*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2999553 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agnes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ Η ΔΥΣΚΟΛΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/font][/size]

αναλογα το σδε που δηλωσες.....στην επαρχια παντως εχεις πιο πολλες πιθανοτητες απ'οτι αθηνα

στα γιαννιτσα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ Η ΔΥΣΚΟΛΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/font][/size]
αναλογα το σδε που δηλωσες.....στην επαρχια παντως εχεις πιο πολλες πιθανοτητες απ'οτι αθηνα

στα γιαννιτσα

Και αν δεν έχουμε δηλώσει γιαννιτσά τι κάνουμε???? :)
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Κάθεσαι σπίτι!!!

Αφού ένα ΣΔΕ  μπορείς να δηλώσεις!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
ενημερωθηκα σημερα οτι σε 2 μηνες περιπου θα βγουν τα αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση .Φέτος μας δίνεται η δυνατότητα να δουλέψουμε στα ΣΔΕ χωρίς εγγραφή στο ΟΑΕΕ αλλά να πληρωθούμε με  Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνη (ΑΕΔ). Πέρυσι γιατί δεν μας δινόταν η δυνατότητα αυτή ;
Γιατί πέρυσι το Ι .ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ. Μ δεν εφάρμοζε τον νόμο και φέτος τον εφαρμόζει ;
Γιατί φέτος ζήτησαν και από τους εκπαιδευτές των ΙΕΚ  εγγραφή στο ΟΑΕΕ και επειδή αυτοί είναι οργανωμένοι κατάφεραν να πείσουν το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ να επιτρέψει την πληρωμή με   ΑΕΔ.
Μήπως ήρθε καιρός να γίνει κάποιος σύλλογος ωρομισθίων  ΣΔΕ για να υπερασπιζόμαστε τα έννομα συμφέροντα μας ;   
Δεν το έχω ψάξει πως μπορεί να γίνει, σίγουρα όμως για πρακτικούς λόγους θα πρέπει η αρχή να γίνει από τους εκπαιδευτές που  θα δουλέψουν στα ΣΔΕ φέτος και στη συνέχεια να εγγραφούν ως μέλη εκπαιδευτές παλιότερων ετών.
Πείτε μου την γνώμη σας. 

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ Η ΔΥΣΚΟΛΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/font][/size]
αναλογα το σδε που δηλωσες.....στην επαρχια παντως εχεις πιο πολλες πιθανοτητες απ'οτι αθηνα
στα γιαννιτσα

Και αν δεν έχουμε δηλώσει γιαννιτσά τι κάνουμε???? :)
Πάντως μην εχετε την εντύπωση πως όποιος δήλωσε Γιαννιτσα σώθηκε. Είναι 40 λεπτά από Θεσσαλονίκη, συνεπώς ο ανταγωνισμός διόλου ευκαταφρόνητος είναι....


Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση .Φέτος μας δίνεται η δυνατότητα να δουλέψουμε στα ΣΔΕ χωρίς εγγραφή στο ΟΑΕΕ αλλά να πληρωθούμε με  Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνη (ΑΕΔ). Πέρυσι γιατί δεν μας δινόταν η δυνατότητα αυτή ;
Γιατί πέρυσι το Ι .ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ. Μ δεν εφάρμοζε τον νόμο και φέτος τον εφαρμόζει ;
Γιατί φέτος ζήτησαν και από τους εκπαιδευτές των ΙΕΚ  εγγραφή στο ΟΑΕΕ και επειδή αυτοί είναι οργανωμένοι κατάφεραν να πείσουν το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ να επιτρέψει την πληρωμή με   ΑΕΔ.
Μήπως ήρθε καιρός να γίνει κάποιος σύλλογος ωρομισθίων  ΣΔΕ για να υπερασπιζόμαστε τα έννομα συμφέροντα μας ;   
Δεν το έχω ψάξει πως μπορεί να γίνει, σίγουρα όμως για πρακτικούς λόγους θα πρέπει η αρχή να γίνει από τους εκπαιδευτές που  θα δουλέψουν στα ΣΔΕ φέτος και στη συνέχεια να εγγραφούν ως μέλη εκπαιδευτές παλιότερων ετών.
Πείτε μου την γνώμη σας.

Έχεις απόλυτο δίκιο, συνάδελφε. Ένας σύλλογος ωρομισθιων ΣΔΕ είναι απαραίτητος για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Δεν είναι μόνο το θέμα του ΟΑΕΕ και του ΑΕΔ αλλά και της προυπηρεσίας που πρέπει επιτέλους να κάνουμε κάτι. Καλό θα ήταν να πάρουν μέρος όλοι οι εκπαιδευτές  (παλαιοί και νέοι). Όταν ξεκινήσουν τα ΣΔΕ πρέπει να υπάρξει επικοινωνία μέσω των σχολείων. Όσο δύσκολο κ αν ακούγεται, πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2012, 09:45:19 πμ από pepita1 »

