*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2997227 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παίδες  είναι και το υπουργείο συνωμότης στη κατάληψη....εντάξει τώρα....
Συμμετέχουν και οι εργαζόμενοι στη κατάληψη. Δλδ μια χαρά κάθονται και πληρώνονται.
Και φυσικά το υπουργείο δε μπορεί να πάει να τους διώξει με το ζόρι.
Αλλά αφού δε μαζεύονται οι ωρομίσθιοι, οι διευθυντές των ΙΕΚ, ΣΔΕ που τόσο καιρό δε μπορούν να δουλέψουν να ζητήσουν εισαγγελική παρέμβαση.
Καλά κάνουν υπάλληλοι, υπουργείο, φοιτητές!!! Δεν έχουν να χάσουν όλοι αυτοί τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να ενισχύσουμε και εμείς την κατάληψη να διεκδικήσουμε μισθούς 751 σε όλους και να διοριστούν όλοι στο δημόσιο να μη μείνει τίποτα όρθιο σε αυτή τη μπανανία ..

Φυσικά, ακούς εκεί..είναι δυνατόν να διεκδικούνται δουλειά, ένσημα, μισθοί, άδειες και άλλα εργατικά δικαιώματα τη σήμερον ημέρα;

https://www.youtube.com/watch?v=-kgHx7909zg

Υ.Γ. Πραγματικά, αν κανείς από ινεδιβιμ διαβάσει το φόρουμ θα τρίβει τα χέρια του. Όχι σύμβαση ορισμένου χρόνου εξαρτημένης εργασίας, ένσημα,απόλυση και άλλα διεκδικούμενα θα δώσει αλλά θα ξαναγυρίσει στα μπλοκάκια και στις ΑΕΔ!!

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Φυσικά, ακούς εκεί..είναι δυνατόν να διεκδικούνται δουλειά, ένσημα, μισθοί, άδειες και άλλα εργατικά δικαιώματα τη σήμερον ημέρα;

https://www.youtube.com/watch?v=-kgHx7909zg

Υ.Γ. Πραγματικά, αν κανείς από ινεδιβιμ διαβάσει το φόρουμ θα τρίβει τα χέρια του. Όχι σύμβαση ορισμένου χρόνου εξαρτημένης εργασίας, ένσημα,απόλυση και άλλα διεκδικούμενα θα δώσει αλλά θα ξαναγυρίσει στα μπλοκάκια και στις ΑΕΔ!!

συγγνώμη δόκτορ, σε μια χώρα που δεν υπάρχει φράγκο, ποιος θα πληρώσει όλα τα "δωρεάν" που θέλουν όλοι;;

Δεν είναι πρόβλημα το μπλοκάκι. Σε λάθος σημείο εστιάζεις. Πρόβλημα είναι οι εισφορές που συνδέονται με αυτό και με τόσα άλλα που πρέπει να πληρώσει ένας εργαζόμενος. Από κάπου πρέπει να βγουν τα "δωρεάν".   

Όλα τα δικαιώματα  που απαιτούν όλοι μεταφράζονται σε  ΧΡΗΜΑ. Δεν βλέπω άλλου είδους διεκδικήσεις.  Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.
 

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συγγνώμη δόκτορ, σε μια χώρα που δεν υπάρχει φράγκο, ποιος θα πληρώσει όλα τα "δωρεάν" που θέλουν όλοι;;

εχμ, σε παρακαλώ μη γενικεύεις και αποπροσανατολίζεις. Υπάρχει συγκεκριμένο θέμα.

Προβλέπεται η λειτουργία των συγκεκριμένων δομών για τους φοιτητές; στέγαση, σίτηση κλπ για αυτούς που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν;
-ναι
Λειτουργούν ως οφείλουν;
-όχι

Επομένως ή θα πρέπει να λογοδοτήσουν αυτοί που ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για τη διεκπεραίωση των παραπάνω και να προχωρήσει η κανονική λειτουργία των εν λόγω παροχών ή αν όντως το κράτος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει θα πρέπει να επανεξετάσει και να επανεκτιμήσει τις παροχές του συνολικά και να πάρει και το ανάλογο πολιτικό κόστος αν πρόκειται να τις μειώσει/καταργήσει.

Το σημαντικότερο βέβαια δεν είναι ούτε καν το παραπάνω αλλά αν εμείς οι ίδιοι οι πολίτες θέλουμε να τις διατηρήσουμε ή να τις απεμπολήσουμε.

