην εγκύκλιο στο κεφάλαιο 3

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1737 στις: Αύγουστος 03, 2012, 05:35:50 μμ »
ευχ

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1738 στις: Αύγουστος 06, 2012, 03:36:37 μμ »
Καλησπέρα. Το 2010-2011 δούλεψα αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου πρωτοβάθμια από μέσα Σεπτεμβρίου 2010 μέχρι 21 Ιουνίου 2011. Στη συνέχεια μπήκα στον ΟΑΕΔ με την εγκριτική μου απόφαση να γράφει ότι δικαιούμαι για ένα εξάμηνο αν θυμάμαι καλά, το επίδομα ανεργίας. Ωστόσο, στις 15 Δεκεμβρίου 2011 με κάλεσαν ξανά αναπληρώτρια κι έτσι έκοψα τον ΟΑΕΔ αφού εργάστηκα μέχρι 21 Ιουνίου 2012. Στις 24 Ιουνίου 2012 ξαναμπήκα στον ΟΑΕΔ και σήμερα ενημερώθηκα ότι δικαιούμαι επίδομα μέχρι 12 Σεπτεμβρίου (27 Ιουλίου πήρα την πρώτη μου δόση και 24 Αυγούστου θα πάρω την δεύτερη δόση). Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί δικαιούμαι επίδομα για τόσο μικρό χρονικό διάστημα; Αφού έχω συμπληρώσει 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο, γιατί δεν επιδοτούμαι ξανά για 5 μήνες; Τί δεν υπολογίζω εγώ σωστά; Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1739 στις: Αύγουστος 06, 2012, 03:40:51 μμ »
Εχεις δικιο!! 07/09/2011 μεχρι 30/06/2012. Σχεδον 10 μηνες δηλαδη. Αν γνωριζεις για ποσους μηνες θα εχω επιδοτηση; Σε ευχαριστω προκαταβολικα γιατι ειμαι σογουρος πως θα γνωριζεις!!

 ;D ;D ;D

10 μήνες επιδότηση!

Να είσαι καλά.
αν εχει επιδοτηθει ξανα κ  εχει προσληφθει πριν παρελθει ο χρονος επιδοτησης, τοτε συνεχιζει με το υπολοιπο της προηγουμενης χρονιας
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:27 »

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1740 στις: Αύγουστος 06, 2012, 03:46:21 μμ »
έτσι εξηγείται..μου δίνουν λοιπόν τους περίπου 2,5 μήνες που δεν πρόλαβαν πέρυσι. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1741 στις: Αύγουστος 06, 2012, 03:54:13 μμ »
να σαι καλα!κ γω κατα λαθος,λαθος παραθεση εβαλα  ;D ;D ;D
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1742 στις: Αύγουστος 07, 2012, 01:39:01 μμ »
Μια ερωτηση που αφορα τις νεες διαταξεις:η αδελφη μου ηταν ανεργη και το επιδομα της καταβαλλοταν καθε 12 του μηνος.σημερα εγινε η προσληψη της σε φροντιστηριο .μεχρι ποτε εχει καιρο να προσελθει στον ΟΑΕΔ ,να δηλωσει την προσληψη και να διακοψει την επιδοτηση της; τι κυρωσεις εχει αν αργησει 1-2 μερες; το ρωταω γιατι σημερα ειναι 7 του μηνος και στις διαταξεις διαβασα οτι η ανακοινωση προσληψης πρεπει να γινεται πριν τελειωσει ο μηνας προσληψης δηλαδη στις 12 Αυγουστου εν προκειμενω οπου ειναι κυριακη αρα παμε στις 10 του μηνος.κανω καπου λαθος;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1743 στις: Αύγουστος 07, 2012, 03:38:10 μμ »
Όταν επιδοτείσαι όμως έχεις την υποχρέωση να ενημερώσεις μέσα σε 8 εργάσιμες μέρες από την πρόσληψη
και οπωσδήποτε πριν το τέλος του μήνα επιδότησης. Δηλαδή έχεις 8 εργάσιμες άλλα αν οι 8 μέρες ξεπερνούν την ημερομηνία της επόμενης πληρωμής πρέπει να έχεις ενημερώσει πριν πληρωθείς για να κάνει η υπηρεσία τη διακοπή και να σου καταθέσει στο λογαριασμό τα χρήματα που αντιστοιχούν στο τμήμα του μήνα που ήσουν άνεργος.