Αποσυνδεδεμένος παιδεία13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γενικά ο κανόνας της ισχύος εν τη ενώσει βλέπουμε να έχει αποτελέσματα!
Εγώ πάντως, ως νομικός, διατίθεμαι να βοηθήσω προς την κατεύθυνση αυτή! Όποιος πάρει την πρωτοβουλία μετά την έναρξη των μαθημάτων, ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ να συντονιστούμε!   :)

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Γεια χαρά.....καλό θα ήταν να υπάρξει ένας τέτοιος σύλλογος για τα ΣΔΕ...
Το θέμα της ΑΠΥ, έχει πάρει το δρόμο του μέσω αγωγής που έχει κατατεθεί...αλλά η αγωγή αφορά μία συγκεκριμένη περίοδο και ένα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων..
Για το θέμα της ΑΕΔ, έχει σταλεί από κάποιον/κάποια σχετική ένσταση;
Ένα άλλο θέμα, που μπορεί να κυνηγηθεί άμεσα, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων είναι το θέμα της δήλωσης ενός ΣΔΕ. Αντί λοιπόν ορισμένοι να κάτσουν σπίτι και να κλαίνε τη μοίρα τους, επειδή δεν θα έχουν την τύχη να προσληφθούν σε κάποιο ΣΔΕ, ενώ θα έχουν τα μόρια για  να προσληφθούν σε κάποιο άλλο ΣΔΕ, αν υπήρχε η δυνατότητα να το δηλώσουν, θεωρώ ότι μπορούν να κινηθούν νομικά! Τι λες συνάδελφε παιδεια13;
Το θέμα της αναγνώρισης της προυπηρεσίας είναι και αυτό σημαντικό.
Φυσικά, για να γίνουν όλα αυτά, θεωρώ ότι απαιτείται συλλογική κινητοποίηση από όσους θίγονται (γιατί ορισμένοι μπορεί να μη θίγονται). Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2012, 06:45:34 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση .Φέτος μας δίνεται η δυνατότητα να δουλέψουμε στα ΣΔΕ χωρίς εγγραφή στο ΟΑΕΕ αλλά να πληρωθούμε με  Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνη (ΑΕΔ). Πέρυσι γιατί δεν μας δινόταν η δυνατότητα αυτή ;
Γιατί πέρυσι το Ι .ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ. Μ δεν εφάρμοζε τον νόμο και φέτος τον εφαρμόζει ;
Γιατί φέτος ζήτησαν και από τους εκπαιδευτές των ΙΕΚ  εγγραφή στο ΟΑΕΕ και επειδή αυτοί είναι οργανωμένοι κατάφεραν να πείσουν το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ να επιτρέψει την πληρωμή με   ΑΕΔ.
Μήπως ήρθε καιρός να γίνει κάποιος σύλλογος ωρομισθίων  ΣΔΕ για να υπερασπιζόμαστε τα έννομα συμφέροντα μας ;   
Δεν το έχω ψάξει πως μπορεί να γίνει, σίγουρα όμως για πρακτικούς λόγους θα πρέπει η αρχή να γίνει από τους εκπαιδευτές που  θα δουλέψουν στα ΣΔΕ φέτος και στη συνέχεια να εγγραφούν ως μέλη εκπαιδευτές παλιότερων ετών.
Πείτε μου την γνώμη σας.

Έχεις απόλυτο δίκιο, συνάδελφε. Ένας σύλλογος ωρομισθιων ΣΔΕ είναι απαραίτητος για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Δεν είναι μόνο το θέμα του ΟΑΕΕ και του ΑΕΔ αλλά και της προυπηρεσίας που πρέπει επιτέλους να κάνουμε κάτι. Καλό θα ήταν να πάρουν μέρος όλοι οι εκπαιδευτές  (παλαιοί και νέοι). Όταν ξεκινήσουν τα ΣΔΕ πρέπει να υπάρξει επικοινωνία μέσω των σχολείων. Όσο δύσκολο κ αν ακούγεται, πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε.
Μήπως η αγωγή;; Μήπως ο ΣτΠ;; Μήπως οι επιστολές;; Μήπως ορισμένοι  πιο ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;; Μήπως και εμείς δεν πρέπει να είμαστε βυθισμένοι σε άγνοια για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2012, 06:55:09 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια και χαρά σε όλους!!!!

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει την όποια ενημέρωση για το πότε μπορεί να βγούνε τα αποτελέσματα των αιτήσεων;

Ευχαριστώ!
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
οπως γραψαμε και πιο πανω σε 2 μηνες περιπου

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οπως γραψαμε και πιο πανω σε 2 μηνες περιπου

Ευχαριστώ πολύ.
Σορυ που δεν το είδα πιο πάνω... Καλά αποτελέσματα σε όλους!
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος kounoupi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γεια σας,γνωρίζει κάποιος σε ποια ιστοσελίδα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα για τα σδε, οταν είναι έτοιμα προς κοινοποίηση;ευχαριστω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.