Δεν είναι πρόβλημα το μπλοκάκι. Σε λάθος σημείο εστιάζεις. Πρόβλημα είναι οι εισφορές που συνδέονται με αυτό και με τόσα άλλα που πρέπει να πληρώσει ένας εργαζόμενος.

Για τους ωρομίσθιους των ΣΔΕ είναι (και) το μπλοκάκι  κι όλα αυτά που απορρέουν από αυτό. Δεν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες ούτε αναλαμβάνουμε την παράδοση κάποιου έργου. Εργαζόμαστε με σαφώς εξαρτημένους όρους εργασίας, δουλεύουμε σε καθορισμένο χώρο με καθορισμένο ωράριο...αυτή η πατέντα έχει συγκεκριμένο σκοπό και όσοι έχουν εργασθεί ωρομίσθιοι στα ΣΔΕ έχουν καταλάβει στο πετσί τους το γιατί.

Από κάπου πρέπει να βγουν τα "δωρεάν".   

Μεγάλη κουβέντα...εγώ απλά θα αναφέρω ότι κοινωνική ασφάλιση και κοινωνικές παροχές έγινε εφικτό να εδραιωθούν στους πολίτες της Ευρώπης μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο παρά τις διαλυμένες οικονομίες. Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να διατηρηθούν.

Επαναλαμβάνω, το ζήτημα δεν είναι αν μας παίρνει αλλά να συννενοηθούμε αν τις θέλουμε. Να συννενοηθούμε σε τι είδους κοινωνία θα προχωρήσουμε; Όλοι εναντίων όλων και επιβίωση του ισχυρότερου ή σαν σύνολο με πολλές υποομάδες με αμοιβαία κατανόηση, σεβασμό και αλληλοεκτίμηση;

Όλα τα δικαιώματα  που απαιτούν όλοι μεταφράζονται σε  ΧΡΗΜΑ. Δεν βλέπω άλλου είδους διεκδικήσεις.  Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.

Δε σε καταλαβαίνω. Επειδή (κακώς κατ΄εμέ) δεν υπάρχουν άλλου είδους διεκδικήσεις δεν θα πρέπει να υπάρχει και καμία; Κακώς διαμαρτύρεται κάποιος για το δικαίωμα στη μόρφωση και στην εργασία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Archduke Juan North

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Επίσης θα σας παραδεχτώ αν αντιδράσετε όταν σας ζητούν να κάνετε αξιολόγηση εκπαιδευόμενων μετά από 8 ώρες μάθημα, όταν σας ζητούν να βάζετε την υπογραφή σας σε πτυχία που αποκτούνται με πεντέξι μήνες φοίτηση, όταν σας ζητούν να εργάζεστε χωρίς να έχετε δει καν τους όρους της σύμβασης σας.
Παρόλο που μου ξέφυγε ένα γελάκι όταν διάβαζα αυτά που έγραφες περί "δημοκρατίας" (στη ζούγκλα), συμφωνώ απολύτως μαζί σου και το έχω αναφέρει και παραπάνω. Βέβαια δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε κάτι συλλογικό απλά και μόνο για να μας "παραδεχτεί" κάποιος κουνώντας τα δάχτυλά του στο πληκτρολόγιο, αλλά θα ήθελα να αναφέρεις κάτι που θα έκανες εσύ μαζί με άλλους και θεωρείς εποικοδομητικό και νικηφόρο. Απλά είμαι λίγο προκατειλημένος από αυτά που διάβασα, οπότε λύσεις ιαπωνικού τύπου όπως απεργιακό περιβραχιώνιο ενώ δουλεύουμε στη γραμμή παραγωγής απλά θα τις προσπεράσω.

Ο "πολιτισμένος" τρόπος αντίστασης στη βαρβαρότητα δε μου κάνει κλικ. Προτιμώ να σκέφτομαι αν μια δράση είναι δίκαιη, όχι αν είναι νόμιμη μέσα στο ασφυκτικό νομικό πλαίσιο της ολιγαρχίας της οποίας είμαστε όμηροι. Και φυσικά δε μιλάω (μόνο) για τους φοιτητές, αλλά κυρίως για τα καθ' ημάς.

