*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 735660 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2044 στις: Ιούλιος 05, 2014, 11:26:20 πμ »
Όταν το πρωτοάκουσα δεν το πίστευα, αλλά τελικά ισχύει ότι ακόμα και να αξιολογηθούμε θετικά και να αλλάξουμε βαθμό, λέμε τώρα, δεν πρόκειται να αυξηθούν οι αποδοχές μας αν δεν πέσει η επίσημα καταγεγραμμένη ανεργία κάτω από 10%. Στις μνημονιακές υποχρεώσεις της χώρας μας περιλαμβάνεται τέτοιος όρος.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2045 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:40:18 μμ »
Τότε για ποιο λόγο γίνεται η αξιολόγηση;;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2046 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:45:02 μμ »
για τον ίδιο λόγο που θα γίνει και σε άλλους φορείς του ευρύτερου δημοσίου για να φύγει κόσμος κάτω από το πέπλο της αξιολόγησης

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2047 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:54:17 μμ »
Όταν το πρωτοάκουσα δεν το πίστευα, αλλά τελικά ισχύει ότι ακόμα και να αξιολογηθούμε θετικά και να αλλάξουμε βαθμό, λέμε τώρα, δεν πρόκειται να αυξηθούν οι αποδοχές μας αν δεν πέσει η επίσημα καταγεγραμμένη ανεργία κάτω από 10%. Στις μνημονιακές υποχρεώσεις της χώρας μας περιλαμβάνεται τέτοιος όρος.
Γκντουπ!
(Μόλις έπεσα από τα σύννεφα...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2048 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:09:38 πμ »
 Καλά, δεν το ξέρατε? Είναι ένα από τα πολύ ευκόλως εννοούμενα (γι αυτό το κράτος που ζούμε και για την παρούσα συγκυρία). Εμένα θα με παραξένευε το ακριβώς αντίθετο!
  

Αποσυνδεδεμένος cpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Tεχνική εκπαίδευση ..."παιδί ενός κατώτερου θεού"
    • Προφίλ
    • Tεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2049 στις: Ιούλιος 06, 2014, 02:03:17 πμ »
Όταν το πρωτοάκουσα δεν το πίστευα, αλλά τελικά ισχύει ότι ακόμα και να αξιολογηθούμε θετικά και να αλλάξουμε βαθμό, λέμε τώρα, δεν πρόκειται να αυξηθούν οι αποδοχές μας αν δεν πέσει η επίσημα καταγεγραμμένη ανεργία κάτω από 10%. Στις μνημονιακές υποχρεώσεις της χώρας μας περιλαμβάνεται τέτοιος όρος.

Ενδιαφέρον..... έχει κανεις καποιο link?
Προσωπικά πιστευω πως απλά θα παραταθεί και άλλο το "πάγωμα" στους βαθμούς
ΠΕ17.03
Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ / Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε

www.techedu.gr
www.ete.gr

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4213
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2050 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:30:49 πμ »
"ν.4046/2012, Άρθρο 4: Από 14-2-2012 και μέχρι το ποσοστό της ανεργίας να διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10%, αναστέλλεται η ισχύς διατάξεων νόμων, κανονιστικών πράξεων, Συλλογικών Συμβάσεων ή διαιτητικών Αποφάσεων, οι οποίες προβλέπουν αυξήσεις μισθών ή ημερομισθίων, περιλαμβανομένων και εκείνων περί υπηρεσιακών ωριμάνσεων, με μόνη προϋπόθεση την πάροδο συγκεκριμένου χρόνου εργασίας, όπως ενδεικτικά το επίδομα πολυετίας, το επίδομα χρόνου εργασίας, το επίδομα τριετίας και το επίδομα πενταετίας. Για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου λαμβάνεται υπόψη ο μέσος όρος του εθνικού ποσοστού ανεργίας των τελευταίων τεσσάρων τριμήνων, όπως αυτός αποτυπώνεται στην Έρευνα Εργατικού δυναμικού της ΕΛ.ΣΤΑΤ"

Αυτή είναι η νομική πρόβλεψη, εγώ προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφού υποτίθεται ότι ισχύει αυτό δίνονται τα ΜΚ και όχι η αλλαγή βαθμών, αφού και αυτά είναι αυξήσεις μισθών. Αλλά αυτοί που το επικαλούνται κάτι παραπάνω θα ξέρουν....