Ίσως όταν πέφτει η μέρα πληρωμής σε Σαββατοκύριακο να καταθέτουν την Παρασκευή τα χρήματα στον λογαριασμό.
Για αυτό καλύτερα να έχει πάει μέχρι την Πέμπτη να ενημερώσει τον ΟΑΕΔ για να μην έχει μπερδέματα!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1744 στις: Αύγουστος 07, 2012, 10:54:42 μμ »
σε περιπτωση που γινει η αναγγελια της προσληψης στον ΟΑΕΔ απο τον ιδιο τον εργοδοτη χρειαζεται να κανει καποια ενεργεια ο εργαζομενος; να καταθεσει και αυτος καποιο χαρτι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1745 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:28:15 πμ »
Πέρα από την υποχρέωση που έχει ο εργοδότης να κάνει καταγγελία πρόσληψης, ο επιδοτούμενος από τον ΟΑΕΔ έχει υπογράψει ότι θα ενημερώσει ο ίδιος αν πιάσει δουλειά. Προσωπικά θα προτιμούσα να περάσω από τον ΟΑΕΔ και να κάνω τους πω ότι δεν είμαι πια άνεργος. Φυσικά αυτό πρέπει να το κάνεις πηγαίνοντας με την πρόσηψη στο χέρι. Πέρυσι που περιμέναμε να μας δώσουν την πρόσληψη από την ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ (δουλεύαμε έχοντας υπογράψει μόνο ένα έντυπο ανάληψης εργασίας) ανησυχούσα επειδή δούλευα αλλά δεν μπορούσα να ενημερώσω το ΚΠΑ του ΟΑΕΔ για αυτό, αλλά δεν έγινε τίποτα που πήγα όταν είχα την πρόσληψη στα χέρια μου.

Φέτος ο υπάλληλος στο ΚΠΑ ΟΑΕΔ μου επισήμανε ότι πρέπει να προσέξω πολύ τους λόγους, που αναγράφονται στη δεύτερη σελίδα του εντύπου που σου δίνουν όταν κάνεις αίτηση, επειδή αν δεν τους τηρήσει κάποιος το επίδομα μπορεί να χαθεί. Εγώ θα φρόντιζα να ήμουν όσο πιο τυπικός γίνεται, γιατί αν ξαναμείνεις άνεργος ο ΟΑΕΔ κρατάει αρχείο με τη συμπεριφορά κάθε ανέργου και έχει επιπτώσεις (π.χ. αν πάρεις όλο το μηνιάτικο ενώ δεν το δικαιούσαι επειδή προσλήφθηκες πριν ολοκληρωθεί ο μήνας σου, χάνεις το δικαίωμα να πάρεις ως συνέχεια τους μήνες που υπολείπονται αν/όταν ξαναμείνεις άνεργος).

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1746 στις: Αύγουστος 08, 2012, 10:27:06 πμ »
Πηγα σημερα για την αποφαση εγκρισης ταμειου. Εχω ενα μηνα επιδοτησης απο περσι, φετος δεν συμπληρωνα. Εχοντας υπ'οψην μου μια κουβεντα με τον lasid για ενα επιδομα που καναμε κτ σελιδες νωριτερα πηγα να ρωτησω μια υπευθυνη τι δικαιουμαι. Κ μου λεει ελα με το εκκαθαριστικο (της ειπα ποσο ειναι) κ την καρτα ανεργιας που ειναι για ανανεωση το σεπτεμβρη κ να παρεις το επιδομα. Κ εμεινα ομολογω...τι σοι επιδομα ειναι αυτο; Εννοει αυτο που ειναι για το σεπτεμβρη; Μην εκανε κανα λαθος; Μονο να μην τρεχω τσαμπα αυριο :-D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1747 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:03:12 μμ »
Evi06 μου αρέσει που σου το είπα εγώ, σου το επιβεβαίωσε η προϊσταμένη και εσύ ακόμα είσαι δύσπιστη.

Λέγεται Ειδικό Βοήθημα μετά τη Λήξη της Τακτικής Επιδότησης Ανεργίας.
Αναλυτική περιγραφή εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_1082.pg

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1748 στις: Αύγουστος 08, 2012, 12:51:44 μμ »
Ααα αυτο που λεγαμε ειναι; Νομιζα το σεπτεμβρη θα παω για αυτο. :-) επειδη ειμαι απο κινητο, θα το δω καλυτερα το βραδυ. Ευχαριστω. :-)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1749 στις: Αύγουστος 08, 2012, 07:50:12 μμ »
Ναι εχεις δικιο Lasid, αυτο που λεγαμε ειναι αλλα μπερδευτηκα με τις ημερομηνιες για αυτο δεν καταλαβα για ποιο επιδομα μου ελεγε η υπευθυνη.
Ενω ηταν να εμφανιστω 8/8 (σημερα δλδ.) στην αποφαση, η συνεχιση του ταμειου, ελεγε να εμφανιστω απο 8/6 μεχρι 7/7(δεν ξερω γιατι το ειχαν ετσι...). Για αυτο επρεπε να παω στην υπευθυνη για να δωσει την εγκριση να μπουν τα χρηματα σημερα κ εκει πιασαμε την κουβεντα για το επιδομα. Οποτε τυπικα για αυτους, ο ενας μηνας ανεργη μετα την χορηγηση επιδοματος, εχει περασει κ για αυτο μπορω να κανω κ την αιτηση για το επιδομα. Τωρα βεβαια η καρτα ανεργειας λεει να θεωρηθει τον Σεπτεμβρη...δεν ξερω αν θα υπαρξει προβλημα στο να κανω αιτηση αυριο...θα δειξει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.