*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 228508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #308 στις: Απρίλιος 02, 2011, 04:05:27 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις, Damien!
Απλώς, έχουμε συνηθίσει να τη λέμε επαπειλούμενη ή άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης!
Kαι στο δικό μας γραφείο μ ' αυτή την ονομασία μας τη ζητούσαν :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #309 στις: Απρίλιος 02, 2011, 04:09:27 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις, Damien!
Απλώς, έχουμε συνηθίσει να τη λέμε επαπειλούμενη ή άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης!
Kαι στο δικό μας γραφείο μ ' αυτή την ονομασία μας τη ζητούσαν :)

Πραγματι, ετσι συνηθως την ονομαζουν και ως αποτελεσμα προκαλουνται παρανοησεις (αδεια επαπειλουμενης κυησης/κυοφοριας/κυησης κτλ).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #310 στις: Απρίλιος 02, 2011, 08:09:02 μμ »
Συμφωνώ απολύτως με όσα γράφεις, Damien!
Απλώς, έχουμε συνηθίσει να τη λέμε επαπειλούμενη ή άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης!
Kαι στο δικό μας γραφείο μ ' αυτή την ονομασία μας τη ζητούσαν :)

Είναι και θέμα σωστών ελληνικών! ;)


Αν είναι εύκολο, παρακαλώ διορθώστε τον τίτλο του θέματος. Το "επαπειλούμενη" σε καμιά περίπτωση δεν πάει στην άδεια αλλά στην κύηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #311 στις: Απρίλιος 05, 2011, 06:01:51 μμ »
Ευτυχώς παιδιά που βοηθάτε στο φόρουμ, είναι έτσι ακριβώς όπως τα λέτε...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 15, 2011, 09:54:12 μμ »
Χτες ἀκουσα περίπτωση συναδέρφου που δεν χρειάστηκε να πάρει αναρρωτική καθόλου πριν την άδεια κύησης (έμεινε δηλαδή στο σχολείο μέχρι τον 6ο - 7ο μήνα). Μπορεί να χρησιμοποιήσει όσες αναρρωτικές άδειες έχει, αργότερα, μεταξύ της άδειας λοχείας και της άδειας ανατροφής; 

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #313 στις: Απρίλιος 16, 2011, 10:35:14 πμ »
Χτες ἀκουσα περίπτωση συναδέρφου που δεν χρειάστηκε να πάρει αναρρωτική καθόλου πριν την άδεια κύησης (έμεινε δηλαδή στο σχολείο μέχρι τον 6ο - 7ο μήνα). Μπορεί να χρησιμοποιήσει όσες αναρρωτικές άδειες έχει, αργότερα, μεταξύ της άδειας λοχείας και της άδειας ανατροφής; 

Η εν λογω συναδερφος αποτελει εξαιρεση στον κανονα. Μπορει να κανει χρηση αναρρωτικης αδειας μεταξυ της αδειας λοχειας και της αδειας ανατροφης, διοτι ουτως ή αλλως η 9μηνη αδεια ανατροφης δεν χορηγειται υποχρεωτικως συνεχομενα με το 5μηνο των αδειων κυησης και λοχειας, αλλα μεχρι το τεκνο να συμπληρώσει το τεταρτο έτος της ηλικιας του. Φυσικα, πρεπει να συντρεχουν ιατρικοι λογοι, να υπαρχει σχετικη ιατρικη γνωματευση και εγκριση υγειονομικης επιτροπης, δηλαδη τα γνωστα προαπαιτουμενα για τη χορηγηση μακροχρονιας αναρρωτικης αδειας. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #314 στις: Μάιος 30, 2011, 10:25:01 πμ »
Καλημέρα. Ειμαι νηπιαγωγός διορισμένη στη Κρήτη. Είμαι έγκυος και ο γιατρός μου (ιδιώτης) είναι στην Αθήνα. Πρέπει στις 15 Ιουνίου να κάνω υπέρηχο και κάτι άλλες εξετάσεις στο μαιευτήριο (ιδιωτικό) στην Αθήνα. Τι άδεια πρέπει να πάρω? Να σημειώσω ότι δεν έχω πάρει καμμία άλλη άδεια για φέτος (μόνο του γάμου). Στο σχολείο μου πρέπει να είμαι μέχρι τις 21 Ιουνίου. Αν ξέρετε βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #315 στις: Μάιος 31, 2011, 02:22:28 μμ »
Ό,τι θέλεις μάλλον. Ή κανονική για λόγους "προγραμματισμένων ιατρικών εξετάσεων" ή αναρρωτική με χαρτί που θα φέρεις από τον γυναικολόγο σου. Ρώτα στο γραφείο σου τον υπεύθυνο μήπως έχει κάποια άλλη γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #316 στις: Μάιος 31, 2011, 03:04:43 μμ »
Νομίζω ότι είναι καλύτερο να ζητήσεις κανονική άδεια , αφου δικαιούσαι 10 ημερες κάθε χρόνο και δεν έχεις πάρει καμιά όλη τη χρονιά.
Αναρρωτική μπορεί να χρειαστεις και αργότερα, από Σεπτέμβρη, και δε χρειάζεται να τη χρησιμοποιήσεις τώρα.
Αλλά , όπως είπε και η happiness, καλό είναι να ρωτήσεις και στο γραφείο!
με το καλό να έρθει το μωράκι :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #317 στις: Μάιος 31, 2011, 05:00:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο.

