*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544631 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1652 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:31:54 μμ »
Άρθρο 6
Κριτήρια και μονάδες κατάταξης
ολικά υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους πίνακες
υποχρεωτικής μετάθεσης
1. Για την κατάταξη των ολικά υπεράριθμων εκπαι−
δευτικών στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων
εφαρμόζονται τα κριτήρια και η αποτίμηση τους που
προβλέπονται στις περιπτώσεις α), γ) και δ) της πα−
ραγράφου 1 και στις παραγράφους 3, 4, 7 και 8 του
άρθρου 16 π.δ. 50/1996, καθώς και στο πρώτο εδάφιο
της παραγράφου 5 του άρθρου 30 και στην παράγραφο
2 του άρθρου 31 του ν. 3848/2010 (Α΄ 71).

Από το Π.Δ. (δεν νομίζω να λέει πουθενά για κατάργηση μορίων).
οι αλλαγες που λεγονται θα γινουν στις εθελοντικες μεταθεσεις οχι στις υποχρεωτικες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:38 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1653 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:33:25 μμ »
Πως ακριβώς θα γίνουν εθελοντικές χωρίς μόρια;


ΥΓ. Συγγνώμη συνάδελφε αλλά το τι λέει ο κάθε πικραμένος στο fb δεν αποτελεί για μένα είδηση. Για να σου πω την αλήθεια έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου ακόμα και στις εφημερίδες που το καλοκαίρι έγραφαν ότι ήθελαν για να τα παίρνουν από τα κορόιδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2014, 08:35:44 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1654 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:36:50 μμ »
"ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.Ο ''ΑΝΘΡΩΠΟΣ ''ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΙ ΜΟΡΦΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.ΚΟΙΤΑΞΤΕ.ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΙΠΑΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΘΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΜΝΜ..ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...ΚΛΑΙΓΑΜΕ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΕΠΙ ΣΧΕΔΙΩΝ.ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΘΑ ΤΟ ΠΩ.ΑΛΛΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΦΟΒΟΥ ΚΑΙ ΨΕΥΔΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ...."
(από την ίδια πηγή)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1655 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:37:28 μμ »
Πως ακριβώς θα γίνουν εθελοντικές χωρίς μόρια;


ΥΓ. Συγγνώμη συνάδελφε αλλά το τι λέει ο κάθε πικραμένος στο fb δεν αποτελεί για μένα είδηση.

Συμφωνώ με το ΥΓ. αλλά μήπως οι μετατάξεις σεβάστηκαν απόλυτα τα μόρια; Όχι! Απόδειξη: 2 φάσεις ενστάσεων και έπεται συνέχεια.
Άντε πάλι να δούμε τι αρρωστημένο θα σκαρφιστούν και θα το πασάρουν!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:38 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1656 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:40:10 μμ »
"ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ, ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.Ο ''ΑΝΘΡΩΠΟΣ ''ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΙ ΜΟΡΦΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.ΚΟΙΤΑΞΤΕ.ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΙΠΑΜΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΘΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΜΝΜ..ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΞΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...ΚΛΑΙΓΑΜΕ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΕΠΙ ΣΧΕΔΙΩΝ.ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΘΑ ΤΟ ΠΩ.ΑΛΛΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΦΟΒΟΥ ΚΑΙ ΨΕΥΔΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ...."
(από την ίδια πηγή)

Γιατί δεν είπαν τις ειδικότητες τότε να πάρουν οι συνδικαλιστές τα μέτρα τους;
Εσύ σε άλλο μήνυμα αν θυμάμαι καλά μας είπες για δευτερεύουσες ειδικότητες που ακόμα είναι στην θέση τους....ή μήπως θα απολυθούν το προσεχές καλοκαίρι;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1657 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:41:50 μμ »
Πως ακριβώς θα γίνουν εθελοντικές χωρίς μόρια;


ΥΓ. Συγγνώμη συνάδελφε αλλά το τι λέει ο κάθε πικραμένος στο fb δεν αποτελεί για μένα είδηση. Για να σου πω την αλήθεια έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου ακόμα και στις εφημερίδες που το καλοκαίρι έγραφαν ότι ήθελαν για να τα παίρνουν από τα κορόιδα.
κι εγω εχω την ιδια απορια με σενα, γιατι ακομη και στις υποχρεωτικες μεταταξεις μετρησαν και τα μορια δυσμενων συνθηκων. Ισως μετρανε αλλα κριτηρια, οπως τα χρονια προϋπηρεσιας, το αν εχεις επιπλεον προσοντα κ.α. Παντως η συγκεκριμενη πηγη που αναφερω ειχε προβλεψει και την καταργηση ειδικοτητων, οπως λεει. Παντως και στο στρατο και στομ υπολοιπο δημοσιο απο οτι ξερω στις μεταθεσεις "πεφτει" και μεσο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1658 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:43:11 μμ »
Συμφωνώ με το ΥΓ. αλλά μήπως οι μετατάξεις σεβάστηκαν απόλυτα τα μόρια; Όχι! Απόδειξη: 2 φάσεις ενστάσεων και έπεται συνέχεια.
Άντε πάλι να δούμε τι αρρωστημένο θα σκαρφιστούν και θα το πασάρουν!