"Άσχετο": οι (ασφ)αλήτικες δηλώσεις του υπουργού μας σήμερα περί "δήθεν φοιτητών" (ενώ πρόκειται για αποφάσεις συλλόγων οικοτρόφων) δείχνει πώς μεταλλάσσεται η συμπεριφορά των από πάνω όταν σφίξουν λίγο οι πωποί. Από το "ευγενικό"/σαδιστικό και εξόχως απαξιωτικό "το πρόβλημα που αναφέρετε θα επιλυθεί σίγουρα μέσα στο επόμενο διάστημα" που εκλαμβάνουμε όταν τηλεφωνούμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να τους πούμε ότι πεθαίνουμε, μπορεί πολύ εύκολα να φτάσουμε στο "ποιοι είστε εσείς, θα σας στείλουμε τα ΜΑΤ" όταν ζορίσουν λίγο τα πράματα. Αλλά μόνο όταν τα φτάσουμε εμείς έτσι ώστε να ζορίσουν...
"Το να νίπτει κάποιος τας χείρας του μπροστά στη σύγκρουση μεταξύ του ισχυρού και του ανήμπορου σημαίνει ότι παίρνει το μέρος του ισχυρού, όχι ότι είναι ουδέτερος."
Paulo Freire

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά δεν αντιδρά κανεις, αλλα προτιμάτε να αμπελοφιλοσοφειτε.
Αντί λοιπόν να φλυαρείτε εδω μεςα χωρις αποτέλεσμα γιατι δε συντονίζονται ολοι οςοι θίγονται να γίνει μια εισαγγελική παρέμβαση;
Το ινεδιβιμ μια χαρά ειναι κλειστο, οι υπάλληλοι πληρώνονται και εχουν βρει την ησυχία τους μιας και κλείνει το έτος και δε θα τους πρήξει κανένας για συμβαδεις, βεβαιώσεις, ενσημα, αποδοχές.
Εκτος και αν ολοι εσείς που αμπελοφιλοσοφειτε δουλεύετε και άλλου και το ΣΔΕ το έχετε για χαρτζιλίκι, ή δεν αφήσατε ώρες για να πάτε στα ΣΔΕ και δε σας νοιάζει που χάνετε ενσημα και μεροκάματα και προυπηρεςια
Τους συμφέρει να ειναι κλειστο το ινεδιβιμ οσο τελειώνει το έτος και οςο βλέπουν οτι κανένας δεν αντιδρά ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος Archduke Juan North

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Τελικά δεν αντιδρά κανεις, αλλα προτιμάτε να αμπελοφιλοσοφειτε.
Αντί λοιπόν να φλυαρείτε εδω μεςα χωρις αποτέλεσμα γιατι δε συντονίζονται ολοι οςοι θίγονται να γίνει μια εισαγγελική παρέμβαση;
Το ινεδιβιμ μια χαρά ειναι κλειστο, οι υπάλληλοι πληρώνονται και εχουν βρει την ησυχία τους μιας και κλείνει το έτος και δε θα τους πρήξει κανένας για συμβαδεις, βεβαιώσεις, ενσημα, αποδοχές.
Εκτος και αν ολοι εσείς που αμπελοφιλοσοφειτε δουλεύετε και άλλου και το ΣΔΕ το έχετε για χαρτζιλίκι, ή δεν αφήσατε ώρες για να πάτε στα ΣΔΕ και δε σας νοιάζει που χάνετε ενσημα και μεροκάματα και προυπηρεςια
Τους συμφέρει να ειναι κλειστο το ινεδιβιμ οσο τελειώνει το έτος και οςο βλέπουν οτι κανένας δεν αντιδρά ουσιαστικά.

Ανεργία συνάδελφε, ζωή μαγική!
Μπορεί να μην πληρωνόμαστε, που αυτό παθαίναμε ούτως ή άλλως και όταν δουλεύαμε, αλλά τουλάχιστον έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε με πράγματα που αξίζουν. Όπως πχ να παρεμβαίνουμε με κάθε μέσο (όχι μόνο εδώ) και να στηρίζουμε δίκαιους αγώνες των φτωχών παιδιών μας. Τουλάχιστον μέσα στην ανεργία μας ξεπληρώνουμε χρέη καθημερινά, όπως η ελλιπής μόρφωση που παρέχουμε σε συνομίλικούς τους και μεγαλύτερους για ένα κομμάτι μπαγιάτικο και βρωμερό ψωμί.

Και κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει: ο κάθε πολίτης μπορεί να ζητήσει εισαγγελική παρραγγελία. Δεν είναι κάτι που αφορά συλλογικότητα, μπορεί πολύ πιο αποδοτικά να υλοποιηθεί από συμμορία. Φυσικά αυτός που θα πάει να το κάνει θα αντιμετωπίσει τη χλεύη και την οργή όσων ματώνουν στην κυριολεξία για να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους.