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:44:38 πμ »
Καλημέρα! Διορίζομαι σε δυσπρόσιτο νησί και είμαι έγκυος στο 2ο μήνα. Δυστυχώς δεν δικαιούμαι αναρρωτική άδεια, καθώς δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία. Μπορώ να αιτηθώ άδεια κυοφορίας μετ' αποδοχών με βεβαίωση γιατρου και διευθυντη γυναικολογικής κλινικής; Επίσης, μπορώ να παρουσιαστώ και να ορκιστώ στην Βθμια διεύθυνση της περιοχής μου;

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #319 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:05:47 πμ »


Ναι μπορείς. Θα πας σε δημόσιο νοσοκομείο και θα παρεις χαρτί για το πρόβλημα που έχεις.Το χαρτί θα το υπογράψει ένας γιατρός γυναικολόγος του νοσοκομείου και ο διευθυντής της γυναικολογικής κλινικής του νοσοκομείου.Θα παιρνεις κανονικά αποδοχές και τα μόρια σου.Συννενοήσου με τον υπεύθυνο αδειών της δευτεροβάθμιας που ανήκεις.Αν έχεις ιδιώτη γυναικολόγο ζήτα του να σε διασυνδέσει με γιατρό του νοσοκομείου και να δώσει χαρτί που θα βεβαιώνει την κατασταση σου(αν και το πιο πιθανό είναι να σε εξετάσει και ο γιατρός του δημοσίου κανονικά).Όλα να πάνε καλά.

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 01:06:18 μμ »
Από 1 Σεπτεμβρίου είμαι σε αναρρωτική άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης. Βρίσκομαι τώρα στον 5ο μήνα και θα πρέπει , λόγω κάποιων προβλημάτων που συνεχίζω να έχω, να πάρω και τον επόμενο μήνα αναρρωτική.
Τον προηγούμενο μήνα κατέθεσα ιατρική γνωμάτευση και υπέρηχο από τον ιδιώτη γιατρό που με παρακολουθεί , καθώς και από Δημοσιο Νοσοκομείο. Μου ζήτησαν επιπλέον υπέρηχο από το Δημόσιο νοσοκομείο αλλά δεν είχα κάνει , γιατί -δε σας κρύβω- ότι ούτε καν πήγα εγώ εκεί αφού ήμουν και είμαι κλινήρης!Η έγκριση για την άδεια του Σεπτεμβρίου δεν έχει πάει φυσικά ακόμα στο σχολείο κι έτσι δεν ξέρω καν αν πήρα την άδεια...
Επιπλέον μου είπαν ότι όσο θα παίρνω αναρρωτική κόβεται το κίνητρο απόδοσης.
Για τον επόμενο μήνα θα πάει πάλι η μητέρα μου στο Δημόσιο νοσοκομείο να πάρει το χαρτί (δείχνει στο γιατρό του νοσοκομείου τη γνωμάτευση του ιδιώτη και της την γράφει), αλλά μου είναι αδύνατο να πάω κι εγώ για υπέρηχο και εξέταση.Λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα;
Ξέρει κανείς ποια είναι ακριβώς η εγκύκλιος που αναφέρει ότι απαιτείται υπέρηχος από Δημόσιο νοσοκομείο;
Επίσης , εφόσον παίρνω άδεια από Δημόσιο Νοσοκομείο , ισχύει ότι περικόπτεται το κίνητρο απόδοσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2012, 09:49:16 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 02:53:44 μμ »
Επίσης , εφόσον παίρνω άδεια από Δημόσιο Νοσοκομείο , ισχύει ότι περικόπτεται το κίνητρο απόδοσης;
Όχι δεν περικόπτεται. Αλλά άμα δεν τους πας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (τα οποία δεν ξέρουν που και αν ορίζονται) τότε μπορεί να μην δεχτούν την γνωμάτευση του νοσοκομείου, αλλά μόνο του ιδιώτη γιατρού σου, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα περικοπεί το απόδοσης.
Γενικά αυτό που θα έπρεπε να είχες κάνει, είναι να πήγαινες για εξετάσεις στο νοσοκομείο εξ αρχής, όταν μπορούσες ακόμα. Τώρα που δυσκολέψαν τα πράγματα, μπορείς να συνεχίσεις να πηγαίνεις του ιδιώτη γιατρού και απλά δεν θα παίρνεις το απόδοσης. Εσύ κοίτα να επικεντρωθείς να βγει καλά το μωράκι. Καλή τύχη  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160484
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.