Σωστή ερώτηση. Η απάντηση έχει ως εξής...όποιον δεν σεβάστηκαν στην α φάση με τον κατάλληλο δικηγόρο τον σεβάστηκαν στις επόμενες.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1659 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:44:46 μμ »
Σωστή ερώτηση. Η απάντηση έχει ως εξής...όποιον δεν σεβάστηκαν στην α φάση με τον κατάλληλο δικηγόρο τον σεβάστηκαν στις επόμενες.
Aχ, βρε παιδιά, πείτε μου τον δικηγόρο να πάω κι εγώ που θέλω να κάνω και τρίτη ένσταση! (Σόρυ, ξέρω ότι είναι άλλο το σχετικό φόρουμ, αλλά δεν ...κρατήθηκα!)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1660 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:46:05 μμ »
Εκτιμώ οτι τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και θα περιπλεχθούν περισσότερο μετά τις εκλογές (αναλόγως αποτελέσματος)
  

Αποσυνδεδεμένος niemand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1661 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:46:41 μμ »
Πείτε μου βρε συνάδελφοι για να καταλάβω....
δηλαδή όποιος/α τον Μάη-Ιούνιο δεν βρει οργανική θέση στην περιοχή που βρίσκεται....θεωρείται ολικά υπεράριθμος και  φεύγει για υποχρεωτική;;; Μα είναι πολλοί άνθρωποι αυτοί...είναι δυνατόν; και τα κενά που κάλυπταν έως τώρα θα τα πάρουν άλλοι;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1662 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:47:04 μμ »
Όσο για το αξιοκρατικό σύστημα των μεταθέσεων που υπήρχε δεν διαφωνώ (για τα μόρια) αρκεί να ήσουν ή πάνω από το βύσμα ή τελευταίος για να κατηγορήσουν εσένα αντί για τον προτελευταίο που ήταν καράβυσμα...Μου έχει τύχει και μου την είπαν εμένα που ήμουν τελευταίος ενώ προτελευταίος ήταν συγγενής σημαντικότατου Δ/ντη στην εκπαίδευση....απλά με πήρε και μένα για να μην πουν τίποτα για το αξιοκρατικό της διαδικασίας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2014, 08:55:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1663 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:47:29 μμ »
Γιατί δεν είπαν τις ειδικότητες τότε να πάρουν οι συνδικαλιστές τα μέτρα τους;
Εσύ σε άλλο μήνυμα αν θυμάμαι καλά μας είπες για δευτερεύουσες ειδικότητες που ακόμα είναι στην θέση τους....ή μήπως θα απολυθούν το προσεχές καλοκαίρι;
προφανως ακουσαν οτι σχεδιαζεται καταργηση κλαδων χωρις να ξερουν ακριβως ποιοι. Και τι θα εκακαν οι συνδικαλιστες που ουτως ή άλλως γνωριζαν οτι ενδεχεται να απολυθουν καποιοι εκπαιδευτικοι συμφωνα με δημοσιευματα (πληροφορικης, γυμναστες, θεολογοι)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1664 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:50:55 μμ »
Σωστή ερώτηση. Η απάντηση έχει ως εξής...όποιον δεν σεβάστηκαν στην α φάση με τον κατάλληλο δικηγόρο τον σεβάστηκαν στις επόμενες.

Συμφωνούμε! Πράγμα που σημαίνει ότι εάν αλλάξουν οι όροι μετάθεσης στη σειρά κατάταξης και διεκδίκησης θέσεων έχει να γίνει μεγάλο πανηγύρι. Δεν υπονοώ ενστάσεις κλπ. αλλά γι' αυτό έγραψα ότι πάλι κάτι "αρρωστημένο" θα δούμε να γίνεται στην πράξη και πιθανολογώ ότι πάλι θα υπάρχουν αδικημένοι από τη μία και δυσαρεστημένοι από την άλλη. Είδωμεν!
Η αλήθεια πάντως είναι ότι με όλα αυτά τα σενάρια δεν πλήττουμε... 8)
Ωστόσο πιστεύω ότι για να θέλουν να αλλάξουν τους όρους που ίσχυαν έως τώρα (στις γενικές μεταθέσεις "όπως τις ξέραμε χρόνια τώρα και τις εμπιστευόμασταν") και τους οποίους κανείς δεν αμφισβητούσε (με φθίνουσα μοριοδότηση η οποία ανακοινώνεται) κάτι "βρωμάει" πάλι.
Εκτός εάν υπάρχει άλλη εξήγηση που εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1665 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:56:19 μμ »
Σωστή ερώτηση. Η απάντηση έχει ως εξής...όποιον δεν σεβάστηκαν στην α φάση με τον κατάλληλο δικηγόρο τον σεβάστηκαν στις επόμενες. Όσο για το αξιοκρατικό σύστημα των μεταθέσεων που υπήρχε δεν διαφωνώ (για τα μόρια) αρκεί να ήσουν ή πάνω από το βύσμα ή τελευταίος για να κατηγορήσουν εσένα αντί για τον προτελευταίο που ήταν καράβυσμα...Μου έχει τύχει και μου την είπαν εμένα που ήμουν τελευταίος ενώ προτελευταίος ήταν συγγενής σημαντικότατου Δ/ντη στην εκπαίδευση....απλά με πήρε και μένα για να μην πουν τίποτα για το αξιοκρατικό της διαδικασίας...

μήπως λοιπόν για να αποφεύγουν στο εξής να μεταθέτουν 15 ενώ χρειάζονται 2, θα καταφύγουν σε "παράνομες" αλλαγές και η μοριοδότηση, όταν πρόκειται για "ημέτερους" ,δεν θα λαμβάνεται υπόψιν;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.