Disclaimer: Επειδή διαισθάνομαι πως κινούμαι στα όρια της παρεξήγησης, να ξεκαθαρίσω πως απαντώ πολιτικά και όχι προσωπικά. Διατηρώ τις καλύτερες προσδοκίες για ανθρώπους που γνωρίζω μόνο από το πληκτρολόγιο, και αρκετές φορές κατά πρόσωπο έχουν ανατραπεί πολλές εντυπώσεις.
Μέχρι τότε όμως, θα αντιμετωπίζω πολιτικά αυτά που διαβάζω.
"Το να νίπτει κάποιος τας χείρας του μπροστά στη σύγκρουση μεταξύ του ισχυρού και του ανήμπορου σημαίνει ότι παίρνει το μέρος του ισχυρού, όχι ότι είναι ουδέτερος."
Paulo Freire

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
εχμ, σε παρακαλώ μη γενικεύεις και αποπροσανατολίζεις. Υπάρχει συγκεκριμένο θέμα.

Προβλέπεται η λειτουργία των συγκεκριμένων δομών για τους φοιτητές; στέγαση, σίτηση κλπ για αυτούς που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν;
-ναι
Λειτουργούν ως οφείλουν;
-όχι

Επομένως ή θα πρέπει να λογοδοτήσουν αυτοί που ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για τη διεκπεραίωση των παραπάνω και να προχωρήσει η κανονική λειτουργία των εν λόγω παροχών ή αν όντως το κράτος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει θα πρέπει να επανεξετάσει και να επανεκτιμήσει τις παροχές του συνολικά και να πάρει και το ανάλογο πολιτικό κόστος αν πρόκειται να τις μειώσει/καταργήσει.

Το σημαντικότερο βέβαια δεν είναι ούτε καν το παραπάνω αλλά αν εμείς οι ίδιοι οι πολίτες θέλουμε να τις διατηρήσουμε ή να τις απεμπολήσουμε.

Για τους ωρομίσθιους των ΣΔΕ είναι (και) το μπλοκάκι  κι όλα αυτά που απορρέουν από αυτό. Δεν είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες ούτε αναλαμβάνουμε την παράδοση κάποιου έργου. Εργαζόμαστε με σαφώς εξαρτημένους όρους εργασίας, δουλεύουμε σε καθορισμένο χώρο με καθορισμένο ωράριο...αυτή η πατέντα έχει συγκεκριμένο σκοπό και όσοι έχουν εργασθεί ωρομίσθιοι στα ΣΔΕ έχουν καταλάβει στο πετσί τους το γιατί.

Μεγάλη κουβέντα...εγώ απλά θα αναφέρω ότι κοινωνική ασφάλιση και κοινωνικές παροχές έγινε εφικτό να εδραιωθούν στους πολίτες της Ευρώπης μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο παρά τις διαλυμένες οικονομίες. Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να διατηρηθούν.

Επαναλαμβάνω, το ζήτημα δεν είναι αν μας παίρνει αλλά να συννενοηθούμε αν τις θέλουμε. Να συννενοηθούμε σε τι είδους κοινωνία θα προχωρήσουμε; Όλοι εναντίων όλων και επιβίωση του ισχυρότερου ή σαν σύνολο με πολλές υποομάδες με αμοιβαία κατανόηση, σεβασμό και αλληλοεκτίμηση;

Δε σε καταλαβαίνω. Επειδή (κακώς κατ΄εμέ) δεν υπάρχουν άλλου είδους διεκδικήσεις δεν θα πρέπει να υπάρχει και καμία; Κακώς διαμαρτύρεται κάποιος για το δικαίωμα στη μόρφωση και στην εργασία;

Είναι μεγάλη συζήτηση και φεύγουμε από το θέμα. Έχω πει παραπάνω τι πρέπει πρώτα να διεκδικήσουμε και μετά όλα τα άλλα.
Δεν μπορεί κάθε λίγο και λιγάκι να μπουν παντού και ειδικά σε πολύ σημαντικές θέσεις, άσχετοι, που δεν κοιτάζουν το γενικό συμφέρον για ποιότητα και οικονομία και λογικές λύσεις, αλλά συμφέροντα ομάδων η κομμάτων. Για μένα αυτό θα ήταν ένα από τα πρώτα βήματα. Οι σωστοί και οι κατάλληλοι άνθρωποι στις σωστές θέσεις. 

