*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116579 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #280 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:44:12 μμ »
Νόμπελ λογοτεχνίας στο Μάριο Βάργκας Λιόσα!Χάρηκα που το πήρε ο αγαπημένος μου συγγραφέας.ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ! Το Παλιοκόριτσο,Η Πόλη και τα Σκυλιά αληθινά υπέροχα!Έχω προτείνει παραπάνω όλα τα βιβλία του.Πρέπει να διαβάσετε τουλάχιστον ένα βιβλίο του για να δείτε πόσο  αξίζει το Νόμπελ.Στα βιβλία του χάνεσαι.Κάθε σελίδα και ένας άλλος κόσμος.Κάθε σελίδα ήθελα να τη διαβάσω και δεύτερη φορά.Τόσο βάθος στο γράψιμό του.Εμένα με γοήτευσε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:20 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #281 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:29:13 πμ »
Νόμπελ λογοτεχνίας στο Μάριο Βάργκας Λιόσα!Χάρηκα που το πήρε ο αγαπημένος μου συγγραφέας.ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ! Το Παλιοκόριτσο,Η Πόλη και τα Σκυλιά αληθινά υπέροχα!Έχω προτείνει παραπάνω όλα τα βιβλία του.Πρέπει να διαβάσετε τουλάχιστον ένα βιβλίο του για να δείτε πόσο  αξίζει το Νόμπελ.Στα βιβλία του χάνεσαι.Κάθε σελίδα και ένας άλλος κόσμος.Κάθε σελίδα ήθελα να τη διαβάσω και δεύτερη φορά.Τόσο βάθος στο γράψιμό του.Εμένα με γοήτευσε.

Ο Μάριο Βάργκας Λιόσα για την ανάγνωση

"Η ανάγνωση για εμένα υπήρξε, και παραμένει, η υπέρτατη απόλαυση.Τα καλύτερα πράγματα στη ζωή μου, μού συνέβησαν διαβάζοντας.Η ενασχόλησή μου με το γράψιμο δεν θα είχε αναδειχθεί εάν δεν είχα γοητευτεί τόσο πολύ από τον κόσμο της μυθοπλασίας, την οποία ανακάλυψα σε ηλικία πέντε ετών, στην Κοτσαμπάμπα της Βολιβίας, με τα πρώτα μου βιβλία. Θυμάμαι πόσο εμπλούτισα και ανέπτυξα την πραγματικότητα χάρις στην ανάγνωση.
H ανάγνωση δεν είναι μόνο το ταξίδι σε έναν κόσμο φανταστικό. Είναι πως από αυτό τον κόσμο επιστρέφεις οπλισμένος με κάθε είδους ερωτήματα, αμφιβολίες, κριτικές, όνειρα και σχέδια τα οποία μεταβάλλουν εντελώς τη στάση σου στον πραγματικό κόσμο.Η ανάγνωση σε κάνει κύριο μιας γλώσσας. Κάποιος που δεν διαβάζει, αναγκαστικά έχει φτωχό λεξιλόγιο και εκφράζεται άσχημα. Αυτό δεν σημαίνει μόνο ότι είναι περιορισμένη η γνώση του στη γλώσσα, αλλά και ότι σκέπτεται κακά γιατί σκέπτεται με τον τρόπο που μιλά και αντιστρόφως. Πιστεύω ότι η ανάγνωση είναι μια ουσιαστική λειτουργία με την οποία επωφελείσαι όλου του πλούτου που δυνητικά διαθέτει μια γλώσσα. Το να κατέχεις αυτή την κυριαρχία βοηθά στο να σκέπτεσαι με μεγαλύτερη διαύγεια, να διαχειρίζεσαι τη σκέψη σου. Τίποτε δεν εμπλουτίζει τόσο τα αισθήματα, την ευαισθησία, τις ανθρώπινες επιθυμίες όσο η ανάγνωση. Είμαι εντελώς πεπεισμένος πως κάποιος που διαβάζει απολαμβάνει καλύτερα τη ζωή, αν και αντιλαμβάνεται περισσότερο τα προβλήματα στον κόσμο. Υπάρχει μια διαδικασία που αναπτύσσεις, όπως η περιέργεια και οι αμφιβολίες οι οποίες δημιουργούνται μέσα από την ανάγνωση καλών βιβλίων. Αυτό όμως, σε κάνει να ζεις καλύτερα.
  Η ανθρώπινη ελευθερία είναι προϊόν της φαντασίας και των σχετικών επιθυμιών που γεννιούνται με την ανάγνωση καλών βιβλίων. Είμαστε πολύ πιο ελεύθεροι όταν διαβάζουμε καλύτερα και περισσότερο. Γι' αυτό τον λόγο είναι απαραίτητο, αν θέλουμε να έχουμε μια δημοκρατική κοινωνία με ενεργούς πολίτες, να συμμετέχουμε όχι μόνο στον δημόσιο διάλογο αλλά και στην πολιτισμική διαδικασία. Και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο δεν είναι μόνο μια απλή απόλαυση ή διασκέδαση, αλλά ένα βασικό εργαλείο στη διαμόρφωση ενός ελεύθερου, σύγχρονου, ενεργού πολίτη. Η λογοτεχνία είναι η έκφραση όλων αυτών».
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #282 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 08:20:27 μμ »
Τα καλύτερα λόγια που έχουν ειπωθεί για την ανάγνωση.Όσοι διαβάζουν ξέρουν πόσο αληθινά είναι αυτά.Πόσο πιο ωραία θα ήταν όλα αν μπορούσαμε να πείσουμε τους μαθητές μας να διαβάζουν και όχι μόνο τα σχολικά!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #283 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:45:34 πμ »
Thea Halo: Μια διεθνούς φήμης συγγραφέας στην Τρίπολη

