*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1699
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1554 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:46:51 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, επικοινώνησα με το ΠΥΣΔΕ της ΔΔΕ Πειραιά, για να αναφέρω την αναντιστοιχία ανάμεσα στην εγκύκλιο των μετατάξεων που δίνει 3 οργανικά κενά στη Β' Πειραιά και στον τελευταίο πίνακα της ΔΔΕ με τα εναπομείναντα οργανικά κενά που είναι 8. Η ευγενέστατη υπάλληλος με πληροφόρησε πως το Υπουργείο δεν ζήτησε από τη ΔΔΕ Πειραιά πίνακες με κενά για να βγάλει την εγκύκλιο των μετατάξεων και πως υπολόγισε τα κενά με δικό του τρόπο (what???). Ακόμα δεν έχει ζητήσει πίνακες από τη ΔΔΕ για επικαιροποίηση των κενών. Ίσως το κάνει αργότερα, όταν ξεκινήσει η διαδικασία για τους διορισμούς (υπόθεση της υπαλλήλου). Η δική μου αίσθηση είναι πως τα κενά στην εγκύκλιο των μετατάξεων δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα! Εύχομαι να γίνει όντως επικαιροποίηση και να δοθούν οι πραγματικές ανάγκες σε όλες τις περιοχές. Η περίπτωση της Β' Πειραιά τουλάχιστον με πείθει πως τα κενά που θα δοθούν για διορισμό θα είναι αρκετά παραπάνω από αυτά που εμφανίζονται στην εγκύκλιο των μετατάξεων.
[/quot
Και στον εβρο εχει συμβει κατι αντιστοιχο
Νομικά δεν επιτρέπεται να δοθεί για διορισμο κενο εκεί όπου δεν ικανοποιήθηκε μετάθεση και μετάταξη, όποτε αν βγάλει εκ των υστέρων κενο, μπορεί να το διεκδικήσει κάποιος του οποίου δεν ικανοποιήθηκε η αίτηση μετάταξης για τη Β Πειραιά ή σε κάποια άλλη περιοχή με αντίστοιχο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:45 »

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1555 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:47:41 μμ »
Νομικά δεν επιτρέπεται να δοθεί για διορισμο κενο εκεί όπου δεν ικανοποιήθηκε μετάθεση και μετάταξη, όποτε αν βγάλει εκ των υστέρων κενο, μπορεί να το διεκδικήσει κάποιος του οποίου δεν ικανοποιήθηκε η αίτηση μετάταξης για τη Β Πειραιά ή σε κάποια άλλη περιοχή με αντίστοιχο πρόβλημα.
Έχει κενα δεν εδωσε όλα τα κενα

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1556 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:48:34 μμ »
Όσες φορές και να τα πεις δεν ακούει θα γράφει το δικό του!!εχω πει τόσες φορές ότι είναι 45 μετρημένοι αυτοί πιυ είναι ΜΟΝΟ στον πίνακα ειδικής ,ότι όπως μας είπε ο skg υπάρχουν 50  διορισμένοι άλλου και  όπως έχω μετρήσει κ εγώ αρκετοί ιδιωτικοί ..και αλλά πολλα

Και επειδή έχουμε και το άγχος μας είναι λογικό να διαβάζουμε τα κατεβατά μπας και βρούμε καμία πληροφορία
ακουσε με δεν ειμαστε ανηλικοι. Ειμαστε ανθρωποι με καποια ηλικια και νομιζω νοημοσυνη. Μην κανουμε σαν παιδια. Αν δε σε αρεσει κατι που γραφω προσπερνα το ασχολιαστο. Άλλαξε καναλι στο τηλεκοντρολ κατα το κοινως λεγομενο. Ξερεις ποσες εξυπναδες μου εχουν ερθει απο χθες να σου πω υστερα απο τις χωρις λογο επιθεσεις σου? αναρωτιεμαι πραγματικα που σε εχω ενοχλησει προσωπικα και δεν βρισκω. Ας κρατησουμε μια ηρεμια. Αν νομιζεις οτι λεω κατι υβριστικο ανεφερε με στους υπευθυνους και ας αποφασισουν αυτοι να με δικασουν. Παμε παρκατω με επιχειρηματα. Σου λεω λοιπον οτι, ανεφερε καποιος συναδελφος προχθες οτι οι 45 που ψαχνω ειναι διορισμενοι ως ΕΒΠ. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει με ειδικη . Μου φανηκε περιεργο να μπορουν να διοριστουν ως εβπ ατομα πε02 (μπηκα και ειδα τα προσοντα τους) Πιο πολυ μου φαινοταν λογικο να μπορουν να διοριστουν ως ΕΕΠ. Τεσπα μπηκα στους διορισμους 2020 των ΕΕΠ-ΕΒΠ και δεν βρηκα τους 45 (για την ακριβεια ασχοληθηκα με τους πρωτους 20). Απο χθες το εχω πει οτι δεν βρισκω αυτους τους 45 να εχουν διοριστει και συ μου λες οτι εχουν. Πιθανον να κανω λαθος, αλλα θα πρπει να το βρω στο ιντερνετ και να το τσεκαρω. Μεχρι τωρα δεν το εχω τσεκαρει.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1557 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:57:16 μμ »
συνάδελφε καλησπέρα. πέρσι διορίστηκα και για αυτό το έψαχνα. θυμάμαι λοιπόν ότι το εβπ διορίστηκε Μάρτιο του 20 και ειδική Ιούλιο του 20. ήξεραν οι συνάδελφοι της ειδικής ότι περίπου 40 είχαν διοριστεί ως εβπ και ήξεραν ότι ο πίνακας θα έφτανε κοντά στο 600. στο λέω με σιγουριά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:45 »

