*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 160048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #672 στις: Ιούλιος 08, 2010, 01:20:02 μμ »
Κοιμήσου ακόμη ύπνο βαθύ. Εσύ ακόμη πιστεύεις ότι έκλεισε παράθυρο; Ζητούσαμε να κλείσουν παράθυρα αλλά ΟΛΑ τα παράθυρα. Όχι να κλείσει το παραθυράκι και να ανοίξει μπαλκονόπορτα.
Δεν αφορά όλους η Σιβητανίδειος μόνο τη νότια Ελλάδα

Ας κάνουν τα μπανάκια τώρα για να έχουν αντοχές το χειμώνα που θα μπάζει από παντού...Στον ύπνο και στο ξύπνιο τους.


alfavita.gr: Στο ΚΥΣΠΕ δεν παρουσιάστηκαν τα πραγματικά κενά για τις αποσπάσεις – διακοπή με παρέμβαση των αιρετών

08/07/2010 - 11:11


Σύμφωνα με ανακοίνωση των αιρετών του ΚΥΣΠΕ κατά τη συνεδρίαση της 7ης Ιουλίου με θέμα «Αποσπάσεις εκπαιδευτικών», μετά από παρέμβασή τους, λόγω μη εμφάνισης των πραγματικών λειτουργικών κενών, το Συμβούλιο διέκοψε τη συνεδρίαση του για την ερχόμενη Δευτέρα 12-7-2010.

Η ανακοίνωση των αιρετών έχει ως εξής:

Καραγιάννης Θωμάς
Παληγιάννης Βασίλειος                                                                   
Αιρετοί  ΚΥΣΠΕ 
                                                                                        Μαρούσι 7-7-2010   

                                                       ΠΡΟΣ Τους συναδέλφους  εκπαιδευτικούς

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Κατά τη συνεδρίαση της 7ης Ιουλίου με θέμα «Αποσπάσεις εκπαιδευτικών», μετά από παρέμβασή μας λόγω μη εμφάνισης των πραγματικών λειτουργικών κενών, το Συμβούλιο διέκοψε τη συνεδρίαση του για την ερχόμενη Δευτέρα 12-7-2010.

Ευελπιστούμε να βγούμε από το αδιέξοδο και να πραγματοποιηθούν οι αποσπάσεις με τα πραγματικά λειτουργικά κενά, λαμβάνοντας υπόψη και το μεγάλο αριθμό παραιτήσεων προς όφελος πάντα της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.           

Οι αιρετοί

Καραγιάννης Θωμάς

Παληγιάννης Βασίλειος










Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #673 στις: Ιούλιος 08, 2010, 01:52:28 μμ »
τελικά δεν κατάλαβα.... έχει αποτέλεσμα ο αγώνας και οι απεργίες;
εγώ είπα 'ιδού κάτι καλό'..... αλλά μάλλον κάποιοι βρίσκονται σε μονιμη κατάσταση αμωκ, για να μη πω μανιοκατάθλιψης, και αρκούνται να τρεφουν το εγώ τους με θεωρίες περί αυτοεκτίμησης και όνειρα, χωρίς να ζούνε στο εδώ και το τώρα της ελλάδας και των διεθνών συγκυριών....

τουλάχιστον εμένα θα  μου μείνουν τα μπανάκια.... ενώ σε κάποιους άλλους η μιζέρια...

(εμένα μετά από δέκα χρόνια που πήρα πτυχίο πρώτη χρονιά με πήραν πδσ. αν τοσα χρόνια με έπερναν φέτος θα ήμουν αναπληρώτρια. ο καθένας μιλάει έχοντας υπόψιν τη δική του περίπτωση και αυτό είναι ως ένα σημείο κατανοητό)


Κοίτα,με τις 2 ώρες που παίρνουμε στην πδσ,θα μάζευες σε εδέκα χρόνια 0.5 μόριο τη χρονιά * 10= 5 μόρια,όχι αναπληρώτρια δε θα πήγαινες,ούτε για ωρομισθία δε θα σου έφταναν.

Εγώ τουλάχιστον αυτό είδα,κάθε χρονιά 1 2ωράκι και για να πάρω 10 έπρεπε να ξεσπιτωθώ και να μάθω όλους τους οδηγούς κτελ 2 νομών.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #674 στις: Ιούλιος 08, 2010, 02:18:32 μμ »
σε μας δεν έπαιρναν 2ράκι αλλά πάνω από πέντε ώρες. (και τα πρώτα χρόνια 10ωρα)
 με ένα μέσο υπολογισμό θα είχα
τουλάχιστον 10 μόρια από πδσ + την επιτυχία μου στον ασέπ = φετινή αναπλήρωση δηλ. άλλα 18 μόρια από το δυσπρόσιτο που ήμουν φέτος.

