*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #350 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 03:50:18 μμ »
τμήμα κοινωνικής θεολογίας Αθηνών.

να πιείτε και ένα κρασάκι στην υγειά τους, γιατί ζουν και βασιλεύουν νομίζω. Εκεί που τους αφήσαμε είναι, δε νομίζω να έγινε τίποτα άλλο παρά μια δυσφήμιση. Ε σιγά, έχουν γερό στομαχι. Θα στεναχωρήθηκαν για κανένα ΣΚ.

τα παίρνω πίσω τα σχόλιά μου. Δεν είδα τα ονόματά τους στο site, μπορεί όντως να έχουν απομακρυνθεί αυτά τα πρόσωπα.
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:23 »

Αποσυνδεδεμένος mikros prigipas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mόνο τα παιδιά ξέρουν τι ψάχνουν
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #351 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 09:30:35 μμ »
Και εξηγώ το σκεπτικό μου: δεν υπάρχει ένας ορισμένος λόγος εκπόνησης διδακτορικής διατριβής, είναι -νομίζω- απλώς μία εσωτερική ανάγκη, που αν δεν την καλύψεις, πάντα, κάτι θα σου λείπει. Είτε είσαι διορισμένος, είτε αδιόριστος.
Συνοψίζοντας: όσοι προτίθεστε, προχωρήστε με μόνο γνώμονα την εσωτερική σας φωνή και μην αναζητάτε ρεαλιστικούς λόγους και υπαρκτές αιτίες, ούτε μελλοντικούς τρόπους εξαργύρωσης του χρόνου, του κόπου και των χρημάτων που θα δαπανήσετε


Πόσο συμφωνώ με αυτά που λες!!!!!!!αν άκουγε ο καθένας την εσωτερική του ανάγκη και έκανε σπουδές μεταπτυχιακές-διδακτορικές και άλλες χωρίς να αναζητά εξαργύρωση σε μόρια, θέσεις κα θα ήταν πραγματικά πολύ καλύτερη η εκπαίδευση. Από τις δικές μου σπουδές και τη μετέπειτα εργασιακή μου εμπειρία έχω αηδιάσει από ανθρώπους που είναι φορτωμένοι με πτυχία αλλά αποφεύγουν τη δουλειά, επιδεικνύουν τους τίτλους και στοχεύουν μόνο σε θέσεις στελεχών. Παρόλο που μου αρέσουν πολύ οι σπουδές πραγματικά σκέφτομαι πού θα μορούσα να συνεχίσω σε διδακτορικό χωρίς να είμαι η γραμματέας του κάθε καθηγητή!πάντως όσοι το θέλουμε ας διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες και πιο αυστηρή αξιολόγηση πτυχίων για να μην επιπλέουν οι φελοί.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #352 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 02:05:42 πμ »

Πόσο συμφωνώ με αυτά που λες!!!!!!!αν άκουγε ο καθένας την εσωτερική του ανάγκη και έκανε σπουδές μεταπτυχιακές-διδακτορικές και άλλες χωρίς να αναζητά εξαργύρωση σε μόρια, θέσεις κα θα ήταν πραγματικά πολύ καλύτερη η εκπαίδευση. Από τις δικές μου σπουδές και τη μετέπειτα εργασιακή μου εμπειρία έχω αηδιάσει από ανθρώπους που είναι φορτωμένοι με πτυχία αλλά αποφεύγουν τη δουλειά, επιδεικνύουν τους τίτλους και στοχεύουν μόνο σε θέσεις στελεχών. Παρόλο που μου αρέσουν πολύ οι σπουδές πραγματικά σκέφτομαι πού θα μορούσα να συνεχίσω σε διδακτορικό χωρίς να είμαι η γραμματέας του κάθε καθηγητή!πάντως όσοι το θέλουμε ας διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες και πιο αυστηρή αξιολόγηση πτυχίων για να μην επιπλέουν οι φελοί.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς η νοοτροπία αυτή έχει επικρατήσει! Θεωρώ οτι αυτό, αν μη τι άλλο, δημιουργεί ανισότητες στο χώρο των εκπ/κών. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες για να συνεχίσουν τις σπουδές τους πέραν του πτυχίου και βασικός λόγος είναι και ο τόπος μόνιμης κατοικίας! Επίσης, άλλες συνθήκες επικρατούσαν 20-30 χρόνια πριν (πιο δύσκολα πιστεύω) και άλλες τα τελευταία χρόνια (το περιορίζω προ κρίσης).
  