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1558 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:58:12 μμ »
ακουσε με δεν ειμαστε ανηλικοι. Ειμαστε ανθρωποι με καποια ηλικια και νομιζω νοημοσυνη. Μην κανουμε σαν παιδια. Αν δε σε αρεσει κατι που γραφω προσπερνα το ασχολιαστο. Άλλαξε καναλι στο τηλεκοντρολ κατα το κοινως λεγομενο. Ξερεις ποσες εξυπναδες μου εχουν ερθει απο χθες να σου πω υστερα απο τις χωρις λογο επιθεσεις σου? αναρωτιεμαι πραγματικα που σε εχω ενοχλησει προσωπικα και δεν βρισκω. Ας κρατησουμε μια ηρεμια. Αν νομιζεις οτι λεω κατι υβριστικο ανεφερε με στους υπευθυνους και ας αποφασισουν αυτοι να με δικασουν. Παμε παρκατω με επιχειρηματα. Σου λεω λοιπον οτι, ανεφερε καποιος συναδελφος προχθες οτι οι 45 που ψαχνω ειναι διορισμενοι ως ΕΒΠ. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει με ειδικη . Μου φανηκε περιεργο να μπορουν να διοριστουν ως εβπ ατομα πε02 (μπηκα και ειδα τα προσοντα τους) Πιο πολυ μου φαινοταν λογικο να μπορουν να διοριστουν ως ΕΕΠ. Τεσπα μπηκα στους διορισμους 2020 των ΕΕΠ-ΕΒΠ και δεν βρηκα τους 45 (για την ακριβεια ασχοληθηκα με τους πρωτους 20). Απο χθες το εχω πει οτι δεν βρισκω αυτους τους 45 να εχουν διοριστει και συ μου λες οτι εχουν. Πιθανον να κανω λαθος, αλλα θα πρπει να το βρω στο ιντερνετ και να το τσεκαρω. Μεχρι τωρα δεν το εχω τσεκαρει.

Με ενοχλεί να διαβάζω κατεβατά χωρίς νόημα όταν έχουμε το άγχος μας!!χαλιναγωγησε την επιθυμία σου να γράφεις διατριβή στο πδε!!!!!

Τεσπα !Κάντε ότι θέλετε άλλωστε είναι άχρηστες όλες οι πληροφορίες !! Δε ξανασχολούμαι σίγουρα θα τα ακούσεις και από άλλον αν συνεχίσεις έτσι!

Καλο διορισμο εύχομαι σε όλους !


Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1559 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:58:17 μμ »
Μέσα στους 241 υπάρχουν κ άνθρωποι που διοριστηκαν αλλού ,όπως και ιδιωτικοι που δεν έχουν δικαίωμα διορισμου
Αν υπάρχουν διορισμενοι μεσα στους 241 ακομα καλυτερα για τα συμφεροντα ολων οσων βρισκονται στο φορουμ αυτο. Ομως ειλικρινα δεν εχω βρει κατι σχετικο και θα ηθελα να μαθω συγκεκριμενα -αν εχεις εικονα- που ειναι διορισμενοι. Ενας συναδελφος ανεφερε οτι οι 45 της ειδικης που δεν διοριστηκαν στους προηγουμενους διορισμους της ειδικης  (απο τους 554 που ειχαν διοριστει τοτε), ειναι διορισμενοι ως εβπ. Μπηκα στους 1040 διορισμους του 2020 των εβπ-εεπ και δεν τους βρηκα. Αν εσυ εχεις συγκεκριμενη εικονα ανεφερε μου την σε παρακαλω. Ως προς τους ιδιωτικους που λες γνωριζω οτι υπάρχουν τετοι που εχουν κωλυμα αλλα επειδη δεν εχω συγκεκριμενη εικονα πηγα παρακατω και ειπα εστω οτι στους 241 δεν εχει κανεις κωλυμα για να βρω το ελαχιστο ορισο στην χειροτερη των περιπτωσεων.Αν υπαρχει εστω και 1 ιδιωτικος που εχει κωλυμα τοτε το ελαχιστο δεν ειναι η 2264η θεση αλλα η 2265η θεση.