Τα προβλήματα είναι βουνό και όποια άλλη "λύση" είναι σαν να πάρεις ντεπόν για την σκωληκοειδίτιδα. Θα σου περάσει ο πόνος και θα αισθάνεσαι για λίγο ανακούφιση αλλά θα πεθάνεις.
Το θέμα των φοιτητών είναι παρομοίως περίπλοκο. Με την κρίση σχεδόν όλοι δικαιούνται δωρεάν σίτιση και στέγαση.
Δεν νομίζω ότι όλος ο κόσμος πρέπει να τελειώσει πανεπιστήμιο. Στο χωριό μου πρέπει να παρακαλάς τον υδραυλικό να έρθει να σου φτιάξει μια βλάβη. Φαύλος κύκλος, δεν σχολιάζω άλλο.

Σε σχέση με τα ΣΔΕ έπρεπε να κάνουμε αυτό που προτείνει ο bomb. Επίσης, έπρεπε όλοι μαζί να συνεννοηθούμε και να αρνηθούμε να κάνουμε αξιολόγηση φέτος. Πήραν το απολυτήριο γυμνασίου άτομα που φοίτησαν συνολικά ούτε 5 μήνες. Κοροϊδέψαμε τον εαυτό μας, τους εκπαιδευόμενους μας αλλά κυρίως τον θεσμό του ΣΔΕ.   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2017, 11:57:06 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρόλο που μου ξέφυγε ένα γελάκι όταν διάβαζα αυτά που έγραφες περί "δημοκρατίας" (στη ζούγκλα), συμφωνώ απολύτως μαζί σου και το έχω αναφέρει και παραπάνω. Βέβαια δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε κάτι συλλογικό απλά και μόνο για να μας "παραδεχτεί" κάποιος κουνώντας τα δάχτυλά του στο πληκτρολόγιο, αλλά θα ήθελα να αναφέρεις κάτι που θα έκανες εσύ μαζί με άλλους και θεωρείς εποικοδομητικό και νικηφόρο. Απλά είμαι λίγο προκατειλημένος από αυτά που διάβασα, οπότε λύσεις ιαπωνικού τύπου όπως απεργιακό περιβραχιώνιο ενώ δουλεύουμε στη γραμμή παραγωγής απλά θα τις προσπεράσω.

Ο "πολιτισμένος" τρόπος αντίστασης στη βαρβαρότητα δε μου κάνει κλικ. Προτιμώ να σκέφτομαι αν μια δράση είναι δίκαιη, όχι αν είναι νόμιμη μέσα στο ασφυκτικό νομικό πλαίσιο της ολιγαρχίας της οποίας είμαστε όμηροι. Και φυσικά δε μιλάω (μόνο) για τους φοιτητές, αλλά κυρίως για τα καθ' ημάς.

"Άσχετο": οι (ασφ)αλήτικες δηλώσεις του υπουργού μας σήμερα περί "δήθεν φοιτητών" (ενώ πρόκειται για αποφάσεις συλλόγων οικοτρόφων) δείχνει πώς μεταλλάσσεται η συμπεριφορά των από πάνω όταν σφίξουν λίγο οι πωποί. Από το "ευγενικό"/σαδιστικό και εξόχως απαξιωτικό "το πρόβλημα που αναφέρετε θα επιλυθεί σίγουρα μέσα στο επόμενο διάστημα" που εκλαμβάνουμε όταν τηλεφωνούμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να τους πούμε ότι πεθαίνουμε, μπορεί πολύ εύκολα να φτάσουμε στο "ποιοι είστε εσείς, θα σας στείλουμε τα ΜΑΤ" όταν ζορίσουν λίγο τα πράματα. Αλλά μόνο όταν τα φτάσουμε εμείς έτσι ώστε να ζορίσουν...