δηλ. θα ήμουν με άνεση σ΄αυτούς που φέτος έχουν 40 μόρια και τρέμουν μήπως χάσουν τη θέση για ακω. τότε ίσως να έλεγα και 'γω άλλα...παραμύθια....

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #675 στις: Ιούλιος 08, 2010, 07:28:42 μμ »
Εγώ δε σου λέω παραμύθια. Στους περισσότερους νομούς δεν έδιναν πάνω από 1 2ωρο,μέχρι πέρσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #676 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:03:24 μμ »
Εγώ δε σου λέω παραμύθια. Στους περισσότερους νομούς δεν έδιναν πάνω από 1 2ωρο,μέχρι πέρσι.

Εδιναν ωραιότατα 10ωρα και πολλοί από αυτούς που σήμερα είναι στα 20 μόρια είναι απο πδσ και μόνο. Οι πίνακες θα ήταν πολύ διαφορετικοί και μόνο η πδσ αν ήταν από την αρχή έτσι. Κι επειδή έχω βαρεθεί να ακούω για το πόσο δε μετράει η προυπηρεσία πια, η προσμέτρηση της προυπηρεσίας περίπου με τους ίδιους συντελεστές στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ οδηγούσε στο διορισμό ή μη ενός επιτυχόντος. Γιατί λέτε και ξαναλέτε για το πόσο δεν μετράει πια? Το καινούριο σύστημα δεν είναι τέλειο είναι πιο δίκαιο όμως από το προηγούμενο, αν βέβαια οι διευθύνσεις κάνουν σωστά τη δουλειά τους και αν ο αριθμός των προσλήψεων είναι ικανοποιητικός.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #677 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:10:42 μμ »
Γιατί λέτε και ξαναλέτε για το πόσο δεν μετράει πια?
Γιατί ξέρουμε διαίρεση.......

6 χρόνια με 6ωρο συνολικά 10 μήνες προυπηρεσία
προσαυξηση στον ΑΣΕΠ 1%

1 ερώτηση απο τις 80 επιλογής του διαγωνισμού = 1,5%

      εξι χρόνια < 1 ερώτηση απο τις 80

Γι αυτό ........αντε σου έυχομαι να σε καλέσουν 100 χιλιόμετρα από το σπίτι σου 6 ώρες και να είσια αναγκασμένος να πας ........για την προσαύξηση που υπολόγισες.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #678 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:19:43 μμ »
Γιατί λέτε και ξαναλέτε για το πόσο δεν μετράει πια?
Γιατί ξέρουμε διαίρεση.......

6 χρόνια με 6ωρο συνολικά 10 μήνες προυπηρεσία
προσαυξηση στον ΑΣΕΠ 1%

1 ερώτηση απο τις 80 επιλογής του διαγωνισμού = 1,5%

      εξι χρόνια < 1 ερώτηση απο τις 80

Γι αυτό ........αντε σου έυχομαι να σε καλέσουν 100 χιλιόμετρα από το σπίτι σου 6 ώρες και να είσια αναγκασμένος να πας ........για την προσαύξηση που υπολόγισες.


Εγώ εύχομαι να σε καλέσουν δίπλα από το σπίτι σου και αυτή την μία ερώτηση που είναι >από 6 χρόνια να την απαντήσεις σωστά. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι μια ερώτηση λάθος μπορεί να αλλάξει επίσης τα πάντα. Και το δεκαδικό θα κάνει διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #679 στις: Ιούλιος 08, 2010, 08:22:28 μμ »
1 ερώτηση μπορεί να αλλάξει πολλά,πράγματι. Φαντάσου να τρέχεις όλο το χειμώνα στο επαρχιακό οδικό δίκτυο και αυτό να το κάνεις για 6 ώρες,6 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #680 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:57:57 μμ »
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά για τη συμπληρωματική εγκύκλιο που έβγαλε...εγώ είχα κάνει και τικ στο κουτάκι που έλεγε για το προγραμμα εξειδικευμένης...μπλα μπλα μπλα....έπρεπε να πάω να αλλάξω κάτι; Να κάνω καινούργια αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #681 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:03:02 πμ »
Γιατί λέτε και ξαναλέτε για το πόσο δεν μετράει πια?
Γιατί ξέρουμε διαίρεση.......

6 χρόνια με 6ωρο συνολικά 10 μήνες προυπηρεσία
προσαυξηση στον ΑΣΕΠ 1%

1 ερώτηση απο τις 80 επιλογής του διαγωνισμού = 1,5%

      εξι χρόνια < 1 ερώτηση απο τις 80

Γι αυτό ........αντε σου έυχομαι να σε καλέσουν 100 χιλιόμετρα από το σπίτι σου 6 ώρες και να είσια αναγκασμένος να πας ........για την προσαύξηση που υπολόγισες.


Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #682 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:26:25 πμ »
καλό είναι να μάθεις και πολλαπλασιασμό....

όσοι έχουν 24 μήνες προϋπ. έχουν ήδη 3,6 μόρια. Αν τους πάρουν τα δύο επόμανα χρόνια ακω, ή έστω αμω με πολλές ώρες, θα έχουν από 7,5 έως 9 μόρια. και πάλι θα προηγούνται αυτά τα άτομα, εκτός αν στον επόμενο ασέπ πέσουν πολύ εύκολα και ανέβει ο μέσος όρος βαθμολογιών. όλοι ξέρουμε πως η βαθμολογική διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους και τους επιτυχόντες, τουλάχιστον για τους πε02, ήταν μικρή. όλα παίζονταν για 5 με 10 μόρια!!!!!!

τουλάχιστον ας γκρινιάζουμε εμείς με τη λίγη προϋπ.

εγώ με 2,5 μήνες προϋπ. μέσα σε δύο χρόνια αν με πάρουν αμω με 15 ώρες θα μαζέψω 1,5 μόρια επιπλέον.
(θα έχω δηλ 2,3 μόρια συνολικά)

αν κάποιος με 24 μήνες προυπ. τον πάρουν τα επόμενα δύο χρόνια αμω με 15 ώρες θα μαζέψει επιπλέον 4 μόρια!!!!!
(θα έχει δηλ 7,4 μόρια συνολικά)

για αυτή την αδικία ποιος μίλησε;;;;;;

ΚΑΝΕΙΣ....

βλέπεις επομένως πως άλλο είναι να πάει ένας με πολλά μόρια αμω και άλλο ένας με λίγα μόρια...


Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #683 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:31:15 πμ »
μια μικρή διόρθωση...
καλό είναι να μάθεις και πολλαπλασιασμό....

όσοι έχουν 24 μήνες προϋπ. έχουν ήδη 3,6 μόρια. Αν τους πάρουν τα δύο επόμανα χρόνια ακω, ή έστω αμω με πολλές ώρες, θα έχουν από 7,5 έως 9 μόρια. και πάλι θα προηγούνται αυτά τα άτομα, εκτός αν στον επόμενο ασέπ πέσουν πολύ εύκολα και ανέβει ο μέσος όρος βαθμολογιών. όλοι ξέρουμε πως η βαθμολογική διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους και τους επιτυχόντες, τουλάχιστον για τους πε02, ήταν μικρή. όλα παίζονταν για 5 με 10 μόρια!!!!!!

τουλάχιστον ας γκρινιάζουμε εμείς με τη λίγη προϋπ.

εγώ με 2,5 μήνες προϋπ. μέσα σε δύο χρόνια αν με πάρουν αμω με 15 ώρες θα μαζέψω 1,5 μόρια επιπλέον.
(θα έχω δηλ 1,8 μόρια συνολικά)

αν κάποιος με 24 μήνες προυπ. τον πάρουν τα επόμενα δύο χρόνια αμω με 15 ώρες θα μαζέψει επιπλέον 4 μόρια!!!!!
(θα έχει δηλ 7,4 μόρια συνολικά)

για αυτή την αδικία ποιος μίλησε;;;;;;

ΚΑΝΕΙΣ....

βλέπεις επομένως πως άλλο είναι να πάει ένας με πολλά μόρια αμω και άλλο ένας με λίγα μόρια...



Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #684 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:33:04 πμ »
Βρε ατυχούλα μου,κάτσε να γίνει αυτή η αδικία και να δεις πως θα βγούμε όλη να την αναφάρουμε.
Αυτή τη στιγμή να μιλήσουμε για τι πράγμα? Αφού δεν έχουμε ιδέα πως θα γίνουν οι προσλήψεις!
Τζάμπα να σκανιάζουμε?

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #685 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:43:13 πμ »
TEMάκο/α μου αυτή η αδικία είναι στο νομοσχέδιο και δεν αναφέρθηκε πουθενά ως κάτι στραβό, ενώ η αδικία που ανέφερες εσύ σου απέδειξα πως δε είναι αδικία ουσιαστικά... 
δηλ. και να τύχει (χωρίς βέβαια να βάλει μέσο, κάτι το οποίο εννοείται πως είναι μεμπτό) κάποιος έρμος αμω να γίνει ακω ενώ έχει λιγότερα μόρια ε... δε θα κερδίσει και τίποτα σπουδαίο από άποψη μορίων...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.