Αποσυνδεδεμένος mikros prigipas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Mόνο τα παιδιά ξέρουν τι ψάχνουν
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #353 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:47:24 μμ »
Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών θα έπρεπε να είναι μέριμνα του κράτους και να απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς ανεξαρτήτως τόπου διαμονής. Παλιά υπήρχε η διευκόλυνση της εκπαιδευτικής άδειας (τυπικά, γιατί στην πραγματικότητα δεν την έπαιρναν όλοι) και η επιμόρφωση στα διδασκαλεία για εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας. Πάντως χώρες όπως η Ελβετία και η Φινλανδία μεριμνούν για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, καθώς αυτή είναι απαραίτητη για την αναβάθμιση γενικότερα της εκπαίδευσης αλλά είναι και ένας τρόπος να μην εξαντλούνται ψυχικά οι εκπαιδευτικοί. Στη Φινλανδία οι περισσότεροι δάσκαλοι έχουν μεταπτυχιακό με κρατική επιχορήγηση (για άδεια δεν ξέρω), επίσης στην Ελβετία απ’ ό,τι μου είχε πει ένας συνάδερφος σε πρόγραμμα ανταλλαγής κάθε πέντε περίπου χρόνια μπορείς να φύγεις για κάποιο διάστημα από το σχολείο και να φτιάξεις το προσωπικό σου πρόγραμμα επιμόρφωσης παρακολουθώντας σεμινάρια κλπ. Πέρα από τα οικονομικά, θεωρώ ότι θα έπρεπε να διεκδικούμε και το δικαίωμά μας για επιμόρφωση. Τώρα σχετικά με το  διδακτορικό, για μένα  είναι εφαλτήριο για να ασχοληθεί κάποιος με την έρευνα (στο εξωτερικό, γιατί εδώ είτε δε γίνεται σοβαρή έρευνα είτε δε γίνεται με τρόπο που τα συμπεράσματά να αξιοποιούνται πρακτικά στην εκπαίδευση) είτε για να κάνει ακαδημαϊκή καριέρα (πάλι στο εξωτερικό). Εγώ έτσι το αντιμετωπίζω τουλάχιστον, από όσα έχω δει και ψάξει μέχρι τώρα,  θα ήθελα να συνεχίσω σε κάποιο σοβαρό εκπαιδευτικό ίδρυμα. Για τα υπόλοιπα, δηλαδή για να ανοίξουν οι πνευματικοί μας ορίζοντες υπάρχουν πολύ αξιόλογα σεμινάρια με ίδιο ή λιγότερο κόστος, σε χρόνο και χρήμα,  που μπορούν να φανούν πιο χρήσιμα σε επαγγελματίες του χώρου, προγράμματα με εξωτερικό κα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:23 »

Αποσυνδεδεμένος Teacher_ΠΕ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #354 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:40:18 μμ »
Σκέφτομαι να ξεκινήσω διδακτορικό από απόσταση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα που έχω επιλέξει και μου αρέσει η ενασχόληση με την έρευνα. Είμαι διορισμένη σε  απομακρυσμένο μέρος και δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να επιλέξω συμβατικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στις εξής επιλογές:

α) Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (3 ετές πρόγραμμα)

β) Πανεπιστήμιο στην Αγγλία
(4 ετές πρόγραμμα)


Η δεύτερη επιλογή φαίνεται θεωρητικά πιο θελκτική, καθώς η συγγραφή του διδακτορικού θα γίνει στην Αγγλική Γλώσσα και η κατάταξη του πανεπιστημίου που έχω επιλέξει πολύ υψηλή, γεγονός που διασφαλίζει εν μέρει την ποιότητα του προγράμματος.