Καλά αυτό το αλαζονικό στυλάκι του φαντομά της φακής μου δημιουργεί ναυτία.
Μόνο εσύ ρε φίλε αγωνίζεσαι, μόνο εσύ ξέρεις ποιοι είναι οι καλοί αγώνες οι original, μόνο εσύ έχεις τα ωραία επιχειρήματα τα σπέσιαλ, πωπώ δε μας χαιρετάς ρε φίλε. Απίστευτος ναρκισσισμός.
Μεγαλώσαμε με καταλήψεις, από το σχολείο μέχρι το πανεπιστήμιο, και ξέρουμε καλά τι εστί κατάληψη. Αντί να αποτελεί μία σημαντική μορφή αγώνα για διεκδίκηση δικαιωμάτων, έχει καταντήσει μία γραφική μορφή ενόχλησης στα μάτια της κοινωνίας.  Γιατί φίλε όχι έχει γίνει κατάχρηση του όρου, του έχουν αλλάξει τα πετρέλαια. Για μένα δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα να βρίσκεται ανάμεσα σε αυτούς που στηρίζουν μία κατάληψη διαρκείας, ούτε ένας  από την εργατική τάξη. Που να ξέρει τι σημαίνει δανεικά, που να ξέρει τι σημαίνει χρωστάω, έχω ανάγκη.
Και που είσαι άμα καλή/κακή ώρα βρεθεί κανένας σαν εμένα να πει κάτι αντίθετο στα λαμπρά επιχειρήματα, μαύρο φίδι που τον έφαγε και που το διανοήθηκε. Τον ξεχε... κανονικά, λες και δεν έχει κάποιος δικαίωμα να πει την γνώμη του αν είναι διαφορετική από τη δική σας. Όποιος διαφωνεί είναι ποταπός. Δεν γίνεται ρε παιδί μου να γίνει συζήτηση, ν' ακουστούν όλες οι απόψεις, τέρμα αυτό είναι κάποιοι τα ξέρουν καλύτερα πριν από μένα για μένα.
Δεν επιτρέπεται αυτό που γίνεται, στο όνομα οποιουδήποτε αγώνα, να δημιουργείτε βιοποριστικά θέματα σε άλλους. Ξέρεις για μένα πόσο σημαντικό ήταν να δουλέψω αυτό το μήνα που πέρασε;
Κι όσο για το ότι αυτοί που μένουν στις εστίες προέρχονται από χαμηλά εισοδήματα, να λες από εισοδήματα που παρουσιάζονται χαμηλά στις φορολογικές δηλώσεις για να ακριβολογείς. Είμασταν κι εμείς φοιτητές και ξέρουμε τι γίνεται, τουλάχιστον σε ένα σημαντικό ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Παρόλο που μου ξέφυγε ένα γελάκι όταν διάβαζα αυτά που έγραφες περί "δημοκρατίας" (στη ζούγκλα), συμφωνώ απολύτως μαζί σου και το έχω αναφέρει και παραπάνω. Βέβαια δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε κάτι συλλογικό απλά και μόνο για να μας "παραδεχτεί" κάποιος κουνώντας τα δάχτυλά του στο πληκτρολόγιο, αλλά θα ήθελα να αναφέρεις κάτι που θα έκανες εσύ μαζί με άλλους και θεωρείς εποικοδομητικό και νικηφόρο. Απλά είμαι λίγο προκατειλημένος από αυτά που διάβασα, οπότε λύσεις ιαπωνικού τύπου όπως απεργιακό περιβραχιώνιο ενώ δουλεύουμε στη γραμμή παραγωγής απλά θα τις προσπεράσω.

Ο "πολιτισμένος" τρόπος αντίστασης στη βαρβαρότητα δε μου κάνει κλικ. Προτιμώ να σκέφτομαι αν μια δράση είναι δίκαιη, όχι αν είναι νόμιμη μέσα στο ασφυκτικό νομικό πλαίσιο της ολιγαρχίας της οποίας είμαστε όμηροι. Και φυσικά δε μιλάω (μόνο) για τους φοιτητές, αλλά κυρίως για τα καθ' ημάς.

"Άσχετο": οι (ασφ)αλήτικες δηλώσεις του υπουργού μας σήμερα περί "δήθεν φοιτητών" (ενώ πρόκειται για αποφάσεις συλλόγων οικοτρόφων) δείχνει πώς μεταλλάσσεται η συμπεριφορά των από πάνω όταν σφίξουν λίγο οι πωποί. Από το "ευγενικό"/σαδιστικό και εξόχως απαξιωτικό "το πρόβλημα που αναφέρετε θα επιλυθεί σίγουρα μέσα στο επόμενο διάστημα" που εκλαμβάνουμε όταν τηλεφωνούμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να τους πούμε ότι πεθαίνουμε, μπορεί πολύ εύκολα να φτάσουμε στο "ποιοι είστε εσείς, θα σας στείλουμε τα ΜΑΤ" όταν ζορίσουν λίγο τα πράματα. Αλλά μόνο όταν τα φτάσουμε εμείς έτσι ώστε να ζορίσουν...