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2051 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:44:07 πμ »
"ν.4046/2012, Άρθρο 4: Από 14-2-2012 και μέχρι το ποσοστό της ανεργίας να διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10%, αναστέλλεται η ισχύς διατάξεων νόμων, κανονιστικών πράξεων, Συλλογικών Συμβάσεων ή διαιτητικών Αποφάσεων, οι οποίες προβλέπουν αυξήσεις μισθών ή ημερομισθίων, περιλαμβανομένων και εκείνων περί υπηρεσιακών ωριμάνσεων, με μόνη προϋπόθεση την πάροδο συγκεκριμένου χρόνου εργασίας, όπως ενδεικτικά το επίδομα πολυετίας, το επίδομα χρόνου εργασίας, το επίδομα τριετίας και το επίδομα πενταετίας. Για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου λαμβάνεται υπόψη ο μέσος όρος του εθνικού ποσοστού ανεργίας των τελευταίων τεσσάρων τριμήνων, όπως αυτός αποτυπώνεται στην Έρευνα Εργατικού δυναμικού της ΕΛ.ΣΤΑΤ"

Αυτή είναι η νομική πρόβλεψη, εγώ προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφού υποτίθεται ότι ισχύει αυτό δίνονται τα ΜΚ και όχι η αλλαγή βαθμών, αφού και αυτά είναι αυξήσεις μισθών. Αλλά αυτοί που το επικαλούνται κάτι παραπάνω θα ξέρουν....


Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Χωρίς να αμφισβητώ αυτό που λέει ο Ν4046/2012 θεωρώ ότι αν το συνδυάσουμε με τα πρόσφατα που ανακοινώθηκαν από το υπ.διοικ.μεταρρ. "κάποιοι μισθοί θα πέσουν για να ανέβουν κάποιοι άλλοι", τίποτα δεν είναι οριστικό και αμετάκλητο.
Μάλιστα, μπροστά και σε προεκλογική φάση, όλα είναι δυνατά σε αυτή τη χώρα.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2052 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:07:54 μμ »
 Με αυτή την κυβέρνηση που έχουμε κρατάω μικρό καλάθι. Μπορεί πράγματι να αναπροσαρμόσει μισθούς σε διάφορους κλάδους, άλλους προς τα πάνω και άλλους προς τα κάτω. Θα το κάνει όμως στοχεύοντας σε εκλογικό όφελος. Θα ευνοήσει κλάδους που αποτελούν εκλογική πελατεία της. Στους εκπαιδευτικούς δεν έχει ισχυρά ερείσματα, άρα δεν βλέπω παροχές, απλά πράγματα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2053 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:17:03 μμ »
Εγώ άκουσα μια άλλη εκδοχή, ότι δεν πρόκειται να γίνει αξιολόγηση για να είμαστε όλοι καθηλωμένοι στους βαθμούς μας και να μην χρειάζεται του υπουργείο να μας κάνει αύξηση.Δηλαδή για οικονομικούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2054 στις: Ιούλιος 06, 2014, 11:26:46 μμ »
Και πως θα απολύσει χωρίς "αξιολόγηση"; Α.. όλα κι όλα!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2055 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:43:01 μμ »
Οι υπόλοιποι Δ.Υ. με τη σθεναρή στάση τους φαίνεται ότι θα κερδίσουν αλλαγές προς το καλύτερο στην αξιολόγησή τους. Εμείς με την ενδοτικότητα μας, να μην πω τι θα πάρουμε. Μετά θα μας φταίει πάλι η κακιά η μοίρα μας και θα κλαιγόμαστε ότι είμαστε οι αδικημένοι.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2056 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:53:40 μμ »
Παρ' όλα αυτά, perastikos_kav, για να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου, ειδικά για τους εκπαιδευτικούς, τα specifics της αξιολόγησης δεν έχουν διασαφηνιστεί ακόμα (φύση, είδος, ποσόστωση κ.τ.λ.).

Υ.Γ. Νομίζω πρέπει ν' αλλάξεις το nickname σου. Έφυγες από την... παραμεθόριο, σωστά; Εκτός και αν το διατηρείς για... καλλιτεχνικούς λόγους...  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 08:55:14 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2057 στις: Ιούλιος 18, 2014, 09:05:43 μμ »
Στην παραμεθόριο δεν ήμουν ποτέ. Διορίστηκα και παραμένω στην Καβάλα εδώ και 10 ολόκληρα έτη και σύντομα θα μπω στο 11ο. Δεν είμαι και στην "εξορία", αλλά πάντα μακριά από συμφέροντα, φίλους, συγγενείς και οικεία μέρη. Το περαστικός το διάλεξα συνειδητά, αλλά δεν το τήρησα. Μια μέρα έκανα αναζήτηση σε μηχανή αναζήτησης για ένα εκπαιδευτικό θέμα και έπεσα στο φόρουμ και μάλιστα σε συζήτηση για τα δημόσια ΙΕΚ. Επειδή τότε ήμουν αποσπασμένος σε ΙΕΚ και έτυχε να ασχολούμαι με το θέμα και διάβασα ορισμένες λανθασμένες πληροφορίες είπα να μπω να ενημερώσω με ό,τι γνώριζα. Όμως επειδή παλιότερα είχα "κολλήσει" σε άλλο φόρουμ, είπα να χρησιμοποιήσω το ψευδώνυμο περαστικός για να το έχω στο μυαλό μου και να λειτουργήσω ως περαστικός που θα δώσω μία φορά τις πληροφορίες που ξέρω και δεν θα μπαίνω κάθε τρεις και λίγο. Βέβαια στην πράξη παραβιάζω την αρχική μου απόφαση κατάφωρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161373
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.