Εντούτοις, η πρώτη επιλογή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) πρακτικά είναι πιο δελεαστική, καθώς α) το κόστος του συγκεκριμένου διδακτορικού ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ μικρότερο και β) μου παρέχει τη δυνατότητα να το ολοκληρώσω στα τρία χρόνια (= ένα χρόνο λιγότερο συγκριτικά με το Πανεπιστήμιο της Αγγλίας).

Έχω, λοιπόν, τα εξής εύλογα ερωτήματα;
1. Ποια είναι η γνώμη σας; Τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω; Εσείς τι θα επιλέγατε;
2. Υπάρχει κάποιος που έχει ήδη ξεκινήσει διδακτορικό στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας; Θα ήθελα να μου παραθέσει την εμπειρία του.
3. Την στιγμή που αναγνωρίζονται ήδη τα μεταπτυχιακά του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας από τον ΔΟΑΤΑΠ, αυτόματα δεν αναγνωρίζεται και το αντίστοιχο διδακτορικό; Κάνω μήπως λάθος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

❝One language sets you in a corridor for life.
Two languages open every door along the way.❞

‒Frank Smith-

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #355 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 10:45:55 μμ »
Σκέφτομαι να ξεκινήσω διδακτορικό από απόσταση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα που έχω επιλέξει και μου αρέσει η ενασχόληση με την έρευνα. Είμαι διορισμένη σε  απομακρυσμένο μέρος και δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να επιλέξω συμβατικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στις εξής επιλογές:

α) Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (3 ετές πρόγραμμα)

β) Πανεπιστήμιο στην Αγγλία
(4 ετές πρόγραμμα)


Η δεύτερη επιλογή φαίνεται θεωρητικά πιο θελκτική, καθώς η συγγραφή του διδακτορικού θα γίνει στην Αγγλική Γλώσσα και η κατάταξη του πανεπιστημίου που έχω επιλέξει πολύ υψηλή, γεγονός που διασφαλίζει εν μέρει την ποιότητα του προγράμματος.

Εντούτοις, η πρώτη επιλογή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) πρακτικά είναι πιο δελεαστική, καθώς α) το κόστος του συγκεκριμένου διδακτορικού ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ μικρότερο και β) μου παρέχει τη δυνατότητα να το ολοκληρώσω στα τρία χρόνια (= ένα χρόνο λιγότερο συγκριτικά με το Πανεπιστήμιο της Αγγλίας).

Έχω, λοιπόν, τα εξής εύλογα ερωτήματα;
1. Ποια είναι η γνώμη σας; Τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω; Εσείς τι θα επιλέγατε;
2. Υπάρχει κάποιος που έχει ήδη ξεκινήσει διδακτορικό στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας; Θα ήθελα να μου παραθέσει την εμπειρία του.
3. Την στιγμή που αναγνωρίζονται ήδη τα μεταπτυχιακά του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας από τον ΔΟΑΤΑΠ, αυτόματα δεν αναγνωρίζεται και το αντίστοιχο διδακτορικό; Κάνω μήπως λάθος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πόσο κοστίζουν;

Είσαι αποφασισμένη να πληρώσεις για να κάνεις διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #356 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 11:02:45 μμ »
Σκέφτομαι να ξεκινήσω διδακτορικό από απόσταση γιατί με ενδιαφέρει το θέμα που έχω επιλέξει και μου αρέσει η ενασχόληση με την έρευνα. Είμαι διορισμένη σε  απομακρυσμένο μέρος και δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να επιλέξω συμβατικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.

Αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στις εξής επιλογές:

α) Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (3 ετές πρόγραμμα)

β) Πανεπιστήμιο στην Αγγλία
(4 ετές πρόγραμμα)


Η δεύτερη επιλογή φαίνεται θεωρητικά πιο θελκτική, καθώς η συγγραφή του διδακτορικού θα γίνει στην Αγγλική Γλώσσα και η κατάταξη του πανεπιστημίου που έχω επιλέξει πολύ υψηλή, γεγονός που διασφαλίζει εν μέρει την ποιότητα του προγράμματος.

Εντούτοις, η πρώτη επιλογή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) πρακτικά είναι πιο δελεαστική, καθώς α) το κόστος του συγκεκριμένου διδακτορικού ανέρχεται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ μικρότερο και β) μου παρέχει τη δυνατότητα να το ολοκληρώσω στα τρία χρόνια (= ένα χρόνο λιγότερο συγκριτικά με το Πανεπιστήμιο της Αγγλίας).

Έχω, λοιπόν, τα εξής εύλογα ερωτήματα;
1. Ποια είναι η γνώμη σας; Τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να επιλέξω; Εσείς τι θα επιλέγατε;
2. Υπάρχει κάποιος που έχει ήδη ξεκινήσει διδακτορικό στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας; Θα ήθελα να μου παραθέσει την εμπειρία του.
3. Την στιγμή που αναγνωρίζονται ήδη τα μεταπτυχιακά του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας από τον ΔΟΑΤΑΠ, αυτόματα δεν αναγνωρίζεται και το αντίστοιχο διδακτορικό; Κάνω μήπως λάθος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Σαφώς είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις μια έρευνα και να συγγράψεις τη διατριβή στη μητρική σου γλώσσα. Όσο καλά και να γνωρίζεις Αγγλικά, δεν παύει να είναι μια ξένη γλώσσα.

Από την άλλη, ένα Αγγλικό πανεπιστήμιο με καλή σειρά σίγουρα "μετράει" περισσότερο από το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Εξαρτάται γιατί θέλεις να κάνεις διδακτορικό. Αν το θες για ακαδημαϊκή καριέρα, σίγουρα ένα καλό πανεπιστήμιο έχει άλλο κύρος.

Τα 4 χρόνια της Αγγλίας πολύ πιθανόν δεν θα είναι 4, αλλά περισσότερα, όπως και τα 3 της Κύπρου θα είναι περισσότερα. Είναι πολύ δύσκολο να δουλεύεις και ταυτόχρονα να κάνεις έρευνα, να την αναλύεις, να διαβάζεις και να γράφεις.

Προσωπικά έχω επιλέξει διδακτορικό σε Αγγλικό πανεπιστήμιο (4 χρόνια εκεί και πλέον από απόσταση μέχρι να το ολοκληρώσω). Μπορεί να πληρώνω, αλλά μου προσφέρονται πολλά από το πανεπιστήμιο. Πέρα από επόπτριες καθηγήτριες πλήρως καταρτισμένες στο πεδίο που μελετάω και που απαντάνε στα mail μου το πολύ σε 2 ώρες και διαβάζουν τα κείμενα μου μέσα σε μία εβδομάδα, μου δίνονται κάθε χρόνο χρήματα για να πηγαίνω σε συνέδρια και να παρουσιάζω τη δουλειά μου, ευκαιρίες να παρουσιάσω τη δουλειά μου μέσα στο πανεπιστήμιο σε άλλους φοιτητές αλλά και ερευνητές και καθηγητές, πρόσβαση σε πάρα πολλά επιστημονικά περιοδικά και βιβλία, πλήρως εξοπλισμένη βιβλιοθήκη κλπ κλπ κλπ Έτσι, λοιπόν, στα χρόνια αυτά έχω κάνει 4 δημοσιεύσεις (οι 2 μόνο με το δικό μου όνομα) και έχω παρουσιάσει εισηγήσεις σε πολλά συνέδρια κάνοντας έναν κύκλο ακαδημαϊκό (δεν ξέρω αν θα μου χρειαστεί, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Πρέπει, λοιπόν, να σκεφτείς καλά πριν επιλέξεις. Τι θέλεις να κάνεις; Γιατί θες να το κάνεις; Τι σου προσφέρει το πανεπιστήμιο για τα χρήματα που δίνεις; Τι ευκαιρίες σου δίνονται κατά τη διάρκεια του διδακτορικού; Τι πόρτες ανοίγονται για μετά; Πώς είναι οι επιβλέποντες και στα 2 πανεπιστήμια;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Teacher_ΠΕ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #357 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 11:33:38 μμ »
Πόσο κοστίζουν;