φίλε πίστεψε με, δεν ξέρεις πως είναι η ζωή όταν δεν υπάρχει δημοκρατία. Και το τι έχω κάνει ή κάνω εγώ, δεν είναι για δημόσια συζήτηση.
Μιας και αναφέρεις τους Ιάπωνες, δεν νομίζω να είναι τυχαία η οικονομική τους κατάσταση και κατ' επέκταση και το εκπαιδευτικό τους σύστημα. Δεν μας συμφέρει καθόλου η σύγκριση μαζί τους. Τα γιαπωνεζάκια μαθαίνουν από μικρά να συνεισφέρουν και να εκτιμήσουν.
 https://www.youtube.com/watch?v=hL5mKE4e4uU 
Εμείς έχουμε εξισώσει την δημοκρατία με την ασυδοσία και θεωρούμε καταπίεση την τάξη και την οργάνωση.
 

Αποσυνδεδεμένος Archduke Juan North

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Καλά αυτό το αλαζονικό στυλάκι του φαντομά της φακής μου δημιουργεί ναυτία.
Μόνο εσύ ρε φίλε αγωνίζεσαι...

Καλά, δεν περιμένεις να απαντήσω σε κάτι τέτοιο, έτσι δεν είναι; Μου τη βγήκες και καλά τόσο λούμπεν, εσύ-τα-ξέρεις-όλα, σε-μισώ, που η εξοχότης μου αισθάνεται ενοχλημένη. :-)

Είπες όμως και πράματα που ισχύουν, οπότε δε μου πάει να φύγω έτσι.

Όντως, έχουμε δει καταλήψεις που ήταν μόνο για να βγουν οι γκόμενες/γκόμενοι, όπως έχουμε δει και συλλόγους σφραγίδες που εκπροσωπούν μόνο θυρίδες αλληλογραφίας. Συμβαίνει παντού.
Όμως δεν είναι αυτό κάποια εγγύηση πως όλες οι καταλήψεις είναι έτσι. Όταν βλέπεις να απλώνεται πανελλαδικά το φαινόμενο με αλληλέγγυες καταλήψεις, όταν βλέπεις οικότροφους και εργαζόμενους σε εστίες να τρώνε μαζί ξύλο έξω από το υπουργείο παδείας, ε εκεί οφείλεις να κρατάς και μια πισινή και να το εξετάζεις καλύτερα το θέμα. Όπως έκανε σήμερα ο υπουργός που αναγκάστηκε να μιλήσει για τα τραγικά, να το ξαναπώ, ΤΡΑΓΙΚΑ προβλήματα στις εστίες. Ενώ ούτε αυτός ούτε οι προκάτοχοί του είχαν φυσικά ποτέ ξαναασχοληθεί με αυτά.

Για τα προσωπικά: Τι να σου πω, δεν ξέρω αν είμαι όλα αυτά που είπες, δεν τα αρνούμαι. Αυτό που ξέρω είναι πως έχω βαρεθεί του θανατά να βλέπω ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός και να μην το φωνάζω.
"Το να νίπτει κάποιος τας χείρας του μπροστά στη σύγκρουση μεταξύ του ισχυρού και του ανήμπορου σημαίνει ότι παίρνει το μέρος του ισχυρού, όχι ότι είναι ουδέτερος."
Paulo Freire

Αποσυνδεδεμένος mcris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι θα γίνει ρε μάγκες εδώ μέσα? Δεν κλείνετε ραντεβού σε κάνα καφενείο να βγάλετε τα μάτια σας? Για ενημέρωση είναι το φόρουμ, όχι για ξεκατίνιασμα.

Αποσυνδεδεμένος Archduke Juan North

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
φίλε πίστεψε με, δεν ξέρεις πως είναι η ζωή όταν δεν υπάρχει δημοκρατία. Και το τι έχω κάνει ή κάνω εγώ, δεν είναι για δημόσια συζήτηση.
Μιας και αναφέρεις τους Ιάπωνες, δεν νομίζω να είναι τυχαία η οικονομική τους κατάσταση και κατ' επέκταση και το εκπαιδευτικό τους σύστημα. Δεν μας συμφέρει καθόλου η σύγκριση μαζί τους. Τα γιαπωνεζάκια μαθαίνουν από μικρά να συνεισφέρουν και να εκτιμήσουν.
 https://www.youtube.com/watch?v=hL5mKE4e4uU 
Εμείς έχουμε εξισώσει την δημοκρατία με την ασυδοσία και θεωρούμε καταπίεση την τάξη και την οργάνωση.