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1560 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:58:27 μμ »
Στη Β' Πειραιά έφυγαν 4 με μετάθεση και δεν ζήτησε να έρθει κανένας! Για μετάταξη δεν μπορούμε ακόμα να ξέρουμε! Συνάδελφοι, έτσι θα το αφήσουμε; Να μας εμπαίζουν τα ΠΥΣΔΕ που αποκρύπτουν κενά, για να ικανοποιούν τους δικούς τους; Δεν πρέπει να στείλουμε ενημέρωση στο Υπουργείο απευθείας; Εγώ σκέφτομαι να στείλω πάντως γραπτό ερώτημα...

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1561 στις: Ιούνιος 16, 2022, 04:59:16 μμ »
Συνάδελφοι εγώ εγκατέλειψα το μέτρημα. Περιφρουρειστε την ψυχική σας υγεία Η οποία είμαι σίγουρη πως μετά από το τόσα χρόνια αναπλήρωσης απειληθηκε πολλές φορές. Λίγες μέρες υπομονή ακόμη

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1562 στις: Ιούνιος 16, 2022, 05:55:06 μμ »
Όχι το γράφει και για φιλόλογο. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει γιατί είναι εξαιρετικά σύνθετο όλο αυτό.
γραφει "οχι κενό. Παραμενει στην οργανικη" δηλ ζητουσε βελτιωση (να αλλαξει σχολειο οργανικης) αλλα δε βρεθηκε κενο στα σχολεια που ζητουσε

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1563 στις: Ιούνιος 16, 2022, 09:37:13 μμ »
γραφει "οχι κενό. Παραμενει στην οργανικη" δηλ ζητουσε βελτιωση (να αλλαξει σχολειο οργανικης) αλλα δε βρεθηκε κενο στα σχολεια που ζητουσε

Οκ! Σε ευχαριστούμε! Η βελτίωση δεν επηρεάζει τα οργανικά! Έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1564 στις: Ιούνιος 17, 2022, 09:50:45 πμ »
Οκ! Σε ευχαριστούμε! Η βελτίωση δεν επηρεάζει τα οργανικά! Έτσι δεν είναι;
Μπορει και να τα επηρεαζει μπορεί και όχι.
Συμπαθε με αλλα θα ανοιξω σεντονι γιατι το απαιτει η περισταση- ερωτηση
Πχ 1
Αν φυγει ενας ΠΕ02 (με 18  ωρες ωραριο) από γυμνασιο γαλατα που εχει +4 ωρες και παει με βελτιωση στο εσπερ γαλατα που υπαρχει -18 ωρες τοτε στο γυμν γαλατ (που δεν υπηρχε κενο) θα δημιουργηθει 1 κενο  αφου  -18(αυτου που φευγει) + 4 = -14, αλλα θα σβησει το κενο στο εσπερινο αφου -18 +18 =0
Δηλ στην 2η ομαδα σχολειων μια η άλλη ηρθαν τα κενα, αφου δημιουργηθηκε 1 κενο στο γυμνασιο αλλα σβηστηκε στο εσπερινο. Στην περιπτωση αυτή δεν επηρεαζει η βελτιωση
Πχ 2
Αν φυγει ενας ΠΕ02 (με 18  ωρες ωραριο) από γυμνασιο σπετσων που εχει +8 ωρες και παει με βελτιωση στο εσπερ γαλατα που υπαρχει -18 ωρες τοτε στο γυμν σπετσων και πάλι δε θα δημιουργηθει κενο αφου  -18 (αυτου που φευγει) + 8 (που υπηρχε) = -10 δηλ δε δημιουργειται κενο μιας και χρειαζονται 12 ωρες, αλλα θα σβησει το κενο στο εσπερινο αφου -18 +18 =0
Δηλ στην 3η ομαδα σχολειων παραμενουν ως ειχαν τα κενα, όμως στη 2η ομαδα μειωνονται κατά 1 . Στην περιπτωση αυτή επηρεαζει η βελτιωση.
Και μιας και ανοιχτηκε αυτή η κουβεντα για β πειραια, η δικη μου σκεψη είναι ότι δεν φταιει το πυσδε γιατι η διαδικασια καταγραφης κενων για μεταθεσεις-διορισμους είναι η μονη διαδικασια καταγραφης κενων καθ ολη τη διαρκεια της χρονιας που είναι πληρως επισημοποιημενη δηλ ξεκιναει από διευθυντες σχολειων που στελνουν πινακες Α, συνεχιζει η ΔΔΕ-πυσδε με πινακες Β+Γ , ακολουθουν οι ΠΔΕ που τσεκαρουν αν στεκουν τα κενα και μετα το υπουργειο.Οποτε δε θα τολμαγε το πυσδε να μαγειρεψει σε αυτή τη διαδικασια γιατι είναι πληρως καταγεγραμμένη. Θα ηταν ευκολο να ξεσκεπαστει οποιο μαγειρεμα. Εχει άλλες ευκαιριες το πυσδε να μαγειρεψει (εσωτερικες υπηρες μεταβολες, καταγραφη κενων για αποσπασεις από πυσδε σε πυσδε, λειτουργικα σεπτεμβρη κ.α) .
Το ζητημα με β πειραια νομιζω είναι  απλο δηλ (πιστευω ότι) εστειλε 14/3 το πυσδε 3 κενα και 18/3 φυγανε 4 με μεταθεση και τους οποιους το πυσδε ορθα συνυπολογισε στις υπηρεσιακες μεταβολες.
Όμως το υπουργειο δεν τους συνυπολογισε για τους δικους του προφανεις λογους.
Αν εμεις παμε και του πουμε γιατί ρε υπουργειο δεν εμφανιζεις όλα τα κενα,  θα μας πει ότι τοσα αντεχει η τσεπη μου να καλυψω στη δεδομενη στιγμη. Και παλι καλα να λετε που σας κανω διορισμους φετος. Δεν ειχα δεσμευτει για διορισμους. Αρα να ειστε και ευχαριστημενοι.
Δυστυχως – και ειμαι μεσα σε αυτους που θα επιθυμουσαν προφανως να δοθουν όλα τα κενα φετος- δε νομιζω ότι το υπουργειο ότι θα εμφανισει όλα τα κενα. Αν ηθελε να το κανει θα το ειχε πραξει. Δηλ θα ειχε γινει το εξης: 14/3 στελνουν κενα μεταθεσεων οι δδε, 18/3 μεταθεσεις. Τότε θα μπορουσε να ζητησει στις 19/3 το υπουργειο από δδε επικαιροποιηση κενων μεταθεσεων και τελος μαρτιου να ειχε ολοκληρωμενη εικονα.Δεν το εκαναν γιατι ηθελαν οι ιθυνοντες  υπουργειου να διατηρησουν τον ελεγχο των διορισμων.