Είσαι αποφασισμένη να πληρώσεις για να κάνεις διδακτορικό;


Ναι, είμαι αποφασισμένη, καθώς εκτός των άλλων κάποια στιγμή ευελπιστώ να κάνω απόσβεση (όχι μόνο ηθική, αλλά και οικονομική).  Το ένα κοστίζει περίπου 14.000 ευρώ και το άλλο 19.000.


Σαφώς είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις μια έρευνα και να συγγράψεις τη διατριβή στη μητρική σου γλώσσα. Όσο καλά και να γνωρίζεις Αγγλικά, δεν παύει να είναι μια ξένη γλώσσα.

Από την άλλη, ένα Αγγλικό πανεπιστήμιο με καλή σειρά σίγουρα "μετράει" περισσότερο από το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Εξαρτάται γιατί θέλεις να κάνεις διδακτορικό. Αν το θες για ακαδημαϊκή καριέρα, σίγουρα ένα καλό πανεπιστήμιο έχει άλλο κύρος.

Τα 4 χρόνια της Αγγλίας πολύ πιθανόν δεν θα είναι 4, αλλά περισσότερα, όπως και τα 3 της Κύπρου θα είναι περισσότερα. Είναι πολύ δύσκολο να δουλεύεις και ταυτόχρονα να κάνεις έρευνα, να την αναλύεις, να διαβάζεις και να γράφεις.


Πρέπει, λοιπόν, να σκεφτείς καλά πριν επιλέξεις. Τι θέλεις να κάνεις; Γιατί θες να το κάνεις; Τι σου προσφέρει το πανεπιστήμιο για τα χρήματα που δίνεις; Τι ευκαιρίες σου δίνονται κατά τη διάρκεια του διδακτορικού; Τι πόρτες ανοίγονται για μετά; Πώς είναι οι επιβλέποντες και στα 2 πανεπιστήμια;

Emmaki έχω ασχοληθεί εκτενώς με τη συγγραφή στην Αγγλική γλώσσα και μου είναι πιο εύκολο και άμεσο να γράψω πλέον στην Αγγλική παρά στη μητρική μου, γιατί και όλες μου οι σπουδές ήταν στην Αγγλική. Επίσης, θεωρώ πως είναι γενικότερα πιο χρήσιμο να γράφεται η διατριβή σε μία διεθνή γλώσσα.

Όλα αυτά που μου λες τα έχω κατά νου γι' αυτό και προβληματίζομαι ιδιαίτερα. Ασφαλώς το ενδεχόμενο να επιμηκυνθεί η διάρκεια σπουδών το αντιλαμβάνομαι, αλλά και πάλι θα υπάρχει η αντίστοιχη διαφοροποίηση. Το ότι θα αποκομίσω περισσότερες εμπειρίες από το αγγλικό πανεπιστήμιο δεν το αμφισβητώ. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ο έξτρα κόπος... μαζί με τη δουλειά συγχρόνως και όλες τις προσωπικές υποχρεώσεις. Δεν προσανατολίζομαι σε ακαδημαϊκή καριέρα. Αν το είχα στο μυαλό μου, θα είχα προσανατολιστεί σε αυτό πολύ νωρίτερα και σίγουρα δεν θα είχα επιλέξει να διοριστώ συνειδητά στην εκπαίδευση. Θεωρώ ότι η πορεία μου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας θα έχει λιγότερα 'αγκάθια', θα έχω χάσει κάποιες εμπειρίες αλλά θα έχω κάνει και πάλι το όνειρό μου πραγματικότητα. Πλέον και οι εκπαιδευτικές άδειες είναι όνειρο θερινής νύκτας!
❝One language sets you in a corridor for life.
Two languages open every door along the way.❞

‒Frank Smith-

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:55:57 πμ »
@ Sui_Generis_ΠΕ06
Άρα έχεις ήδη αποφασίσει!