Μια σημαντική και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση βιβλίου πραγματοποιείται την Τετάρτη 13 Οκτωβρίου, στις 6μμ στο αμφιθέατρο του Αποστολοπούλειου Πνευματικού Κέντρου Τρίπολης. Η πολυβραβευμένη συγγραφέας Thea Halo ταξιδεύει για μια ακόμη φορά στην Ελλάδα, από την Αμερική όπου ζει, και κάνει μια στάση στην Αρκαδική πρωτεύουσα για να παρουσιάσει το βιβλίο της «Ούτε το όνομά μου».


Η εκδήλωση είναι μια πρωτοβουλία του Πειραματικού Γυμνασίου Τρίπολης. Ένα καλό παράδειγμα του πώς ένα σχολείο στην επαρχία μπορεί να αναπτύσσει και να διοργανώνει δραστηριότητες που ξεπερνούν τα όρια της «τάξης» και του «μαθήματος», προσφέροντας σε ένα διευρυμένο κοινό την ευκαιρία για ένα διαφορετικό μάθημα ιστορίας…


Το βιβλίο της Thea Halo περιγράφει τη συγκινητική ιστορία της μητέρας της Sano (Ευθυμία Βαρυτιμιάδου), η οποία μετά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, αναγκάστηκε, σε ηλικία μόλις 10 ετών, να εγκαταλείψει το χωριό της στον Πόντο, κυνηγημένη από τους Τούρκους.  Βρέθηκε στο Κουρδιστάν και από ‘κει στο Λίβανο, απ’ όπου μετέβη με μυθιστορηματικό τρόπο στην Αμερική. Χάρη στις προσπάθειες της κόρης της κατάφερε να ξετυλίξει το κουβάρι της προσωπικής ιστορίας και να ανακαλύψει το χωριό τους, Άγιο Αντώνιο της Κερασούντας. Έτσι, 70 χρόνια μετά τον εκπατρισμό της, η συγγραφέας μαζί με τη μητέρα της επιστρέφουν στην Τουρκία, αναζητώντας το πατρικό της σπίτι. Το βιβλίο «Ούτε το όνομά μου», το οποίο είναι μια αυθεντική κατάθεση ψυχής, αποτελεί κι ένα σπάνιο ντοκουμέντο του διωγμού αλλά και της σφαγής εκατομμυρίων Ελλήνων, Αρμενίων και Ασσυρίων που αποσιωπά η Τουρκία και γι’ αυτό το λόγο κατέκτησε αμέσως μια πολύ σημαντική θέση στη διεθνή ιστορική βιβλιογραφία.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:21:20 »

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #284 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:23:19 μμ »
\
Το βιβλίο της Thea Halo «Ούτε το όνομά μου», το οποίο είναι μια αυθεντική κατάθεση ψυχής, αποτελεί κι ένα σπάνιο ντοκουμέντο του διωγμού αλλά και της σφαγής εκατομμυρίων Ελλήνων, Αρμενίων και Ασσυρίων που αποσιωπά η Τουρκία και γι’ αυτό το λόγο κατέκτησε αμέσως μια πολύ σημαντική θέση στη διεθνή ιστορική βιβλιογραφία.