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1565 στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:02:22 πμ »
Προφανώς και δεν θέλει το ΥΠΑΙΘ, αλλά αυτά πρέπει να ακούγονται. Μέχρι και οι δικαστές λαμβάνουν υπόψη τους την κοινή γνώμη... Φτάνει τόσα χρόνια κοροϊδία! 😊

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1566 στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:17:50 πμ »
Απλά να ρωτήσω : στη δδε α Αθήνας με το ίδιο σκεπτικό φαίνεται να μην έχουν μείνει καθόλου οργανικά κενά(65 ώρες)  . Τουλάχιστον με βάση πίνακα με εναπομείναντα κενά που εκδόθηκε στις 27 μαϊου. Στις μετατάξεις όμως φαίνονται 43 οργανικά κενά. Μήπως χονδρικά επομένως ο αριθμός παραμένει ίδιος;

Σόρρυ αν λέω.βλακειες δεν τα ξέρω καθόλου απλά προσπαθώ να καταλάβω πως.λειτουργει όλο αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 10:21:59 πμ από ΤΚ »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1567 στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:45:35 πμ »
Απλά να ρωτήσω : στη δδε α Αθήνας με το ίδιο σκεπτικό φαίνεται να μην έχουν μείνει καθόλου οργανικά κενά(65 ώρες)  . Τουλάχιστον με βάση πίνακα με εναπομείναντα κενά που εκδόθηκε στις 27 μαϊου. Στις μετατάξεις όμως φαίνονται 43 οργανικά κενά. Μήπως χονδρικά επομένως ο αριθμός παραμένει ίδιος;

Σόρρυ αν λέω.βλακειες δεν τα ξέρω καθόλου απλά προσπαθώ να καταλάβω πως.λειτουργει όλο αυτό.

Και γω το είχα δει αυτό στην Α Αθήνας, είναι μια από τις περιπτώσεις που ο αλγοριθμος ευνόησε.

Τα κενα για τοποθετήσεις (σε ένα σχολείο) δεν αποτελούν ασφαλή ένδειξη για τα κενα των μεταθέσεων/μετατάξεων/διορισμών (κενα σε περιοχή). Υπολογίζονται με άλλον τρόπο και συχνά υπάρχουν αυτές οι αναντιστοιχίες. Εσείς δεν τα έχετε αυτά, ευτυχώς!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 10:47:21 πμ από mts.ag »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.