Πάντως η συγγραφή στην ξένη γλώσσα μην σου φαίνεται καθόλου εύκολη υπόθεση! Και εγώ είχα εξάμηνο στην Αγγλία με Erasmus, 2 μεταπτυχιακά και έναν χρόνο δουλειάς και τα βρήκα πολύ μπαστούνια....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Teacher_ΠΕ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:22:27 μμ »
@ Sui_Generis_ΠΕ06
Άρα έχεις ήδη αποφασίσει!

Πάντως η συγγραφή στην ξένη γλώσσα μην σου φαίνεται καθόλου εύκολη υπόθεση! Και εγώ είχα εξάμηνο στην Αγγλία με Erasmus, 2 μεταπτυχιακά και έναν χρόνο δουλειάς και τα βρήκα πολύ μπαστούνια....

Όχι.. δεν έχω αποφασίσει! Διαφορετικά δεν θα ρωτούσα. Κάνω απλά το δικηγόρο του διαβόλου.. για να σας κατατοπίσω για το πως έχει η κατάσταση.  Θέλω να έχω και μία άποψη για το πως σκέφτονται οι άλλοι...
 
Σχετικά με τη συγγραφή, η διατριβή του μεταπτυχιακού μου έγινε στην Αγγλική γλώσσα (πρωτότυπη έρευνα 280 σελ.) και θα με δυσκόλευε περισσότερο αν γινόταν στην Ελληνική... όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται!!!
 

 

❝One language sets you in a corridor for life.
Two languages open every door along the way.❞

‒Frank Smith-

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 01:43:05 μμ »
Kαλησπέρα. Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το ποιά είναι η διαδικασία για να σε δεχτούν σε διδακτορικό. Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα το μεταπτυχιακό μου αλλα ενδιαφέρομαι να μελετήσω ένα συγκεκριμένο θέμα (σαν διατριβή) και να συνδυάσω το βασικό μου πτυχίο (νοσηλευτική) με τη σχολική νοσηλ. μιας κ κάνω μεταπτυχιακό πάνω στης επιστήμες αγωγής. ΄Στο ΕΚΠΑ γίνεσαι δεκτός μόνο αν έχεις τελειώσει μεταπτυχιακό? παίζει ρόλο αν έχεις κάνει διπλωματική ή όχι?? όλα τα διδακτορικά της Ελλάδος θέλουν φυσικές παρουσίες??
Ευχαριστώ. Κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 03:07:29 μμ »
Αν έχει μεταπτυχιακό τμήμα, το τμήμα υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό για να κάνεις διδακτορικό.
Αρχικά πρέπει να βρεις έναν τομέα που σου αρέσει πολύ, να βρεις τον καθηγητή και να μιλήσεις μαζί του. Αν θέλει και ο καθηγητής θα σε δεχτούν. Το τι έχεις κάνει πριν σε γενικές γραμμές μετρά για το αν σε δηχθεί ο καθηγητής σου. Όσο για την φυσική παρουσία εξαρτάται από την φύση του διδακτορικού, αλλά γενικά θέλουν να είσαι στο γραφείο για να κάνεις δουλίτσες….

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 03:22:14 μμ »
Έχω βρει τον τομέα που με ενδιαφέρει. Τι εννοείς δουλίτσες στο γραφείο??
έχεις κ τέτοιου είδους ασχολίες εκτός απο το να γράφεις την εργασία σου??

Αποσυνδεδεμένος eirini23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #363 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 04:55:45 μμ »
Ενδιαφέρομαι να κάνω διδακτορικό. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2013, 12:01:15 μμ από eirini23 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160343
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.