Καλά δεν είναι ανάγκη να το σκορπάμε νομίζω. Ούτως ή άλλως δεν έχουμε δημοκρατία, ολιγαρχία έχουμε, και αυτό μας είναι γνωστό από την εποχή του Αριστοτέλη. Όταν (όταν, όχι αν) καταφέρουμε όλοι μαζί να φέρουμε Δημοκρατία μέσα από το χαμό, τότε το ξαναβλέπουμε με άλλο μάτι. Αυτή όμως είναι μια κουβέντα τελείως διαφορετική από αυτά που λέμε εδώ.
"Το να νίπτει κάποιος τας χείρας του μπροστά στη σύγκρουση μεταξύ του ισχυρού και του ανήμπορου σημαίνει ότι παίρνει το μέρος του ισχυρού, όχι ότι είναι ουδέτερος."
Paulo Freire

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά αυτό το αλαζονικό στυλάκι του φαντομά της φακής μου δημιουργεί ναυτία.
Μόνο εσύ ρε φίλε αγωνίζεσαι, μόνο εσύ ξέρεις ποιοι είναι οι καλοί αγώνες οι original, μόνο εσύ έχεις τα ωραία επιχειρήματα τα σπέσιαλ, πωπώ δε μας χαιρετάς ρε φίλε. Απίστευτος ναρκισσισμός.
Μεγαλώσαμε με καταλήψεις, από το σχολείο μέχρι το πανεπιστήμιο, και ξέρουμε καλά τι εστί κατάληψη. Αντί να αποτελεί μία σημαντική μορφή αγώνα για διεκδίκηση δικαιωμάτων, έχει καταντήσει μία γραφική μορφή ενόχλησης στα μάτια της κοινωνίας.  Γιατί φίλε όχι έχει γίνει κατάχρηση του όρου, του έχουν αλλάξει τα πετρέλαια. Για μένα δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα να βρίσκεται ανάμεσα σε αυτούς που στηρίζουν μία κατάληψη διαρκείας, ούτε ένας  από την εργατική τάξη. Που να ξέρει τι σημαίνει δανεικά, που να ξέρει τι σημαίνει χρωστάω, έχω ανάγκη.
Και που είσαι άμα καλή/κακή ώρα βρεθεί κανένας σαν εμένα να πει κάτι αντίθετο στα λαμπρά επιχειρήματα, μαύρο φίδι που τον έφαγε και που το διανοήθηκε. Τον ξεχε... κανονικά, λες και δεν έχει κάποιος δικαίωμα να πει την γνώμη του αν είναι διαφορετική από τη δική σας. Όποιος διαφωνεί είναι ποταπός. Δεν γίνεται ρε παιδί μου να γίνει συζήτηση, ν' ακουστούν όλες οι απόψεις, τέρμα αυτό είναι κάποιοι τα ξέρουν καλύτερα πριν από μένα για μένα.
Δεν επιτρέπεται αυτό που γίνεται, στο όνομα οποιουδήποτε αγώνα, να δημιουργείτε βιοποριστικά θέματα σε άλλους. Ξέρεις για μένα πόσο σημαντικό ήταν να δουλέψω αυτό το μήνα που πέρασε;
Κι όσο για το ότι αυτοί που μένουν στις εστίες προέρχονται από χαμηλά εισοδήματα, να λες από εισοδήματα που παρουσιάζονται χαμηλά στις φορολογικές δηλώσεις για να ακριβολογείς. Είμασταν κι εμείς φοιτητές και ξέρουμε τι γίνεται, τουλάχιστον σε ένα σημαντικό ποσοστό.

+++++++++++++++++++++
Καλά τωρα τις ιδεολογίες των καταλήψεων τις έχουμε φάει απο τα πανεπιστήμια και τα σχολεία.
Ο καθενας μπορει να αγωνίζεται για τα δικαιώματα του, δίκαια, νόμιμα και οχι είς βατός των άλλων.
Και υπόψιν την καταληψη δεν την έκαναν τόσα χρονια ποτε απο μόνοι τους οι φοιτητές αλλα απο πίσω ηταν πςντα τα κόμματα και τα υπουργεία οπως εδω, για να μη προσλάβουν τους ωρομίσθιους, για να μην διεκδικήσουν δεδουλευμένα, μισθός, μόρια, ενσημα, βεβαιώσεις. Και μετα μου λετε για δίκαιο αγώνα; Έχετε παρει χαμπάρι οτι με την καταληψη μας φίμωσαν και εκμεταλλεύονται στα μούτρα, Οχι οι φοιτητές!! Το υπουργειο.
Τραβάτε σε ξανά καφενείο να συνεχίσετε τις αερολογίες σας για δήθεν ψωμί, παιδεία, Ελευθέρια.
Αιντε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.