Είναι πολύ συγκινητικό βιβλίο κ δεν είναι παραμύθι, αλλά πραγματική ιστορία. Το είχα διαβάσει όταν πρωτοκυκλοφόρησε.
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #285 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 05:33:38 μμ »
Κωνσταντίνος Βήτα:
Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο


Ο ιδρυτής των Στέρεο Νόβα σε ένα βιβλίο με στίχους, ανέκδοτα σχέδια, ποιήματα και εικόνες μέσα από την πορεία του.

μένει μόνο να περάσουμε αυτά τα σύνορα
με οποιονδήποτε τρόπο
και θα αγαπήσεις μαζί μου τον ανοιχτό ουρανό
γιατί η γη είναι πιο όμορφη από εμάς

Στα όνειρα μου συχνά είναι ένας άνθρωπος που πετάει, όταν αποφασίζει να πάει στον κινηματογράφο συνήθως χάνει το δρόμο και μένει για ώρες στους διαδρόμους ενός σούπερ μάρκετ, μετά βρίσκει μια πόρτα που γράφει έξοδος και όταν την ανοίγει βλέπει ότι βρίσκεται στην άκρη ενός γκρεμού μα δεν μπορεί να πετάξει και τότε πέφτει, πέφτει, έχοντας το συναίσθημα ότι μισοπνίγεται στον πάτο μιας πισίνας ενός άγνωστου διαμερίσματος. Ο οικοδεσπότης είναι ένας γερμανός συγγραφέας του 18ου αιώνα που ζει σ΄ ένα γυάλινο βάζο μαρμελάδας, γιατί οι γιατροί τού είπαν πως έχει βρογχικό άσθμα. Όταν αποφασίζει να τον ελευθερώσει και ανοίγει το καπάκι, ο συγγραφέας συρικνώνεται μέχρι που γίνεται ήχος ραδιοφώνου, ένας ήχος που ακούγεται παντού, σε ολόκληρη την πόλη. Κάτι δεν πηγαίνει καλά. Διασχίζει τρέχοντας τον κήπο και βγαίνει στους δρόμους. Προσπαθεί να θυμηθεί πού είναι το σπίτι του και πέφτει πάνω σε μία κόκκινη λιμουζίνα. Σωριάζεται. Ο κόσμος μαζεύεται και όλοι τον κοιτούν. Είναι σωριασμένος, όμως ξέρει πως αν κουνήσει τα χέρια του θα άρχίσει να πετά πάνω από αυτή την κατακόκκινη κηλίδα, αν μπορέσει να πετάξει στα πέντε επόμενα δευτερόλεπτα…

Όπως το χάος έρχεται μέσα μας για να τοποθετηθεί, έτσι και ο άνθρωπος προσπαθεί μέσα από την καθημερινότητά του να καταλάβει.
Να κάνει συνείδηση την εσωτερική του γεωγραφία, ένα κόσμο από λέξεις και νοήματα που υπήρχαν πριν από αυτόν.
Η σκέψη είναι ένας αγωγός που έρχεται από το σύμπαν. Ο άνθρωπος αγγίζει ένα μέρος της αλήθειας.
Αυτή τη χώρα που καθημερινά κρύβει από τον εαυτό του και τους άλλους.
Όπως η αδυναμία που μερικές φορές μας ξεγελάει και νομίζουμε ότι είναι δύναμη.
Όπως μια απλή θέση που ο άνθρωπος νομίζει ότι είναι θρόνος.
Όπως η άγνοια, που πολλές φορές στη ζωή, μάς εξαπάτησε ότι είναι η γνώση.
Ο καθένας βρίσκει το σημείο της συναρμογής ώστε να νοιώσει μέρος του κόσμου.
Τώρα που περισσότερο από ποτέ μέσα από το κενό η λέξη θέλει να μιλήσει.

Κ.Β.

Απόσπασμα από το βιβλίο:

γιατί, όταν κοιμάσαι γίνεσαι παιδί
χαρταετός, παλίρροια, ταξιδιάρικο πουλί
μπορείς να καθορίσεις τη ζωή με τη σκανδάλη
να πατήσεις σαν τσιγάρο έναν παραπάνω
μπορείς να πας όπου θες να βρεις ελευθερία
να πετάξεις τα λεφτά σου
σε μια μεγάλη πλατεία
εσύ έφυγες
εγώ είχα μείνει εκεί
μέχρι που έσπασε το χρώμα και ήρθε το πρωί..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 11:07:41 μμ »
Εγκαινιάζεται συνεργασία ΥΠΕΠΘ – ΕΚΕΒΙ (Εθνικό Κέντρο Βιβλίου)
για την προώθηση της φιλαναγνωσίας
-πιλοτικά σε 800 Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία-

Στο πλαίσιο της θεσμοθέτησης από το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων του Νέου Σχολείου, του οποίου το πρόγραμμα τίθεται σε εφαρμογή από τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου, ημέρα που ανοίγουν τα σχολεία αρχικά σε 800 ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία σε όλη την περιφέρεια, καθιερώνεται ο θεσμός της φιλαναγνωσίας για τις Α΄ και Β΄ τάξεις του Δημοτικού Σχολείου. Έτσι, το γλωσσικό μάθημα αυξάνεται κατά 1 ώρα εβδομαδιαίως για τις τάξεις αυτές και η ώρα αυτή θα διατίθεται για την ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων.

Οι αναλυτικές οδηγίες, που απεστάλησαν στα συνεργαζόμενα σχολεία από τον Ειδικό Γραμματέα Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Μιχάλη Κοντογιάννη, την περασμένη εβδομάδα για την εφαρμογή του προγράμματος της φιλαναγνωσίας, διαμορφώθηκαν από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου (ΕΚΕΒΙ), σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και εγκρίθηκαν από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Το σχέδιο προώθησης και υλοποίησης της φιλαναγνωσίας απευθύνεται στον εκπαιδευτικό που λειτουργεί ως διαμεσολαβητής μεταξύ του βιβλίου και του μαθητή, ενεργοποιώντας τη φιλαναγνωστική διάθεση του παιδιού και αξιοποιώντας πολυπλεύρως το λογοτεχνικό βιβλίο, και έτσι βοηθάει τον μαθητή να εισαχθεί στον γοητευτικό κόσμο της λογοτεχνίας και σταδιακά να μυηθεί στον μαγευτικό κόσμο της τέχνης και του πολιτισμού. Με αυτόν τον τρόπο γίνεται πράξη η επαγγελία της ολοκληρωμένης και ολόπλευρης μόρφωσης.

Το σχολείο, πράγματι, είναι ο ιδανικός χώρος για να πραγματοποιηθούν δραστηριότητες που κέντρο και αναφορά έχουν το βιβλίο. Με προαπαιτούμενο τον μεθοδικό προγραμματισμό και τη σωστή οργάνωση της αναγνωστικής ομάδας, τη δημιουργία ευχάριστων χώρων ανάγνωσης και ακρόασης, την οργάνωση σχολικών βιβλιοθηκών και την κατάρτιση σχεδίου βάσει του οποίου θα πραγματοποιείται η ανάγνωση των λογοτεχνικών βιβλίων κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους (επιλογή βιβλίων, ρυθμός εξέλιξης, δραστηριότητες εμπλουτισμού του μαθήματος κ.λ.π) ο εκπαιδευτικός γίνεται αρωγός, εμπνευστής και εμψυχωτής της σχολικής ομάδας συνολικά αλλά και του κάθε μαθητή ατομικά στο αέναο ταξίδι του στον κόσμο της γνώσης, της ψυχαγωγίας, της απόλαυσης και της ανάγνωσης.

Ιδιαίτερα σημαντικό εργαλείο στα χέρια του εκπαιδευτικού αποτελούν τα εκπαιδευτικά προγράμματα που λειτουργεί το ΕΚΕΒΙ.

Ενδεικτικά προτείνονται:

Αξιοποίηση του νέου κόμβου του ΕΚΕΒΙ, για παιδιά (http://www.mikrosanagnostis.gr/).

Χρήση του προγράμματος «Συγγραφείς και εικονογράφοι στα σχολεία».
Δημιουργία Λεσχών Ανάγνωσης για παιδιά.
Συμμετοχή των τάξεων στο πρόγραμμα εκδηλώσεων της Έκθεσης Παιδικού Βιβλίου στην Αθήνα (στα τέλη Ιανουαρίου) και στην «Παιδική Γωνιά» της Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης (μεταξύ Απριλίου-Μαΐου).
Συνεργασία για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου).
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 11:13:56 μμ »
Φεύγει μία φίλη μου για Αμερική. Είχε έρθει Ελλάδα για σπουδές 2 χρόνια και επιστρέφει!!! Προτείνετε μου ένα ββλίο ή μία ποιητική συλλογή να της πάρω

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 09:29:39 μμ »
Φεύγει μία φίλη μου για Αμερική. Είχε έρθει Ελλάδα για σπουδές 2 χρόνια και επιστρέφει!!! Προτείνετε μου ένα ββλίο ή μία ποιητική συλλογή να της πάρω



Βοήθησέ με λίγο. Πες μου ποια είναι τα γούστα της. Μιλάει καλά ελληνικά? Γιατί η ποίηση θέλει να κατέχει καλά τη γλώσσα.
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 11:57:02 πμ »
Φεύγει μία φίλη μου για Αμερική. Είχε έρθει Ελλάδα για σπουδές 2 χρόνια και επιστρέφει!!! Προτείνετε μου ένα ββλίο ή μία ποιητική συλλογή να της πάρω


Κάτι από Αρκά! Να γελάσει κιόλας. Εκτός αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα και την αργκό..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 12:56:24 μμ »
υπαρχει μια νεα, ανερχομενη ποιητρια (δε θυμαμαι ομως το ονομα της) που γραφει καταπληκτικα ποιηματα (οταν θυμηθω θα στο πω) παντως αξιζει το κοπο. ειναι ενα πολυ καλο δωρο.

οσο αφορα τωρα πεζο, θα σου ελεγα πως βιογραφιες οπως Αλεξανδρακη, Σαπφω Νοταρα, Βλαχοπουλου,Βουγιουκλακη , κλπ ειναι πολυ ωραιο δωρο. Εγω θα επελεγα της Σπερατζα Βρανα...

επισης την αυτοβιογραφια του Παπαδιαμαντη,

ή ενα λευκωμα , τα Μοναστηρια της Ελλαδας,

Ή ενα τουριστικο οδηγο της Χιου,

τελος, το "εν λευκω" του Οδυσσεα Ελυτη,

ή αν θελει κατι σε χρονογραφημα ειναι πολυ καλο της Ελενας Ακριτα.

υπαρχει και η βιογραφια της Διαμαντοπουλου,ως αμεση ιστορικη πηγη γαι τη συχρονη Ελλαδα ( αν της αρεσει η ιστορια)

Ελπιζω να βοηθησα που να προσανατολιστεις,

(αν δυσκολευτεις δε της παιρνεις ενα καζαμια για το 2011 και τελος?)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2010, 12:58:24 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 28, 2010, 01:05:28 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τελικά δεν της πήρα βιβλίο...έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι να της ταιριάζει και όσα μου άρεσαν νομίζω ότι δε θα τη βοηθούσαν στο θέμα της γλώσσας.....

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!!!

Τη φίλη μου τη χαιρέτησα χθες οπότε δεν πρόλαβα να δω τις απαντήσεις σας!!!
Ο Αρκάς πάντως όντως επειδή το κλίμα ήταν βαρύ νομίζω ότι θα την έκανε να γελάσει λίγο!!!!



Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 12:37:29 μμ »
Δεν είναι ακριβώς βιβλίο αλλά σημειωματάριο:
Το ημερολόγιο του καθηγητή

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Αξίζει; δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω παρα μόνο παραγγελία....

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 12:56:39 μμ »
Δεν είναι ακριβώς βιβλίο αλλά σημειωματάριο:
Το ημερολόγιο του καθηγητή

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Αξίζει; δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω παρα μόνο παραγγελία....

Το είχα πέρσι και δεν θα το ξαναπάρω.Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη χρηστικότητα ως ημερολόγιο καθηγητή. Δεν ξέρω,εμένα δεν μου χρησίμευσε. Είχε κάτι κουτάκια 11.30..12.30 κλπ.,…Μήπως επειδή είμαι λίγο ανοργάνωτη; ;) Πάντως υπάρχει σε όλα τα βιβλιοπωλεία ,ακόμη και τα επαρχιακά,όπου μπορείς να το δεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.